6 sposobów budowania i powiększania listy e-mailowej za pomocą WordPress

Lista e-mailowa to nie tylko sposób na dotarcie do odbiorców, może być nieocenionym narzędziem dla biznesu. To dobry sposób, by zachęcić ludzi do powrotu po więcej. Ale możesz także powoli, stopniowo budować zaufanie konsumentów, zapewniając wartość za darmo. Następnie możesz przekształcić to w sprzedaż lub klienta w dalszej części drogi. Najlepsze jest to, że możesz zautomatyzować cały proces. Musisz tylko rosnąć i zbuduj listę e-mail.


Jeśli nie masz jeszcze dostawcy usług e-mail marketingu, możesz rzucić okiem na MailChimp, SendinBlue lub MailPoet – z których wszystkie oferują bezpłatne plany dla mniejszych list.

1. Umieść formularz na pasku bocznym

Formularz paska bocznego

Jasne, łatwo skopiować i wkleić kod formularza lub zainstalować wtyczkę, dzięki czemu możesz szybko po prostu przejść dalej, usiąść, zrelaksować się i obserwować, jak lista się powiększa… prawda? Nie do końca. Gdybyś to zrobił, prawdopodobnie miałbyś straszny współczynnik konwersji. Prawie żaden z odwiedzających nie zarejestrowałby się. Przede wszystkim musisz napisać krótką kopię, aby poinformować, dlaczego warto się zarejestrować. (Zawsze możesz emulować formularze rejestracyjne, w których dawałeś w przeszłości swój e-mail, ale upewnij się, że ma ten sam głos co reszta witryny).

Powszechną strategią jest posuwanie się jeszcze dalej: dodanie czegoś, co osłodzi pulę. Ebook, skoroszyt, kurs wideo, a nawet bezpłatna wersja próbna produktu. Kiedy są używane do tworzenia listy, te rzeczy są często szeroko określane jako magnes ołowiowy. Coś, co zachęca więcej osób do pozostawienia swoich e-maili.

Mnóstwo blogerów i marketerów przeklina tę strategię, jak zapewne zauważyłeś, jeśli często odwiedzasz kilka (lub wiele) blogów na przestrzeni lat. Jednak niektórzy ludzie trzymają się oferowania swojego biuletynu jako jedynego powodu, aby się zarejestrować, aby zbierać tylko e-maile osób, które są naprawdę zainteresowane pozostaniem i przeczytaniem kilku biuletynów w przyszłości

2. Dodaj formularz rejestracyjny po postach

Możesz oczywiście ręcznie wkleić kod formularza po każdym napisanym poście lub możesz użyć prostej wtyczki, aby łatwo zaprojektować i umieścić dobrze wyglądające formularze pod swoimi postami i stronami. Świetna opcja WPForms – który płynnie integruje się z MailChimp, AWeber, Campaign Monitor, GetResponse, Constant Contact, Drip i Zapier. Wystarczy zainstalować, utworzyć niestandardowy formularz biuletynu, a następnie wstawić na stronach. Ponownie ważne jest, aby włożyć trochę pracy w tworzenie kopii, która będzie pasować do głosu i charakteru Twojej witryny.

3. Przygotuj formularz wsuwany lub wyskakujący na swojej stronie

Wsuwany lub wyskakujący formularz Optin

Jeśli używasz MailChimp, faktycznie mają one generator wsuwany, którego można użyć do utworzenia strony, a następnie po prostu wkleić kod do część header.php wybranego motywu, aby użyć go na swojej stronie internetowej (możesz użyć wtyczki podobnej do Nagłówek stopka aby dodać ten kod, jeśli odczuwasz dyskomfort podczas bezpośredniej edycji plików motywu).

Jeśli nie, istnieje kilka świetnych wtyczek WordPress (z większą funkcjonalnością i wstępnie zaprojektowanymi motywami), które są więcej niż gotowe do wykonania zadania. Bloom i SumoMe są dwie świetne opcje. Lub możesz użyć w pełni funkcjonalnego, samodzielnego oprogramowania do generowania leadów, które działa np MailOptin, OptinMonster lub nasz osobisty faworyt Optimonk.

Zarówno MailOptin, jak i OptinMonster są opcjami płatnymi, ale oferują wiele funkcji, w tym testy A / B, łatwo przyswajalną analitykę i łatwy w obsłudze konstruktor formularzy. Oba są warte inwestycji. Bloom też jest płatny, ale moim zdaniem nie oferuje takiej samej elastyczności. Aby uzyskać narzędzie do tworzenia listy SumoMe, musisz zarejestrować się w SumoMe. Wypróbuj za darmo, a otrzymasz również dostęp do wielu innych narzędzi marketingowych (doskonały przykład magnesu na ołów w pracy).

4. Ustaw swoją stronę główną jako dedykowaną (lub częściowo dedykowaną) stronę docelową.

Wstęp

Wielu większych blogerów i właścicieli małych firm wie, że zbieranie e-maili jest tak istotną częścią ich działalności, że poświęcają swoje strony internetowe na zbieranie potencjalnych klientów. Czasami oznacza to utworzenie kompletnej strony docelowej z bardzo dyskretną opcją wyjścia, np. „Przejdź do mojego bloga”. Innym razem skupiają się na tym obszarze powyżej zakładki, widoczny obszar, który jest najpierw ładowany w przeglądarce, po zebraniu wiadomości e-mail, dzięki czemu strona główna staje się rodzajem strony pół-docelowej.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, możesz użyć twórcy strony docelowej, takiej jak Thrive, aby utworzyć stronę docelową, a następnie ustawić ją jako stronę indeksu witryny. Drugie podejście ze stroną pół-docelową może wydawać się trudne do stworzenia, ale nie tylko istnieją motywy całkowicie poświęcone temu podejściu (jak Landing by Themify), ale możesz łatwo stworzyć piękną funkcjonalną stronę z narzędziem do tworzenia stron lub motywem takim jak Całkowity.

