Błędy w zabijaniu konwersji w witrynie WordPress

Czy wiedziałeś o tym 63% marketerów internetowych optymalizuje witryny w oparciu o intuicję, a nie sprawdzone i sprawdzone metody? W przeciwieństwie do kilku lat temu, kiedy konkurencja nie była tak trudna, a prowadzenie atrakcyjnej strony internetowej wystarczyło, aby przyciągnąć szerszą publiczność, sytuacja jest dziś zupełnie inna. We współczesnym świecie wygląd Twojej witryny odgrywa znaczącą rolę w popycie, jaki zyskuje wśród odbiorców docelowych, a także w konwersji, którą uzyska.


Strona główna Twojej witryny to pierwsze miejsce, w którym Twoi klienci wylądują po znalezieniu Twojego zasobu w wyszukiwarkach. Współczynniki konwersji Twojej witryny są silnie zależne od projektu strony głównej. Dlatego coraz częściej marketerzy zwracają szczególną uwagę na elementy, które mają na stronie głównej ich witryn. Statystyki pokazują to tylko 22% sprzedawców internetowych są zadowoleni z wyglądu swoich stron głównych. A co z pozostałymi 78%? Jakie są najbardziej rozpowszechnione błędy powodujące konwersję, których powinniśmy unikać na naszych stronach WordPress?

Błąd 1: Wyświetlanie wiadomości firmowych na stronie głównej

Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez współczesne firmy. Aktualizując swoją witrynę o aktualności firmowe, możesz zwiększyć zaufanie użytkowników do tego, co robisz. Nie dodawaj jednak długich list aktualizacji bezpośrednio na stronie głównej.

Jak zatem wiadomości wyświetlane na stronie głównej witryny zabijają konwersję? Docierając do Twojej witryny z wyszukiwarek, potencjalni klienci chcą odkryć twoje oferty i usługi zamiast skanować tylko blogi informacyjne Twojej firmy. Ludzie mogą zainteresować się wiadomościami o Twojej firmie, gdy dowiedzą się wystarczająco dużo o swoich ofertach. Jako internetowy marketer biznesowy Twoim głównym celem powinno być przyciągnięcie klientów internetowych w celu zwiększenia liczby konwersji.

Wiele znanych na całym świecie marek dodaje aktualizacje, uwzględniając ich nowości korporacyjne i aktualizacje za pośrednictwem swoich blogów. Za każdym razem, gdy pojawia się coś nowego i niezwykłego, ogłaszają to na swoich blogach. Kolejną opcją, którą możesz wybrać, jest dodanie osobnego elementu „aktualności” do panelu nawigacyjnego witryny.

Błąd 2: powolne ładowanie strony

51% klientów w USA twierdzą, że powolne strony internetowe są głównym powodem, dla którego szukają różnych miejsc, aby zamówić podobne produkty / usługi. Szybkość ładowania stron w Twojej witrynie ma zatem ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zwiększenie współczynników konwersji.

Prędkości ładowania witryny są również ważne dla Google. Wyszukiwarka śledzi zachowania użytkowników w Internecie, aby określić, czy Twoja witryna zasługuje na wyższe pozycje w wyszukiwarkach. Nawet jedna sekunda opóźnienia może spowodować, że Twoja witryna zmniejszy konwersję nawet o 7%. Przetestuj wydajność swojej witryny i w razie potrzeby dostosuj (mamy wiele postów na temat przyspieszenia WordPress, więc spójrz).

Błąd 3: słaba nawigacja

Panel nawigacyjny witryny jest bramą kluczowych użytkowników do wszystkich stron witryny. Źle zaprojektowany panel nawigacyjny wprowadzi klientów w błąd, powodując pogorszenie współczynnika konwersji. Nawet najbardziej stylowe menu nie zadziała. Zamiast tego pomyśl o jego funkcjonalności. Ludzie będą oczekiwać poziomego paska menu u góry strony. Chociaż może to brzmieć jak coś absolutnie nie unikalnego, tego właśnie oczekują klienci w Twojej witrynie.

Prosta nawigacja

Mogą pojawić się nadmierne lub ponad górne menu rozwijane denerwujący. Badania pokazują, że ludzie szybko przeglądają zawartość witryny. Muszą więc zobaczyć każdy kawałek danych na pierwszy rzut oka. Dlatego wybór rozwijanych menu nie jest najlepszą opcją.

