WordPress w wersji 3.5 został właśnie wydany i oferuje piękne nowe możliwości obsługi multimediów oraz zupełnie nowy domyślny motyw (między innymi ulepszenia). Moim zdaniem jest to kolejny krok we właściwym kierunku.


Jednak wydanie nowej wersji WordPressa zawsze przypomina mi niedociągnięcia, które nie zostały usunięte. Nie zrozum mnie źle – uwielbiam WordPress i nie marzę o użyciu innego systemu zarządzania treścią, ale nie jest idealny.

Jednym z największych problemów, jakie mam z WordPress, jest jego funkcja wyszukiwania zarówno z przodu, jak iz tyłu. Każdy, kto długo korzystał z WordPress, podzieli moją frustrację z powodu nieskuteczności domyślnego algorytmu wyszukiwania.

Mając to na uwadze, w tym poście chcę przedstawić Ci to, co uważam za najlepsze rozwiązanie dla radykalnej poprawy funkcji wyszukiwania WordPress.

Co jest tak złego w domyślnej wyszukiwarce WordPress??

Ale zanim przejdę do tego, najpierw podsumujmy dlaczego Bardzo zależy mi na domyślnym wyszukiwaniu WordPress.

Ma to związek z algorytmem dopasowywania, który wybiera wyniki przez wzmiankę o słowie kluczowym i przedstawia je w odwrotnej kolejności chronologicznej. Zasadniczo może to nie brzmieć źle, ale po praktycznym zastosowaniu powraca słabej jakości wyniki wyszukiwania.

Załóżmy na przykład, że napisałeś post obejmujący wszystko, co trzeba wiedzieć o niebieskich widżetach. Następnie powiązałeś ten post z 5 nowszymi postami, które koncentrowały się na widżetach o różnych kolorach. Gdyby ktoś szukał na twoim blogu „niebieskich widżetów”, ten ostateczny zasób niebieskich widżetów byłby szóstym zwróconym postem, mimo że jest to zdecydowanie najbardziej odpowiedni wynik.

Jest to również problem podczas wyszukiwania na zapleczu. Jeśli publikujesz wiele postów na swoim blogu i potrzebujesz znaleźć post, który opublikowałeś jakiś czas temu, możesz mieć problem ze znalezieniem go z powodu żałosnego algorytmu dopasowywania wyszukiwarki WordPress. To było dla mnie źródłem niekończącej się frustracji.

Jakie jest rozwiązanie?

Istnieje kilka wtyczek, które bez wahania instaluję na nowych blogach i Relevanssi jest jednym z nich. Ta bezpłatna wtyczka jest kompletnym rozwiązaniem zwiększającym trafność wyszukiwania zarówno z przodu, jak iz tyłu bloga (ów) WordPress.

Oto kluczowe funkcje, które sprawiają, że Relevanssi jest o wiele lepszy niż domyślna wyszukiwarka WordPress:

 • Wyniki wyszukiwania posortowane według trafności, a nie według daty.
 • Dopasowywanie rozmyte: dopasuj częściowe słowa, jeśli pełne słowa nie pasują.
 • Znajdź dokumenty pasujące tylko do jednego wyszukiwanego terminu (zapytanie LUB) lub wymagaj wyświetlenia wszystkich słów (ORAZ zapytanie).
 • Wyszukaj frazy z cytatami, na przykład „wyszukaj frazę”.
 • Twórz niestandardowe fragmenty, które pokazują, gdzie trafienie zostało wykonane, z podświetlonymi wyszukiwanymi hasłami.
 • Podświetl wyszukiwane hasła w dokumentach, gdy użytkownik kliknie wyniki wyszukiwania.
 • Wyszukaj komentarze, tagi, kategorie i pola niestandardowe.

Szczegóły nie są tak naprawdę że ważne, ponieważ dowód znajduje się w budyniu. Zainstaluj tę wtyczkę i przeszukaj swojego bloga, a zobaczysz pozytywne wyniki dla siebie.

Dam ci przykład z mojego własnego bloga. Pisałem o Twitterze szczególnie przy kilku okazjach, więc dobra wyszukiwarka powinna zwracać te posty jako najbardziej trafne wyniki. Oto pierwszy wynik zwracany przez domyślną wyszukiwarkę WordPress:

Wyszukiwanie WordPress

Przypuszczalnie w moim listopadowym raporcie o dochodach wspomniałem na Twitterze, ale ten post w ogóle nie koncentrował się na Twitterze. Teraz spójrzmy na wyniki zwrócone przez Relevanssi:

Wyniki wyszukiwania Relevanssi

Domyślna wyszukiwarka WordPress tak naprawdę nie powróciła każdy z czterech postów, które oznaczyłem tagiem „Twitter” na pierwszej stronie. Relevanssi zwróciło wszystkie cztery posty z pierwszych sześciu wyników.

Dodatkowe funkcje

W przypadku, gdy jego znakomita wyszukiwarka nie jest dla Ciebie wystarczająca, Relevanssi ma dodatkowe funkcje w zanadrzu.

Przede wszystkim istnieje wiele sposobów na zmianę samej funkcji wyszukiwania:

 • Dostosuj algorytm dopasowywania (według tytułów, tagów i komentarzy)
 • Ogranicz wyszukiwanie do kategorii i tagów
 • Indeksuj niestandardowe typy postów i taksonomie
 • Indeksuj zawartość skrótów
 • Dodaj styl Google „Czy chodziło Ci o?” propozycje

Ponadto, możesz ustawić Relevanssi do rejestrowania zapytań użytkowników, co pozwala sprawdzić, czego ludzie faktycznie szukają na Twoim blogu. Korzyści z tego powinny być oczywiste – możesz wykorzystać wyszukiwane hasła jako podstawę do kształtowania strategii treści (zakładając, że ludzie chcą tego, czego szukają).

Chociaż Relevanssi jest całkowicie darmowy, dostępna jest wersja premium z dodatkowymi funkcjami, w tym:

 • Poprawiona korekta pisowni w „Czy miałeś na myśli?” propozycje
 • Obsługa wielu witryn
 • Wyszukaj i zindeksuj profile użytkowników
 • Przypisz dodatkową wagę do nowych postów
 • Pozwól użytkownikowi wybrać wyszukiwanie AND i OR, użyj operatora + i – (AND i NOT)

Wersja premium z pewnością nie jest konieczna – korzystam z darmowej wersji od ponad roku i jestem bardzo zadowolony z jej działania.

Nagradzaj swoich gości lepszym wyszukiwaniem

Naprawdę nie ma powodu, dla którego nie powinieneś teraz instalować i aktywować Relevanssi na swoim blogu WordPress. Czas konfiguracji prawie nie istnieje i nie musisz się o niego martwić, gdy będzie gotowy. ty mogą poświęć trochę czasu na zmianę ustawień według własnych upodobań, ale nie jest to konieczne – działa naprawdę dobrze po wyjęciu z pudełka.

Chociaż istnieją alternatywy, uważam Relevanssi za najlepsze. Czy sie zgadzasz? Z przyjemnością przeczytam twoje przemyślenia w sekcji komentarzy!

Pobierz Relevanssi z WordPress.org →

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me