Popularne wtyczki WordPress do dodawania kategorii i tagów

Popularne wtyczki WordPress do dodawania kategorii i tagów

Czy wszedłeś kiedyś do biblioteki w poszukiwaniu książki? Jak znalazłeś swoją książkę wśród tysięcy tam zgromadzonych? Z pewnością dlatego, że książki były ułożone w uporządkowane rzędy, które zostały oznaczone. Szukałeś w „Fiction” lub „Non Fiction”. Jeśli szukasz Fiction, możesz zawęzić wyszukiwanie do gatunków takich jak „Fantasy”, „Tajemnica”, „Kryminał”, „Romans”, „Komedia” i tak dalej. Jeśli wybrałeś „Komedię”, poszukałeś jeszcze u konkretnych autorów, by znaleźć dokładnie tę książkę, którą chciałeś.


Teraz, podobnie jak indeksowanie w bibliotece pomaga znaleźć poszukiwaną książkę, kategorie i tagi pomogą czytelnikowi, który znajdzie się na Twojej stronie, w znalezieniu dokładnie tego, czego szukają. W powyższym przykładzie możesz porównać nagłówki „Fikcja” i gatunki do kategorii, a konkretnego autora lub tytuł książki do tagów. Kategorie i tagi pomagają użytkownikom i wyszukiwarkom zawęzić wyszukiwanie, aby znaleźć dokładnie poszukiwany post.

Kategorie i tagi to różne sposoby, w jakie WordPress pomaga uporządkować zawartość, aby ułatwić jej wyszukiwanie. Jeśli chcesz dla nich termin techniczny – Taksonomia.

Zrzeczenie się: WPExplorer jest podmiotem stowarzyszonym dla jednego lub więcej produktów wymienionych poniżej. Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy dokonać prowizji.

Różnica między kategoriami a tagami

Być może masz dobry pogląd na różnicę między kategoriami i tagami z powyższego przykładu. Ale mówiąc bardziej precyzyjnie,

 • Tagi opisują post w dość specyficzny sposób. Kategorie są hierarchiczne, ogólna głowa zawiera bardziej szczegółowe podtytuły.
 • Kategorie zawierają posty należące do tej samej grupy lub nagłówka lub podtytułu, tagi są używane do postów, których tak naprawdę nie można podzielić na żadne kategorie.
 • Adresy URL kategorii można uzyskać tak długo, jak chcesz – Książki / Fikcja / Komedia / Autor. Adresy URL tagów są zazwyczaj krótsze – autor / tytuł.
 • Wszystkie posty muszą mieć przypisaną jedną kategorię. Domyślnie WordPress używa „Bez kategorii” (możesz to zmienić w ustawieniach). Ale wszystkie posty nie muszą być oznaczone.
 • Jeśli liczba postów z tym samym tagiem rośnie, możesz zatrzymać tag lub uaktualnić go do podkategorii.

Kategorie i tagi ułatwiają czytelnikowi przeglądanie Twojej witryny. Najlepiej je dodać w momencie tworzenia postu. Kategorie staną się ramą Twojej witryny, dlatego musisz ostrożnie wybierać nagłówki kategorii.

Oczywiście blog będzie ewoluował z czasem i może być konieczne dodanie dodatkowych kategorii. Późniejsza ich zmiana oznacza, że ​​tracisz cenne linki zwrotne i możesz poślizgnąć się w rankingach SEO, nie wspominając o błędach 404, które mogą się wkraść. Więc nie mając zbyt wielu kategorii na początku, spróbuj znaleźć optymalną liczbę dla swojego bloga, która będzie ułatwiają wyszukiwanie.

Czy to ma znaczenie dla celów SEO ?

Kategorie i tagi pomogą wyszukiwarkom, gdy sprawdzą Twoją witrynę pod kątem właściwych słów kluczowych. Twój post pojawi się w wynikach wyszukiwania podczas wyszukiwania kategorii lub tagu. Pojedynczy post może należeć do wielu kategorii i mieć wiele tagów.

Czy wyszukiwarki karają za powielanie treści? Opinie ekspertów są podzielone, ale podstawową zasadą, którą należy stosować, jest to, czy ułatwia czytelnikowi znalezienie? Jeśli to ułatwi, śmiało dodaj. Zawsze możesz wybrać opcję No Follow za pomocą wtyczki Yoast SEO.

Używanie często używanych opisów kategorii i tagów może pomóc wyszukiwarkom je znaleźć. Jednak dodawanie kategorii i tagów nie powinno odbywać się z myślą o wyszukiwarkach. Należy przede wszystkim ułatwić czytelnikowi znalezienie cię za pomocą często używanych opisów.

Istnieje wiele wtyczek, które mogą pomóc Ci dołączyć kategorie i tagi do postów. Pomagają również zarządzać postami i dają kontrolę nad działaniem kategorii i tagów. Oto niektóre z popularnych i często używanych wtyczek.

