SI T TO Krijoni një Uebfaqe

Përditësuar së fundmi: 11 Mars 2020 nga redaksia e UebfaqSetup.Si të krijoni një faqe në internetNë vitin 2020, çdokush mund të ndërtojë dhe dizajnojë një faqe në internet pa ditur asgjë në lidhje me zhvillimin e internetit, modelimin ose kodimin.

Pavarësisht nëse dëshironi të krijoni një faqe në internet për veten tuaj ose për biznesin tuaj, mund ta bëni lehtësisht duke përdorur mjetet dhe burimet e duhura.

Ky udhëzues hap pas hapi do t’ju ndihmojë të krijoni një faqe interneti nga e para, pa pasur nevojë të shpenzoni para për përkthyes të pavarur, agjensi ose ndërtues të faqes në internet.

E tëra që ju nevojitet është 1-2 orë nga koha juaj e lirë për të kompletuar udhëzuesin dhe për të krijuar një faqe në internet.

Gjërat që ju nevojiten në mënyrë që të ndërtoni një Uebfaqe

 • Emri i domainit (adresa juaj e internetit me porosi, www.YourSite.com)
 • Pritja në internet (shërbim që pret faqen tuaj te internetit)
 • WordPress (falas, platformë e internetit e përdorur zakonisht)

Për të ndërtuar një uebfaqe plotësisht funksionale, do të duhet të siguroni një emër domain (adresë në internet) dhe një llogari të mbajtjes në internet. Këto dy sigurohen që faqja juaj e internetit të jetë plotësisht e arritshme për të tjerët. Pa një ose një tjetër, nuk do të jeni në gjendje të krijoni një faqe në internet.

Pasi të keni një domain dhe host, mund të krijoni një faqe në internet WordPress. WordPress është platforma më e njohur për ndërtimin e faqeve në internet që është duke u përdorur nga 30% nga të gjitha faqet e internetit në internet.

Vendosja e një faqe WordPress është zakonisht një proces i thjeshtë me një klik përmes shërbimit tuaj të mbajtjes në internet.

Pasi të keni mbaruar udhëzuesin, do të keni një uebfaqe plotësisht duke punuar në internet, me një emër domain porosi, dhe plotësisht të arritshëm nga të tjerët.

Ready? Le të fillojmë…


Tabela e përmbajtjes (hapat për të filluar një faqe në internet):
 1. Zgjidhni një emër domain
 2. Regjistrohu një domen dhe regjistrohu në web hosting
 3. Vendosni një faqe në internet duke përdorur WordPress (përmes host-it në internet)
 4. Rregulloni modelin dhe strukturën tuaj të internetit
 5. Shtoni faqe dhe përmbajtje të rëndësishme
 6. Vendosni një menu të lundrimit
 7. Shtoni një dyqan online (opsional)

Zbulimi i plotë: Ky udhëzues përmban lidhje të anëtarëve. Nëse blini një web hosting dhe / ose një emër domaini përmes lidhjeve tona të referimit, ne fitojmë një komision – pa ndonjë kosto shtesë për ju. Faleminderit per mbeshtetjen.

Nëse keni ngecur në krijimin e një faqe në internet duke përdorur këtë udhëzues, ne ofrojmë ndihmë falas përmes kësaj faqe kontakti.

Hapi # 1: Zgjidhni një Emër Domain


Në mënyrë që të ndërtoni një faqe në internet, gjëja e parë që do t’ju duhet është një emër domain.

Emri i domain është emri dhe adresa juaj e internetit. Kjo adresë përdoret nga vizitorët kur ata përpiqen të gjejnë faqen tuaj përmes shfletuesve të tyre të internetit.

Emri i domain-it të kësaj faqe në internet është websitesetup.org. E jotja mund të jetë gjithçka.

Emrat e domainit mund të kushtojnë diku nga 10 deri në 50 dollarë në vit. Etiketa e zakonshme e çmimeve është rreth 15 dollarë.

Nëse nuk keni regjistruar ose zgjedhur një emër domain për faqen tuaj të internetit, këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar:

 • Nëse jeni duke e bërë një faqe interneti për një biznes, emri i domain duhet të përputhet me emrin e kompanisë suaj. Për shembull: YourCompanyName.com
 • Nëse po planifikoni të vendosni një uebfaqe personale per veten tuaj atehere YourName.com mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme.
 • Përdorni një zgjerim “gjenerik” të emrit të domain si p.sh. .com, .neto ose .org nëse qëllimi juaj është vizitorë ndërkombëtarë. Përdorni një zgjerim “lokal” të emrit të domainit si psh .de, .fr, ose .ru nëse qëllimi juaj është vizitorë i synuar nga vendi.

