Ако размишљате да користите Јоомла за креирање сопствене веб странице, дошли сте на право место. У наставку ћете научити све што требате знати да бисте започели.
Овај корак-по-корак водич ће вам показати како инсталирати софтвер на ваш сервер и дати вам преглед основних функција. На крају, желимо да се осећате способним да почнете само истраживати и изградити Јоомла веб страницу својих снова.
Иако је Јоомла сложенија од ВордПресс-а, он је далеко прилагођењи почетницима него Друпал (овде можете пронаћи поређење ове три). Дакле, ако следите водич, требало би да покренете и покренете веб локацију у року од 3 сата или мање.
Како израдити Јоомла веб страницу (садржај):
Региструјте име домена и пронађите услугу веб хостинга
Инсталирајте и подесите Јоомла
Упознајте се са основама Јоомле
Изаберите предложак за своју веб локацију
Инсталирајте свој Јоомла предложак
Прилагодите дизајн
Користите Јоомла модуле
Додјељивање модула позицијама
Креирајте нове странице
Додијелите странице навигацијском менију Јоомла
Додајте одељак блога
Инсталирајте екстензије
Укупно време за стварање веб странице помоћу Друпала: ~ 2-3 сата Ниво вештина: Почетни / средњи
1. Региструјте име домена и пронађите услугу веб хостинга
Ако већ имате име домена и веб хостинг, пређите на корак 2.
Пре него што почнете да правите своју Јоомла страницу, требат ће вам име домена и веб хостинг.
Ако ни не знате одакле започети ову тему, прочитајте наш пост о томе како одабрати име домена. У случају да вам треба само освеживач, одаберите домен веб локације који је једноставан, тако да га је лако запамтити.
Поред имена домена, требат ће вам и услуга веб хостинга.
Потпуно обелодањивање: ВебситеСетуп зарађује провизију ако купите Блуехост путем наших упутстава у овом водичу. Ово нам помаже да све будемо ажурни. Хвала вам на подршци.
Назив домена и веб хостинг можете добити од Блуехост-а (они такође нуде бесплатан домен прве године).
Имају брзу инсталацију за Јоомла, тако да вам не треба трошити време на преузимање, учитавање и инсталирање ручно преко ФТП-а.
Ако одлучите да користите други веб домаћин, проверите да ли испуњава Јоомла системске захтеве, које можете пронаћи овде.
2. Инсталирајте и подесите Јоомла
Постоје два начина за инсталирање и постављање Јоомле.
Инсталирање Јоомла помоћу Блуехост-ове брзе инсталације (корак по корак)
Инсталирање Јоомле путем Блуехост.цом-а помоћу брзе инсталације:
1. Када се пријавите и зграбите домен на Блуехосту, пријавите се на свој налог и кликните на „Напредно“.
2. Затим се померите према доле и потражите Јоомла икону.
Затим притисните „Инсталирај одмах„.
3. Приметићете да је ваш домен Блуехост подразумевано унесен. Можемо га оставити какав је.
4. Оно што ми морамо да променимо су назив сајта и опис сајта. У супротном, у наставку ће се приказати задани.
5. Након што их испуните, само кликните „Брза инсталација„.
Тако ћете затражити да промените своје Админ име и лозинку и да попуните Админ адресу е-поште.
Одатле само кликните „Инсталирај“ при дну.
6. Када то учините, можда ћете бити изненађени кад пронађете ову поруку. Не брини због тога. То је само задана индек.хтмл страница.
Само потврдите поље и поново кликните „Инсталирај“.
Честитам! Управо сте инсталирали Јоомла на ваш Блуехост домен!
Ручно инсталирање Јоомле на било који веб домаћин (корак по корак)
Ручно инсталирање Јоомле на било којег провајдера веб хостинга:
Ако сте са пружатељем услуга хостинга који нема горњу опцију, морат ћете кренути ручним путем. Међутим, не брините, далеко је од компликованости и сада ћемо то пребродити.
Први корак је креирајте МиСКЛ базу података. Овде Јоомла чува сав ваш садржај и то је витални део било ког вебсајта изграђеног са ЦМС-ом. Требали бисте пронаћи опције да их креирате на контролној табли свог домаћина.
Да бисте инсталирали Јоомла, потребне су вам следеће информације:
Назив базе података
Име корисника повезаног с том базом података
Лозинка тог корисника
Адреса сервера базе података
Једном када то имате, време је да отпремите Јоомла на свој сервер. За то је прво потребно да пређете на преузимање одељак Јоомла почетне странице и удари у велико зелено преузимање дугме.
Обавезно сачувајте зип датотеку на чврстом диску и, након завршетка, извуците све датотеке. Након тога, повежите се са сервером преко ФТП-а (нпр. Путем ФилеЗилла) и пренесите извучене датотеке на место где ваш домен показује (обично у роот директоријуму). Када то завршите, време је да пређете на следећи корак.
