Najlepsze wtyczki WordPress do poprawy stron bloga

Istnieje wiele sposobów na ulepszenie stron bloga. Ciekawe treści, przyciągające wzrok nagłówki i wspaniałe zdjęcia to dobry początek. Ale jeśli naprawdę chcesz ulepszyć swojego bloga, powinieneś rozważyć zainstalowanie odpowiednich wtyczek WordPress.


W tym artykule omówimy różne dostępne wtyczki, które pomogą Ci ulepszyć strony i posty na blogu. Być może chcesz poprawić wygląd swojego bloga, zachęcić odwiedzających lub udostępnić swoje treści w mediach społecznościowych. A może chcesz, aby Twój blog zbierał więcej wiadomości e-mail, zwiększał ruch lub zwiększał przychody.

Jeśli to ty, mamy piękną kolekcję wtyczek WordPress, która za pomocą kliknięć przeniesie Twoją witrynę na wyższy poziom..

Przedstawiamy nasze ulubione narzędzia do ulepszania wszelkiego rodzaju obszarów, w tym SEO, e-commerce, szybkości strony, bezpieczeństwa i innych. Aby osłodzić ofertę, dodaliśmy także kilka alternatyw dla każdej z nich. Oznacza to, że otrzymujesz więcej niż 10 wtyczek WordPress, aby ulepszyć swoją witrynę WordPress!

Czy to nie brzmi niesamowicie? Oczywiście, że tak. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pokryć głównie bezpłatne wtyczki WordPress w celu ulepszenia twojego bloga. Chociaż wspominamy o kilku opcjach premium, wiesz, na wypadek, gdybyś potrzebował więcej mocy i wsparcia premium. Bez zbędnych ceregieli, zacznijmy od najlepszych wtyczek, które mogą pomóc ulepszyć twojego bloga.

Zrzeczenie się: WPExplorer jest podmiotem stowarzyszonym dla jednego lub więcej produktów wymienionych poniżej. Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy dokonać prowizji.

1. Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO

Optymalizacja wyszukiwarek (SEO) może okazać się trudna dla wielu początkujących. Co robić? Gdzie zacząć?

Biorąc pod uwagę wiele czynników rankingowych, SEO może przytłoczyć niemal każdego, w tym doświadczonych użytkowników WordPress. Ale to prawda, jeśli nigdy nie słyszałeś o wtyczce Yoast SEO WordPress.

Odkąd kilka lat temu włączyłem się w modę WordPress, Yoast SEO jest moim głównym rozwiązaniem do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Wtyczka pomaga tworzyć treści, które są gotowe do SEO bezpośrednio z poziomu edytora postów, co oznacza, że ​​możesz szybko zdobywać najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Yoast SEO oferuje całą siłę ognia SEO, której potrzebujesz, aby konkurować korzystnie w świecie zmieniających się algorytmów wyszukiwania, krótkich okresów uwagi i mediów społecznościowych.

Ten potwór jest wyposażony w obszerną listę funkcji SEO, które pomagają ci dążyć do tego nieuchwytnego miejsca numer jeden w wynikach wyszukiwania. Mówię o takich rzeczach, jak zaawansowane mapy witryn XML, elementy nawigacyjne witryny, kanoniczne adresy URL, optymalizacja słów kluczowych, metatagi, wyniki czytelności, integracja społecznościowa i mogę kontynuować.

O tak, aby nie zapomnieć, Yoast SEO ma wersję premium, która oferuje jeszcze więcej funkcji i fantastyczne wsparcie.

Alternatywy SEO

I chociaż jestem zakochany w Yoast SEO, inni użytkownicy WordPressa przysięgają:

2. WooCommerce

Wtyczka eCommerce WooCommerce

Nie wiem o tobie, ale dla większości użytkowników WordPress e-commerce jest nadrzędnym celem założenia strony internetowej. Dobrze? Czy nie chcesz tego zrobić Mulla z witryną WordPress?

Większość ludzi zaczyna od prostego bloga, a następnie przechodzi do założenia sklepu internetowego. Inne zaczynają się od sklepu internetowego od samego początku.