Mos u shqetësoni nëse emri juaj i preferuar i domain tashmë është marrë. Janë të regjistruara më shumë se 300 milion emra të ndryshëm të domain-ve, por ekzistojnë një miliardë mundësi të tjera që janë akoma në dispozicion.

Nëse nuk keni ende një emër domain, nuk ka nevojë të regjistroheni një.

Unë do t’ju tregoj se si të merrni një emër domaini falas për vitin e parë (hapi 2):

Hapi # 2: Merrni Web Hosting dhe Regjistrohuni Domain


Përveç që keni një emër domaini, do t’ju duhet gjithashtu pritja e faqes në internet (web hosting).

Web hosting është një shërbim që pret dhe ruan skedarët tuaj të internetit (përmbajtjen) në një server të sigurt që është gjithmonë në funksion. Pa një host në internet, faqja juaj nuk do të jetë e arritshme për të tjerët të lexojnë dhe shfletojnë.

Pritja dhe e besueshme e pritjes për uebfaqe të reja kushton zakonisht midis 3 deri 10 $ në muaj. Më pak se një filxhan kafe, por një investim i rëndësishëm për suksesin në faqen tuaj të internetit.

Cilindo kompani në internet me të cilën regjistroheni, sigurohuni që të ketë këto karakteristika:

 • Emri i domain-it FALAS me SSL (për siguri)
 • Instalimi me një klikim për WordPress (falas)
 • Llogari të personalizuara të postës elektronike
 • Gjerësia e bandës së pakufizuar ose të pa-matur (pa kufizime në trafik)
 • Ndihma për klientët, mundësisht 24/7 chat live

Nëse gjeni një faqe në internet që ofron të gjitha gjërat më lart, ka të ngjarë të keni gjetur një ofrues të mirë.

Ne ju rekomandojmë të përdorni Bluehost.com për mbajtjen në internet dhe domenet. Ata ofrojnë regjistrim falas të domenit për vitin e parë dhe marrja e një emri domaini dhe pritja nga e njëjta kompani ju kursen kohë dhe para.

Planet e pritjes Bluehost fillojnë nga $ 3.95 / mo (2,75 $ / muaj me lidhjen tonë të zbritjes) dhe ofron të gjitha tiparet thelbësore për krijimin e një faqe në internet.

1) Për të marrë një llogari në web hosting, thjesht vizitoni Bluehost dhe klikoni në “Filloni Tani”.

Bluehost

2) Tjetra, zgjidhni planin tuaj të mbajtjes në internet (zgjedhja plus është plotësisht e pakufizuar, ndërsa themelore është më e mira për faqet e reja):

zgjidhni planin e mbajtjes së faqes në internet

3) Tjetra, zgjidhni dhe regjistroni një emër domain (falas për vitin e parë):

regjistroni një emër domain

Mbani në mend se Bluehost nuk ofron mbarime të fushës specifike të vendit, si p.sh..de, .fr, ose .ru. Nëse keni nevojë për to, këto mund t’i blini veçmas nga Domain.com ose GoDaddy.com.

Nëse tashmë keni një emër domaini që keni blerë diku tjetër, Bluehost ju lejon ta lidhni atë me planin tuaj të ri të pritjes. Disa hapa shtesë do të nevojiten këtu – si përditësimi i juaj serverat e emrave. Këtu është një udhëzues nga Bluehost se si ta bëjmë atë.

4) Pasi të keni përfunduar procesin tuaj të regjistrimit, do të duhen disa minuta për të marrë qasje të menjëhershme, kështu që ju mund të filloni ndërtimin e faqes tuaj të internetit menjëherë.

Ekrani i mirëseardhur Bluehost

Hapi # 3: Vendosni Uebfaqen e WordPress (Nëpërmjet Ueb Uebit)


Pasi të keni gati emrin tuaj të domain-it dhe web hosting-in, do të duhet të zgjidhni dhe instaloni një platformë ndërtimi të faqes në internet (e njohur edhe si CMS).

Ne ju rekomandojmë të zgjidhni WordPress pasi është e lehtë për t’u përdorur dhe vjen me mijëra dizajne dhe shtesa falas që e bëjnë faqen tuaj të internetit të duket profesionale dhe unike.

Vendosja e faqes suaj të WordPress është e lehtë, dhe hosti juaj në internet kryesisht e bën atë për ju, kështu që nuk duhet të merrni duart tuaja shumë të ndyra.

Nëse nuk e përdorni Bluehost si një uebsajt, mos u shqetësoni. Shumë ofrues të mbajtjes së uebit kanë “WordPress install” të vendosur diku në cPanel host. Nëse keni të bëni me një host të internetit që nuk ofron “instalimet me një klik”, Provoni të vendosni WordPress manualisht.

