Typowe błędy bezpieczeństwa WordPress

Jeśli Twoja witryna została kiedykolwiek zaatakowana przez boty, hakerów lub inne nieuczciwe elementy, będziesz wiedział, że ponowne ustawienie jej może stać się koszmarem. Wraz ze wzrostem popularności WordPress stał się celem hakerów, ponieważ wypłaty mogą być większe. Chociaż nie ma czegoś takiego jak niezawodne bezpieczeństwo, istnieje wiele małych i dużych rzeczy, które możemy zrobić, aby uniknąć typowych błędów bezpieczeństwa WordPress i utrudnić robotom wchodzenie na nasze strony internetowe i powodowanie spustoszenia.


W tym poście sprawdzimy typowe błędy bezpieczeństwa w witrynach WordPress. Dowiemy się również, co możemy zrobić, aby zminimalizować naszą podatność na zagrożenia bezpieczeństwa.

Błąd nr 1: Brak aktualizacji WordPress

WordPress ma świetną społeczność, która jest wyczulona na problemy z bezpieczeństwem, a zespół WordPress regularnie aktualizuje aktualizacje, aby naprawić zagrożenia bezpieczeństwa. Ale to od nas zależy, czy przeprowadzimy te aktualizacje podczas instalacji WordPress i naprawimy wszelkie luki w zabezpieczeniach. Główne aktualizacje rdzenia WordPress odbywają się automatycznie, ale w przypadku drobnych aktualizacji oraz aktualizacji motywów i wtyczek należy zwrócić uwagę na powiadomienia wyświetlane na pulpicie nawigacyjnym.

Aktualizacja WordPress jest często płynnym procesem, wymagającym tylko jednego kliknięcia, ale czasami mogą wystąpić problemy z niekompatybilnością, które psują witrynę. Więcej informacji na temat aktualizacji WordPress znajduje się w tym krótkim przewodniku po aktualizacji WordPress.

Błąd nr 2: Nie kupowanie motywów jakości i wtyczek

Źle zakodowane motywy i wtyczki stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na Twojej stronie. Nie tylko mogą spowolnić twoją witrynę, ale mogą być niezgodne z wersją WordPress, której używasz, lub ze sobą nawzajem. Dodając do tego, mogą służyć jako punkt wejścia dla złośliwego oprogramowania.

Oczywistym środkiem ostrożności, który należy przyjąć tutaj, jest kupowanie motywów i wtyczek wyłącznie ze źródeł wysokiej jakości. Istnieje wiele dobrych motywów i wtyczek dostępnych za darmo w WordPress. Jeśli wybierzesz motyw premium lub wtyczkę, poszukaj Themeforest lub CodeCanyon i innych renomowanych domów motywów, takich jak WPExplorer.

Wybierz te, które są lepiej ocenione i cieszą się większą liczbą pobrań. Przeczytaj recenzje tematów i wtyczek i sprawdź, co mówią inni długoterminowi, prawdziwi użytkownicy. Przejrzyj dziennik zmian, aby sprawdzić, czy są regularne aktualizacje. Napisz do autorów, aby dowiedzieć się, czy ten motyw lub wtyczka jest dla Ciebie odpowiednia przed dokonaniem zakupu. Aby uspokoić wszelkie praktyczne wątpliwości, możesz uruchomić go na stronie testowej, jeśli to możliwe.

Błąd nr 3: brak aktualizacji motywów i wtyczek

Podobnie jak WordPress, twoje motywy i wtyczki powinny mieć regularne aktualizacje poprawek błędów i poprawek bezpieczeństwa. Twoim zadaniem jest przetestowanie tych aktualizacji, a następnie ich zainstalowanie, aby zapewnić bezpieczeństwo witryny WordPress.

Uwaga: Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie rezygnują z motywów, jest niestandardowy kod. Dlatego używanie motywów potomnych jest ważne. Jeśli planujesz wprowadzić jakiekolwiek zmiany w plikach motywów, pamiętaj o użyciu motywu potomnego, aby w przyszłości móc bezpiecznie zaktualizować główny motyw.