Automatic Post Tagger

Jeśli tagowanie wszystkich swoich postów jest uciążliwe, wyszukaj Automatic Post Tagger. W oparciu o listę słów kluczowych, którą przygotujesz, ten post automatycznie oznaczy wszystkie Twoje posty po ich zapisaniu lub opublikowaniu.

Automatyczny znacznik pocztowy 1

Na początek wymaga trochę pracy. Zainstaluj wtyczkę i aktywuj ją. Utwórz listę tagów i powiązanych słów. Możesz je dodać ze strony ustawień lub ze swojego posta. Jeśli masz już listę znaczników, można ją zaimportować w formacie CSV lub JSON.

Automatyczny tagger post 2

Gdy to zrobisz, wtyczka zacznie wykonywać swoją pracę. Wykryje słowa kluczowe użyte w tytule i treści oraz automatycznie doda tagi. Jeśli nie otagowałeś swoich wcześniejszych postów, ta wtyczka może zbiorczo dodawać tagi do starszych postów. Prosta wtyczka, która wykonuje świetną robotę i można ją pobrać bezpłatnie z katalogu wtyczek WordPress.

Rozszerzony widget tagów

To pierwsza z dwóch wtyczek premium na mojej liście. Rozszerzony widget tagów to zaawansowana wtyczka, która daje całkowitą kontrolę nad tagowaniem swoich postów. Zastępuje domyślny widget chmury tagów w WordPress.

Rozszerzone tagi Widget Wtyczka WordPress

Użyj tej wtyczki, aby dodać tagi do postów w ponad 20 stylach tagów. Łącz, edytuj lub wyświetlaj tagi i ukryj puste tagi za pomocą tej wtyczki. Tagi można rozdzielić i uporządkować w dowolny sposób. Możesz określić, ile tagów ma być wyświetlanych, a także uwzględnić lub wykluczyć określone tagi.

Wtyczka jest dobrze obsługiwana przez autora, który jest również otwarty na sugestie dotyczące tego, jakie funkcje mają zostać uwzględnione w następnej aktualizacji. Można go kupić na CodeCanyon za 6 USD.

Lista kategorii postów

Używanie krótkiego kodu, ta wtyczka poda kategorię wpisów według strony lub postu. Krótki kod należy wstawić podczas pisania lub edycji strony lub postu, a post pojawi się w tej kategorii. Możesz również użyć widżetu, który jest zawarty we wtyczce, ale wybierz krótki kod, aby uzyskać maksymalną funkcjonalność.

Lista kategorii Opcje postów

Za pomocą krótkiego kodu określ liczbę wyświetlanych postów, kolejność ich wyświetlania oraz nazwę kategorii. Można wyświetlić nazwisko autora postu, datę i wiele innych elementów. Wszystkie elementy można dostosować za pomocą CSS i HTML. Jeśli wystąpią jakieś usterki, sprawdź odpowiedzi na często zadawane pytania, w których podano szereg rozwiązań dotyczących krótkiego kodu.

Widget Najnowsze posty Rozszerzony

Aby wyświetlić ostatnie posty w widżecie, spróbuj Widget Najnowsze posty Rozszerzony. Wpisy mogą pochodzić z jednej, wielu lub określonych kategorii, a nawet z określonych tagów.

widżet rozszerzony o ostatnie posty

Najnowsze posty pomogą Ci zrobić wiele rzeczy – dodać miniatury, systematykę i fragmenty do wyświetlacza, ustawić tytułowy adres URL, wyświetlać najnowsze posty według liczby komentarzy lub według daty, wyświetlać datę modyfikacji oraz wyświetlać więcej informacji lub opcje typów postów. Więc naprawdę masz dużą kontrolę nad tym, jak i co wyświetlać w ostatnich postach.

Konwerter kategorii na tagi

Czy przez pomyłkę dodałeś kategorię do postu zamiast tagu? Czy zrobiłeś odwrotnie – dodaj tag do postu zamiast kategorii ? Konwerter kategorii na tagi pomoże Ci wybrać niewłaściwie skategoryzowany lub otagowany post i naprawić błąd. Możesz to zmienić na dwa sposoby, z kategorii na tagi i tagi na kategorie.

Konwerter kategorii na tagi

Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki możesz uzyskać do niej dostęp z menu Narzędzia. Ta wtyczka może zaoszczędzić wiele godzin pracy, jeśli zdarzy się, że pomieszasz kategorie i tagi swoich postów.

Publikuj tagi i kategorie stron

Zwykle tylko posty są podzielone na kategorie i oznaczone. Ale jeśli chcesz zrobić to samo ze swoimi stronami WordPress, jest to wtyczka, do której powinieneś się zwrócić. Liczba aktywnych instalacji (30000+) wskazuje, że wielu użytkowników chce również kategoryzować swoje strony.