1) Instalimi i faqes në internet të WordPress në Bluehost

 1. Hyni në llogarinë tuaj Bluehost
 2. Klikoni në “Sitet e mia” dhe pastaj në “Krijoni sit”Ekrani Bluehost My Sites kur mësoni se si të krijoni një faqe në internet
 3. Siguroni disa informacione themelore në lidhje me sitin tuaj, dhe instalimi i WordPress do të fillojë. E gjitha do të ndodhë në autopilot.
 4. Kur të bëhet konfigurimi, Bluehost do t’ju tregojë detajet e instalimit dhe hyrjes. Sigurohuni që ta ruani këtë informacion diku të sigurt.

Detajet e instalimit Bluehost

2) Testoni Uebfaqen tuaj duke shtypur në Adresën tuaj të Domainit

Me WordPress të instaluar, ajo që duhet të bëni tjetër është prova nëse gjithçka funksionon.

Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është të shkruani emrin e domain në shfletuesin e internetit.

Me WordPress të instaluar saktë, gjëja që do të shihni është një uebfaqe shumë themelore si kjo:

Si të krijoni një faqe në internet: Instaloni WordPress të freskët

Nëse kjo nuk duket shumë tërheqëse, mos u shqetësoni, së shpejti do të mësoni se si ta ndryshoni dizajnin në diçka më tërheqëse.

3) Verifikoni cilësimet SSL / HTTPS

Me pak fjalë, një çertifikatë SSL siguron që faqja juaj në internet të dorëzohet në mënyrë të sigurtë për vizitorët tuaj.

Bluehost automatikisht shton një SSL kur krijoni një uebfaqe të re ose instaloni WordPress. Për të kontrolluar statusin SSL të faqes tuaj, bëni këto hapa:

 1. Hyni në portalin tuaj Bluehost
 2. Klikoni në “Sitet e mia”
 3. Gjeni faqen tuaj dhe klikoni në “Menaxho sitin”
 4. Shkoni te skedari “Siguria”
 5. Nën “Certifikatën e Sigurisë”, do të gjeni statusin tuaj “Certifikata falas SSL”

Nëse gjithçka shkoi mirë, duhet të shihni një lock ikonë pranë emrit të domain-it në shfletuesin e internetit.

Mund të duhen disa orë para se SSL të vendoset plotësisht, por kjo nuk duhet t’ju ndalojë të vazhdoni të ndërtoni faqen tuaj të internetit.

Hapi # 4: Rregulloni Dizajnin dhe Strukturën tuaj të Uebfaqit


Me faqen tuaj të zhveshur të gjallë dhe duke shkelmuar, tani është koha ta bëni atë të ndjehet më shumë si e juaja duke zgjedhur një dizajn të bukur, duke e personalizuar atë dhe duke shtuar elemente të markës.

Duke filluar me:

1) Zgjidhni një Temë për Uebfaqen tuaj

Temat e WordPress janë paketa të projektimit jashtë kutisë që ndryshojnë mënyrën si duket e gjithë faqja juaj e internetit. Temat e WordPress janë të këmbyeshme – lehtë mund të kaloni nga tema në temë.

Më e rëndësishmja, ka mijëra tema falas dhe të paguara të WordPress, të disponueshme në internet.

temat e fjalëve popullore

Nëse dëshironi të merrni një temë falas – e cila është aty ku shumica e njerëzve dëshirojnë të fillojnë – vendi më i mirë për të shkuar është drejtoria zyrtare e temave në WordPress.org. Veçanërisht, seksioni për më së shumti temat e njohura.

Të gjitha temat që shihni atje janë vërtetuar se kanë cilësi të shkëlqyeshme dhe kanë baza të mëdha përdoruesish prapa tyre.

Ju jeni të lirë të kërkoni nëpër atë listë dhe të zgjidhni ndonjë temë që dëshironi, por për të shpejtuar gjërat për ju në këtë udhëzues, ju rekomandojmë Neve. Shtë një temë e gjithanshme që vjen me një pjesë të vogël të faqeve fillestare (paketat e projektimit për niches të ndryshme dhe llojet e faqeve të internetit).

Ne do të përdorim atë temë në këtë udhëzues duke shkuar përpara.

2) Instaloni Temën që ju pëlqen

Shkoni në ndërfaqen tuaj të administratorit të WordPress. Mund ta gjeni tek YOURSITE.com/wp-admin. Përdorni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që keni marrë gjatë instalimit të WordPress.