W każdym razie WooCommerce jest jedną z najlepszych wtyczek e-commerce WordPress na świecie. Sam go używam, podobnie jak ponad 5 milionów innych. A-n-n-n-d, jego wspaniały mi amigos.

Chłopaki, to kolana pszczoły, jeśli chodzi o e-commerce WordPress. Ta bestia wtyczki pomaga założyć sklep internetowy w ciągu kilku minut, a nie miesięcy takich jak dawne dni. Jednym kliknięciem możesz sprzedawać cyfrowe i fizyczne produkty jak profesjonalista!

WooCommerce oferuje fantastyczne funkcje, takie jak wstępnie zbudowany koszyk, sklep, moje konto i strony płatności, obsługa wielu bram płatniczych, w tym PayPal i Stripe, elastyczne opcje wysyłki, bloki modułowe, automatyczne kalkulatory podatkowe oraz słodki, scentralizowany pulpit nawigacyjny, aby wymienić tylko kilka.

Czy WooCommerce ma wersję premium? nie, ale istnieją setki rozszerzeń i dodatków WooCommerce, dzięki którym dostosowywanie sklepu internetowego jest dziecinnie proste.

Alternatywy eCommerce

Ale jeśli WooCommerce nie jest twoją filiżanką herbaty, oto kilka bardziej popularnych opcji:

3. Snap społecznościowy

Przyciski udostępniania społecznościowego Przyciski społecznościowe i zestaw narzędzi Wtyczka WordPress

Marketing w mediach społecznościowych jest obecnie bardzo popularny. Wraz z wejściem i rozwojem różnych sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter, możesz między innymi zrozumieć, dlaczego media społecznościowe są doskonałym medium marketingowym.

Te sieci społecznościowe mają miliony (jeśli nie miliardy) miesięcznych użytkowników i oferują wszystkie narzędzia potrzebne do zwiększenia ruchu w witrynie. Ale to wszystko na próżno, jeśli nie wiesz, jak lub brakuje tylko wtyczki, aby wykorzystać ogromny potencjał ruchu na platformach mediów społecznościowych.

Wchodzi we wtyczkę Social Snap WordPress i możesz uratować dzień.

  • Czy utworzyłeś treści, które potencjalnie mogą stać się wirusowe??
  • Potrzebujesz więcej osób, aby znaleźć Twoje treści w sieciach społecznościowych?
  • Czy chcesz wyświetlać liczby społecznościowe na swojej stronie WordPress, aby zachęcać odwiedzających do działania??

Jeśli odpowiedziałeś tak na którekolwiek z powyższych pytań, wtyczka Social Snap WordPress ma swoje plecy. Ręcznie wykonana przez utalentowany zespół z Social Snap LLC, ta wtyczka pomoże Ci dodać udział społecznościowy i śledzić przyciski na swojej stronie jak profesjonalista.

Wtyczka obsługuje wiele popularnych sieci społecznościowych i jest wyposażona w ikony wektorowe, które ładują się niezwykle szybko. Co więcej, Social Snap jest w pełni responsywny i gotowy na siatkówkę, co oznacza, że ​​Twoje przyciski udostępniania i śledzenia w sieci społecznościowej wyglądają pięknie na wielu urządzeniach.

Poza tym wtyczkę można w dużym stopniu dostosować do własnych potrzeb, umożliwiając integrację udostępniania społecznościowego w witrynie bez zerwania. I pomyśleć, że wtyczka jest darmowa. Cóż, jest wersja pro, która jest całkowicie nie z tego świata.

Alternatywy udostępniania społecznościowego

Social Snap jest piękny i to wszystko, ale oto kilka innych opcji, jeśli chcesz zrobić małe porównanie zakupów sprawdź naszą listę 30 najlepszych wtyczek mediów społecznościowych dla WordPress (haha, mówienie o alternatywach; nie wyczerpiesz tej listy ).

4. MailChimp dla WordPress

MailChimp dla WordPress

Mówią, że 70% osób, które odwiedzają Twój blog WordPress, nigdy nie wraca. Cóż za smutna statystyka, zwłaszcza gdy starasz się oferować najlepsze treści i produkty.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz dobrze wykorzystać marketing e-mailowy i uzyskać ogromną część tych 70 procent do zwrotu.