Покрените ручну инсталацију:
Када су све датотеке на вашем серверу, сада је време да отворите прозор прегледача и унесете УРЛ веб локације. Ако сте учинили све како треба, то би требало да започне поступак инсталације Јоомле.
На врху обавезно одаберите прави језик за покретање веб локације. Испод тога унесите име своје веб локације и, опционо, опис. Ово су све ствари које ће се појавити у претраживачима, тако да будите свесни тога. Међутим, такође га можете променити касније ако нисте задовољни првим одабиром.
Са десне стране, од вас ће се тражити да унесете податке за свој Супер Усер налог. То је главни администратор, па унесите ваљану адресу е-поште, корисничко име које није лако погодити и сигурну лозинку (два пута).
Коначно, на дну можете изабрати да поставите предњи крај веб локације у режим рада ван мреже након инсталације. На тај начин ће ваше сајтове видети само пријављени корисници. Ово може имати смисла за развојне пројекте, а на вама је само. Кад завршите, удаљите Следећи.
Повежите Јоомла са својом МиСКЛ базом података:
Ако се на тај начин дође до овог екрана:
Овде ће вам требати подаци из базе података од раније. Све напуните овако:
Тип базе података – У већини случајева ово једноставно можете оставити онако како јесте.
Име домаћина – Ово је локација за хостовање ваше базе података. Промените га ако је то друго локални домаћин.
Корисничко име – Корисничко име базе података повезано с вашом базом података.
Лозинка – У овом пољу иде лозинка за вашу МиСКЛ базу података.
Назив базе података – Овде унесите име базе података на коју желите да повежете веб локацију Јоомла.
Префикс табеле – Ако немате довољно разлога да то промените, вероватно можете користити насумично генерисан префикс који нуди инсталација.
Стари поступак базе података – Ако у вашој бази података већ постоје подаци, можете изабрати да ли би Јоомла требало да је избрише или сачува.
Кад поново будете спремни, притисните Следећи дугме.
Завршите инсталацију:
Последњи екран инсталације Јоомла је углавном резиме свега што сте до сада урадили.
На врху можете одабрати да ли ћете инсталирати било који узорак података. Пошто желимо да научимо како да направимо веб страницу са Јоомлом од почетка, оставите ово на Ниједан. Испод Преглед, можете одредити да ли инсталација треба да пошаље конфигурацију на е-адресу вашег Супер корисника.
Поред тога, само требате проверити да ли је конфигурација онаква какву желите и да ли ваше окружење сервера испуњава захтеве Јоомле. Када је све то случај, можете да кликнете Инсталирај. Тада ће Јоомла поставити ЦМС на ваш сервер. Када завршите, видећете овај екран:
(У идеалном случају) говори вам да је Јоомла успешно инсталирана. Такође имате могућност додавања више језика. Ако то не желите, не заборавите да уклоните инсталација директоријум кликом на жуто дугме. Тако ћете се ослободити осетљивих датотека на вашем серверу.
Када завршите, кликните плаву Администратор дугме. На екрану који следи унесите изабрано корисничко име и лозинку.
Након тога ћете слетјети на стражњи крај своје Јоомла странице тзв Контролна табла. Тамо можете стићи и преко иоурдомаин.цом/администратор.
Сада можете почети са прављењем и прилагођавањем веб странице Јоомла.
3. Упознајте се са основама Јоомле
Следећи корак у учењу како да направите веб страницу са Јоомлом је добијање лежајева. Користићемо многе меније које можете видети на контролној табли даље испод, али помаже у погледу птичје перспективе да бисте започели.
Очигледно је да се два модра поља можете ослободити ако укључите или искључите Јоомла прикупљање статистичких података и затим читање (и скривање) ваших порука након инсталације.
Са леве стране налазите пречаце до често коришћених делова администраторске области, попут стварања нових чланака, промене структуре менија или инсталирања додатака. С десне стране су важне информације о стању ваше веб локације.
Међутим, најважнији део је трака са задацима на врху. Овде ћете наћи исте опције као на контролној табли, а затим и неке. Ово садрже различити менији:
Систем – Приступ контролној табли, подешавањима веб локације, чекањем или закључаним ставкама садржаја, могућност брисања предмеморије и преглед података о систему (веб локација, сервер и окружење).
Корисници – Управљајте корисницима, групама корисника и нивоима приступа, додајте белешке о корисницима, бавите се захтевима у вези са приватношћу, прегледајте корисничке записнике и масовно слајте е-пошту свима на вашој веб локацији.
Менији – Као што име каже, ово садржи све опције о креирању и управљању менијима.
Садржај – Додајте чланке и таксономије, доделите истакнути садржај и управљајте медијским датотекама веб локације.
Компоненте – Креирајте и управљајте банерима сајтова, контактима, ажурирањима сајта, приватним порукама, вишејезичним удружењима и феедовима вести. Омогућава и приступ порукама након инсталације (оне смо већ покрили), омогућава вам да поставите преусмеравања (мада вам је за то потребан додатак), прегледате појмове за претрагу веб локација, користите паметну претрагу (опет, за то је потребан додатак) и управљате ознаке.