 1. Nga shirita anësor, shkoni te “Temat → Shto të Re”.Si të krijoni një faqe në internet: shtoni tema
 2. Në kutinë e kërkimit, shtypni “Neve” dhe klikoni në butonin “Instalim” ngjitur me emrin e temës:Si të krijoni një faqe në internet: instaloni temë
 3. Pasi të keni kryer instalimin, klikoni në butonin “Aktivizo” që do të shfaqet në vend të butonit “Instaloni”.
 4. Do të shihni një mesazh suksesi, i cili ju lejon të dini se instalimi shkoi siç pritej.

3) Importoni një model (Vetëm për përdoruesit e Temave Neve)

Edhe pse tema është aktive në këtë pikë, ka edhe disa gjëra që duhet të bëni për ta bërë atë të duket e duhur.

Do ta shihni këtë mesazh të mirëpritur:

neve mirpresim

Një nga gjërat më të shkëlqyera në lidhje me Neve është që ju të merrni jo vetëm një dizajn me të, por një gamë të tërë të modeleve të ndryshme që ju mund të zgjidhni. Klikoni në butonin e madh blu për t’i parë ato. 

faqet neve

Ekzistojnë më shumë se 20 modele në dispozicion falas, dhe ato mbulojnë pjesën më të madhe të niches në internet, si biznes, restorant, palestër, muzikë, ushqim, dasmë, fotografi, tregti elektronike, portofol, dhe më shumë. Në thelb, pavarësisht se cila mund të jetë tema e faqes tuaj, do të gjeni një paketë projektimi që i përshtatet. 

Për qëllimin e këtij udhëzuesi, ne do të zgjedhim të parin në listë – të quajtur “Origjinal”.

Do të vini re që ky proces i instalimit kujdeset për të gjithë elementët që ju nevojiten në faqen tuaj – ju merrni vetë modelin, të gjitha shtojcat e kërkuara për ta bërë atë të funksionojë, dhe gjithashtu demonstrimin e përmbajtjes që mund të modifikoni më vonë.

Klikoni në butonin “Import” për të marrë gjithçka. Pas një minutë apo më shumë, ju do të shihni mesazhin e suksesit.

neve sukses

Tjetra, shkoni te “Paraqitja – Neve Options” për të parë se çfarë tjetër mund të bëni me temën. neve duke filluar

Ne do të eksplorojmë disa nga këto mundësi më poshtë:

Gjëja e parë që shumica e përdoruesve duan të bëjnë është të ngarkoni logon e tyre dhe ta shfaqin atë në këndin e sipërm të majtë të faqes. Le ta bëjmë atë tani.

�� Yju mund të DIY një logo. Këtu janë disa nga mjetet që mund të përdorni për të krijuar një logo vetë.

Pasi të keni gati një logo, mund ta shtoni në faqen tuaj. Shkoni te “Paraqitja → Neve Options” dhe klikoni në lidhjen e etiketuar “Ngarkoni Logo”.

Si të krijoni një faqe në internet: ngarkoni logon

Ja çfarë do të shihni:

logoja e personalizuesit

Kjo ndërfaqe quhet Përshtatës WordPress, dhe kjo ju lejon të redaktoni aspekte të ndryshme të paraqitjes së faqes tuaj të internetit. Për fillestarët, ju mund të ngarkoni logon tuaj. Për ta bërë atë, klikoni në butonin “Zgjidhni Logo” që është afër këndit të sipërm të majtë.

WordPress do t’ju japë një mundësi për të korrur logon, por ju mund ta kaloni atë.

logoja e shtuar

Së shpejti duhet ta shihni logon tuaj në cep të faqes.

Për më tepër, ju mund të zgjidhni nëse dëshironi të shfaqni emrin e faqes dhe etiketën së bashku me logon, dhe të vendosni gjerësinë maksimale të logos. Eksperimentoni me këto cilësime dhe zgjidhni atë që funksionon më mirë për ju.

Klikoni në butonin “Publikimi” kur të keni përfunduar (këndi i sipërm i majtë) dhe pastaj kliko në butonin “X” për të dalë nga Customizer.

5) Ndryshoni skemën e ngjyrave të internetit dhe fontet

Një tjetër gjë me të cilën mund të eksperimentoni është ndryshimi i skemave të ngjyrave dhe shkronjave të përdorura në faqe. Ndërsa po mësoni se si të krijoni një faqe në internet, kjo është një rregullim i thjeshtë për ta bërë faqen tuaj më unike dhe më në përputhje me identitetin tuaj të markës.

