Historia WordPress: dobra, zła i brzydka

Dziesięć lat temu WordPress był tylko widelcem. Nie, nie taki, jakiego użyłbyś na obiedzie. W świecie programistów widelec…


… Dzieje się, gdy programiści biorą kopię kodu źródłowego z jednego pakietu oprogramowania i rozpoczynają na nim niezależne tworzenie, tworząc odrębne oprogramowanie. Termin często oznacza nie tylko gałąź rozwoju, ale podział w społeczności programistów, formę schizmy.”- Wikipedia.

W wieku 18 lat Matt Mullenweg – syn programisty – zaczął używać b2 aka cafelog do dzielenia się zdjęciami, które zrobił podczas podróży do Waszyngtonu. Blog? Photomatt.net, który przekierowuje na oficjalny blog Matta, Ma.tt.

Rok później Michel Valdrighi – facet stojący za b2 – przestał wypuszczać aktualizacje platformy, co skłoniło Mullenwega do rozwinięcia oprogramowania b2 (w celu zaktualizowania go i zaspokojenia potrzeb blogowania). O tak, Matt blogował aktywnie w wieku osiemnastu lat, i tak powiedział na blogu, Dylemat oprogramowania do blogowania, które oznaczały narodziny WordPressa dziesięć lat temu:

… My oprogramowanie do logowania (co oznacza b2) nie był aktualizowany od miesięcy, a główny programista (Michel Valdrighi) zniknął i mam tylko nadzieję, że nic mu nie jest.
… Na szczęście b2 / cafelog to GPL, co oznacza, że ​​mogłem użyć istniejącej bazy kodu do stworzenia widelec, integrując wszystkie fajne rzeczy, nad którymi Michel pracowałby teraz, gdyby tylko był w pobliżu…
Zdecydowałem, że chciałbym wziąć udział w tym działaniu, teraz potrzebuję tylko imię. Co powinien zrobić Cóż, byłoby miło mieć elastyczność MovableType, parsowanie TextPattern, hackability b2 i łatwość konfiguracji Bloggera.
Pewnego dnia, prawda?

Skontaktowałem się z Mattem Mullenwegiem przez e-mail, ale myślę, że jest naprawdę zajęty, albo po prostu dostaje bazillion e-maile codziennie, więc nie narzekam, bo nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Ha ha. Ale to historia jednego oddanego człowieka i tego, jak jego wizja zmieniła świat publikacji internetowych na zawsze.

Post do dylematu dotyczący oprogramowania do blogowania Matta otrzymał odpowiedź od Mike’a Little, obecnie Specjalista WordPress i duże nazwisko w społeczności WordPress. O 15:58 25 stycznia 2003 r. Mike napisał:

Matt,
Jeśli poważnie myślisz o rozwidlaniu b2, byłbym zainteresowany udziałem. Jestem pewien, że w społeczności jest jeszcze jeden lub dwóch innych. Być może post na forum B2, sugerujący rozwidlenie, byłby dobrym punktem wyjścia.

Wróćmy do naszej lekcji historii.

Wcześni założyciele

history-of-wordpress-matt-mullenweg

Matt

Matt chciał wyeliminować wyzwania, przed którymi stanęli autorzy publikacji internetowych. Jego wizją było ułatwienie publikowania w Internecie dla Ciebie i dla mnie.

Wypróbował różne platformy blogowe, w tym Text Pattern i Movable Type, zanim zdecydował się na b2. Ale po zniknięciu Michela Matt znalazł się w impasie.

Nie był przygotowany, aby puścić swojego bloga, więc postanowił rozwidlić b2. Można również argumentować, że widział tam swoją okazję i wykorzystał ją.

Mike zgodził się z nim i razem zepchnęli WordPress ze zwykłego widelca używanego przez mniej niż dziesięć (10) osób do ogromnego skryptu blogowego, który jest dzisiaj.

Ten krok sprawił, że Matt Mullenweg i Mike Little the najwcześniejsi założyciele tego, co jest obecnie znane jako WordPress. dodam Christine Tremoulet do tej listy, ponieważ branding WordPress był jej pomysłem. Tak, Matt i Mike omawiali podstawy, ale bez Christine WordPress nie miałby dziś nazwy, którą znamy i kochamy.

Oś czasu WordPress

1 kwietnia 2003 roku Matt stworzył widelec b2 i zapisał to samo na Sourceforge<.

wordpress-fork-wpexplorer

Widelec WordPress

Odtąd Matt skoncentrował się na standaryzacji kodu i semantyki HTML. Pamiętaj, że jego ogólnym celem było uproszczenie platformy dla przeciętnego Joe bez umiejętności PHP lub MySQL.

