Në vitin 2020, është më lehtë se kurrë të fillosh një blog – edhe nëse jeni një fillestar i plotë që nuk kupton asgjë rreth kodimit ose modelimit të uebit.


Me pak udhëzime dhe mjetet e duhura, mund të keni blogun tuaj personal ose profesional shumë më të gjatë se 30 minuta.

Shkrimi i postimeve në blog dhe përmbajtja mund të zgjasë shumë më gjatë, sidoqoftë.

Në këtë udhëzues hap pas hapi do t’ju përshkojmë çdo pjesë të procesit ndërsa ju ndihmojmë të shmangni gabimet e zakonshme që blogerët e rinj kanë tendencë të bëjnë.

Tingëllon mirë? Atëherë le të zhyten dhe të fillojmë.

Si të filloni një blog

Hapi 1: Zgjidhni temën tuaj në blog
Hapi 2: Gjeni platformën e duhur të blogjeve (WordPress)
Hapi 3: Vendosni blogun tuaj përmes web hosting
Hapi 4: Konfiguroni blogun tuaj
Hapi 5: Dizenjoni blogun tuaj duke zgjedhur një temë
Hapi 6: Shtoni logon, ndryshoni ngjyrat dhe strukturën
Hapi 7: Shto / Shkruaj postime dhe faqe të reja në blog

Koha për të krijuar një blog: 30-40 minuta
Koha për të rregulluar një blog: 1-2 orë
Vështirësi udhëzuese: fillestar

Nëse mbërtheheni pas këtij udhëzuesi hap pas hapi, mund të na kontaktoni dhe ne do t’ju ndihmojmë.

Hapi 1 – Zgjidhni temën tuaj në blog

Gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni një temë për blogun tuaj.

Blogjet më të suksesshëm përqendrohen në një gjë. Mund të jetë ushqim, udhëtim, palestër, modë apo thjesht për biznesin tuaj.

Ne ju rekomandojmë të zgjidhni një temë për të cilën ndjeheni të pasionuar ose të interesuar. Sshtë edhe më mirë kur jeni ekspert për diçka, kjo ju ndihmon të rritni blogun tuaj përmes shkrimit të përmbajtjeve të mira dhe cilësore për të ndihmuar të tjerët.

Këshilla për zgjedhjen e një teme në blog:

 • a jeni ekspert në diçka?
 • a jeni i apasionuar pas dickaje?
 • po mësoni diçka të re dhe doni të shkruani për procesin tuaj?

Këtu është një shembull: Nëse jeni shumë të interesuar në palestër dhe ju pëlqen të stërviteni, është e mençur të ndani mençurinë tuaj në një blog që ka të bëjë me palestrën ose të mbulojë tema mbi trajnimin dhe ushqimin. Përmes blogut, do të keni mundësi të merrni klientë të rinj.

Ju nuk duhet të zgjidhni temën tuaj të blogut menjëherë, por është mirë nëse tashmë keni diçka në mendje.

Hapi 2 – Gjeni platformën e duhur të blogerave

Së pari, vendosni – blog falas ose blog të vetë-pritur?

Dokush mund të regjistrohet me një faqe falas për blogezim ose platofrm siç janë Blogger.com, WordPress.com dhe Tumblr.com

Sidoqoftë, nëse jeni serioz në lidhje me Blogging, platforma falas e blogerisë nuk është një mënyrë për të shkuar.

Ka shumë të këqija dhe dobësi të një shërbimi për blogging falas (monetizimi i kufizuar, personalizimi dhe trafiku), por më e rëndësishmja – nuk do të keni asnjë kontroll mbi blogun tuaj.

Dhe nëse doni të azhurnoni, do të duhet të paguani më shumë sesa duhet.

Zgjidhja për këtë është që të presni blogun tuaj vetë (keni një blog të vetë-pritur).