 1. Për të filluar, shkoni përsëri te “Paraqitja → Neve Options” përsëri. Ne do të përqendrohemi në dy opsionet e mëposhtme:Si të krijoni një faqe në internet: ndryshoni ngjyrat dhe shkronjat
 2. Së pari, klikoni në “Vendosni Ngjyrat”.
 3. Shumica e temave të WordPress përcaktohen nga skema e ngjyrave që përdorin për elementë të ndryshëm të dizajnit.
 4. Më së shpeshti, ato janë ngjyrat e lidhjeve, teksteve në faqe dhe prejardhje.
 5. Ju mund të ndryshoni caktimet e ngjyrave për temën Neve përmes Customizer.
 6. Për të ndërruar ndonjë nga ngjyrat, thjesht klikoni mbi të dhe zgjidhni një ngjyrë të re.ndryshoni ngjyrat
 7. Klikoni në “Publikoni” dhe “X” kur të keni mbaruar.

Ndryshimi i shkronjave funksionon në mënyrë të ngjashme:

 1. Klikoni në lidhjen “Rregulloni shkronjat” në panelin “Paraqitja → Neve Options”.
 2. Neve ju lejon të vini nga një katalog i tërë i fonteve të sistemit dhe Google Fonts.
 3. Thjesht klikoni në kutinë “Font Family” dhe zgjidhni fontin që ju pëlqen.ndërroni shkronjat
 4. Pas kësaj, ju mund të rregulloni mirë shkronjat individuale të përdorura për titujt tuaj.

Eksperimentoni me këto cilësime për të parë efektin që ato kanë në faqen tuaj.

 1. Për të rregulluar fontin e përdorur për seksionin e trupit të faqes tuaj, klikoni në butonin shigjetë afër majtas.kthehu personalizues
 2. Klikoni në “Përgjithshëm”. Kjo do t’ju çojë në një panel opsionesh të ngjashme, por këtë herë po rregulloni fontin kryesor të trupit.
 3. Klikoni në “Publikimi” dhe “X” kur të keni mbaruar.

6) Shtoni një shirit anësor

Një tjetër gjë që mund të bësh në panelin “Paraqitja → Neve Options” është vendosur se si ju dëshironi të shikoni shiritin anësor. Klikoni në “Përmbajtje / Sidebar” për të filluar.

Ju keni tre opsione kryesore këtu: asnjë shirit anësor, shirit anësor në të majtë, ose shirita anësor në të djathtë. Sidebar në të djathtë është paraqitja klasike për shumicën e faqeve të internetit. Ju gjithashtu mund të vendosni gjerësinë e përmbajtjes. Pasi të keni bërë ndryshimet tuaja, klikoni në “Publish” dhe “X.”

7) Shtoni Widgets (Shtesa Falas WordPress)

Widgets janë ato blloqe të vogla me përmbajtje që zakonisht shfaqen në shiritat anësore të faqeve të internetit. Meqenëse ne thjesht kemi vendosur shiritin anësor në hapin e mëparshëm, le ta rregullojmë tani me pajisje.

Për të konfiguruar pajisje, shkoni te “Paraqitja → Widgets”. Do ta shihni këtë: 

Si të krijoni një faqe në internet: personalizues

Në të majtë, ju mund të shihni të gjitha pajisjet shtesë në dispozicion; dhe në të djathtë, ka të gjitha zonat widget të mbështetur nga tema juaj e tanishme. Për të shtuar një widget në shiritin anësor, gjithçka që duhet të bëni është të rrëmbeni widget nga e majta dhe tërhiqeni dhe hidheni në zonën e shiritit anësor..

Për shembull, nëse doni të renditni të gjitha faqet tuaja në shiritin anësor, kapni widget “Pages” dhe tërhiqeni atë në pjesën e shiritit anësor. Ju gjithashtu mund të konfiguroni disa cilësime themelore të widget.

8) Eksperimentoni me temën që keni ndërtuar

Ajo që ne kemi mbuluar më lart do të jetë e mjaftueshme që ju të kuptoni se si të krijoni një faqe në internet që del jashtë dhe duket origjinale, por ka shumë mundësi të tjera në dispozicion.

Për t’i parë të gjithë, shkoni te “Paraqitja ize Rregulloni.” Kjo do të ndezë ndërfaqen kryesore të Customizer me të gjitha cilësimet dhe paracaktimet e saj.

Si të krijoni një faqe në internet: personalizues

Ju inkurajojmë të shfletoni ato që janë në dispozicion atje dhe të luani me disa nga opsionet. Me siguri do të ngecni në disa personalizime që nuk i kemi diskutuar këtu.

Hapi # 5: Shtoni përmbajtje / faqe në faqen tuaj të internetit


Faqet janë thelbi i faqes suaj të internetit. Shtë e vështirë të imagjinohet një faqe në internet pa asnjë faqe në të, apo jo?

Nga pikëpamja teknike, një faqe në internet është vetëm një dokument në internet. Nuk është shumë e ndryshme nga dokumenti juaj tradicional i Fjalës, përveç asaj që ka elementët e markës së faqes suaj të internetit, të tilla si header dhe footer.