Ектенсионс – Омогућује вам инсталацију, ажурирање, управљање, конфигурирање, проналажење и решавање проблема са екстензијама. У овом менију можете видети и стање ваше базе података и ажурирати своју веб локацију.
Као и други системи за управљање садржајем представљени на овој страници, Јоомла нуди начин за промену дизајна ваше веб странице без кодирања. Овде се називају алати за то Предлошци. Изглед, функција и осећај читавог веб сајта у потпуности зависе од њих. Дакле, не подцењујте одлуку када је бирате!
На располагању су бесплатни и премиум (плаћени) Јоомла предлошци. Међутим, проналажење једног може бити тешко. Нажалост, ЦМС нема централни директориј за то. Због тога морате потражити продавнице да бисте их пронашли. Многи од оних који продају премиум теме нуде и бесплатне верзије које можете тестирати. Ево неколико места за почетак:
Наравно, постоји неколико основних карактеристика на које морате обратити пажњу приликом одабира теме. Прво је очигледно ваш укус. Међутим, требало би да узмете у обзир и следеће:
Подршка – Одлично је укључити техничку подршку, јер ти људи могу да реше било који проблем за вас.
Ажурирања – Јоомла стално надограђује свој систем. Проверите да ли добављач шаблона такође ажурира своје шаблоне често да би био сигуран да ће радити са најновијим издањима.
Документација – Повремено ћете морати да проверите неке функције да бисте научили како раде. Будите сигурни да постоји место где то можете учинити.
Одзивност и компатибилност између прегледача – То значи да би ваш шаблон требало да изгледа сјајно у сваком прегледачу као и на било ком мобилном уређају.
Прилагодљивост – Проверите које функције шаблона можете сами да прилагодите. На пример, потражите предлошке са много позиција модула (више о томе ускоро).
5. Инсталирајте свој Јоомла предложак
Инсталирање шаблона у Јоомли је у принципу прилично једноставно. Једном када се одлучите, обично је добијате у облику зип датотеке. Ово можете једноставно да додате испод Проширења> Инсталирај.
Или је превуците у поље или кликните на Или претражите датотеку дугме да бисте га пронашли на вашем чврстом диску. Одаберите га и Јоомла би све требао учинити сам. Алтернативно, можете да инсталирате и предложак преко његовог УРЛ-а ако знате где пакет лежи.
Након тога, још увек морате да активирате предложак и то урадите испод Проширења> Шаблон> Стилови. Овде кликните икону звездице са десне стране имена предлошка да бисте је поставили као подразумевану за целокупно веб место.
Имајте на уму да, приликом преузимања шаблона, можете добити додатне датотеке као што су брз почетак, подешавања, и продужетак. Прва је комплетна верзија Јоомле која укључује и предложак. На тај начин ваш нови дизајн је већ спреман за постављање ваше веб странице, често укључујући и демо садржај. Ово последње може имати смисла да укључите тако да је све постављено као у демо верзији, а све што требате је да размените садржај. Друге две датотеке које се односе на ствари које сте могли да видите на демо локацији сајта, попут клизача, итд.
6. Прилагодите дизајн
Када правите веб страницу са Јоомлом, један од главних циљева је креирање жељеног дизајна. Да би то учинили, већина предложака поседује барем неке могућности прилагођавања и њима можете приступити кликом на назив предлошка на листи..
Овде можете прилагодити ствари попут боја, фонтова, логотипа, величина и још много тога. Неки предлошци долазе и са властитом страницом поставки на којој вам дозвољавају да контролишете много више и прегледате промене у стварном времену. У оба случаја не заборавите да проверите шта ваш предложак нуди и да сачувате све измене које сте унели!
7. Користите Јоомла модуле
Тренутно, чак и ако изгледа боље, ваша веб локација је и даље прилично празна. Време је да се то промени. Одатле ћемо ићи даље како да креирамо садржај у Јоомли.
Нажалост, морамо почети са једном од сложенијих тема, а то је модула. Ово су мале јединице садржаја које се могу појавити на многим местима на страници. Дјелују попут грађевних блокова од којих можете креирати различите дизајне. Међутим, на њихово коришћење је потребно мало навикавања. Испробајмо на почетној страници.
Да бисте направили страницу испочетка, најбоље је започети омогућавањем режима прегледа за положаје модула. На овај начин можете видети где тачно на својој страници можете додати модуле и називе позиција.
Да бисте видели нешто слично, идите на Систем> Глобална конфигурација> Предлошци.
Ево, подеси Прегледајте положаје модула до Омогућено, сними и затвори. Затим се вратите на своју листу предложака и кликните на Преглед дугме (икона ока). Тада ће се приказати сви доступни положаји модула као што је приказано горе.
Брза напомена: Не заборавите да искључите преглед када завршите са додељивањем модула.
8. Доделите модуле позицијама
У реду, сад кад знате где могу да иду ваши модули, како их доделити тим позицијама? Све се то догађа испод Проширења> Модули.