Błąd 4: Zaśmiecona strona główna

Błąd, który często możemy znaleźć na stronach internetowych, to zagracenie stron domowych niepotrzebnym tekstem i obrazami. Zasada pierwszego wrażenia zawsze działa. To samo dotyczy projektowania stron internetowych.

Jamilin

Nawet jeśli masz odpowiednio zoptymalizowaną stronę pod względem metadanych i słów kluczowych, zaśmiecanie stron witryny zbyt dużą liczbą tekstów tylko obniży współczynniki konwersji. Niech każde słowo się liczy. Teksty powinny być jasne i zwięzłe.

Wśród autorów tekstów toczy się debata na temat najlepszej długości słów, które powinna zawierać kopia. Niektórzy uważają, że krótkie i zwięzłe teksty działają najlepiej, inni twierdzą, że dłuższe kopie mają większe szanse na przekazanie myśli docelowym odbiorcom. W rzeczywistości oba te podejścia działają. Chcemy, abyś wziął pod uwagę to, że kopia strony głównej powinna być odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO i zawierać kopię, w której każde słowo i fraza są użyte do tego stopnia, że.

Błąd 5: Autoodtwarzanie treści audio / wideo

Zarówno treści audio, jak i wideo są wykorzystywane w celu zwiększenia liczby konwersji w Twojej witrynie. W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja staje się coraz trudniejsza, a coraz więcej firm korzysta z Internetu, bardzo ważne jest poszukiwanie nowych sposobów dostarczania treści odbiorcom. Jedną z takich najnowszych innowacji jest podcast. Należy jednak zachować ostrożność przy korzystaniu z materiałów audio i wideo na stronach witryny.

Nie odtwarzaj automatycznie plików audio i wideo w swojej witrynie. Przypomnij sobie swoją reakcję, gdy usłyszałeś dziwne dźwięki dochodzące z nikąd, gdy lądujesz na stronie internetowej. Zamiast przyciągać uwagę użytkowników, odwracają uwagę użytkowników od twoich danych. Jeśli dodasz pliki audio i wideo do swojej witryny, pozwól innym podejmować decyzje samodzielnie. W przeciwnym razie gra automatyczna może zabić konwersje.

Błąd 6: zbyt wiele wezwań do działania

Tylko 47% witryn wyświetla wyraźne wezwania do działania, których zauważenie zajmuje klientom maksymalnie 3 sekundy.

Jeśli chodzi o przekształcanie odwiedzających witrynę w klientów, głównym punktem, który należy wziąć pod uwagę, jest zrozumienie ich wartości, pochodzenia i celów. Zbyt wiele wezwań do działania dodanych do jednej strony może spowodować paraliż klienta.

Nie ma jednej uniwersalnej zasady dotyczącej właściwego pozycjonowania wezwań do działania na jednej stronie. Umieść jeden przycisk na górze strony, a drugi można umieścić gdzieś na dole (patrz przykład poniżej). Jeśli masz długą kopię, dodaj jeszcze jeden przycisk gdzieś pośrodku tekstu. Przeprowadź testy A / B, aby znaleźć najlepszą pozycję CTA w swojej witrynie.

Błąd 7: zaniedbywanie blogów

Blog jest głównym źródłem organicznego ruchu do Twojej witryny. Google uwielbia blogi bardziej niż jakiekolwiek inne zasoby internetowe dostępne w sieci. Za pomocą oficjalnego bloga możesz zbliżyć się do każdego odwiedzającego, który odwiedza Twoją witrynę.

CTA

Błąd, jaki popełniają liczne firmy, polega na ukrywaniu blogów przed widownią. Udostępnij go odwiedzającym. Dodanie linku do swojego bloga w nagłówku witryny stanowi praktyczną wskazówkę dotyczącą właściwej optymalizacji witryny, co spowoduje zwiększenie liczby potencjalnych klientów.