Faqet në internet janë të lehta për tu krijuar në WordPress. Por, para se të hyjmë në mënyrën si, për të, le të diskutojmë se cilat faqe duhet të krijoni në radhë të parë.

Shumica e faqeve të internetit do t’i shohin faqet vijuese thelbësore:

 • Faqe Hyrëse – është faqja e parë që vizitorët tuaj shohin kur shkojnë në faqen tuaj të internetit
 • për faqe – një faqe që shpjegon se çfarë është në lidhje me faqen tuaj të internetit
 • kontakt faqe – një faqe që lejon vizitorët të lidhen me ju
 • Blog faqe – një listë e postimeve tuaja më të fundit në blog; nëse nuk planifikoni të bëni Blogging, mund të përdorni faqen e blogut si një vend për lajmet dhe njoftimet e kompanisë suaj
 • Sherbime faqe – nëse faqja e internetit që po ndërtoni është për një biznes, përdorni këtë faqe për të shfaqur shërbimet tuaja
 • dyqan faqe – për kompanitë që duan të fillojnë një dyqan eCommerce

Shumë nga faqet e mësipërme do të jenë shumë të ngjashme në strukturë – ndryshimi i vetëm është përmbajtja në faqen aktuale. Në thelb, pasi të mësoni se si të krijoni një faqe, do të dini si t’i krijoni të gjitha. Me këtë, këtu ka disa nuanca, kështu që le të shohim tani se si të krijojmë disa lloje të faqeve themelore:

1) Krijimi i një faqe në internet

Nëse jeni duke përdorur Neve, faqja juaj fillestare duket diçka si kjo:

Faqe Hyrëse

Ju mund të redaktoni strukturën e kësaj faqe, si dhe elementet në të (të gjitha tekstet dhe imazhet).

Për ta bërë atë, thjesht kliko në butonin “Ndrysho me Elementor” në shiritin e lartë. 

redaktoni me Elementor

Ajo që do të shihni është ndërfaqja e krijuesit të faqes Elementor.

Si të krijoni një faqe në internet: Elementor

Elementor është ajo që ne e quajmë a ndërtues faqesh vizuale. Kjo do të thotë që ju mund të klikoni çdo element që shihni në faqe dhe ta redaktoni direkt. Për shembull, nëse doni të ndryshoni titullin kryesor, thjesht klikoni mbi të dhe filloni të shtypni. 

lloji i titullit

Nëse hidhni një vështrim në shiritin e majtë, atje është një panel i tërë personalizimi. Ju mund të rregulloni strukturën dhe stilin e çdo blloku të përmbajtjes. Për shembull, ja çfarë mund të shihni kur punoni në titull: 

stili i titullit

Një gjë tjetër interesante është që ju mund të kapni mbi çdo element në faqe dhe ta tërhiqni dhe diku tjetër.

Blloqe elementesh

Për të shtuar elemente të reja, klikoni në ikonën e vogël katrore në këndin e sipërm të majtë.

Do të shihni një listë të të gjitha blloqeve të përmbajtjes në dispozicion.

Mbërtheni ndonjë nga blloqet dhe tërhiqeni atë në kanavacën e faqes.

Mënyra më e mirë për të punuar në faqen tuaj është të shkoni në bllok dhe të modifikoni përmbajtjen demo që janë në faqe.

Shkruajni përmbajtjen e re të tekstit, rivendosni disa prej blloqeve, fshini ato që nuk ju duhen dhe shtoni ato të reja në përputhje me rrethanat.

E gjithë kjo ndërfaqe është mjaft intuitive për t’u përdorur, kështu që thjesht kaloni një orë ose më shumë duke e përdorur atë dhe duke eksperimentuar gjëra të ndryshme.

2) Krijoni faqe të tilla si “Rreth”, “Shërbime”, “Kontakt”

Krijimi i faqeve klasike në internet është edhe më e lehtë për t’u bërë në WordPress sesa të punoni në faqen tuaj. Shkoni në “Faqet → Shto të Re”. Do ta shihni këtë ndërfaqe:

Si të krijoni një faqe në internet: shtoni faqen

Everydo faqe ka nevojë për një titull, kështu që filloni duke shtuar një ku thotë: “Shtoni një titull.” Për shembull, “Rreth Nesh” ose “Kontakt”.

Tjetra, zgjidhni një plan urbanistik. Nëse po krijoni një faqe standarde, mund të shkoni me të parën në listë – “Single Row”. Por për të shpejtuar gjërat, ju mund të zgjidhni nga biblioteka e shablloneve. Për këtë, klikoni në butonin blu.