Dlatego Matt dokonał zmian semantycznych w pliku index.php, który jest plikiem ładującym stronę główną bloga.

Miał na celu Ścisła zgodność XHTML, co daje stronom WordPress możliwość dość dobrego ładowania na różnych przeglądarkach i urządzeniach. Oznacza to, że wyeliminował kilka zbędnych tagów i naprawił kilka znanych problemów z B2.

Gdzie był cały czas Michel? Nikt nie wie.

Trzy tygodnie później, Mikrofon ponownie wypełniono pliki w rozwidleniu B2, aby naprawić brakujące pliki. Stało się to pierwszym zatwierdzeniem Mike’a, które było również wyposażone w funkcję fragmentu, która pozwala użytkownikom WP dołączać niestandardowe podsumowania w kanałach RSS między innymi miejscami. Mniej więcej w tym samym czasie Matt przedstawił swoją pierwszą funkcję, WP-Texturize, dzięki której tekst „… bardziej poprawny typograficznie” według Siobahn McKeown.

W tym samym miesiącu Matt wystartował WordPress.org, który miał fora wsparcia, dokumentację schematyczną i blog programistyczny. Na stronie głównej był taki slogan:

„WordPress to semantyczna osobista platforma wydawnicza z naciskiem na estetykę, standardy sieciowe i użyteczność.”

Taka była wizja Matta i wkrótce WordPress.org stało się stale rozwijającą się społecznością WordPress.

Witryna ułatwiła użytkownikom zaangażowanie się. To nigdy nie miało znaczenia, większość osób, które wypróbowały WordPress, uznało to za ekscytujące, znalazło sposoby i zaangażowało się. Społeczność szybko się rozwijała i składała się z blogerów, programistów i nie-programistów.

Fora wsparcia rosły z dnia na dzień. Mimo wszystko nie wystarczyły, więc trzeba było utworzyć oficjalną dokumentację WordPress. Stanie się to siedem miesięcy później, w grudniu 2003 roku WordPress Wiki urodził się z konieczności.

Mediawiki-Logo-wpexplorer

MediaWiki

Wiki szybko przerosło fora wsparcia, ponieważ „… wydawało się, że jest to bardziej nieformalny i swobodny sposób tworzenia dokumentów”.

Wiki zostało zbudowane na MediaWiki, ten sam skrypt za dużymi projektami, takimi jak Wikipedia. Później na WordPress Wiki ochrzczono „Kodeks„, Termin zaproponowany przez Monkinetic w pokoju czatu WordPress.

To nie był koniec, Matt i Mike podjęliby ponad sto zobowiązań wobec WordPressa. Oznacza to, że repozytorium WordPress w Sourceforge stale się rozwijało, a wraz z rozwojem pojawiły się nowe funkcje, takie jak zmiany w panelu administracyjnym, ulepszenia procesu instalacji, hack Mike’a b2links i branding WordPress.

Mike i Matt szczególnie chcieli stworzyć prosty proces instalacji, z którego słynie WordPress. B2 Michela wymagało złożonego procesu instalacji i konfiguracji, ponieważ według niego nadal uczył się PHP, gdy rozwijał b2. Innymi słowy, wczesna praca Matta i Mike’a polegała na przeredagowaniu kodu Michela i wprowadzeniu poprawek.

Kilka tygodni po tym, jak Matt ogłosił, że rozwidli b2, b2 miał kilka innych widelców, w tym b2evolution, który był rozwidlone przez Francois Planque, programista z Francji i b2 ++, który został rozwidlony przez Donncha O Caoimh z Irlandii, który chciał opracować system szablonów, który oddzieliłby kod od prezentacji. Ułatwi to użytkownikom modyfikację wyglądu ich witryn. Matt czuł, że system szablonów Donnchy był „tak bolesny”, że nie chciałby nikomu narzucać tego, dlatego system szablonów WordPress został wdrożony dopiero w 2005 r..

Wordpress-buttons-wpexplorer

WordPress

Po pojawieniu się różnych widelców w całym miejscu, decyzja Michela uczyniła WordPress oficjalnym oddziałem b2. Miało to miejsce 23 maja 2003 r. Cztery dni później 27 maja 2003 r, WordPress 0.7, pierwsza wersja WordPress została wydana.

Chociaż większość kodu źródłowego pochodziła z wersji b2, użytkownicy zostali zapoznani z nowymi funkcjami, w tym ze słynnym Menedżerem łączy WordPress, który dał blogerom możliwość tworzenia blogów.

Wydanie WordPress 0.7 spowodowało wzrost bazy użytkowników WordPress. 29 maja 2003 Matt zaprosił Donncha do połączenia b2 ++ z WordPress. Donncha chętnie przyłączył się do rąk, podnosząc liczbę programistów do trzech. Z drugiej strony Francois nie był tak entuzjastyczny i czuł, że WordPress „… za dużo pracy za mało korzyści”.

