WordPress vs Drupal: Która platforma jest najlepsza dla Twojej witryny?

Przed rozpoczęciem budowy podejmiesz jedną z najważniejszych decyzji dotyczących swojej witryny.


Wybór najlepszej platformy to decyzja, która wpłynie na wszystkie aspekty Twojego projektu. Począwszy od projektu, przez bezpieczeństwo, a skończywszy na kosztach rozwoju, każda popularna platforma ma swoje własne cechy, które wpłyną na sposób podejścia do witryny.

Dwie najpopularniejsze (i najbardziej sporne) platformy to WordPress i Drupal. W tym przewodniku po WordPress kontra Drupal przyjrzymy się szczegółowo zaletom i wadom każdej opcji. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś mieć lepszy pomysł, który najlepiej pasuje do twojego projektu.

Wprowadzenie do WordPress

WordPress.org

WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS, na którym opiera się około 31% wszystkich stron internetowych. Co więcej, jedno spojrzenie na Google Trends pokazuje, jak popularna jest w porównaniu z takimi jak Drupal:

Trendy Google WordPress kontra Drupal

WordPress zawiera dużą społeczność, która zapewnia nieocenioną obsługę wielu rodzajów witryn, które możesz zbudować. Rzeczywiście, można używać WordPressa do tworzenia czegokolwiek, od prostego bloga do dużej witryny z wiadomościami, takiej jak CNN.

WordPress jest skierowany do ogółu odbiorców, co oznacza, że ​​każdy przeciętny programista może dostosować własną stronę WordPress.

Należy podkreślić, że przez WordPress rozumiemy raczej wordpress.org niż wordpress.com. Omówiliśmy różnice między nimi w naszym artykule WordPress.com vs WordPress.org.

Rzućmy okiem na niektóre zalety i wady korzystania z WordPress:

Korzyści z WordPress

 • Oprogramowanie jest bezpłatne
 • Możesz dostosować go tak, jak chcesz, używając jego motywów i wtyczek
 • Jest o wiele bardziej dostępny dla początkujących
 • Możesz dodawać złożone funkcje bez skomplikowanego kodowania PHP
 • Jego popularność oznacza, że ​​ma dużą społeczność kibiców
 • Istnieje wiele gotowych do użycia funkcji
 • Generalnie taniej jest stworzyć stronę internetową za pomocą WordPressa niż inne platformy

Wady WordPress

 • Historycznie stanowiło większe zagrożenie dla bezpieczeństwa niż jego konkurencja
 • Jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo i utrzymanie
 • Choć ma wiele funkcji, nie do końca pasuje do Drupala – ale różnica znacznie się zmniejszyła
 • Jego łatwość użycia może oznaczać, że wiele witryn wygląda niesamowicie podobnie

Wprowadzenie do Drupala

Drupal

Powszechnie uważany za CMS z wyboru dla programistów, Drupal ma reputację najlepszej opcji, jeśli chcesz zbudować wysoce spersonalizowaną stronę internetową.

W porównaniu z WordPress Drupal nie jest tak popularny. Mimo, że istnieje już dłużej (od 2000 r.), Odpowiada za nieco ponad 2% (lub około 41 milionów) wszystkich stron internetowych.

Jednak na Drupal działa wiele głównych stron internetowych, w tym The Economist i NASA.

Korzyści z Drupal

 • Oferuje największy potencjał w zakresie dostosowywania witryny, jeśli potrzebujesz złożonej
 • Jest uważany za bezpieczniejszy
 • Ma wiele zaawansowanych funkcji, w tym niestandardowe pola i widoki – chociaż można ich teraz także używać w WordPress

Wady Drupala

 • Droższe jest zbudowanie niestandardowej strony internetowej
 • Istnieje znacznie bardziej stroma krzywa uczenia się
 • Aktualizacja witryny do najnowszej wersji Drupal może być koszmarem
 • Brakuje przyjaznego dla użytkownika tworzenia treści
 • Najbardziej elastyczne funkcje Drupala, takie jak pola niestandardowe, wymagają znacznej inwestycji w czas na wdrożenie

Ceny dla WordPress vs Drupal

Prawdopodobnie decydującym czynnikiem przy wyborze CMS będzie koszt. Oczywiście ważny jest koszt pobrania dowolnego oprogramowania. Ale jeśli planujesz prowadzić bardziej złożoną stronę internetową, będziesz musiał wziąć pod uwagę związane z nią koszty rozwoju.

Koszty WordPress

Zainstalowanie i utworzenie strony internetowej za pomocą WordPress jest bezpłatne, ale zbudowanie bardziej złożonej strony WordPress kosztuje.