Problem z metodami, o których wspomniałem do tej pory, polega na tym, że wszystkie opierają się na czynniku, który jest trudniejszy do poprawy w krótkim okresie, ruch drogowy. Jeśli nie masz wielu osób odwiedzających Twoją witrynę, oczywiście nie będzie wielu osób zapisujących się do newslettera lub kursu. Możesz to zrobić, nawet jeśli Twoja witryna nie została jeszcze w pełni uruchomiona, korzystając z wkrótce dostępnej wtyczki. Dlatego kolejne metody skupiają się zarówno na ruchu, jak i subskrybentach poczty e-mail.

5. Umieść post gościa i wyślij ruch na stronę docelową.

Publikowanie gości

Wpis gościnny jest po prostu postem, który piszesz i publikujesz na czyimś blogu lub stronie internetowej. Jeśli nawiązałeś już relacje z innymi blogerami / właścicielami firm w swojej niszy, możesz do nich dotrzeć i przedstawić pomysły, które według nich byłyby dobre dla ich odbiorców (jeśli nie, buduj relacje z ludźmi w Twojej przestrzeni).

Pamiętaj by zagryźć. To, co kilka razy dawało mi się w drzwiach, to prosty e-mail po około tygodniu od pierwszego. Zachowaj uprzejmość i prostotę, szybko podsumuj swoją propozycję.

Ponadto, chociaż może to działać w krótkim okresie wyłącznie ze względu na objętość, odradzam podejście „spamuj i módl się”, w którym po prostu wysyłasz e-maile do wielu osób opartych na szablonie, ponieważ może on spalić mosty, w których inaczej zbudował świetny związek.

Aby uzyskać optymalne wyniki, wybierz blogi, które są bezpośrednio lub pośrednio (na przykład post gościnny gościnny na temat szybkich i efektywnych treningów na blogu zdrowego odżywiania) związanych z tematem poruszanym w Twojej witrynie. Następnie włóż trochę wysiłku w zbadanie, jakie treści wydają się najbardziej rezonować z publicznością. Różni się to od bloga do bloga. Niektóre miejsca mają publiczność kochającą artykuły, inne uwielbiają głębokie osobiste historie o próbach, błędach i wreszcie sukcesach.

Następnie możesz wysłać je na normalną stronę docelową, a może nawet dołożyć dodatkowych starań i wysłać je na stronę docelową, która jest w 100% dostosowana do odbiorców tego konkretnego posta gościa. Napisane w ich języku i może dać im wyjątkową ofertę lub ofertę wraz z normalnym „magnesem ołowiowym”.

Wspaniałą rzeczą w tej strategii jest to, że jest powtarzalna. Możesz nawet gościć więcej niż jeden raz na tej samej stronie. Jeśli zrobisz to dobrze, aka naprawdę poświęci czas i wysiłek, aby stworzyć utwór warty zapamiętania (i udostępnienia), pomoże to również poprawić twoje relacje z osobą, która pozwala ci pożyczyć jej scenę.

6. Współpracuj z kimś (zrób wspólne przedsięwzięcie)

praca w ramach wspólnego przedsięwzięcia

Jeśli zmagasz się z ruchem, ale masz już wysokiej jakości ebook / kurs / produkt, w który wierzysz, możesz spróbować pozyskać pomoc innych osób. Możesz zaoferować swoim blogerom wyjątkowe oferty, na przykład szansę na otrzymanie książki / kursu za darmo.

Jeśli Twoje treści są wysokiej jakości i nawiązałeś już kontakt z kilkoma osobami wpływowymi w Twojej przestrzeni, może to być o wiele łatwiejsze niż myślisz. Ponownie odradzam podejście „spamuj i módl się”. I znowu pamiętaj, aby kontynuować.

Podsumowanie naszych wskazówek dotyczących powiększania listy adresów e-mail

Podczas gdy pierwszym krokiem do budowania grupy odbiorców i przekształcania członków tej grupy w klientów jest oczywiście ruch, przyciąganie odwiedzających w pierwszej kolejności, drugim krokiem jest upewnienie się, że wrócą. Jeśli nie wrócą, będą tylko przypadkową osobą, która raz zapuściła się na twoją stronę. Ale jeśli dołączą do Twojego biuletynu, powoli się poznają i o czym jesteś. Lub jeśli masz już ruch przychodzący, użyj dowolnej z metod 1-4 lub połącz je. Jeśli jednak nadal masz problemy z zachęcaniem ludzi do odwiedzenia Twojej witryny, pracuj w kierunku 5-6.

Czy prowadzisz biuletyn, kurs e-mail lub inną formę listy e-mail? Chcielibyśmy usłyszeć niektóre z twoich wskazówek (i jestem pewien, że nasi pozostali czytelnicy też) – na przykład, jak początkowo powiększyłaś swoją listę e-mailową lub jak zachęcić ludzi do subskrybowania?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me