Błąd nr 4: brak bezpieczeństwa na stronie logowania

Strona logowania to miejsce, z którego uprawnieni użytkownicy wchodzą na stronę. Ale wielu niechcianych nieuczciwych użytkowników może również sprytnie znaleźć drogę do naszych stron internetowych ze strony logowania, a nawet uzyskać uprawnienia administratora. Aby temu zapobiec, musimy zwiększyć bezpieczeństwo na stronie logowania. Naprawdę, nie jest to trudne i istnieje wiele łatwych poprawek, które możesz wykonać, aby powstrzymać psoty tuż za progiem.

Możesz zmienić nazwę użytkownika z powszechnie używanego „Administratora” i wymusić silne hasła. Możesz też ograniczyć liczbę prób logowania – będzie to szczególnie skuteczne w powstrzymywaniu ataków siłowych. Inną łatwą do przyjęcia metodą ochrony jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. I z Google nalega na użycie SSL, możesz chcieć pozostać o krok do przodu i zastosować ją na swojej stronie wcześniej niż później. Widzisz, strona logowania to dobre miejsce, aby zacząć poprawiać bezpieczeństwo w swojej witrynie.

Błąd nr 5: Niewłaściwe użycie ról użytkownika

WordPress ma wiele ról użytkownika – administrator, redaktor, autor, współtwórca i subskrybent. Nie wszystkie z nich muszą mieć takie same uprawnienia w Twojej witrynie. Gdy dodajesz użytkowników do swojej witryny, zachowaj ostrożność, korzystając z uprawnień nadawanych im w wewnętrznej bazie danych. Zezwól tylko na tyle przywilejów, ile jest to konieczne, aby mogli oni wypełniać swoje role w witrynie.

Przyznanie nieograniczonego dostępu wszystkim użytkownikom może ułatwić włamywaczom.

Naprawdę nie ma potrzeby udzielania subskrybentom dostępu do zaplecza, gdy wszystko, co muszą zrobić, to czytać treści. Dostęp na poziomie edytora powinien być przyznawany tylko zaufanym użytkownikom, a dostęp na poziomie administratora może być przyznany, jeśli w ogóle, bardzo oszczędnie. Zezwalanie użytkownikom na ograniczone uprawnienia i zmuszanie ich do używania silnych haseł może w dużym stopniu kontrolować dostęp do wewnętrznej bazy danych.

Błąd nr 6: Nieusuwanie nieużywanych motywów i wtyczek

Z czasem dodajemy wtyczki i motywy do naszego WordPressa, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Ale gdy przestaniemy ich używać, zapominamy usunąć je z naszej strony. Nie wystarczy po prostu dezaktywować motywy i wtyczki, musisz usunąć te, których nie zamierzasz używać. Ten prosty krok może zmniejszyć narażenie na złośliwe oprogramowanie. Nieaktywne wtyczki nie zajmują pamięci RAM, przepustowości ani PHP, ale zajmują miejsce na serwerze. Może to nie tylko spowolnić twoją witrynę, ale także wykorzystać je do uruchamiania złośliwego kodu w Twojej witrynie.

Przed dodaniem wtyczki do swojej witryny sprawdź, czy WordPress może natywnie obsłużyć daną funkcję. Lub motyw, którego używasz lub host może obejmować funkcje, których potrzebujesz. Więc jeśli masz na swojej stronie jakąkolwiek wtyczkę do tych samych funkcji, możesz je usunąć.

Teraz, gdy czyścisz nieużywane wtyczki, możesz również zrobić wszystko, by wyczyścić bibliotekę multimediów, folder przesyłania i folder dołączeń. Są to alternatywne punkty wejścia dla złośliwego oprogramowania, które wkraczają na twoją stronę tylko w celu późniejszego wykonania. Ograniczając te foldery, zmniejszasz punkty dostępu do złośliwego oprogramowania i hakerów.

Błąd nr 7: brak wyboru bezpiecznego hosta

Często hakerzy nie atakują Twojej witryny, mogą atakować inne witryny, które dzielą z Tobą miejsce na serwerze. Jesteś tylko przypadkową ofiarą. W scenariuszu hostingu dzielonego jedna zhakowana witryna internetowa może zniszczyć wszystkie witryny na serwerze. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać swojego usługodawcę hostingowego. Jak wielokrotnie mówiliśmy na naszych stronach blogu, jeśli chodzi o hosting, otrzymujesz tylko to, za co płacisz. Tanie opcje hostingu prawie zawsze stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, a ich serwery są bardziej podatne na ataki bezpieczeństwa. Co więcej, często atakowanie witryny jest niezadowalające.

