Strony internetowe są w różnych rozmiarach. Im większa witryna, tym trudniej jest poruszać się po niej bez efektywnych menu nawigacyjnych. To z ludzkiej perspektywy. Z punktu widzenia robota (bot wysyłany przez wyszukiwarkę w celu sprawdzenia Twojej witryny) to samo ma duże zastosowanie.


Mapa witryny jest bardzo podobna do prawdziwej mapy. Uważaj to za mapę elektroniczną dla wyszukiwarek, która pomaga wyszukiwarkom w łatwym wyszukiwaniu i uzyskiwaniu dostępu do każdej strony Twojej witryny.

Dlaczego są ważne? ?

 • Twoja witryna jest naprawdę duża lub zawiera wiele treści w wielu różnych kategoriach. Gdy strony stają się większe, wyszukiwarki utrudniają nawigację i indeksowanie nowszych treści.
 • Jeśli masz dużo treści, które zostały źle połączone ze sobą, jeśli masz treści, które są odizolowane od Twojej witryny. Ta treść, do której w innym przypadku nie ma odniesienia, jest w zasadzie sierotą i nie ma dostępu do odwiedzającego. Załóżmy jeszcze raz, że ta izolowana treść nie zawiera żadnych linków z innych stron internetowych. W takiej sytuacji, jeśli wyszukiwarki nie podadzą linku do nich, zostaną one całkowicie odizolowane bez ruchu. Mapa witryny obejmie niezawierające odniesienia, izolowane treści w Twojej witrynie.
 • Mapy witryn uwzględniają również informacje o multimediach i metadane witryn. Pomaga to wyszukiwarkom zrozumieć, o co chodzi w Twojej witrynie, a także znaczenie poszczególnych adresów URL w witrynie w stosunku do innych adresów URL w tej samej witrynie.
 • Google informuje nas również, że mapy witryn mogą pomóc samym stronom internetowym, chociaż mapa witryny nie gwarantuje, że każda strona zostanie zaindeksowana.

Krótko mówiąc, zdecydowanie lepiej jest mieć mapy witryn niż jest, nie mieć ich. Ułatwiają pracę wyszukiwarki i większość administratorów stron internetowych, którzy przesyłają swoje mapy witryn, zazwyczaj korzysta z niej częściej niż nie.

Jak utworzyć mapę witryny ?

Możesz go utworzyć za pomocą dedykowanej wtyczki do map witryn lub wtyczki optymalizującej wyszukiwarkę. Biorąc pod uwagę, że korzysta z niego duża liczba blogerów WordPress Yoast SEO (wcześniej znany jako WordPress SEO), zacznę od omówienia, w jaki sposób możemy tworzyć i przesyłać mapy witryn za pomocą Yoast SEO.

Yoast SEO

Jeśli korzystasz z wtyczki do optymalizacji wyszukiwarki Yoast SEO lub czegoś podobnego, zwykle nie musisz nic robić. Generowanie map witryn jest zazwyczaj domyślnie włączone.

YoastXML

Nie wystarczy tylko utworzyć mapy witryn – wyszukiwarki muszą zostać powiadomione o zmianie. Yoast ułatwia to, ponieważ wtyczka automatycznie pinguje Google i Bing.

Yoast SEO tworzy również arkusz stylów XML, który można odczytać jako plik HTML. Znaczenie tego polega na tym, że można faktycznie zweryfikować, czy odpowiednie adresy URL są reprezentowane i uwzględniane z odpowiednimi priorytetami w mapach witryn.

Mapa strony w stylu XML

Ważne jest, aby mapa witryny była często aktualizowana lub przynajmniej tak często, jak publikujesz nowe posty. Z powyższego arkusza stylów XML zauważysz, że dla każdego adresu URL jest ocena priorytetowa, częstotliwość generowania map witryn z określoną liczbą obrazów i datą ostatniej zmiany.

Wszystkie te informacje są bardzo istotne w rankingach wyszukiwarek. Na przykład świeżość treści, w tym ilość zmian w witrynie, częstotliwość zmian i wiek treści. Wszystkie trzy z tych czynników mogą znacznie wpłynąć na pozycję Twojej witryny w wyszukiwarkach.