Në atë mënyrë nuk do të keni asnjë kufizim në lidhje me përmbajtjen tuaj në blog (si imazhet dhe videot). Blog-u juaj do të duket më profesional, në kërkim më të mirë dhe mund të përmirësohet më vonë. Plus, ju në të vërtetë zotëroni blogun tuaj.

Sigurisht, nëse nuk planifikoni të blogoni për më shumë se disa javë, një blog falas mund të ketë kuptim. Në çdo rast tjetër, ne rekomandojmë rrugën e vetë-pritur.

Cila platformë e blogjeve duhet të zgjedh?

Ka shumë platforma të ndryshme Blogimi nga të cilat mund të zgjidhni. Disa janë më fleksibël dhe më të lehtë për t’u përdorur, ndërsa disa janë më të kufizuar dhe vijnë me një kurbë të mësimit më të lartë.

Statistikat më të fundit tregojnë se WordPress e cila është një platformë falas (me burim të hapur) blog është platforma më e përdorur zakonisht për Blogging në vitin 2020.

Përdorimi i platformave të blogjeve

Të dhëna nga: https://trends.builtwith.com/cms/blog/traffic/Entire-Internet

WordPress pasohet nga Blogger, Tumblr, Ghost dhe Medium.

Ne kemi provuar dhjetëra platforma të ndryshme të blogjeve, por asnjë prej tyre nuk përputhet me WordPress.

Ja pse WordPress i vetë-pritur ka të ngjarë që opsioni juaj më i mirë:

 • Shtë falas për t’u përdorur (me burim të hapur)
 • Shtë shumë fleksibël me qindra tema falas (dhe premium) në blog
 • Ka një komunitet të madh zhvilluesish
 • WordPress po azhurnohet dhe përmirësohet rregullisht
 • Do të keni kontroll të plotë mbi blogun tuaj

Sa do të kushtojë për të vetë-hostuar blogun tim WordPress?

Për fat të mirë, jo shumë! Gjithçka që ju nevojitet është:

 • Emri i domainit – adresën tuaj të internetit, të tilla si www.YourBlogName.com e cila është rreth $ 10 / vit, por ne do t’ju tregojmë se si ta merrni një falas më vonë në këtë udhëzues.
 • Web hosting – shërbim për të pritur blogun tuaj. Pritja e thjeshtë dhe e besueshme në internet zakonisht është rreth 4 $ / muaj.

Në total, është rreth 60 dollarë në vit, por është një investim i rëndësishëm për suksesin tuaj në blog.

Nëse mendoni se Blogging nuk është për ju, gjithmonë mund të anuloni shërbimin e pritjes dhe shumë ofrues ofrojnë 30 ditë garanci për kthimin e parave. Emrat e domain nuk mund të kthehen, por ato thjesht do të skadojnë dhe do të bëhen të disponueshme, pasi të ndaloni të paguani për të.

Ne ju rekomandojmë të shkoni në rrugën e vetë-pritur sepse është shumë më fleksibël dhe mund të filloni të rriteni dhe krijoni blogun tuaj që nga dita e parë.

Hapi 3 – Vendosni blogun tuaj përmes mbajtjes në internet (dhe regjistroni emrin e domain)

Shpalosje e plotë: WebsiteSetup është i lidhur me Bluehost dhe fiton një komision nëse vendosni të bëni një blerje përmes lidhjeve tona. Faleminderit per mbeshtetjen.

Për të filluar me një blog të WordPress të vetë-pritur, do të keni nevojë për një emër domain dhe pritje në internet.

Ne kemi rekomanduar Bluehost si një blog / web hosting dhe regjistruesi i domain për vite.

Nga Bluehost, do të merrni (llogaria aktivizohet menjëherë):

 1. Emri i domain i personalizuar (falas për vitin e parë), me certifikatë SSL (siguri).
 2. Pritja në internet (2,75 $ / muaj +)
 3. Instalim i thjeshtë me një klik për WordPress
 4. Llogari email falas, si [Email mbrojtur]

Sigurisht, nuk keni nevojë të përdorni Bluehost, veçanërisht kur tashmë keni një host të uebit.

