Jak korzystać z Yoast SEO w celu wzmocnienia rankingów wyszukiwarek

WordPress jest łatwym w użyciu rozwiązaniem do tworzenia strony internetowej o rozbudowanej funkcjonalności. Jednak na platformie jest o wiele więcej niż po prostu uruchomienie witryny i usiąść. Musisz to również opublikować – a jednym z najlepszych sposobów jest skorzystanie z Search Engine Optimization (SEO). Jest to niezwykle trudny obszar do nawigacji, szczególnie dla niedoświadczonych.


Na szczęście WordPress oferuje wiele wtyczek, które pomogą ci pokonać ten śliski stok, np Yoast SEO. Jego kompleksowe ustawienia mogą pomóc w optymalizacji treści i poprawić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Może to pomóc w uzyskaniu ekspozycji, a także poprawić pozycję konkurencyjną firmy.

W tym artykule dowiesz się, czym jest SEO i jak może ci pomóc. Następnie przedstawimy Ci wtyczkę Yoast SEO i wyjaśnimy, jak można jej użyć do poprawy pozycji w wyszukiwarkach poprzez optymalizację słów kluczowych, opisów meta i czytelności. Spójrzmy!

Co to jest SEO (i jak może ci pomóc)

Zrzut ekranu z wynikami SEO.

Gdy Twoje strony zajmują wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, użytkownicy chętniej je zobaczą i klikną.

Search Engine Optimization to technika, która koncentruje się na poprawie widoczności Twojej witryny na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Wyszukiwarki obsługują miliony użytkowników dziennie, którzy szukają odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna zawierała te odpowiedzi, pomaga efektywnie wykorzystywać SEO.

Ponieważ roboty wyszukiwarek nie rozumieją, co jest napisane w Twojej witrynie, potrzebują jak największej pomocy, aby dowiedzieć się, o co chodzi i jak wyświetlić to w SERP. Można to zrobić na następujące sposoby:

  • Dodanie odpowiedniego słowa kluczowego fokusu i używanie go w całej treści.
  • Czytanie treści przez ludzi, a przez to robotów indeksujących.
  • Oferując solidną hierarchię treści, roboty mogą skutecznie mapować zawartość.

Istnieje wiele innych sposobów optymalizacji treści w celu uzyskania wysokiej pozycji. WordPress oferuje wiele narzędzi, które mogą pomóc, ale zalecamy wypróbowanie Yoast SEO w pierwszej kolejności.

Przedstawiamy wtyczkę Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO

Yoast SEO to wtyczka WordPress, która umożliwia optymalizację treści, tak aby była bardziej przyjazna dla wyszukiwarek, wszystko z poziomu pulpitu WordPress. Wtyczka ocenia twoją zawartość w dwóch obszarach: Czytelność i SEO:

  • Czytelność: To ocenia, jak łatwa jest treść dla ludzi.
  • SEO: To pokazuje, jak dobrze Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek.

Yoast SEO działa na systemie sygnalizacji świetlnej: zielony (Dobrze), Pomarańczowy (Ok), i czerwony (Potrzebuje poprawy). Każdy konkretny wskaźnik w dwóch kategoriach jest również oceniany w ten sposób, co oznacza, że ​​na pierwszy rzut oka widać, jakie działania związane z optymalizacją są potrzebne. Co więcej, wiele wskaźników obejmuje porady dotyczące poprawy wyniku i podkreślania w miejscu problemów.

Jak korzystać z Yoast SEO w celu zwiększenia pozycji w wyszukiwarkach (3 proste wskazówki)

Aby poprawić pozycję w wyszukiwarkach, musisz zainstalować i aktywować Yoast SEO oraz zapoznać się z naszym obszernym przewodnikiem konfiguracji Yoast SEO, aby rozpocząć korzystanie z wtyczki. Następnie przeczytaj trzy wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać to narzędzie.

1. Dodaj słowo kluczowe Focus, aby przyciągnąć odpowiedni ruch

Najważniejszym słowem kluczowym jest zbiór słów, według których twoja strona ma ranking w wyszukiwarkach. Trzeba to raczej zbadać, niż zgadywać, i ważne jest, aby zrobić to dobrze, ponieważ bezpośrednio wpływa to na to, jak ludzie cię znajdą. Co więcej, wszystkie wysiłki związane z SEO będą oparte na słowach kluczowych – bez nich nie będziesz w stanie dokładnie ocenić swojej optymalizacji.