Możesz przeczytać ten znakomity post na Mozu o polityce Google, jeśli chodzi o świeżość treści. Utrzymywanie aktualności i trafności treści w połączeniu z częstym generowaniem map witryn jest bardzo skuteczne w zapewnianiu, że Twoje treści nigdy nie tracą swojej pozycji w rankingach wyszukiwania, ponieważ można je uznać za nieaktualne.

Generator map witryn XML

Inną wtyczką, którą chciałbym przedstawić, jest Generator map witryn XML. Przy małej szansie, że nie korzystasz z Yoast SEO, a Twoja obecna wtyczka do optymalizacji wyszukiwarek nie zapewnia mapy witryny. Ta wtyczka tworzy mapę witryny, która jest przechowywana i udostępniana robotom wyszukiwarek. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, mapa witryny jest przechowywana na stronie arnebranchhold.de/sitemap.xml.

XML1

Generator map witryn XML automatycznie powiadamia Google i Bing, tak jak robi to wtyczka Yoast SEO. Adres URL mapy witryny jest dodawany do pliku robots.txt, który jest pierwszym miejscem docelowym botów wyszukiwarek, aby znaleźć więcej informacji na temat witryny (a jeśli się zastanawiasz, plik robots.txt jest po prostu tym, co informuje wyszukiwarki, które adresy URL nie powinny się indeksować , gdzie jako mapa witryny jest zaprojektowana dokładnie odwrotnie).

Za pomocą wtyczki generatora map witryn XML można określić, które z poniższych elementów mają być uwzględnione w mapie witryny. Podobnie możesz wykluczyć niektóre określone posty i określone kategorie:

 • Strona główna
 • Posty
 • Strony postów wielostronicowych
 • Strony statyczne
 • Kategorie
 • Archiwa
 • Strony autora
 • Taguj strony

Oprócz możliwości decydowania, które części witryny zostaną uwzględnione w ramach map witryn, możesz także przypisać określone wartości priorytetu i częstotliwości generowania map witryn dla każdego z wyżej wymienionych aspektów witryny WordPress.

Ręczne mapy witryn

Obie wtyczki automatycznie przesyłają mapę witryny do wyszukiwarek, dzięki czemu nie musisz tego robić. Teraz są szanse, że zadziała to idealnie. Ale z jakiegoś powodu, jeśli tak nie jest, a twoje szczęście jest tak samo zepsute jak moje;), zawsze możesz pobrać kopię mapy witryny i przesłać ją do Google Search Console lub możesz to zrobić ze swojego konta Google dla webmasterów. A jeśli wolisz nie używać wtyczki do generowania map witryn, możesz użyć ten internetowy generator map witryn.

Jest to dość prosty proces, ale ciągłe generowanie map witryn i przesyłanie ich ręcznie jest czasochłonne. O wiele bardziej produktywne wykorzystanie twojego czasu to wykorzystanie jednej z dwóch wtyczek wymienionych w tym poście do tworzenia i częstej aktualizacji map witryn. Dzięki temu Twoja witryna będzie zawsze znajdować się w zakresie wyszukiwarki Google (i da ci więcej czasu na tworzenie treści!).

Dodano korzyści

Wiele stron internetowych angażuje się teraz w syndykację treści, a niektóre nawet aktywnie kradną treść i publikują ją na swoich stronach bez formalnego zezwolenia właściciela witryny (zwanego również skrobaniem zawartości). Ze względu na nowe zmiany wprowadzone w algorytmach wyszukiwania Google strony, które kopiują treść, są surowo karane. To dobra rzecz – musimy tylko upewnić się, że praca Twojej witryny jest rozpoznawana jako oryginalny generator treści.

Tworzenie map witryn podczas publikowania nowych postów pozwoli ci to zrobić. Bez względu na to, ile razy treść Twojej witryny jest kradziona, wyniki wyszukiwania Google odzwierciedlają fakt, że wszelkie treści skradzione z Twojej witryny są słusznie twoje.

Końcowe przemyślenia

Coraz większy nacisk kładzie się na opracowywanie lepszych algorytmów uczenia maszynowego, wyszukiwarki takie jak Google stają się dosłownie inteligentniejsze. Ale bez względu na to, jak są inteligentni, mapa witryny zawsze może pomóc robotom w inteligentnym działaniu i daje pewną kontrolę nad tym, jak poważnie wyszukiwarka traktuje różne części witryny. Pozdrawiam ��

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me