Cilindo kompani pritëse që ju zgjidhni, sigurohuni që ajo ka “instalime me një klik” për platformat e blogjeve, siç është WordPress. Kjo do ta bëjë procesin tuaj të ngritjes shumë më të lehtë.

Nëse ju ngecni duke regjistruar një emër domain dhe regjistrohuni për Bluehost, më poshtë është një udhëzues i shpejtë hap pas hapi që bëra.

6. Krijoni fjalëkalimin tuaj

Më në fund, hapi i fundit!

Kur të keni përfunduar blerjen, Bluehost do t’ju dërgojë një email konfirmimi dhe do të keni mundësinë të vendosni fjalëkalimin kryesor për llogarinë tuaj.

Krijimi i llogarisë Bluehost

Instaloni WordPress

Pasi të jeni regjistruar me Bluehost, do të keni mundësinë të instaloni blogun tuaj WordPress.

Mos u shqetësoni, shumica e kompanive të mbajtjes në internet ofrojnë një klik të instaluar për platformën e Blogging WordPress, kështu që duhet të jetë shumë e lehtë.

Ja çfarë bëni saktësisht për të instaluar WordPress në Bluehost

 1. Hyni në profilin tuaj të përdoruesit në Bluehost.
 2. Në faqen “Home” klikoni në butonin blu “WordPress”
 3. Fillon instalimi i WordPress

Faqja kryesore e Bluehost

Duhet të kemi parasysh që aktivizimi i emrit tuaj të domain mund të zgjasë 10-15 minuta, kështu që mos tërhiqeni për emrin e çuditshëm të domain të përkohshëm.

Bluehost do t’ju lejojë të zgjidhni hyrjen dhe fjalëkalimin tuaj të administratorit për WordPress kur të kryhet instalimi.

Po përjetoni ndonjë vështirësi me këtë proces instalimi? Lexoni udhëzuesin tjetër për instalimin e WordPress në Bluehost.

Nëse jeni duke përdorur një shërbim të mbajtjes së faqes në internet, kjo nuk ofron një instalim automatik ose të shpejtë për WordPress, lexoni këtë udhëzues për instalimin manual.

Hapi 4 – Konfiguroni blogun tuaj në WordPress

Pasi të keni vendosur llogarinë tuaj të administratorit për WordPress të vendosur (hapi i mëparshëm), mund të vazhdoni të vizitoni pultin tuaj të ri:

Thjesht shko te yourdomain.com/wp-admin dhe futni detajet e hyrjes për llogarinë tuaj të administratorit. Pasi të futeni, do ta shihni këtë:

Paneli i WordPress

Edhe pse WordPress është tashmë 100% funksional, ka ende disa parametra që duhet të kaloni:

1. Cilësimet e përgjithshme

Filloni duke shkuar në shiritin anësor të majtë dhe duke klikuar në Cilësimet → Të përgjithshme.

Cilësimet e përgjithshme të WordPress

Këtu mund të vendosni:

 • “Titulli i faqes” – në mënyrë efektive emri i faqes tuaj. Titulli është veçanërisht i rëndësishëm pasi është ajo që çdo vizitor shikon së pari, dhe gjithashtu një pjesë e madhe se si motorët e kërkimit përcaktojnë renditjen tuaj. Sigurohuni që ta keni emrin e biznesit tuaj atje.
 • “Tagline” – mendojeni si përmbledhja e asaj që ka të bëjë me blogun tuaj, në një fjali të shkurtër. Për shembull: “Receta që mund t’i trajtojë edhe një kuzhinier fillestar.”

Në këtë seksion, gjithashtu mund të kontrolloni nëse adresa e faqes tuaj në internet (URL) është në rregull, të vendosni zonën kohore në të cilën jeni dhe gjuhën e preferuar.

