Si të regjistrohet një emër domain
Dëshironi të krijoni një prani në internet për veten tuaj dhe / ose biznesin tuaj?


Në vitin 2020 është absolutisht thelbësore që ju bëni. Nëse jeni duke kërkuar të solidifikoni markën tuaj, ta bëni biznesin tuaj më të besueshëm, ose të merrni më shumë klientë dhe ekspozim – të keni një faqe në internet është çelësi.

Hapi i parë drejt krijimit të një uebfaqeje që ndryshon lojën është për të regjistruar një emër domain.

Sa e rëndësishme është Emri i Domainit?

 1. “Shtë “përshtypja juaj e parë”. URL juaj është gjëja e parë që vizitorët tuaj do të shohin. Një emër i mirë domain mund të krijojë një përshtypje pozitive dhe të qëndrueshme ndërsa një emër i keq i domain mund të dërgojë vizitorët duke vrapuar.
 2. Ndikon në SEO. Ndërsa fushat e sakta të përputhjes (EMD) nuk janë më një domosdoshmëri, fjalët kyçe në emrin e domain tuaj ende mund të ndihmojnë në renditjen tuaj të SEO.
 3. Përcakton markën tuaj. Emri i domain-it është një mundësi e markës. Emri i duhur i domain mund të rrisë njohjen e markës.

Shpresojmë, ju keni ndërmarrë tashmë hapin e parë në zgjedhjen e emrit të domain. Nëse nuk e keni akoma, kontrolloni këtë postim para se të lexoni më tej: Si të zgjidhni një emër domaini

A keni në mendje një emër domaini? i madh!

Ndiqni pjesën tjetër të këtij postimi dhe do të keni gjithçka që ju nevojitet për të regjistruar atë emër të domain dhe për të ndërtuar praninë tuaj në internet me sukses.

Shpalosje e plotë: Ne fitojmë një komision nëse përfundoni të blini ndonjë nga shërbimet e domenit (ose web hosting) përmes lidhjeve referuese në këtë udhëzues. Kjo na ndihmon të mbajmë faqet e internetitSetup dhe të funksionojnë dhe azhurnuar. Faleminderit per mbeshtetjen.

Si e regjistroni një emër domain? Ka 4 mundësi:

  •  Regjistrohu përmes Domain.com (regjistruesi më i popullarizuar i domenit)
  •  Merrni një domen FALAS (për 1 vit) nga Bluehost.com
  •  Regjistrohuni përmes GoDaddy.com
  •  Regjistrohuni përmes NameCheap.com

1. Regjistroni një Emër Domain me Domain.com

Hapi 1: Shkoni tek Domain.com dhe shkruani emrin e domain-it tuaj të zgjedhur.

Përdorni këtë kod kupon kur regjistroheni për të zbritur 25% – “WEBSITESETUP25

Si të regjistrohet një emër domain

Hapi 2: Kur shihni që emri juaj i domain është në dispozicion, ai shtohet automatikisht në karrocën tuaj.

Domain.com është domeni në dispozicion

Hapi 3: Nën fushën tuaj të zgjedhur, ata ofrojnë Domain Privacy, kjo kushton 8,99 $ në vit. Nëse nuk jeni të interesuar, thjesht mund të mos kontrolloni kutinë.

Mbrojtja e privatësisë së domenit

Hapi 4: Zgjidhni për sa kohë dëshironi ta regjistroni atë dhe klikoni “Vazhdoni”.

Shporta e blerjeve Domain.com
Ju mund të zgjidhni termin (d.m.th., numrin e viteve) për të regjistruar fushën tuaj.

Ne ju rekomandojmë ta bëni atë për të paktën dy vjet, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për rinovimin pas vitit të parë.

Gjatësia e termit është zgjedhja juaj. Nëse jeni absolutisht i përkushtuar për ta bërë faqen tuaj të internetit të funksionojë për një afat të gjatë, mbase madje duhet të zgjidhni mandatin 5-vjeçar.

Sido që të jetë – pasi të keni zgjedhur termin tuaj, shtypni butonin “Vazhdoni të Faturoni”. Pastaj shkruani detajet e pagesës dhe ashtu si kjo, emri i domain do të regjistrohet zyrtarisht.