Podczas gdy większość wtyczek jest darmowa, istnieje wiele premium, za które trzeba będzie zapłacić, aby uzyskać witrynę z wbudowanymi funkcjami. Jednak ogólnie rzecz biorąc, okazuje się, że wynoszą one najwyżej 100-200 USD dla wtyczek, które na dłuższą metę są więcej niż dowodem. Ponadto, jeśli zdecydujesz się zatrudnić programistę, musisz również uwzględnić ten koszt.

Innym kosztem do rozważenia jest hosting witryny. Wszystkie witryny WordPress są hostowane na własny rachunek, co najmniej oznacza, że ​​faktycznie jesteś ich właścicielem. Inną dobrą wiadomością jest to, że takie programy jak Bluehost i WPEngine są dostępne. Jeśli żadna z tych opcji nie działa dla Ciebie, istnieje wiele innych świetnych opcji hostingu WordPress.

Drupal Costs

Drupal jest również darmowym narzędziem, ale po raz kolejny darmowe narzędzie nie oznacza, że ​​programowanie jest bezpłatne. O ile nie jesteś doświadczonym programistą, prawie na pewno będziesz musiał zapłacić komuś znaczną kwotę za stworzenie witryny, biorąc pod uwagę złożoność Drupala.

Możesz oczywiście samodzielnie zbudować swoją witrynę Drupal, ale chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze, zainwestujesz znaczną ilość czasu – zwłaszcza jeśli brakuje Ci wiedzy na temat niestandardowego kodowania.

Być może największym problemem związanym z Drupalem jest koszt aktualizacji. Witryny Drupal nie są kompatybilne z nowymi wersjami, co oznacza, że ​​wymagają pełnej przebudowy po wydaniu nowej wersji. Są to wysokie koszty, które wielu programistów decyduje się pozostać na Drupal 7 zamiast na wersję Drupal 8. Chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze, pozostaje Ci strona internetowa z coraz bardziej przestarzałymi funkcjami.

Podobnie jak WordPress, Drupal oferuje wiele świetnych opcji hostingu (w tym Siteground I Cloudways), który zadba o wszystkie Twoje wymagania dotyczące przystępnych cen. Każdy host ma inne zalety w zależności od typu budowanej witryny, dlatego warto zrobić zakupy, zanim zdecydujesz się na konkretną.

Porównanie cen

Jeśli chodzi o budowę profesjonalnej strony internetowej, WordPress jest zdecydowanie bardziej opłacalną opcją. Niezależnie od tego, czy robisz to sam, czy zależysz od programisty, inwestujesz znacznie mniej zarówno finansowo, jak i pod względem czasu.

Ponadto, jeśli chodzi o aktualizację witryny, WordPress działa znacznie taniej. Z reguły przebudowa na WordPress kosztuje około połowę kwoty niż na Drupal.

Motywy WordPress vs Drupal

Oczywiście, twoja strona musi funkcjonować dobrze, ale to nie znaczy, że powinieneś porzucić jej wygląd. Bez względu na rodzaj tworzonej witryny, będziesz chciał zbudować solidny motyw.

WordPress

Katalog motywów WordPress

WordPress Katalog motywów posiada 3700 bezpłatnych opcji, dzięki czemu możesz przeglądać i znaleźć idealną dla swojej witryny. Ponadto te motywy obsługują różne typy stron internetowych, więc na pewno znajdziesz taki, który pasuje do tego, czego szukasz.

Podczas gdy WordPress.org i niezależni programiści oferują wiele darmowych motywów WordPress, możesz również wybrać wersję premium. Motywy premium są idealne, jeśli szukasz opcji z większą liczbą funkcji i możliwości dostosowania. Ponadto będą one zazwyczaj dostarczane z bardziej regularnymi aktualizacjami i lepszym wsparciem.

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w jeden, możesz polegać na wielu platformach tematycznych, takich jak ThemeForest, z historią dostarczania świetnych i niezawodnych motywów dla wszystkich typów stron internetowych. Tylko w ThemeForest możesz wybierać spośród ponad 11 000 premium motywów WordPress.

Będziesz w stanie łatwo dostosować swój motyw za pomocą WordPress Customizer. Narzędzie WordPress pomaga wprowadzać znaczące zmiany w elementach strony.

Drupal

Tymczasem Drupal oferuje znacznie mniej opcji niż WordPress dostępnych jest około 2700 motywów. Nie tylko nie masz wyboru, ale wiele z nich będzie kodowanych na zamówienie. Oznacza to, że będziesz potrzebować programisty, który sprawi, że Twoja strona będzie wyglądać atrakcyjnie.