Matt jest bystrym badaczem, dlatego odwiedził fora b2, aby zrozumieć, czego pragną blogerzy i twórcy stron internetowych. Kiedy WordPress 0.71 został wydany miesiąc po WordPress 0.7, miał nowe funkcje zaprojektowane tak, aby zadowolić blogerów i programistów.

Te ulepszenia obejmowały uaktualnienia panelu administracyjnego i proces aktualizacji wraz z ulepszeniami Menedżera linków. Naprawiono błędy WordPress 0.7 i problemy z bezpieczeństwem oraz wprowadzono funkcjonalność importowania OPML.

W tym samym roku (2003) Alex King i Dougal Campbell wskoczył na modę WordPress. Dougal po raz pierwszy popełnił błąd we wrześniu. Udoskonalił funkcjonalność RSS za pomocą odpowiedzi HTTP 304, aby z kolei zmniejszyć obciążenie serwera, dzięki czemu WordPress jest szybszy. Alex został współautorem w sierpniu 2003 r., Ale jego sugestie dotyczące otaczania treści tagami HTML nigdy nie zostały wykorzystane, ponieważ zostały one zastąpione przez system wtyczek.

the-great-Renaming-of-wordpress-wpexplorer

Wielka zmiana nazwy – edycja Muppets

Pod koniec 2003 roku Matt zaczął zmieniać nazwy plików „b2” na „wp-” w procesie, który nazwał Alex King Wielka zmiana nazwy. Ta „świetna zmiana nazwy” spowodowała szereg problemów niespójności, ale była ważna dla przyszłości WordPress. Matt skonsolidował także większość plików w wp-admin i wp-zawiera foldery.

W 2003 roku zbliżało się do końca, Ryan Boren dołączył do społeczności. W przeszłości współpracował z projektami typu open source, takimi jak jądro Linuksa i Gnome. Jego wkład w WordPress doprowadził do opracowania systemu wtyczek. Matt jako pierwszy stworzył „przydatną” wtyczkę – wtyczka blogtimes – który wygenerował raport pokazujący, kiedy posty zostały utworzone. Wcześniej opracował Wtyczka Hello Dolly aby zademonstrować, jak można używać wtyczek.

Zobacz inne wtyczki Matta Mullenwega tutaj.

W maju 2004 roku, rok po pierwszym wydaniu, ale teraz z aktywną i rosnącą społecznością, programiści wypuścili WordPress 1.2, w którym wprowadzono znaczące ulepszenia.

A dzięki drastycznemu przeniesieniu licencji przez Six Apart, firmę odpowiedzialną za Movable Type, pobrania WordPress wzrosły z 8 000 w kwietniu do 19 000 w maju.

System motywów, który dzisiaj bardzo lubimy, został wydany w 2005 roku wraz ze statycznymi stronami. Wszystko to było zawarte w pseudonimie WordPress 1.5 Strayhorn. Nowy interfejs zaplecza (interfejs użytkownika), trwałe buforowanie i nowe role użytkowników zostały później wprowadzone w WordPress 2.0 (Duke) w tym samym roku. Umieszczę to tam, żebyś wiedział, wszystkie wersje WordPress są nazwane na cześć legend jazzu.

Rok 2006 nie był tak pełen wydarzeń jak w poprzednich latach pod względem rozwoju i nie wydano żadnych nowych wersji. Ale inwestorzy zaczęli poważnie traktować Matta, więc w 2006 r. Pierwsi partnerzy finansujący dołączyli do zespołu WordPress. Miliony dolarów, które przynieśli, utrzymały firmę na wodach, a więcej funduszy przyszło w 2008 r. W czasie, gdy WordPress zatrudniał tylko 18 pracowników.

Dziesięć lat po wydaniu pierwszej wersji WordPress zatrudnia ponad dwieście pracowników i ponad dwadzieścia tysięcy programistów na całym świecie.

Co więcej? WordPress obsługuje ponad sześćdziesiąt (60) milionów stron internetowych, co stanowi około osiemnaście procent (18%) sieci. Liczba ta stale rośnie o sto tysięcy (100 000) witryn każdego dnia. Platforma stale się rozwija i 12 grudnia 2013 roku wydano Automattic WordPress 3.8. Czy zaktualizowałeś już swoją platformę??

Statystyka: Forbes

Nagrody WordPress Matta

wordpress-matt-mullenweg-Awards

Matt – koneser muzyki jazzowej – otrzymał wiele nagród. W 2007 roku został nazwany szesnastą najważniejszą osobą w Internecie przez PC World. W 2008 r. Otrzymał nagrodę Information Technology Innovator Award od Temple University Fox School of Business Management. W 2009 roku otrzymał tytuł honorowy University Philosophical Society. W tym samym roku został uhonorowany nagrodą General Best Open Source CMS Award za pracę z WordPress.