W jaki sposób? E-mail marketing to potężne narzędzie do zwiększania ruchu powrotnego. Możesz wysyłać ukierunkowane wiadomości do osób, które subskrybują biuletyny e-mail, umożliwiając przechwytywanie firm, które w przeciwnym razie byś stracił.

W jaki sposób? Pytasz ponownie Wtyczka MailChimp dla WordPress oferuje wszystkie narzędzia potrzebne do zintegrowania witryny WordPress z popularną platformą marketingu e-mail MailChimp.

Następnie możesz szybko rozwijać listy MailChimp. Poza tym możesz tworzyć piękne formularze rejestracyjne w panelu administracyjnym WordPress.

Jeśli to nie wystarczy, wtyczka pozwala zintegrować MailChimp z istniejącymi formularzami w Twojej witrynie. W związku z tym możesz dodawać opcje rejestracji (zwykle pole wyboru) do kasy, komentarzy i formularzy kontaktowych, jak szef.

Z testów MailChimp dla WordPress jest dość łatwy w użyciu; powinieneś być gotowy do działania w mgnieniu oka. Możesz tworzyć niestandardowe style lub dostosowywać formularze rejestracji do stylów motywów za pomocą jednego kliknięcia.

MailChimp jest dostarczany z dodatkami premium, które oferują więcej funkcji niż kiedykolwiek potrzebujesz do automatyzacji marketingu e-mailowego w witrynie WordPress.

Alternatywy MailChimp

Jeśli chcesz skorzystać z innej usługi biuletynu, pamiętaj, że rynek wtyczek WordPress oferuje więcej opcji, takich jak:

  • Weber
  • SendinBlue
  • MailOptin

Lub jeśli wolisz zarządzać i wysyłać własne biuletyny przy użyciu swoich serwerów, są to jedne z najlepszych wtyczek do e-maili i biuletynów dla WordPress. Po prostu zainstaluj, a będziesz mógł tworzyć e-maile, zarządzać subskrybentami i więcej z poziomu pulpitu nawigacyjnego (uwaga – aby to działało, potrzebujesz dobrego planu hostingowego).

5. WPvivid Backup Plugin

WPvivid

Podczas prowadzenia witryny WordPress nie można kwestionować miejsca i wartości dobrej strategii tworzenia kopii zapasowych. W dowolnym momencie możesz stracić swoją witrynę dla hakerów, zwłaszcza w miarę wzrostu zagrożenia cyberbezpieczeństwa.

Oprócz hakerów możesz uszkodzić witrynę z powodu błędu człowieka i tak dalej. Chodzi o to, że nie możesz pozwolić sobie na prowadzenie witryny bez dobrej strategii tworzenia kopii zapasowych.

Dzięki kopii zapasowej możesz szybko przywrócić swoją stronę internetową, oszczędzając sobie strat w przychodach, zepsutej marki i niepotrzebnego stresu.

Wtyczka kopii zapasowej WPvivid jest jedną z najlepszych wtyczek kopii zapasowych WordPress. Jest tak dobry, że napisaliśmy pełną recenzję WPvivid, aby rzucić światło na funkcje, dzięki którym wtyczka jest doskonałym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych.

W ciągu kilku sekund możesz przeprowadzić migrację, utworzyć kopie zapasowe poza witryną i sklonować witrynę bez potrzeby programowania.

Ponadto możesz zaplanować automatyczne tworzenie kopii zapasowych i przesyłanie kopii zapasowych do usług przechowywania w chmurze, takich jak Dropbox, Dysk Google i Amazon S3, między innymi.

Instalowanie, konfigurowanie i używanie WPvivid jest łatwe; nie spodziewamy się, że napotkasz jakiekolwiek problemy.

Alternatywne wtyczki kopii zapasowej

Chociaż możesz również wykonać kopię zapasową WordPress ręcznie lub za pomocą jednej z tych innych wtyczek:

6. W3 Total Cache

W3 Total Cache Plugin

Szybkość strony jest jednym z głównych czynników rankingu Google. Musisz zoptymalizować witrynę WordPress pod kątem szybkości, w przeciwnym razie Google Cię ukara. Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie WordPress w celu uzyskania lepszego czasu ładowania strony, więc nie masz wymówki. Jednym z niezawodnych sposobów na poprawę szybkości strony jest buforowanie.