Një tjetër gjë e rëndësishme që duhet të theksohet është se Bluehost ka një veçori që vjen së shpejti në pjesën e fundit të Cilësimeve të Përgjithshme. Pasi të jeni gati për të shkuar live me blogun tuaj, sigurohuni që ta fikni këtë veçori.

Bluehost së shpejti funksion

2. Dukshmëria në Google

Gjë tjetër, shumë e rëndësishme që duhet të bëni është të siguroheni që motorët e kërkimit si Google mund të indeksojnë blogun tuaj të ri.

Për ta bërë atë, shkoni te Cilësimet → Leximi (përsëri, nga shirita anësor kryesor) dhe sigurohuni që fusha e etiketuar “Dekurajoni motorët e kërkimit për indeksimin e kësaj faqe” mbetet i pa kontrolluar. Si kështu:

Dukshmëria e motorit të kërkimit të WordPress

Nëse nuk e bëni këtë, blog-u juaj mund të përfundojë fjalë për fjalë i padukshëm për Google.

3. Permalidhjet

Cilësimet “permalink” përcaktojnë se si WordPress do të shkojë në krijimin e URL-ve individuale – adresat e faqes në internet – për secilën nga postimet ose nën-faqet tuaja personale. Megjithëse idea mund të tingëllojë pak e avancuar, vendosja e kësaj është shumë e thjeshtë.

Thjesht shko te Cilësimet → Permalidhjet. Pasi të jeni atje, vendosni lidhjet tuaja në variantin “Emri i Postimit”, si kështu:

Permalidhjet e WordPress

Kjo është vendosja më optimale e atyre që janë në dispozicion dhe gjithashtu ajo e preferuar nga Google dhe motorët e tjerë të kërkimit.

Hapi 5 – Dizenjoni blogun tuaj duke zgjedhur një temë

Një tjetër gjë e mrekullueshme në lidhje me WordPress është se edhe pse nuk mund të jeni vetë një projektues i aftë, prapëseprapë mund të merrni një kërkim të rafteve për blogun tuaj.

Si? Falë mijëra temave të WordPress që janë në dispozicion atje në internet. Më e mira nga të gjitha, shumë prej tyre janë falas, dhe ju mund t’i përshtatni ato lehtësisht (pa ndonjë njohuri për kodim).

Kthehuni përsëri në pultin e WordPress tuaj dhe lundroni tek Paraqitja → Temat. Pasi të jeni atje, klikoni në “Shto të Re”:

WordPress shtoni një temë të re

Pastaj, kaloni skedën te “Popular”:

Temat e njohura të WordPress

Ajo që do të shihni janë temat më të njohura të WordPress në treg. Dhe pjesa më e mirë është që ju të mund të instaloni ndonjë prej tyre me vetëm një klik.

Shkoni përpara dhe kaloni një kohë duke kërkuar në këtë listë për të gjetur diçka që i përshtatet vërtet biznesit tuaj dhe qëllimit kryesor që fshihet pas blogut tuaj të ri.

Pasi të shihni një temë që ju pëlqen, mund ta instaloni në blogun tuaj duke klikuar “instaluar” pranë emrit të temës, e ndjekur nga “aktivizoni”.

Shënim: Ajo që po bëni këtu është thjesht ndryshimi i pamjes së blogut tuaj. Ju nuk po fshini asnjë prej përmbajtjes tuaj. Ju mund të ndryshoni temat tuaja aq shpesh sa dëshironi, pa pasur nevojë të shqetësoheni që faqet tuaja po zhduken.

Hapi 6 – Shtoni logon, ndryshoni ngjyrat dhe strukturën

Edhe pse tema e WordPress që keni vendosur të përdorni tashmë vjen me dizajnin e tij specifik të paramenduar, ju ende mund të ndryshoni pjesë të saj sipas dëshirës tuaj.