Karakteristikat e Domain.com dhe Pricesmimet e Rundown

 • .shtrirje com – 9,99 $ / vit (rinovon me 13.99 $ / vit)
 • .shtrirje org – $ 14.99 / vit
 • .shtrirje neto – 12,99 $ / vit (rinovon me 15,99 $ / vit)
 • Intimiteti WHOIS – $ 8.99 / vit
 • Google G Suite – $ 6.00 / mo
 • Web Hosting – 1.99 $ / muaj (rinovon me 3,75 $ / muaj)
 • Certifikata SSL – $ 3.33 / mo
 • Siguria e SiteLock – $ 2.08 / mo

2. Merrni një Domain Falas duke përdorur Bluehost

Një mashtrim i zoti që ne rekomandojmë njerëzit të përdorin është që të marrin një web hosting dhe domain së bashku. Për ta bërë faqen tuaj të internetit të funksionojë, do t’ju duhet të dyve.

Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të kurseni ca kohë dhe para, një host në internet shpesh ofruesit sigurojnë një domain FALAS.

Bluehost.com: Tani ofron emrin e domain falas (për 1 vit) kushdo që regjistrohet me hostin e tyre në internet.

Prandaj thjesht shkoni përpara dhe mos u shqetësoni për shpërnguljen e emrit të domain (serverat e emrave) me hostin tuaj të internetit.

3. Regjistroni një Emër Domain me GoDaddy.com

Hapi 1: Shkoni te GoDaddy.com dhe shtypni emrin e domain-it tuaj të zgjedhur.

Kërkoni GoDaddy për një emër domain

Hapi 2: Kur të shihni që emri juaj i domain është në dispozicion, zgjidhni opsionin 2.99 $. Pastaj, zgjidhni “Vazhdoni të Shporta” në të djathtën e sipërme.

GoDaddy është domeni në dispozicion

Hapi 3: Në ekranin tjetër, ju mund të zgjidhni nëse doni mbrojtjen e intimitetit të domain. Nëse nuk shqetësoheni për njerëzit që e dinë kush zotëron fushën, atëherë thjesht zgjidhni “Jo Faleminderit”.

Mbrojtje e privatësisë së domain Domain GoDaddy

Zgjidhni termin dhe vazhdo te arka.

Shporta e blerjeve GoDaddy
Zgjidhni për sa kohë dëshironi që domeni të regjistrohet, mbani në mend termin më me kosto efektive është aktualisht për dy vjet, kjo ju jep një zbritje të përgjithshme 41%.

Sido që të jetë – pasi të keni zgjedhur termin tuaj, shtypni butonin “Vazhdoni të Kontrolloni”. Pasi të keni zgjedhur një term të përshtatshëm, do të duhet të krijoni një llogari, e ndjekur nga futja e detajeve tuaja të pagesës. Dhe kjo është ajo, domeni juaj është i regjistruar me ju.

GoDaddy Karakteristikat dhe çmimet e mbaruara

 • .shtrirje com – 2.99 $ / vit (rinovon me 17,99 $ / vit)
 • .shtrirje org – $ 11,99 / vit (rinovon me 20,99 $ / vit)
 • .shtrirje neto – 13.99 $ / vit (rinovon me 19,99 $ / vit)
 • Intimiteti WHOIS – $ 9.99 / vit
 • Email – 1.99 $ / vit (rinovon me 4,99 $ / vit)
 • Ndërtues dhe Hosting në Uebfaqe – Muajin e parë falas (rinovon me 5,99 $ / muaj)
 • Certifikata SSL – Përfshirë me pritjen

4. Regjistroni një Domain me Namecheap.com

Hapi 1: Shkoni tek NameCheap.com dhe futni emrin e domain të zgjedhur.

Kërko emrin Kërko për një emër domain

Hapi 2: Nëse emri i domenit tuaj është i disponueshëm, klikoni butonin Shto në shportë dhe më pas butonin “Shiko Shportën” për të vazhduar.

NameCheap është domeni në dispozicion

Hapi 3 Mbrojtja e intimitetit të Whois është përfshirë falas, dhe lajmi më i mirë është se është falas përgjithmonë.

EmriCheap mbrojtjen e intimitetit

Hapi 4: Zgjidhni gjatësinë e afatit që i përshtatet më së miri nevojave tuaja dhe klikoni në “Konfirmoni porosinë”

NameCheap shporta
Pasi të jeni regjistruar dhe futur detajet e pagesës, emri i domain do të regjistrohet zyrtarisht për ju.