Jedną z genialnych wtyczek buforowania WordPress jest W3 Total Cache autorstwa Fredericka Townesa, doświadczonego programisty WordPress.

Ale biografia Townesa nie jest powodem, dla którego tu jesteśmy; jesteśmy tutaj z powodu W3 Total Cache. Krótko mówiąc, wtyczka pomoże Ci natychmiast zwiększyć prędkość ładowania strony WordPress.

W jaki sposób wtyczka osiąga ten pozornie niemożliwy wyczyn? Oto oferta: W3 Total Cache poprawia wydajność strony internetowej dzięki funkcjom takim jak integracja sieci dostarczania treści (CDN), przyspieszone strony mobilne (AMP), minimalizacja, buforowanie przeglądarki, kompresja i tak dalej.

Alternatywne opcje buforowania WordPress

W3 Total Cache to nie jedyne wtyczki buforujące WordPress. Inne opcje obejmują te niesamowite (i naszym zdaniem) najlepsze wtyczki pamięci podręcznej WordPress (# 6 jest moim ulubionym!).

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z treścią buforowania WordPress i dlaczego jest to tak ważne?.

7. Formularz kontaktowy 7

Formularz kontaktowy 7 Plugin

Nie okłamuję cię, ale nigdy nie korzystałem z żadnej innej wtyczki formularza kontaktowego, odkąd zacząłem pracować z WordPress. Od samego początku formularz kontaktowy 7 był nieocenioną częścią wszystkich stron internetowych, które zbudowałem. Nie zastąpię go żadną inną wtyczką formularza kontaktowego w najbliższym czasie.

Jest uroczym towarzyszem, dzięki czemu tworzenie formularzy kontaktowych jest niezwykle łatwe. Mogę przygotować formularz kontaktowy, zanim skończysz czytać ten akapit. A potem dostosowuję swoje formularze, dopóki nie upuszczę z odrobiną prostego znacznika. Dzięki przesyłaniu AJAX nie muszę nawet przekierowywać odwiedzających na inną stronę po przesłaniu formularza.

Jest to prosta, ale potężna wtyczka formularza kontaktowego do WordPress. Mogę się założyć, że wszystkie moje pieniądze nie będą wymagały kolejnej wtyczki formularza kontaktowego WordPress po wypróbowaniu formularza kontaktowego 7.

Formularz kontaktowy Alternatywy

Ale to tylko ja; być może twoje potrzeby są różne i może znajdziesz rozwiązanie w jednej z tych wtyczek:

  • WPForms (premium)
  • Formy Ninja
  • Formy grawitacyjne (premium)

8. Pulpit nawigacyjny Google Analytics

MonsterInsights Analytics dla WordPress

Jeśli jeszcze nie śledzisz ruchu, tracisz doskonałą okazję do lepszego zrozumienia odbiorców. Bez wyraźnego obrazu odbiorców i rzeczy, które im się podobają, jak możesz oczekiwać, że zaoferujesz im odpowiednie treści i oferty?

Zrozumienie odbiorców to pierwszy (i najważniejszy) krok w oferowaniu odwiedzającym dokładnie tego, czego potrzebują, co przekłada się na lepsze konwersje (czytanie pieniędzy) w dalszej kolejności. Google Analytics jest jednym z najlepszych narzędzi do mierzenia ROI reklamowego (zwrotu z inwestycji) i śledzenia ruchu w witrynie.

Wtyczka Google Analytics Dashboard od MonsterInsights jest niesamowitym narzędziem do śledzenia danych witryny bezpośrednio w administracyjnym panelu WordPress. Wtyczka umożliwia włączenie funkcji śledzenia Google Analytics za pomocą kilku kliknięć, dzięki czemu możesz być na bieżąco z odbiorcami, jak profesjonalni marketerzy.

Teraz możesz otrzymywać statystyki w czasie rzeczywistym dotyczące swoich odbiorców bez opuszczania pulpitu administracyjnego WordPress. Jak miło? Wtyczkę można łatwo skonfigurować tak, aby nie trzeba było zatrudniać programisty ani uczyć się programowania. W ciągu 10 minut zaczniesz działać.