Naprawdę warto zainwestować dobre pieniądze w hosting wysokiej jakości. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo bólu głowy, szczególnie jeśli Twoja firma jest mocno powiązana z Twoją witryną. Potrzebujesz pomocy w wyborze hosta? Przejdź do naszej listy zalecanych opcji hostingu.

Błąd nr 8: Brak sprawdzania złośliwego oprogramowania

Złośliwe oprogramowanie może wejść na twoją stronę nawet o tym nie wiedząc. Może pozostać ukryty i robić wiele rzeczy bez Twojej wiedzy, takich jak śledzenie odwiedzających, dostęp do poufnych informacji, takich jak dane karty kredytowej lub dodawanie linków zwrotnych do innych stron internetowych. Gdy w Twojej witrynie czai się złośliwe oprogramowanie, Google zaczyna wyłączać wyszukiwarki, aby zapobiec infekcji innych witryn. Może to spowodować spadek ruchu na Twojej stronie.

Dostępnych jest wiele wtyczek i usług, które mogą skanować witrynę w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i usuwać wiele z nich. Musisz tylko odwiedzić stronę internetową takich usług Sucuri SiteCheck Scanner i wprowadź adres URL swojej witryny. Zostanie wygenerowany raport zawierający wykryte złośliwe oprogramowanie, a także zalecenia dotyczące sposobu postępowania z nim. Albo możesz dodać wtyczkę i uruchomić skanowanie. Jeśli chcesz, możesz usunąć wtyczkę po użyciu i zainstalować ją ponownie, aby ponownie uruchomić skanowanie.

Błąd nr 9: nie instalowanie wtyczki bezpieczeństwa

Jednym z najprostszych sposobów wzmocnienia bezpieczeństwa w Twojej witrynie jest dodanie wtyczki bezpieczeństwa. Wtyczki te radzą sobie z wieloma problemami bezpieczeństwa, takimi jak wymuszanie silnych haseł, konfigurowanie zapór ogniowych, ochrona przed atakami siłowymi i wiele innych. Dostępnych jest wiele bezpłatnych wtyczek, takich jak iThemes Security, a także wiele wysokiej jakości wtyczek zabezpieczających. Najlepiej jest zainstalować i aktywować jedną z nich najwcześniej. Istnieje również wiele usług bezpieczeństwa witryny, takich jak Sucuri, które oferują zarządzanie bezpieczeństwem w witrynie WordPress.

Błąd nr 10: Nieutrzymywanie kopii zapasowych stron internetowych

Można by pomyśleć, że po wykonaniu wszystkich powyższych czynności Twoja witryna jest bezpieczna przed złymi ludźmi. Przepraszamy za rozczarowanie, ale hakerzy udoskonalają swoje metody, a nowe zagrożenia stale się pojawiają. Dlatego jako sieć bezpieczeństwa możesz użyć wtyczki do tworzenia kopii zapasowych i regularnie tworzyć bezpieczne kopie zapasowe witryny i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Nie wystarczy wykonać kopię zapasową samej bazy danych, konieczna jest pełna kopia zapasowa witryny. Obejmuje to motywy, wtyczki, folder wp-content, a także ważne pliki konfiguracyjne WordPress, takie jak wp-config.php i pliki .htaccess. Używaj wysokiej jakości wtyczek, takich jak BackupBuddy lub VaultPress i regularnie je aktualizuj. Ponadto przechowuj wiele kopii zapasowych, na których można polegać w różnych lokalizacjach poza siedzibą i offline.

W skrócie

Bezpieczeństwo strony internetowej nie zawsze dotyczy wysokich ścian i ogrodzeń, ani też nie jest jednorazowym rozwiązaniem. Chodzi bardziej o wyprzedzanie złoczyńców. Istnieje wiele małych i łatwych kroków, które można podjąć, aby strona internetowa była bezpieczna. Ważne jest, aby sprawdzić swoje zabezpieczenia, aby upewnić się, że są one zgodne z potrzebami Twojej witryny i opracować praktyki bezpieczeństwa, które mogą zapewnić jej bezpieczeństwo.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me