Publikuj tagi i kategorie stron

Publikuj tagi i kategorie stron doda te same kategorie i tagi do stron używanych do twoich postów. Ułatwia to czytelnikom przeglądanie stron.

Kategorie witryn

Kategorie witryn to druga wtyczka premium na mojej liście. Podaje się tutaj, ponieważ może być szczególnie użyteczny w sieciach wielostanowiskowych.

Kategorie witryn

Możesz kategoryzować całe witryny za pomocą kategorii witryn. Zapewnia administratorom sieci elastyczność i kontrolę, pomagając im utworzyć tyle kategorii, ile może być wymagane. Powiązane kategorie można wybrać w momencie rejestracji. Opisy witryn, ikony kategorii niestandardowych i awatary mogą ułatwić użytkownikom wyszukiwanie w sieci. Jest idealny dla centrów handlowych, sieci edukacyjnej lub społeczności blogów.

Po zainstalowaniu tej wtyczki możesz wyświetlać listy kategorii na wiele sposobów – wbudowane listy, menu rozwijane, styl siatki lub akordeonu. Listy mogą być uporządkowane lub nieuporządkowane. Strony kategorii można również spersonalizować.

Najpopularniejsze tagi

Najpopularniejsze tagi pomoże Ci wyróżnić najpopularniejsze tagi i kategorie w witrynach na pasku bocznym lub w dowolnym obszarze widżetu.

Najpopularniejsze tagi

Możesz określić liczbę kategorii i tagów do wyświetlenia, a także rozmiar każdej z nich. Możesz także osadzić chmurkę tagów w swoich postach i stronach, używając shortcode.

Cool Tag Cloud

Cool Tag Cloud

Cool Tag Cloud  sprawi, że Twoje tagi będą wyglądać schludnie w poście. Tworzy chmurę wokół tagów, która reaguje i wyświetla się poprawnie we wszystkich przeglądarkach. Rozmiar czcionek tagów jest ograniczony do 17 pikseli.

Najnowsze posty według kategorii

Najnowsze posty według kategorii

Najnowsze posty według kategorii  jest wtyczką z wyboru, jeśli chcesz wyświetlać najnowsze posty z dowolnej określonej kategorii. (Nie wszystkie Twoje ostatnie posty, ale tylko te z dowolnej określonej kategorii). Możesz wybrać kategorię do wyświetlenia, liczbę postów i tytuły.

Kilka bardziej przydatnych wtyczek, które możesz wypróbować, jeśli masz do nich określone zastosowanie:

 • Zwijane kategorie  rozszerzy listę kategorii i podkategorii. Jest przeznaczony przede wszystkim do użycia jako widget, ale możesz go użyć do dostosowania kodu. Można go również rozwinąć, aby wyświetlać posty.
 • Kategoria Przyklejony post weźmie twój flagowy artykuł i umieści go tam u góry każdej strony archiwum dla tej kategorii. Możesz wybrać kategorię, w której ma się znaleźć przyklejony post, i możesz przykleić tylko jeden post dla każdej kategorii. Gdy zostanie wyświetlona lista postów z tej kategorii, przyklejony post pojawi się bezpośrednio u góry. Wtyczka może dodawać lekkie efekty stylizacji, aby podświetlić wpis.
 • Za każdym razem, gdy dodasz kategorię, adres URL posta będzie wyglądał następująco – mojadomena.com/category/my-category/. Jeśli nie podoba Ci się „kategoria” pojawiająca się w adresie URL, możesz użyć Usuń adres URL kategorii. Usuwa „kategorię” ze wszystkich bezpośrednich łączy w WordPressie. Twój adres URL będzie teraz wyglądał jak mydomain.com/my-category/. Jest to prosta wtyczka, która nie wymaga konfiguracji, wystarczy ją wgrać do katalogu wtyczek w folderze zawartości.
 • Ultimate Category Excluder pozwoli Ci wykluczyć kategorie ze swojej strony głównej, archiwów, kanałów i wyszukiwań. Możesz użyć tego, gdy chcesz zachować treści, które mogą nie być interesujące dla wszystkich czytelników i nie chcesz, aby były bardzo widoczne.
 • Kategoria Funkcje Obrazy pomoże Ci ustawić wyróżniony obraz dla każdej kategorii. Jeśli więc zapomniałeś dodać wyróżniony obraz do dowolnego postu, ta wtyczka zrobi to za Ciebie, jeśli skonfigurowałeś domyślny obraz kategorii.

Podsumowując

Kategorie i tagi ułatwiają użytkownikowi z frontendu i administratorowi z backendu. Teraz, gdy wiesz trochę więcej na temat kategorii i tagów niż na początku tej strony, możesz spróbować użyć ich w WordPress. Jeśli masz inne przydatne opcje, udostępnij je nam w komentarzach poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map