Овде можете видети све који су тренутно активни на вашој веб локацији плус позиције, странице, кориснике и језике којима су им додељени. Међутим, не брините, нису вам то једине опције. Испод Нова у горњем левом углу можете пронаћи читав низ других блокова које можете користити на својој веб локацији.
Рецимо да сте желели да на почетну страницу ставите текст о вама и вашој веб локацији. Прво што бисте урадили је да проверите где ће страница ићи. У овом случају је то позиција-2. Затим бисте отишли у мени модула, креирали нови и изабрали Обичај као тип. Ово вам омогућава да креирате сопствени блок садржаја користећи ВИСИВИГ (оно што видите је оно што добијете) едитор.
Ово је једноставно уређивач за креирање и форматирање садржаја који вам омогућава да видите шта радите. Нажалост, требало би предуго да се преброје све могућности на овом екрану. Међутим, ако сте икада користили програм за обраду текста, све би требало изгледати врло познато. Поред тога, можете да задржите показивач миша преко било које од икона да бисте добили опис онога што ради. На овај начин требали бисте бити у могућности да брзо схватите како писати и форматирати текст, уметати наслове, слике и друге медије и све остало што може понудити.
Кад завршите, то обавезно сачувајте, Статус на десној страни је постављено на Објављено и да одаберете тачну локацију предлошка испод Положај (обратите пажњу да одаберете своју активну тему!). Затим, идите на Додјела менија (картица испод наслова) и помоћу падајућег менија одаберите странице на којима желите да прикажете овај модул. У овом случају то је Само на одабраним страницама и онда Кућа.
Сачувајте и требало би да га видите на својој почетној страници (и само тамо).
Можете користити овај исти метод да убаците друге ствари на странице попут блогова (више о томе испод), банере, меније, слике и оквире оквира. Поред тога, нове додатке можете додати и путем екстензија (више о томе такође).
9. Креирајте нове странице
Сада за нешто лакше: странице. Када направите веб локацију са Јоомлом, вероватно ћете је креирати неколико. Међутим, након што савладате горе наведено, овај део би требао бити много лакши.
Прва ствар коју научите о страницама у Јоомли јесте да их креирате на једном месту и учините да се појаве на другом. Ово је опћенита ствар која треба имати на уму да све што направите у Јоомли неће се аутоматски приказати на вашој веб локацији.
У Јоомли се странице једноставно зову чланци. Ово у почетку може бити мало збуњујуће када дођете из позадине блогања, али немојте дозволити да вас то задржи. Можете да креирате чланке преко Садржај> Чланци> Додај нови чланак. Алтернативно, користите пречицу на контролној табли. Оба ће вас довести до врло сличног екрана за уређивање који сте користили раније.
Креирајте и форматирајте садржај на исти начин као раније. Кад завршите, испод Алиас у могућности сте да одредите стални линк (значи УРЛ странице). Овде често има смисла ставити кључну реч уместо да се користи исти наслов као и чланак. Испод Статус осигурајте да је постављено на Објавите пре чувања.
10. Доделите странице навигационом менију Јоомла
Да бисте посетиоцима омогућили приступ вашој новој страници, време је да је додијеле менију. То можете учинити на следећи начин: Под Менији, пронађите ону са додељеном иконом куће. То је ваш тренутно активан.
Да бисте му додијелили нову везу, задржите показивач миша над њом и одаберите Додајте нову ставку менија. Ако то учините, прећи ћете на екран испод.
Испод Тип ставке менија, одаберите Чланак>Јединствени члан. Затим, под Изаберите чланак, можете да одаберете постојећи садржај на својој веб локацији путем Изаберите а затим кликните на наслов онога који желите да доделите.
Сада вам преостаје само да унесете а Наслов менија на врху (који је текст који ће се појавити у менију) и проверите да ли је изабран мени који ће му доделити с десне стране. Када је сада спремите и затворите, помоћу иконе на левој страни можете да превучете ставке менија и промените њихов редослед.
Када будете задовољни и вратите се на своју веб страницу, нова ставка би се сада требала појавити.
11. Додајте одељак за блог
Међутим, не можете да креирате само странице, већ је могуће и објављивање постова на блогу у Јоомли. У основи функционише на исти начин само што ћете блогове додијелити некој категорији. Да бисте то учинили, прво морате да га креирате.
То можете учинити испод Садржај> Категорије> Додај нову категорију. Води вас до истог уредника као и раније. У овом случају морате само да унесете име на врху (нпр. Блог) затим је сачувајте и затворите.
Након тога, категорији можете доделити свој мени на исти начин као што сте то учинили са страницом раније. Само овај пут, испод Тип ставке менија, изабери Чланци> Блог Блог.
Након што то учините, обавезно одаберите своје Блог категорија испод Одабрати категорију. Затим проверите да ли је додељен правом менију и дајте му назив менија који има смисла. Сачувајте и затворите да бисте га добили на вашој веб локацији. Од сада, било који чланак који доделите свом Блог категорија ће се приказати у облику поста на блогу испод те ставке менија.