E gjitha kjo bëhet nëse ju shkoj ne Pamja ize Rregulloje. Ajo që do të shihni është Përshtatës WordPress:

Përshtatës WordPress

Në varësi të temës suaj aktuale, do të merrni një grup tjetër opsionesh në menunë e shiritit anësor, por ato më të zakonshmet do të përfshijnë:

 • “Identiteti i sitit” – kjo është ajo ku ju mund të vendosni përsëri titullin tuaj të blogut, duke shtuar një imazh logo dhe një ikonë të faqes (aka). favicon).
 • “Colors” – për rregullimin e ngjyrave themelore të përdorura gjatë gjithë projektimit.
 • “Header” – për vendosjen e grafikut ose figurës së kokës.
 • “Sfondi” – për vendosjen e grafikut, imazhit ose ngjyrës tuaj të sfondit.
 • “Menus” – më shumë për këtë më vonë.
 • “Widgets” – më shumë për këtë më vonë gjithashtu.
 • Dhe cilësime të tjera, të varura nga tema.

Le të fillojmë me opsionin e parë:

1. Shtoni Logo Dhe Favicon

 • Nëse nuk keni ende një logo, mund t’i përdorni këto mjete falas për të krijuar një të tillë.
 • Nëse nuk keni ende një favorit, ju mund të përdorni këta gjeneratorë të favorizuar.

Identiteti i faqes WordPress

Meqenëse me siguri tashmë keni të vendosur titullin dhe etiketën e faqes tuaj, ajo që do të bëni këtu është duke shtuar logon e kompanisë suaj dhe favicon. Të dyja janë mjaft të lehta për tu bërë:

Për të shtuar logon tuaj, thjesht klikoni në butonin “Zgjidhni logon”. Në ekranin tjetër, WordPress do t’ju njoftojë se çfarë lloj grafikësh janë të pranueshëm për logot.

WordPress shtoni logon

Pasi të keni ngarkuar logon tuaj, duhet ta shihni brenda dritares së parashikimit të drejtpërdrejtë.

Për të shtuar favorit tuaj, klikoni në butonin e etiketuar “Zgjidh imazhin” nën seksionin “Ikona e faqes”:

WordPress shtoni favicon

Procesi është mjaft i ngjashëm edhe këtu – WordPress do t’ju tregojë se çfarë lloj imazhi pret. Sidoqoftë, gjëja që është e ndryshme këtu është se pasi të shtoni favorin tuaj, ai nuk do të shfaqet kudo në pamjen. Për ta parë atë, shikoni në shiritin kryesor të lartë të shfletuesit tuaj të internetit, ngjitur me titullin e blogut. Një shembull nga kjo faqe:

favicon

2. Ndryshoni ngjyrat e blogut

Në varësi të temës që jeni duke përdorur, do të shihni një seri opsionesh të ndryshme në këtë pjesë të Customizer. Këtu është një shembull nga tema e paracaktuar:

Ngjyrat e vendosura të WordPress

Vetëm disa parametra këtu, të dhëna, por të luash me këto akoma mund të të ndihmojnë ta bësh blogun tënd të duket unik dhe më në përputhje me markën tënde.

3. Shtoni Graphic Header Custom

Kjo është një pjesë tjetër që varet shumë nga tema që po përdorni. Megjithëkëtë, vendosja më e zakonshme për të cilën do të pengoheni është aftësia për të shtuar një grafikë / imazh të kokës, ose ndoshta edhe një video me kokë. Për të vendosur imazhin tuaj të kokës, thjesht klikoni në “Shto një imazh të ri”:

shtoni imazh të ri

Ju mund të zgjidhni në thelb çfarëdo imazhi që dëshironi për kokën e faqes tuaj, për sa kohë që është i një cilësie mjaft të lartë. WordPress do t’ju njoftojë për kërkesat minimale për imazhin tuaj të kokës menjëherë në ekranin e ngarkimit.