Do të shihni një dritare që ju lejon të zgjidhni nga një sërë seksionesh të faqeve të para-bëra. Nëse jeni duke punuar në tuaj për faqe, për shembull, ju mund të gjeni shpejt dhe përdorni blloqet e mëposhtme:

në lidhje me blloqet e faqeve

Thjesht klikoni në butonin “Fut” ngjitur me bllokun që ju pëlqen, dhe do të shtohet në faqe. Nga atje, ju mund ta rregulloni më tej, të ndryshoni tekstet ose të zëvendësoni imazhet.

rreth redaktimit të faqes

Kur të keni mbaruar, klikoni në butonin “Publikimi” në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.

Ju mund të ndiqni të njëjtin proces kur punoni në tuaj kontakt faqe ose shërbimet faqe gjithashtu.

Thjesht zgjidhni blloqe të ndryshme faqesh nga biblioteka e shablloneve. Për shembull, këto duhet të funksionojnë shumë në a shërbimet Faqe:

blloqe shërbimesh

Nëse dëshironi të shtoni elemente të reja të faqes me dorë – në vend që të përdorni shabllonet – klikoni në ikonën “+” që është në këndin e sipërm të majtë të ndërfaqes së redaktorit. 

shtoni bllok

Blockdo bllok që zgjidhni atje do të shtohet në fund të faqes tuaj. Ja si duket një bllok i ri paragrafi:

urdhërat

Siç mund ta shihni, mund ta modifikoni lirshëm, të ndryshoni vetitë e tekstit, plus që ka parametrat e ngjyrave në shiritin e djathtë.

Si gjithmonë, mos harroni të klikoni në “Publikimi” kur të keni mbaruar.

3) Krijoni një faqe Blog

Faqja e blogut është ajo ku mund të gjenden listat e postimeve tuaja më të fundit në blog.

Lajmi i mirë është që faqja e blog-ut tashmë është krijuar për ju. Kjo ndodhi kur instaluat WordPress dhe temën Neve. Ju mund ta shihni atë faqe duke shkuar te “Faqet”: 

renditja e faqeve në blog

Klikoni në lidhjen “Shiko” për të parë faqen tuaj në veprim.

Shtimi i postimeve të reja në blog:

Për të shtuar postime të reja në blog, thjesht shkoni te Shko te “Postimet → Shto të Re”.

shtoni postimin

Ju kujton kjo ndërfaqe ndonjë gjë? Po, ky është i njëjti mjedis redaktimi që kemi përdorur kur krijojmë faqe standarde. i lehtë!


Me një gamë të faqeve me pamje të mirë të krijuar, hapi tjetër në kërkimin tonë se si të krijoni një faqe në internet është të vendosni navigimin tuaj (një menu në internet). Menyja është ajo që vizitorët tuaj do të përdorin për të kaluar nga faqe në faqe në faqen tuaj.

Shkoni te “Paraqitja → Menutë”, dhe prej andej klikoni në “krijimin e një menuje të re”.

Si të krijoni një faqe në internet: krijoni menunë

Ja se si ta krijoni menunë tuaj të parë hap pas hapi:

Procesi i krijimit të menusë së WordPress

 1. Filloni duke shtuar një titull. Titulli i menusë nuk ka me të vërtetë rëndësi, por ndihmon për të njohur menunë tuaj midis menutë e tjerë (po, mund të keni më shumë se një).
 2. Zgjidhni faqet që do të shtohen në menunë tuaj. Ju gjithashtu mund të shtoni artikuj të tjerë në menu – si postimet ose lidhjet me porosi.
 3. Klikoni në butonin “Shto te menuja” për të shtuar faqet e zgjedhura në menunë tënde.
 4. Artikujt e menysë zvarritni dhe lëshoni për të rregulluar lidhjet sipas rendësisë.
 5. Zgjidhni një vendndodhje të ekranit të menusë. Kjo ndryshon nga tema në temë, në këtë rast, vendosni menunë tuaj në vendndodhjen “Primare” do të shfaqin menunë në kokë.
 6. Së fundmi, kurseni menunë tuaj.

Në këtë fazë, ju do të shihni menunë tuaj në faqen kryesore në gjithë lavdinë e saj.

Hapi # 7: Shtoni një Dyqan / Tregti Online


Gjëja e fundit që do të bëjmë në këtë udhëzues është të ndërtojmë vetë një dyqan online.

Nëse dëshironi të shtoni një dyqan në internet në faqen tuaj të internetit të krijuar rishtas, ndiqni këtë mësim hap pas hapi këtu.

Kjo nuk është padyshim diçka për të cilën u nevojiten të gjitha faqet e internetit, prandaj mos ngurroni ta kaloni këtë hap nëse eCommerce nuk është diçka në të cilën dëshironi të merrni veten në.