12. Инсталирајте екстензије
Последња ствар о којој желимо да разговарамо су проширења. Уз њихову помоћ, на вашу веб локацију можете донети нове функције и функционалности. Наћи ћете их у званични Јоомла додатак.
Само унесите термин за претрагу, користите доње категорије или напредну претрагу да бисте пронашли оно што тражите. Међутим, са готово 8000 доступних проширења може бити тешко направити избор. Из тог разлога, може бити добра идеја да започнете са оваквим чланцима:
Једном када знате шта да инсталирате на вашу веб локацију, имате неколико начина да се то уради. Све их налазите испод Проширења> Инсталирај. Када сте први пут тамо, на врху ћете наћи опцију за подешавање инсталирати са веба опција. Када то учините, омогућава вам приступ свему у директорију Јоомла проширења право са вашег задњег краја.
Кликните на неко проширење, а затим притисните Инсталирај дугме (два пута) да бисте га аутоматски учитали на вашу веб локацију. Ако из неког разлога ово не ради за вас, једноставно можете преузети проширење или копирати УРЛ на коме се налази. Након тога, моћи ћете да користите Отпреми датотеку пакета и Инсталирајте из УРЛ-а картице да бисте је добили на вашој веб локацији.
Имајте на уму да ћете можда морати да активирате делове проширења испод Проширења> Управљање.
Од овде сте такође у могућности да деактивирате и деинсталирате проширење које вам више није потребно. Нажалост, мало је збуњујуће и претрпано, па ћете можда морати да тражите своје проширење по имену.
07.06.2020
Јоомла Вебсите Туториал
Jeffrey Wilson Туториали
Ако размишљате да користите Јоомла за креирање сопствене веб странице, дошли сте на право место. У наставку ћете научити све што требате знати да бисте започели.
Овај корак-по-корак водич ће вам показати како инсталирати софтвер на ваш сервер и дати вам преглед основних функција. На крају, желимо да се осећате способним да почнете само истраживати и изградити Јоомла веб страницу својих снова.
Иако је Јоомла сложенија од ВордПресс-а, он је далеко прилагођењи почетницима него Друпал (овде можете пронаћи поређење ове три). Дакле, ако следите водич, требало би да покренете и покренете веб локацију у року од 3 сата или мање.
Како израдити Јоомла веб страницу (садржај):
Укупно време за стварање веб странице помоћу Друпала: ~ 2-3 сата
Ниво вештина: Почетни / средњи
Contents
1. Региструјте име домена и пронађите услугу веб хостинга
Ако већ имате име домена и веб хостинг, пређите на корак 2.
Пре него што почнете да правите своју Јоомла страницу, требат ће вам име домена и веб хостинг.
Ако ни не знате одакле започети ову тему, прочитајте наш пост о томе како одабрати име домена. У случају да вам треба само освеживач, одаберите домен веб локације који је једноставан, тако да га је лако запамтити.
Поред имена домена, требат ће вам и услуга веб хостинга.
Потпуно обелодањивање: ВебситеСетуп зарађује провизију ако купите Блуехост путем наших упутстава у овом водичу. Ово нам помаже да све будемо ажурни. Хвала вам на подршци.
Назив домена и веб хостинг можете добити од Блуехост-а (они такође нуде бесплатан домен прве године).
Имају брзу инсталацију за Јоомла, тако да вам не треба трошити време на преузимање, учитавање и инсталирање ручно преко ФТП-а.
Ако одлучите да користите други веб домаћин, проверите да ли испуњава Јоомла системске захтеве, које можете пронаћи овде.
2. Инсталирајте и подесите Јоомла
Постоје два начина за инсталирање и постављање Јоомле.
Инсталирање Јоомла помоћу Блуехост-ове брзе инсталације (корак по корак)
Инсталирање Јоомле путем Блуехост.цом-а помоћу брзе инсталације:
1. Када се пријавите и зграбите домен на Блуехосту, пријавите се на свој налог и кликните на „Напредно“.
2. Затим се померите према доле и потражите Јоомла икону.
Затим притисните „Инсталирај одмах„.
3. Приметићете да је ваш домен Блуехост подразумевано унесен. Можемо га оставити какав је.
4. Оно што ми морамо да променимо су назив сајта и опис сајта. У супротном, у наставку ће се приказати задани.
5. Након што их испуните, само кликните „Брза инсталација„.
Тако ћете затражити да промените своје Админ име и лозинку и да попуните Админ адресу е-поште.
Одатле само кликните „Инсталирај“ при дну.
6. Када то учините, можда ћете бити изненађени кад пронађете ову поруку. Не брини због тога. То је само задана индек.хтмл страница.
Само потврдите поље и поново кликните „Инсталирај“.
Честитам! Управо сте инсталирали Јоомла на ваш Блуехост домен!
Ручно инсталирање Јоомле на било који веб домаћин (корак по корак)
Ручно инсталирање Јоомле на било којег провајдера веб хостинга:
Ако сте са пружатељем услуга хостинга који нема горњу опцију, морат ћете кренути ручним путем. Међутим, не брините, далеко је од компликованости и сада ћемо то пребродити.