Potem nagrody wciąż nadchodziły i pod koniec 2012 roku Matt dotarł do 2012 Forbes ’30 Under 30 in Media lista. Poza tym Matt jest znanym zwolennikiem wielu organizacji charytatywnych, takich jak Free Software Foundation, Innocence Project, Electronic Frontier Foundation i Archive.org.

Mógłbym mówić o WordPressie i Matcie, ale wymagałoby to całego postu. To oznacza koniec naszej dzisiejszej lekcji historii. Spójrzmy na dobre, złe i brzydkie WordPress?

Dobry

Łatwość użycia

Instalacja, konfiguracja (lub jej brak) i korzystanie z WordPress jest łatwe. Możesz szybko dodawać nowe posty, strony, obrazy itp. Bez problemu.

Oznacza to, że możesz skoncentrować się na ważnych kwestiach, ponieważ do sformatowania i zaprojektowania witryny internetowej potrzeba niewiele czasu i wysiłku.

Elastyczność i dostępność

wordpress-wpexplorer

WordPress jest elastyczny

Widząc, że WordPress jest oparty na przeglądarce, możesz zalogować się do swojej witryny WP z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że masz połączenie z Internetem.

Dzięki wprowadzeniu WordPress na urządzenia mobilne możesz nawet logować się i edytować swoją stronę internetową z urządzenia mobilnego.

WordPress jest przyjazny dla SEO

Pająki wyszukiwarek mają słabość do WordPressa, ponieważ kod jest prosty i przejrzysty, co ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie i indeksowanie treści. Dodatkowo możesz zoptymalizować swoją stronę za pomocą słów kluczowych, meta w sekcji nagłówka, tagów i wtyczek SEO, takich jak WordPress SEO firmy Yoast.

Nie wymaga klientów FTP ani edycji HTML

Nie potrzebujesz wiedzy HTML, aby tworzyć lub edytować posty i strony. Teraz wszystko przeciągnij i upuść. Co więcej, możesz przesyłać pliki na swoją stronę WordPress bez oprogramowania FTP. Tworzenie aplikacji za pomocą WordPress to pestka.

Gotowy blog

WordPress został pierwotnie zbudowany jako platforma blogowa, co oznacza, że ​​po jego zainstalowaniu nie potrzebujesz osobnego oprogramowania do blogowania. Za pomocą WordPress możesz stworzyć blog, stronę internetową lub połączenie tych dwóch.

Złe i brzydkie

Luki bezpieczeństwa

PHP jest podatne na liczne problemy bezpieczeństwa i błędy. To jest powód, dla którego WordPress wydaje regularne aktualizacje; dlaczego ważne jest, aby stale aktualizować platformę WordPress. Bez tych aktualizacji Twoja strona internetowa mogłaby zostać zhakowana, a ty płakałbyś faul. Ha ha. Po prostu zaktualizuj platformę WordPress, a jeśli naprawdę chcesz być bezpieczny, zainwestuj w dobry system tworzenia kopii zapasowych, taki jak VaultPress, lub pomyśl o usłudze bezpieczeństwa, takiej jak Sucuri.

Modyfikowanie szablonów wymaga znajomości PHP

php = słoń w pokoju

php = słoń w pokoju

Niestety istnieją modyfikacje, których nie można wdrożyć za pomocą wtyczek, bez względu na to, czego spróbujesz. Te modyfikacje wymagają edycji plików szablonów motywu WordPress.

Jedynym problemem jest to, że musisz mieć znaną znajomość PHP, bo inaczej coś zepsujesz.

Niezgodność wtyczek

Po wydaniu nowej wersji WordPress autorzy poświęcają czas na aktualizację swoich wtyczek, co powoduje problemy z niekompatybilnością. Może to prowadzić do problemów z funkcjonalnością, zwłaszcza jeśli korzystasz z wtyczki (lub wtyczek) do uruchamiania ważnych procesów w witrynie WordPress.

Historia zasobów WordPress

Jeśli chcesz przeczytać więcej o historii WordPress, sprawdź oficjalny ebook: O rozwidlaniu WordPress, ogólnie Forks, Early WordPress i społeczność [Rozdział III]


Lekcja historii dobrze współgra z dyskusją, więc przekaż słowo i zostaw komentarz w poniższej sekcji, aby kontynuować rozmowę. W międzyczasie sprawdzę, czy Matt dostał mój e-mail na następną lekcję historii ��

Wesołych świąt!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me