Alternatywy

A ponieważ śledzenie ruchu ma ogromne znaczenie, oto kilka dodatkowych wtyczek analitycznych dla Twojej przyjemności:

9. SupportCandy

SupportCandy Plugin

Gdy oferujesz produkt lub usługę, zapewnienie doskonałej obsługi klienta staje się siłą napędową Twojej firmy. W związku z tym nie możesz sobie pozwolić na zepsucie systemu wsparcia. Potrzebujesz solidnej platformy od samego początku, i prawdopodobnie dlatego większość przedsiębiorców korzysta z hostowanych rozwiązań, takich jak Ticksy i Zoho Desk.

Jednak te usługi biletowe pobierają miesięczne opłaty, które mogą szybko wzrosnąć, zwłaszcza jeśli zaczynasz swoją działalność od podstaw. Co powinien zrobić przedsiębiorca?

Jak zwykle rynek wtyczek WordPress nie zawodzi i oferuje dużą liczbę darmowych i premium wtyczek do obsługi WordPress.

Jedną z lepiej znanych darmowych wtyczek WordPress jest SupportCandy. Z badań wynika, że ​​SupportCandy jest ulepszonym rozwidleniem systemu biletów responsywnych WP Support Plus.

Udoskonalenia te zawierają wspaniałą listę nowych funkcji, takich jak nieograniczona liczba biletów i agentów, przesyłanie wiadomości e-mail, funkcja AJAX, fantastyczne interfejsy użytkownika, zgodność z RODO, bilety gości, załączniki, prywatne notatki, powiadomienia e-mail, a lista jest długa.

Zainstaluj wtyczkę na swojej stronie WordPress i zacznij wspierać użytkowników, nie płacąc ani grosza za usługi biletowe innych firm.

Alternatywy dla działu pomocy technicznej

Inne wtyczki obsługi WordPress obejmują:

10. Bezpieczeństwo iThemes

iThemes Security for BuddyPress Freemium WordPress Plugin

Bezpieczeństwo strony internetowej powinno być jednym z twoich głównych priorytetów, szczególnie jeśli twoja strona internetowa jest źródłem utrzymania. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest utrata witryny dla hakerów i innych szumowin w Internecie.

Jeśli nie wzmocnisz bezpieczeństwa WordPress, ryzykujesz utratę przychodów, a nawet witryny. Jeśli przechowujesz poufne informacje na swojej stronie internetowej, może to prowadzić do nieprzyjemnych procesów sądowych i złej wizerunku marki, jeśli dane te dostaną się w niepowołane ręce.

iThemes Security to niezbędna wtyczka WordPress do profesjonalnego zestawu narzędzi. Uwielbiam to tak bardzo, że instaluję wtyczkę na każdej stronie WordPress, którą uruchamiam.

Czy wiesz, dlaczego? Masz rację; to jedna z najlepszych wtyczek bezpieczeństwa WordPress na rynku. Wtyczka oferuje ponad 30 sposobów ochrony witryny WordPress, co jest niesamowite.

Będziesz lepiej spać w nocy, wiedząc, że iThemes Security pracuje w nadgodzinach, aby trzymać złych facetów z dala od twojego udziału.

Godne uwagi funkcje obejmują ochronę przed brutalną siłą, ochronę 404, tryb nieobecności, zaawansowane blokowanie użytkowników, wykrywanie zmian plików, tworzenie kopii zapasowych baz danych i wiele więcej.

Alternatywy wtyczek bezpieczeństwa

Szukasz alternatywnego sposobu zabezpieczenia witryny WordPress? Oto kilka innych najlepszych opcji:

11. Ostateczny członek

Ultimate Member - Profil użytkownika i wtyczka członkowska

I wreszcie mamy Ultimate Member, świetną wtyczkę idealną do tworzenia stron członkowskich. Jest idealny dla społeczności, sieci społecznościowych i dowolnej witryny opartej na członkostwie.

Wtyczka pozwala użytkownikom zarejestrować się i zostać członkami Twojej witryny. Możesz łatwo konfigurować zaawansowane profile użytkowników, katalogi członków, ograniczać zawartość na podstawie poziomu członkostwa i robić o wiele więcej dzięki niestandardowym polom i rolom użytkowników.