Први корак је креирајте МиСКЛ базу података. Овде Јоомла чува сав ваш садржај и то је витални део било ког вебсајта изграђеног са ЦМС-ом. Требали бисте пронаћи опције да их креирате на контролној табли свог домаћина.
Да бисте инсталирали Јоомла, потребне су вам следеће информације:
Једном када то имате, време је да отпремите Јоомла на свој сервер. За то је прво потребно да пређете на преузимање одељак Јоомла почетне странице и удари у велико зелено преузимање дугме.
Обавезно сачувајте зип датотеку на чврстом диску и, након завршетка, извуците све датотеке. Након тога, повежите се са сервером преко ФТП-а (нпр. Путем ФилеЗилла) и пренесите извучене датотеке на место где ваш домен показује (обично у роот директоријуму). Када то завршите, време је да пређете на следећи корак.
Покрените ручну инсталацију:
Када су све датотеке на вашем серверу, сада је време да отворите прозор прегледача и унесете УРЛ веб локације. Ако сте учинили све како треба, то би требало да започне поступак инсталације Јоомле.
На врху обавезно одаберите прави језик за покретање веб локације. Испод тога унесите име своје веб локације и, опционо, опис. Ово су све ствари које ће се појавити у претраживачима, тако да будите свесни тога. Међутим, такође га можете променити касније ако нисте задовољни првим одабиром.
Са десне стране, од вас ће се тражити да унесете податке за свој Супер Усер налог. То је главни администратор, па унесите ваљану адресу е-поште, корисничко име које није лако погодити и сигурну лозинку (два пута).
Коначно, на дну можете изабрати да поставите предњи крај веб локације у режим рада ван мреже након инсталације. На тај начин ће ваше сајтове видети само пријављени корисници. Ово може имати смисла за развојне пројекте, а на вама је само. Кад завршите, удаљите Следећи.
Повежите Јоомла са својом МиСКЛ базом података:
Ако се на тај начин дође до овог екрана:
Овде ће вам требати подаци из базе података од раније. Све напуните овако:
Кад поново будете спремни, притисните Следећи дугме.
Завршите инсталацију:
Последњи екран инсталације Јоомла је углавном резиме свега што сте до сада урадили.
На врху можете одабрати да ли ћете инсталирати било који узорак података. Пошто желимо да научимо како да направимо веб страницу са Јоомлом од почетка, оставите ово на Ниједан. Испод Преглед, можете одредити да ли инсталација треба да пошаље конфигурацију на е-адресу вашег Супер корисника.
Поред тога, само требате проверити да ли је конфигурација онаква какву желите и да ли ваше окружење сервера испуњава захтеве Јоомле. Када је све то случај, можете да кликнете Инсталирај. Тада ће Јоомла поставити ЦМС на ваш сервер. Када завршите, видећете овај екран:
(У идеалном случају) говори вам да је Јоомла успешно инсталирана. Такође имате могућност додавања више језика. Ако то не желите, не заборавите да уклоните инсталација директоријум кликом на жуто дугме. Тако ћете се ослободити осетљивих датотека на вашем серверу.
Када завршите, кликните плаву Администратор дугме. На екрану који следи унесите изабрано корисничко име и лозинку.
Након тога ћете слетјети на стражњи крај своје Јоомла странице тзв Контролна табла. Тамо можете стићи и преко иоурдомаин.цом/администратор.
Сада можете почети са прављењем и прилагођавањем веб странице Јоомла.
3. Упознајте се са основама Јоомле
Следећи корак у учењу како да направите веб страницу са Јоомлом је добијање лежајева. Користићемо многе меније које можете видети на контролној табли даље испод, али помаже у погледу птичје перспективе да бисте започели.
Очигледно је да се два модра поља можете ослободити ако укључите или искључите Јоомла прикупљање статистичких података и затим читање (и скривање) ваших порука након инсталације.
Са леве стране налазите пречаце до често коришћених делова администраторске области, попут стварања нових чланака, промене структуре менија или инсталирања додатака. С десне стране су важне информације о стању ваше веб локације.
Међутим, најважнији део је трака са задацима на врху. Овде ћете наћи исте опције као на контролној табли, а затим и неке. Ово садрже различити менији:
Све је јасно до сада? Онда идемо даље.
4. Изаберите предложак за своју веб локацију
Као и други системи за управљање садржајем представљени на овој страници, Јоомла нуди начин за промену дизајна ваше веб странице без кодирања. Овде се називају алати за то Предлошци. Изглед, функција и осећај читавог веб сајта у потпуности зависе од њих. Дакле, не подцењујте одлуку када је бирате!