Jednak jeśli jesteś doświadczonym programistą, Drupal jest świetną opcją, ponieważ zasadniczo nie oferuje wstępnie skonfigurowanych opcji. Dlatego możesz kontrolować dokładnie, jak będzie wyglądać Twoja strona internetowa bez żadnego z wcześniej wybranych projektów.

Tematy porównane

Ze względu na swoją różnorodność i liczbę opcji WordPress wyprzedza Drupala. Co więcej, możliwość natychmiastowego wdrożenia „gotowych” projektów i łatwego dostosowywania ich znacznie ułatwia podróż do ukończonej witryny.

Jeśli jednak pracujesz dla klienta z konkretnymi zleceniami projektowymi i złożonymi wymaganiami technicznymi, to Drupal jest lepszą opcją.

Porównanie funkcji i funkcjonalności

Z reguły Drupal zwykle wygrywa tę konkretną bitwę. Ale ostatnie zmiany w WordPress oznaczają, że oferuje wiele funkcji, które kiedyś sprawiły, że Drupal był tak imponujący.

WordPress

Powszechnym mitem w debacie między WordPress i Drupal jest to, że nie można dodać tego samego poziomu funkcji w WordPress. Jednak rozwój wtyczek na WordPress oznacza, że ​​możesz bardzo zbliżyć się do funkcjonalności Drupala. Oprócz tego możesz bezpiecznie używać tych wtyczek WordPress, wiedząc, że nie będziesz musiał dotykać żadnego PHP.

Zestaw narzędzi Custom Development

Informacje i pobieranie

Pojawienie się wtyczek takich jak Zestaw narzędzi a liczba programów do tworzenia stron oznacza, że ​​możesz teraz dodać wiele takich samych funkcji, które kiedyś dawały Drupalowi taką przewagę w tej dziedzinie. Co więcej, rozszerzalność architektury danych zasilanej przez te wtyczki oznacza migracja z Drupal do WordPress jest łatwiejsze niż myślisz.

Ponadto WordPress oferuje tysiące innych wtyczek, które zapewniają szeroki zakres funkcji, niezależnie od budowanej witryny. Jedno spojrzenie przez Repozytorium WordPress pokazuje, jak obszerny jest jego katalog. Innym doskonałym sposobem na znalezienie najlepszych wtyczek premium dla Ciebie jest przeglądanie platform handlowych, takich jak CodeCanyon.

Drupal

Zamiast wtyczek Drupal wykorzystuje moduły do ​​rozszerzenia funkcji witryny i dodania dalszych funkcji. Z więcej niż 40 000 modułów do wyboru, Drupal od dawna ma przewagę nad swoimi konkurentami, jeśli chodzi o jego zdolność do tworzenia idealnych spersonalizowanych stron internetowych.

Wiele najbardziej pożądanych funkcji, od pól niestandardowych po taksonomie i dostęp, zostało stworzonych przy użyciu Drupala i jego modułów. Jeśli potrzebujesz elastycznej, rozszerzalnej architektury treści, to Drupal jest najlepszym CMS, do którego możesz się zwrócić.

Jednak przy tym poziomie złożoności pozostaje trudna do opanowania krzywa uczenia się, jeśli chcesz uzyskać z niej jak najwięcej.

Porównywane funkcje i funkcje

Chociaż kiedyś Drupal był wyraźnym zwycięzcą, WordPress zmniejszył lukę, a nawet wyprzedził ją w oczach niektórych programistów.

Wiele funkcji, w których Drupal zyskał swoją nazwę, można teraz replikować za pomocą WordPress:

 • Niestandardowe typy postów – jeśli Twój motyw WordPress nie zawiera jeszcze niestandardowych typów postów (na przykład Total ma już portfolio, personel i referencje), to dodatek taki jak Rodzaje zestawów narzędzi może dać ci „podobną do Drupala” metodę tworzenia sekcji dla Twojej witryny w WordPress
 • Pola niestandardowe – oba ACF a Zestaw narzędzi daje teraz możliwość dodawania informacji do każdego typu postów, tak jak w Drupal
 • Taksonomie – możesz użyć Zestawu narzędzi, aby powielić słowniki Drupala i stworzyć własne kategorie
 • Dostęp – Zestaw narzędzi może opierać się na 5 podstawowych rolach użytkowników WordPress, aby tworzyć niestandardowe, tak jak w Drupal
 • Publikuj relacje – Połącz swoje treści podobnie jak Entity Reference na Drupal

Nie tylko możesz teraz tworzyć wszystkie te funkcje w WordPress, ale są one możliwe bez skomplikowanego kodowania PHP, co oznacza, że ​​zaoszczędzisz sporo czasu, dodając je. Tego samego nie można powiedzieć o Drupalu.