NameCheap Karakteristikat dhe çmimet e mbaruara

 • .shtrirje com – $ 8,88 / vit (rinovon me $ 10,88 / vit)
 • .shtrirje org – $ 12.98 / vit
 • .shtrirje neto – $ 11.98 / vit
 • Intimiteti WHOIS – FALAS
 • Google G Suite – $ 6.00 / mo
 • Email – Falas për 2 muaj (rinovon me $ 3.88 / vit)
 • Web Hosting – 1.28 $ / muaj (rinovon me 2.88 $ / muaj)
 • Certifikata SSL – $ 3.88 / vit

Pyetje të zakonshme në lidhje me regjistrimin e emrit të domainit

1. Cilat janë zgjerimet e emrit të domainit?

Zgjatjet e emrit të domenit janë kategori të emrave të domain-it në internet.

Kur zgjidhni emrin e domain, ka disa shtesa që mund të zgjidhni nga:

 • .com
 • .neto
 • .org
 • .info

Por mund të jesh i sigurt për një gjë: “.com” është ende zgjatja më e mirë e emrit të domain.

Sipas hulumtim nga Domain State, 73% e domeneve kanë shtrirjen “.com”, e dyta është “.net” dhe e treta është “.org”.

“.Com” është më e njohur dhe më e lehtë për t’u mbajtur mend. Këshillat tona janë të shkoni me “.com” – është basti më i sigurt. Nëse emri i domain-it tuaj të zgjedhur tashmë është marrë nga një “.com”, do të jeni më mirë të zgjidhni një emër të ri domain në vend të një shtese të re të emrit të domain.

2. Cilat janë regjistruesit më të njohur të emrave të domain?

Regjistruesit e emrave të domain-ve janë organizata që menaxhojnë rezervimin e emrave të domain-it në internet. Ju do të duhet të përdorni një nga këta regjistrues për të regjistruar emrin e domain.

Këtu janë disa nga regjistruesit kryesorë të emrave të domain në internet:

 • Domain.com
 • GoDaddy.com
 • NameCheap.com
 • Name.com

Tani që kemi mbuluar disa nga këto pyetje të zakonshme, le të flasim se si të regjistrohet në të vërtetë emri i domain-it.

3. Si të ndryshoni serverat e emrave të domenit?

Serverat e emrave të domenit (DNS) janë ekuivalentët e një libri telefonik në internet.

Për të ndryshuar serverin tuaj të emrave, duhet të futeni në regjistrin e emrave të domain me të cilët keni regjistruar domenin tuaj.

Nga atje, procesi do të ndryshojë në bazë të regjistruesit tuaj. Por këtu janë hapat themelorë:

 1. Gjeni menaxherin DNS brenda regjistruesit tuaj.
 2. Gjeni DNS që dëshironi të ndryshoni.
 3. Në mënyrë tipike do të ketë një lloj opsioni si, “Përdorni serverat e emrave të personalizuar”. Klikoni atë mundësi.
 4. Vendosni serverin tuaj të ri të dëshiruar.

Së fundmi: Mos harro rinovimin!

Në varësi të kohëzgjatjes së afatit të emrit të domain, do të duhet të rinovosh emrin e domain në një vit, dy vjet ose më gjatë.

Crucialshtë thelbësore që ju të kujtoni ta bëni këtë – përndryshe, emri juaj i domain do të shkojë jashtë linje. Dhe nëse nuk do të kapni brenda disa javësh, emri i domain do të kthehet në shitje dhe dikush tjetër mund ta blejë atë – jo i mirë për ju.

Bëni një shënim për të rinovuar fushën tuaj përpara se të përfundojë. Ndoshta një kujtesë e kalendarit Google ose një kujtesë nga smartphone. Sido që të jetë, sigurohuni që të mos harroni.
Për disa regjistrues të emrave të domain (si ata që përmendëm më lart), ju mund ta vendosni atë që të rinovojë domenin tuaj në fund të afatit të tij automatikisht. Ky është opsioni më i sigurt – thjesht sigurohuni që t’i mbani të azhurnuara informacionin e pagesës (kjo mund të jetë e lehtë për tu harruar).

përfundim

Nëse nuk keni ende një faqe në internet, atëherë viti 2020 është koha më e mirë për të filluar. Dhe hapi i parë për krijimin e faqes tuaj të internetit është të regjistroni emrin e domain.

Me këtë udhëzues të thjeshtë, ju mund të regjistroni emrin e domain tuaj shpejt dhe me lehtësi. Para se ta dini, do të keni pjesën tuaj të vogël të internetit.

Nëse keni nevojë për një faqe në internet, lexoni këtë udhëzues hap pas hapi këtu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me