На располагању су бесплатни и премиум (плаћени) Јоомла предлошци. Међутим, проналажење једног може бити тешко. Нажалост, ЦМС нема централни директориј за то. Због тога морате потражити продавнице да бисте их пронашли. Многи од оних који продају премиум теме нуде и бесплатне верзије које можете тестирати. Ево неколико места за почетак:
Наравно, постоји неколико основних карактеристика на које морате обратити пажњу приликом одабира теме. Прво је очигледно ваш укус. Међутим, требало би да узмете у обзир и следеће:
5. Инсталирајте свој Јоомла предложак
Инсталирање шаблона у Јоомли је у принципу прилично једноставно. Једном када се одлучите, обично је добијате у облику зип датотеке. Ово можете једноставно да додате испод Проширења> Инсталирај.
Или је превуците у поље или кликните на Или претражите датотеку дугме да бисте га пронашли на вашем чврстом диску. Одаберите га и Јоомла би све требао учинити сам. Алтернативно, можете да инсталирате и предложак преко његовог УРЛ-а ако знате где пакет лежи.
Након тога, још увек морате да активирате предложак и то урадите испод Проширења> Шаблон> Стилови. Овде кликните икону звездице са десне стране имена предлошка да бисте је поставили као подразумевану за целокупно веб место.
Имајте на уму да, приликом преузимања шаблона, можете добити додатне датотеке као што су брз почетак, подешавања, и продужетак. Прва је комплетна верзија Јоомле која укључује и предложак. На тај начин ваш нови дизајн је већ спреман за постављање ваше веб странице, често укључујући и демо садржај. Ово последње може имати смисла да укључите тако да је све постављено као у демо верзији, а све што требате је да размените садржај. Друге две датотеке које се односе на ствари које сте могли да видите на демо локацији сајта, попут клизача, итд.
6. Прилагодите дизајн
Када правите веб страницу са Јоомлом, један од главних циљева је креирање жељеног дизајна. Да би то учинили, већина предложака поседује барем неке могућности прилагођавања и њима можете приступити кликом на назив предлошка на листи..
Овде можете прилагодити ствари попут боја, фонтова, логотипа, величина и још много тога. Неки предлошци долазе и са властитом страницом поставки на којој вам дозвољавају да контролишете много више и прегледате промене у стварном времену. У оба случаја не заборавите да проверите шта ваш предложак нуди и да сачувате све измене које сте унели!
7. Користите Јоомла модуле
Тренутно, чак и ако изгледа боље, ваша веб локација је и даље прилично празна. Време је да се то промени. Одатле ћемо ићи даље како да креирамо садржај у Јоомли.
Нажалост, морамо почети са једном од сложенијих тема, а то је модула. Ово су мале јединице садржаја које се могу појавити на многим местима на страници. Дјелују попут грађевних блокова од којих можете креирати различите дизајне. Међутим, на њихово коришћење је потребно мало навикавања. Испробајмо на почетној страници.
Да бисте направили страницу испочетка, најбоље је започети омогућавањем режима прегледа за положаје модула. На овај начин можете видети где тачно на својој страници можете додати модуле и називе позиција.
Да бисте видели нешто слично, идите на Систем> Глобална конфигурација> Предлошци.
Ево, подеси Прегледајте положаје модула до Омогућено, сними и затвори. Затим се вратите на своју листу предложака и кликните на Преглед дугме (икона ока). Тада ће се приказати сви доступни положаји модула као што је приказано горе.
Брза напомена: Не заборавите да искључите преглед када завршите са додељивањем модула.
8. Доделите модуле позицијама
У реду, сад кад знате где могу да иду ваши модули, како их доделити тим позицијама? Све се то догађа испод Проширења> Модули.
Овде можете видети све који су тренутно активни на вашој веб локацији плус позиције, странице, кориснике и језике којима су им додељени. Међутим, не брините, нису вам то једине опције. Испод Нова у горњем левом углу можете пронаћи читав низ других блокова које можете користити на својој веб локацији.
Рецимо да сте желели да на почетну страницу ставите текст о вама и вашој веб локацији. Прво што бисте урадили је да проверите где ће страница ићи. У овом случају је то позиција-2. Затим бисте отишли у мени модула, креирали нови и изабрали Обичај као тип. Ово вам омогућава да креирате сопствени блок садржаја користећи ВИСИВИГ (оно што видите је оно што добијете) едитор.
Ово је једноставно уређивач за креирање и форматирање садржаја који вам омогућава да видите шта радите. Нажалост, требало би предуго да се преброје све могућности на овом екрану. Међутим, ако сте икада користили програм за обраду текста, све би требало изгледати врло познато. Поред тога, можете да задржите показивач миша преко било које од икона да бисте добили опис онога што ради. На овај начин требали бисте бити у могућности да брзо схватите како писати и форматирати текст, уметати наслове, слике и друге медије и све остало што може понудити.
Кад завршите, то обавезно сачувајте, Статус на десној страни је постављено на Објављено и да одаберете тачну локацију предлошка испод Положај (обратите пажњу да одаберете своју активну тему!). Затим, идите на Додјела менија (картица испод наслова) и помоћу падајућег менија одаберите странице на којима желите да прикажете овај модул. У овом случају то је Само на одабраним страницама и онда Кућа.