Inne funkcje obejmują kreator formularzy typu „przeciągnij i upuść”, warunkowe menu nawigacyjne, e-maile użytkowników, logikę warunkową dla pól formularzy oraz mnóstwo płatnych rozszerzeń, aby przenieść witrynę członkowską na wyższy poziom.

Alternatywy członkostwa

Witryny członkowskie to świetny model biznesowy, dlatego oto więcej opcji dla Ciebie:

12. WPBakery Page Builder (Premium)

Visual Composer Page Builder

Informacje i pobieranie Zobacz wersję demonstracyjną

Jeśli martwisz się, że Twój blog nie przyciąga uwagi widzów lub nie wyróżnia się z tłumu, być może powinieneś rozważyć zmianę wyglądu.

Korzystanie z wtyczki konstruktora stron WordPress to świetny sposób na dodanie tego dodatkowego efektu wow do swojego bloga. Program budujący strony pozwoli Ci tworzyć niestandardowe układy stron blogu. Możesz tworzyć projekty, które pasują do Twojej marki i przyciągają uwagę odwiedzających, zapewniając im doskonałą obsługę. Jeśli chodzi o tworzenie niestandardowych układów, nie ma nic lepszego niż WPBakery Page Builder (który kiedyś nazywał się Visual Composer – nieco mylący, wiemy).

Dzięki WPBakery zyskujesz ponad 50 elementów strony, których możesz używać do dodawania do stron siatek, objaśnień, przycisków, ikon, nagłówków, dzielników i innych elementów. Możesz utworzyć interfejs za pomocą backendu (tradycyjny edytor WordPress) lub frontendu (edytor wizualny na żywo). Dzięki WPBakery łatwo wstawiać moduły, dostosowywać ich ustawienia oraz przeciągać i upuszczać na miejsce. Plus pomocne podglądy czasu reakcji i przycisk cofania sprawiają, że testowanie i poprawianie projektu jest dziecinnie proste.

Ale jeszcze lepiej – program budujący strony WPBakery jest już zawarty w wielu popularnych motywach WordPress, takich jak nasz własny motyw Total. Oznacza to, że nie musisz płacić dodatkowo za niesamowite funkcje tworzenia stron!

A kiedy kupujesz motyw premium, który zawiera konstruktora WPBakery, często zawierają niestandardowe moduły. Na przykład motyw Total oferuje ponad 30 niestandardowych modułów, w tym karuzelę blogów, pola ikon, zdjęcia przed i po, listy, suwak typów postów, paski umiejętności, siatkę pracowników, linki w mediach społecznościowych i więcej.

Alternatywy dla programu budującego strony

Istnieje wiele łatwych w użyciu programów do tworzenia stron WordPress, więc rozejrzyj się, aby zobaczyć, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Ale kilka naszych ulubionych to:

W ogóle nie jest fanem kreatorów stron?

Inną prostą alternatywą dla narzędzia do tworzenia stron jest po prostu użycie tego, co jest już wbudowane w WordPress – czyli Gutenberg. Niektórzy ludzie mogą nazywać Gutenberga kreatorem, ale uważam, że najlepiej nadaje się do stylizowania treści (takich jak posty na blogach), a nie do tworzenia w pełni spersonalizowanych stron (jak prawdziwy kreator stron). Dodaj kolumny, przyciski lub proste wezwanie do działania. Nawet takie małe dodatki pomogą ulepszyć stronę, zaimponować odwiedzającym i zbliżyć witrynę do jej celów.


Dzięki ulepszeniu treści za pomocą tych wtyczek powinieneś być w stanie stworzyć niezwykle angażujący i przyjazny dla użytkownika blog. Każda wtyczka wnosi wartość dodaną w inny sposób, więc dokładnie zastanów się nad celami swojego bloga i korzyściami, jakie przyniosłoby mu najwięcej. Następnie wprowadź odpowiednie zmiany.

Mamy nadzieję, że znalazłeś dziś kilka klejnotów, które pomogą Ci ulepszyć bloga WordPress. Jakie są twoje ulubione wtyczki WordPress w celu ulepszenia swojego bloga? Daj nam znać swoje przemyślenia w komentarzach.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me