Si funksionon WordPress eCommerce

Me WordPress duke qenë një platformë e tillë e gjithanshme në internet, nuk është çudi që mund t’ju lejojë të ndërtoni një dyqan në internet plotësisht funksional në eCommerce. Nga plotësisht funksionale, nënkuptojmë që ju mund të rendisni çdo numër të produkteve, t’i vini ato në dispozicion për shitje, dhe pastaj gjithashtu të mblidhni urdhra nga klientët dhe madje të trajtoni të gjithë elementët që lidhen me taksat dhe transportin e të gjithë procesit.

E gjitha kjo bëhet me një shtojcë të quajtur WooCommerce.

WooCommerce është zgjidhja më e popullarizuar, më funksionale dhe sinqerisht zgjidhja më e mirë eCommerce për WordPress.

�� Ne kemi një udhëzues krejt të veçantë se si ta drejtoni WooCommerce në faqen tuaj të internetit në WordPress. Ne ju ftojmë të hipni atje dhe të lexoni një instalim të hollësishëm se si. Ndiqni Hapat 3 dhe 4 dhe pastaj kthehu këtu.

… Mirë, kështu që me WooCommerce të instaluar në faqen tuaj dhe produktet e shtuara në katalogun tuaj, do të vini re se, gjatë procesit, faqet e reja janë krijuar nga WooCommerce automatikisht. Këto faqe janë:

 • “Shporta” – karroca e dyqanit tuaj
 • “Checkout” – faqja e arka ku klientët mund të kryejnë blerjet e tyre
 • “Llogaria ime” – profilin e secilit klient; mban porositë e kaluara, detajet aktuale dhe informacione të tjera personale; klienti gjithmonë mund të redaktojë informacionin e tij
 • “Dyqan” / “Produkte” – faqja kryesore e dyqaneve – ajo në të cilën janë renditur produktet tuaja

Secila prej këtyre faqeve shërben një qëllim specifik për dyqanin tuaj dhe funksionalitetin e tij. Lajmi i mirë është se shumica e temave këto ditë janë optimizuar për t’i bërë ato faqe të duken të drejta. Tema Neve nuk është ndryshe. Nëse vizitoni ndonjë nga këto faqe të reja, do të shihni që prezantimi është i qartë dhe gjithçka është e lehtë për tu kuptuar. Këtu është një shembull i faqes së shportave të blerjeve:

qerre

Përveç kësaj, të gjitha këto faqe funksionojnë si çdo faqe tjetër në uebfaqen tuaj të WordPress. Kjo do të thotë që ju mund t’i modifikoni ato, të shtoni elementët tuaj ose të ndryshoni gjëra të tilla si ngjyrat, faqosjet, etj. Por kur po e bëni këtë, kini kujdes që të mos i fshini kodet e shkurtra WooCommerce që janë tashmë atje.

Do të vini re gjithashtu një ikonë të re të shportës në menunë kryesore të faqes tuaj.

Në këtë fazë, dyqani juaj eCommerce është plotësisht funksional. Kjo do të thotë që klientët tuaj mund të hyjnë dhe të bëjnë blerjet e tyre. Do t’i shikoni porositë e tyre në fushën e administratorit të WordPress nën “WooCommerce → Urdhërat”. 

urdhërat

Urime – Ju jeni gati për të filluar!

Për të përmbledhur shpejt hapat që keni mësuar:

Tabela e përmbajtjes

 1. Merrni një pritje në internet dhe regjistroni një domen:
  Zgjedhja e një Emri Domain
  Zgjedhja e një Web Hosting
 2. Vendosni faqen tuaj të internetit përmes host-it në internet:
  Instalimi i WordPress
 3. Dizajnimi i faqes suaj të internetit:
  Gjetja e një Teme
  Instalimi i një Teme
  Përshtatje dhe sugjerime
 4. Përfundoni duke shtuar përmbajtje (faqe):
  Shtimi dhe Redaktimi i Faqeve
  Vendosja e menuve të lundrimit

E fundit por jo më pak – Vazhdoni të Përmirësoni Uebfaqen tuaj!

Urime, ju thjesht keni kuptuar se si të krijoni një faqe në internet të gjitha vetë! ��

Dy hapat e ardhshëm në axhendën tuaj duhet të jenë:

 • Drejtoni trafikun në faqen tuaj … �� këtu është një listë me 50+ mënyra për të drejtuar trafikun e faqes në internet
 • Fito para nga faqja juaj… �� këtu janë 33 mënyra për të fituar para një faqe në internet

Nëse e keni përfunduar me sukses udhëzuesin tonë, konsideroni ta lini dëshminë tuaj në emailin tonë – [me email të mbrojtur] Kjo do të thotë shumë për ne!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map