4. Ndryshoni sfondin

Disa tema vijnë me aftësinë për të vendosur sfondin kryesor për tërë faqen tuaj të internetit.Imazhi i sfondit të WordPress

Më së shpeshti, këto mundësi do t’ju lejojnë të vendosni një imazh të personalizuar ose një ngjyrë të fortë për të qenë në sfond. Sido që të jetë, ju mund të merrni efekte mjaft interesante nëse eksperimentoni me këtë mjaft kohë.

Hapi 7 – Shto / Shkruaj postime dhe faqe të reja në blog

Me të gjitha këto të bëra më lart, ju jeni gati të filloni krijimin e përmbajtjes për blogun tuaj të ri.

Nëse po ndërtoni një blog, ka të ngjarë të keni nevojë për të paktën disa nga faqet vijuese:

 • Blog – kjo pjesë që WordPress krijon për ju automatikisht. Si parazgjedhje, të gjitha postimet e tua të fundit në blog do të renditen në faqen kryesore.
 • për – t’u tregoni vizitorëve tuaj se çfarë lidhje ka blogu dhe kush është prapa tij.
 • kontakt – për t’i lënë njerëzit të lidhen me ju direkt.
 • Shërbime / Produkte – të renditni produktet dhe / ose shërbimet tuaja dhe t’u tregoni njerëzve pse duhet t’i blejnë ato.
 • Dëshmi – nga klientët tuaj të mëparshëm.
 • portofol – trupi juaj i punës i paraqitur në një mënyrë tërheqëse.

1. Krijoni faqe të reja

Tani që keni një ide se çfarë lloj faqesh mund t’ju duhen, le të flasim se si të shkoni në të vërtetë për krijimin e tyre.

Për fat të mirë, procesi i krijimit të një faqe të re në WordPress është i njëjti, pavarësisht se çfarë lloj faqeje është.

Para se ta bëni këtë, ju gjithashtu mund ta vendosni blogun tuaj në një mënyrë mirëmbajtjeje, e cila do t’i parandalojë të tjerët të shohin uebfaqen tuaj të papërfunduar.

Për ta bërë atë, shkoni në pultin e WordPress tuaj dhe më pas në Faqet → Shto të Re. Ajo që do të shihni është ekrani kryesor i redaktimit të faqes së WordPress:

Faqja e mostrës së WordPress

Këtu është një përmbledhje e shkëlqyeshme se si shtohen postimet dhe faqet në WordPress.

Siç mund ta imagjinoni, pasi të klikoni në butonin “Publikimi”, faqja juaj bëhet e dukshme për publikun.

2. Shtoni Postime në Blog

Funksionaliteti i blogut është një nga elementët thelbësorë të CMS të WordPress. Kjo është arsyeja pse WordPress ka një seksion krejt të veçantë kushtuar krijimit dhe publikimit të postimeve në blog.

Mund ta gjeni nëse shkoni Posts nga shiriti kryesor i panelit të tastierës WordPress:

Postimet në WordPress

Krijimi i postimeve të reja funksionon saktësisht njësoj si krijimi i faqeve të reja. Dallimi i vetëm është se postimet tuaja do të shfaqen automatikisht në faqen tuaj, ndërsa faqet tuaja duhet të shtohen në një menu, nëse doni që dikush t’i gjejë ato.

3. Shtoni menunë e lundrimit

Menutë kanë një detyrë shumë të veçantë në WordPress. Në thelb, ato janë mjeti juaj më i mirë për t’u siguruar që faqet që keni krijuar mund të gjenden nga lexuesit tuaj.

Në mënyrë tipike, blog-u juaj duhet të ketë një të tillë kryesor menuja që vendoset në shiritin kryesor të lundrimit. Shumica e vizitorëve do të presin të gjejnë diçka të tillë në faqen tuaj.