WordPress „nowy” Gutenberg edytor treści powinien jeszcze ułatwić dodawanie treści do witryny za pomocą metody budowania bloku. jednak, Drupal Gutenberg jest również dostępny po tym, jak jego twórcy przenieśli edytor do CMS.

Tak, można argumentować, że Drupal jest jeszcze bardziej elastyczny i oferuje znacznie bardziej niezawodne funkcje. Należy jednak stwierdzić, że złożona infrastruktura Drupala oferuje znacznie więcej bólu niż zysku. WordPress jest tańszą i łatwiejszą opcją, chyba że chcesz zainwestować czas w naukę kodowania tych niestandardowych funkcji lub pieniędzy dla programisty, który może..

Wydajność i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to nadal jeden obszar, w którym Drupal ma przewagę nad WordPress. Chociaż jego rdzeń jest bezpieczny, problem WordPress leży w niektórych rozszerzeniach innych firm.

Rzeczywiście, zgodnie z ankieta przeprowadzona przez Wordfence, wtyczki były winne 55,9% wszystkich cyberataków. Na szczęście stosowanie zdrowego rozsądku rozwiąże najpilniejsze problemy związane z bezpieczeństwem wokół wtyczek. Ogranicz liczbę instalowanych wtyczek. Używaj tylko wtyczek, które są regularnie aktualizowane. I oczywiście ich aktualizowanie poprawi bezpieczeństwo Twojej witryny.

Tymczasem jego bezpieczeństwo pozostaje jednym z kluczowych punktów sprzedaży Drupala. Chociaż istnieją przykłady obaw dotyczących bezpieczeństwa – najnowsze Drupalgeddon 2 przychodzi mi na myśl – Drupal napotkał najmniejszą liczbę ataków w porównaniu z WordPress i Joomla od 2005 roku.

WordPress jest bezpieczny, ale biorąc pod uwagę jego popularność, zawsze będzie bardziej podatny na ataki niż Drupal. Obie społeczności szybko reagują na wszelkie obawy. Jednak sama liczba wtyczek i motywów w WordPress oznacza, że ​​musisz uważać, aby nie pobierać niczego, co jest źle zakodowane. Chociaż nie pomylisz się przy żadnym z tych wyborów, Drupal ma większe szanse na ochronę przed naruszeniami.

Wsparcie dla WordPress vs Drupal

Gdy jesteś zajęty napiętymi terminami na uruchomienie projektu, niezawodna obsługa klienta może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​Twoje plany nie będą opóźnione z powodu drobnych problemów.

Obsługa WordPress

Popularność WordPress na całym świecie oznacza, że ​​istnieje bogactwo programistów i projektantów gotowych pomóc w każdej sprawie.

Chociaż centralny system wsparcia nie istnieje, będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na swoje dokuczliwe pytania na stronie Obsługa WordPress a także przydatna dokumentacja. Ponadto motywy premium i wtyczki będą miały własne dedykowane zespoły wsparcia, które pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów z nimi związanych.

Drupal

Podobnie jak WordPress, Drupal ma również bardzo aktywną funkcję społeczność jak również wsparcie sekcja, w której eksperci będą w stanie porozmawiać z Tobą przez wszelkie ciągłe pytania. Znajdziesz tu również dokumentację, pokoje czatu i inne zasoby, które mogą ci pomóc.

Rynek Drupala to kolejny świetny zasób, w którym można połączyć się z profesjonalnymi usługami, które wyświetlają historię rozwiązanych problemów. Choć możesz mieć pewność, że otrzymasz najlepszą możliwą obsługę, powinieneś spodziewać się nieco więcej za ten luksus.

Porównanie WordPress i Drupal

Zarówno WordPress, jak i Drupal zapewniają wysoki poziom dedykowanego wsparcia dla potrzeb tworzenia witryny. Tak jak w przypadku obu, będziesz musiał wydać nieco więcej na najlepszą usługę jeden na jednego, ale generalnie warto.

WordPress vs Drupal – Którą platformę wybrać??

Chociaż oba mają swoje zalety i wady, jasne jest, że główne zalety, z których korzystał Drupal, były ograniczone.

Drupal to świetna opcja, jeśli chcesz zbudować niestandardową stronę internetową, ale możesz teraz zrobić to samo z WordPress bez skomplikowanego kodowania. Pojawienie się wtyczek, takich jak Zestaw narzędzi i różne narzędzia do tworzenia stron oznacza, że ​​możesz teraz budować strony internetowe w „Drupal” bez żadnego stresu z tym związanego.

Który CMS wolisz? Podziel się swoimi przemyśleniami na temat WordPress vs. Drupal w poniższych uwagach…

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me