Aby w pełni wykorzystać tę strategię, możesz również użyć słowa kluczowe długi ogon. Są to specyficzne wyrażenia, które oferują niską konkurencję w wyszukiwarkach – co oznacza, że ​​właściwy wybór może przynieść znaczne natężenie ruchu. Na przykład „kopia zapasowa WordPress” nie jest bardzo specyficzna i znajdziesz dziesiątki witryn używających tego samego słowa kluczowego. W przeciwieństwie do tego, „tworzenie kopii zapasowych WordPress z UpdraftPlus” ma mniejszą konkurencję, co oznacza, że ​​zobaczysz większy ruch ze strony odbiorców docelowych.

Aby ustawić kluczowe słowo kluczowe w Yoast SEO, musisz najpierw przejść do wybranego postu, a następnie przewinąć w dół do Yoast SEO meta box:

Pole słowa kluczowego Focus w Yoast SEO.

Odtąd wpisz swoje słowo kluczowe w polu Słowo kluczowe fokus pole. Zobaczysz kilka lampek włączających się, co oznacza, że ​​możesz teraz dalej optymalizować zawartość. Nie zapomnij również dodać słowa kluczowego do bezpośredniego linku do wpisu.

2. Dołącz opis, aby opisać swój post

Zrzut ekranu z opisem meta WPExplorer.

Bogaty w słowa kluczowe metaopis może pomóc Ci uzyskać jeszcze wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Metaopis to tekst wyświetlany pod niebieskim linkiem w wyszukiwarce Google. Jego funkcja polega na zmuszaniu odwiedzających do klikania Twoich treści, więc jest to kolejny kluczowy aspekt SEO, aby się dobrze.

Istnieje wiele cech, które mogą pomóc w stworzeniu dobrego opisu meta. Podsumowując, Twój metaopis powinien:

  • Długość około 135–160 znaków. Zapewnia to odpowiednią równowagę między zwięzłym wyjaśnianiem, o czym jest twoja treść, a nie odcięciem jej przez wyszukiwarki.
  • Dopasuj treść. Wprowadzające w błąd opisy mogą prowadzić do wzrostu współczynnika odrzuceń.

Aby dodać własny opis meta, ponownie przejdź do Yoast SEO meta box w wybranym poście i kliknij Edytuj urywek przycisk. Gdy zaczniesz pisać opis, zobaczysz pasek, który zaczyna się wypełniać. Pasek zmieni kolor na czerwony, jeśli Twój opis jest zbyt długi, pomarańczowy, jeśli jest zbyt krótki, i zielony, gdy będzie na odpowiedniej długości:

Zrzut ekranu z funkcją opisu meta Yoast SEO.

Zauważysz również, że na karcie SEO pojawia się szereg dodatkowych sygnalizacji świetlnych, co pozwala jeszcze bardziej zoptymalizować opis.

3. Popraw czytelność treści

Zrzut ekranu ekranu czytelności Yoast SEO.

Yoast SEO analizuje treść i znajduje obszary, w których można poprawić jej czytelność.

Jakość treści jest ważna dla SEO, więc jej czytelność jest najważniejsza. W Yoast SEO czytelność treści jest oceniana na podstawie szeregu wskaźników i oceniana na podstawie systemu sygnalizacji świetlnej.

Analiza może początkowo wydawać się przytłaczająca, ale nie wszystko musi zostać rozwiązane, aby uzyskać zielony wynik. Najważniejsze aspekty to:

  • Długość sekcji: Kluczowe jest tutaj stosowanie nagłówków i podtytułów, aby mieć pewność, że sekcje zawierają mniej niż 300 słów.
  • Długość i struktura zdania: Zdania dłuższe niż 20 słów zmniejszają czytelność, podobnie jak słowa pasywne lub nie zawierające słowa przejściowego.

Możesz także zauważyć Łatwość czytania Flesch wynik w tej sekcji. Podczas gdy szczegóły tych kryteriów wykraczają poza zakres tego artykułu, ostatecznie nie należy się tym przejmować. Radzimy zoptymalizować wszystko, a przede wszystkim napisać do czytelnika.


Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku SEO jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zrobione dobrze, może pomóc zwiększyć ruch w witrynie. Jednak na początku może to być trochę mylące, więc możesz potrzebować pomocy, aby zapewnić skuteczność działań optymalizacyjnych. Dzięki wtyczce SEO – takiej jak Yoast SEO – możesz bez obaw optymalizować treść pod kątem wyszukiwarek.

Czy masz jakieś pytania dotyczące Yoast SEO i tego, jak może ci pomóc? Udostępnij je nam w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me