Për të krijuar një menu të re, shkoni te Pamja → Menutë. Pasi të jeni atje, shikoni listën e faqeve të mundshme (faqet që keni krijuar deri më tani) dhe klikoni në kutitë e kontrollit pranë atyre që dëshironi të keni në menunë tuaj të re. Pastaj, kliko në “Shto te menuja”. Do të shihni faqet tuaja të listuara në pjesën në të djathtë.

WordPress si të krijoni një menu

Në këtë fazë, ju gjithashtu mund të tërhiqni dhe lëshoni ato faqe për t’i rivendosur ato. Kur të keni mbaruar, mund të zgjidhni një nga kutitë e kontrollit nën “Shfaq vendndodhjen” (shiko më poshtë). Më së shpeshti, vendndodhja juaj kryesore e navigimit duhet të jetë e shënuar atje – në rastin tonë, është “Top menu”.

Kur klikojmë në butonin kryesor “Ruaj menynë”, menyja ime do të vendoset.

4. Ndryshoni Shiritin dhe Këmbësorin tuaj të Blog-ut

Në varësi të temës që jeni duke përdorur, ju mund të keni diku nga zero deri në një grusht shiritash anësore në dispozicion + mbase edhe një këmbë të personalizueshme.

Për të rregulluar ato që shfaqen në të gjitha ato zona, ne do të përdorim Vegla WordPress.

Në terma të thjeshtë, widget-et janë blloqe të vogla të përmbajtjes që mund të shfaqen në vende të ndryshme në të gjithë një blog të WordPress.

Për të parë se për çfarë bëhet fjalë, thjesht shkoni te Paraqitja → Widgets.

Ajo që shihni këtu janë të gjitha pajisjet e ndryshme që ju jep WordPress. Vetëm për të përmendur disa:

 • arkiv – një listë e të gjitha postimeve të kaluara në blog
 • imazh – një imazh i zgjedhjes suaj
 • Kategoritë – një listë e të gjitha kategorive tuaja të blogut
 • Postimet e fundit
 • Kërko – një shirit kërkimi
 • tekst – një pjesë e tekstit me porosi
 • dhe shumë më tepër

Ajo që mund të bëni me të gjitha ato widget është t’i vendosni ato në një prej tyre zonat e paracaktuara të widget – zakonisht brenda shiritit anësor ose futbollit.

Për shembull, ne mund të tërhiqemi dhe zbrisni widget “Postimet e Fundit” në zonën e widget tonë “Footer 1”, si kështu:

shtoni widget

Mund të bëni të njëjtën gjë me ndonjë prej widget-ve të tjera në dispozicion. Thjesht kapini ato nga seksioni në të majtë dhe tërhiqni dhe zbrisni ato në ndonjë nga zonat widget që ju jep tema juaj.

Shënim: Zonat widget që shihni në panelin tuaj të administratorit varen nga tema që jeni duke përdorur aktualisht.

Nisni blogun tuaj dhe vazhdoni të përmirësoheni

Urime. Tani mund të filloni blogun tuaj të ri!

Nuk ishte aq e vështirë, ishte?

Mbani në mend se çdo blog që krijoni me WordPress është i ndryshëm. Ju gjithmonë mund të ndryshoni temat e WordPress ose madje të blini ato premium për të bërë me të vërtetë blogun tuaj të duket profesional dhe unik.

Këtu janë disa udhëzues të mëtutjeshëm që duhet të ndihmojnë për të filluar udhëtimin tuaj të blogeres:

 • Përshtatja e WordPress (101)
 • Si të shtoni një formë kontakti në blogun tuaj
 • Si të shtoni buletinin e postës elektronike në blogun tuaj
 • Si të fitoni para nga blogu juaj
 • Si të merrni trafik në blogun tuaj (mënyra falas dhe me pagesë)

Nëse mbërtheheni ose keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë udhëzues hap pas hapi, lini një koment më poshtë dhe ne do t’ju ndihmojmë të

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me