Сачувајте и требало би да га видите на својој почетној страници (и само тамо).
Можете користити овај исти метод да убаците друге ствари на странице попут блогова (више о томе испод), банере, меније, слике и оквире оквира. Поред тога, нове додатке можете додати и путем екстензија (више о томе такође).
9. Креирајте нове странице
Сада за нешто лакше: странице. Када направите веб локацију са Јоомлом, вероватно ћете је креирати неколико. Међутим, након што савладате горе наведено, овај део би требао бити много лакши.
Прва ствар коју научите о страницама у Јоомли јесте да их креирате на једном месту и учините да се појаве на другом. Ово је опћенита ствар која треба имати на уму да све што направите у Јоомли неће се аутоматски приказати на вашој веб локацији.
У Јоомли се странице једноставно зову чланци. Ово у почетку може бити мало збуњујуће када дођете из позадине блогања, али немојте дозволити да вас то задржи. Можете да креирате чланке преко Садржај> Чланци> Додај нови чланак. Алтернативно, користите пречицу на контролној табли. Оба ће вас довести до врло сличног екрана за уређивање који сте користили раније.
Креирајте и форматирајте садржај на исти начин као раније. Кад завршите, испод Алиас у могућности сте да одредите стални линк (значи УРЛ странице). Овде често има смисла ставити кључну реч уместо да се користи исти наслов као и чланак. Испод Статус осигурајте да је постављено на Објавите пре чувања.
10. Доделите странице навигационом менију Јоомла
Да бисте посетиоцима омогућили приступ вашој новој страници, време је да је додијеле менију. То можете учинити на следећи начин: Под Менији, пронађите ону са додељеном иконом куће. То је ваш тренутно активан.
Да бисте му додијелили нову везу, задржите показивач миша над њом и одаберите Додајте нову ставку менија. Ако то учините, прећи ћете на екран испод.
Испод Тип ставке менија, одаберите Чланак> Јединствени члан. Затим, под Изаберите чланак, можете да одаберете постојећи садржај на својој веб локацији путем Изаберите а затим кликните на наслов онога који желите да доделите.
Сада вам преостаје само да унесете а Наслов менија на врху (који је текст који ће се појавити у менију) и проверите да ли је изабран мени који ће му доделити с десне стране. Када је сада спремите и затворите, помоћу иконе на левој страни можете да превучете ставке менија и промените њихов редослед.
Када будете задовољни и вратите се на своју веб страницу, нова ставка би се сада требала појавити.
11. Додајте одељак за блог
Међутим, не можете да креирате само странице, већ је могуће и објављивање постова на блогу у Јоомли. У основи функционише на исти начин само што ћете блогове додијелити некој категорији. Да бисте то учинили, прво морате да га креирате.
То можете учинити испод Садржај> Категорије> Додај нову категорију. Води вас до истог уредника као и раније. У овом случају морате само да унесете име на врху (нпр. Блог) затим је сачувајте и затворите.
Након тога, категорији можете доделити свој мени на исти начин као што сте то учинили са страницом раније. Само овај пут, испод Тип ставке менија, изабери Чланци> Блог Блог.
Након што то учините, обавезно одаберите своје Блог категорија испод Одабрати категорију. Затим проверите да ли је додељен правом менију и дајте му назив менија који има смисла. Сачувајте и затворите да бисте га добили на вашој веб локацији. Од сада, било који чланак који доделите свом Блог категорија ће се приказати у облику поста на блогу испод те ставке менија.
12. Инсталирајте екстензије
Последња ствар о којој желимо да разговарамо су проширења. Уз њихову помоћ, на вашу веб локацију можете донети нове функције и функционалности. Наћи ћете их у званични Јоомла додатак.
Само унесите термин за претрагу, користите доње категорије или напредну претрагу да бисте пронашли оно што тражите. Међутим, са готово 8000 доступних проширења може бити тешко направити избор. Из тог разлога, може бити добра идеја да започнете са оваквим чланцима:
Једном када знате шта да инсталирате на вашу веб локацију, имате неколико начина да се то уради. Све их налазите испод Проширења> Инсталирај. Када сте први пут тамо, на врху ћете наћи опцију за подешавање инсталирати са веба опција. Када то учините, омогућава вам приступ свему у директорију Јоомла проширења право са вашег задњег краја.
Кликните на неко проширење, а затим притисните Инсталирај дугме (два пута) да бисте га аутоматски учитали на вашу веб локацију. Ако из неког разлога ово не ради за вас, једноставно можете преузети проширење или копирати УРЛ на коме се налази. Након тога, моћи ћете да користите Отпреми датотеку пакета и Инсталирајте из УРЛ-а картице да бисте је добили на вашој веб локацији.
Имајте на уму да ћете можда морати да активирате делове проширења испод Проширења> Управљање.
Од овде сте такође у могућности да деактивирате и деинсталирате проширење које вам више није потребно. Нажалост, мало је збуњујуће и претрпано, па ћете можда морати да тражите своје проширење по имену.