Błąd 8: Używanie ogromnych obrazów

Obrazy pomagają odwiedzającym Twoją stronę lepiej zrozumieć teksty. Obrazy są świetne. Mówią głośniej niż słowa i zapewniają lepsze zrozumienie twojego przesłania. Nie należy jednak zapominać o właściwej optymalizacji treści wizualnych. Jeśli są zbyt duże i cięższe niż jakikolwiek inny element strony internetowej, są szanse, że zmniejszą one szybkość ładowania witryny, co zabija konwersje.

Czynny krok: dopasuj każdy obraz do rozmiaru piksela wyświetlanego na ekranie 1366 × 768.

Błąd 9: bałagan w kasie

Jeśli konwersje w Twojej witrynie kończą się kasą, upewnij się, że jest ona zoptymalizowana dla wszystkich rodzajów urządzeń. Coraz częściej ludzie robią zakupy z ekranów urządzeń przenośnych. Tak więc niezgrabna kasa z większym prawdopodobieństwem spowoduje porzucenie koszyka niż zakup.

Aby tak się nie stało, zaprojektuj go absolutnie minimalistyczny styl. Daj swoim klientom swobodę wyboru właściwych danych za pomocą list rozwijanych zamiast stawiać czoła konieczności wpisywania każdego znaku. Możliwość zapisania ich danych do późniejszego wykorzystania będzie wielką zaletą dla powracających klientów.

Błąd 10: Nie koncentrowanie się na tworzeniu układu obsługującego wiele urządzeń

O ile witryna nie jest dostępna z różnych komputerów i urządzeń przenośnych, nie zapewni pożądanego wzrostu współczynników konwersji. Upewnij się więc, że wszystkie treści na stronach Twojej witryny mogą bezbłędnie dostosować się do wszystkich rozmiarów ekranu. Aby uwolnić się od konieczności opracowywania osobnych wersji witryny na telefony komórkowe i tablety, możesz z nich skorzystać responsywne motywy WordPress. Pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze i energię na rozwoju strony internetowej, która się konwertuje.

Błąd 11: zepsute linki

Jeśli dana osoba znajdzie Twoją witrynę za pomocą wyszukiwarek, a w opisie meta przeczyta, że ​​sprzedajesz wtyczki WordPress, ale gdy podąży za tym linkiem, zostanie przeniesiona na inną stronę lub 404, ta osoba prawie nigdy nie wróci do Twojej i zostań swoim klientem. Dlatego za każdym razem, gdy dodajesz linki do stron witryny lub rozpowszechniasz linki w Internecie, upewnij się, że żaden z nich nie jest uszkodzony i nie prowadzi do właściwego miejsca docelowego. Jeśli masz kilka, zawsze możesz skorzystać z naszego przewodnika, aby naprawić zepsute linki w witrynie WordPress.

Błąd 12: Koncentrowanie się na 1 rodzaju treści

Nie ma jednego uniwersalnego typu treści, który przypadłby do gustu każdemu odwiedzającemu witrynę. Nie ma jednego uniwersalnego formatu. Aby Twoja strona internetowa przyciągała różne warstwy użytkowników, twórz treści w wielu formatach. Możesz także spróbować zamienić posty na blogach w tweety, infografiki, pliki GIF, pokazy slajdów, filmy itp. Zastosuj podejście „pakietowe” do swoich treści, aby odbiorcy mogli zdecydować, jaki rodzaj treści chcą rozpowszechniać.

Błąd 13: Korzystanie ze zdjęć

Żadna strona internetowa nie może obejść się bez wizualizacji. Obrazy stały się kluczową częścią każdego projektu internetowego. Jak już wspomniano wcześniej w tym poście, elementy wizualne pomagają skuteczniej komunikować pomysły biznesowe. Za pomocą obrazów możesz bardziej zaangażować odbiorców internetowych, zapewniając lepszą rozpoznawalność marki. Jednak nigdy nie osiągniesz pożądanego efektu, jeśli udostępnisz zdjęcia stockowe na stronach swojej witryny.

Wizerunki mogą zepsuć wiarygodność twojego biznesu. Dodając zdjęcia szczęśliwych, uśmiechniętych twarzy niektórych rodzin lub członków zespołu, którzy nie mają związku z Twoją firmą, wyślesz do odbiorców bez znaczenia, a nawet złą wiadomość. Każdy udostępniany obraz powinien być autentyczny i odpowiedni. Wykorzystaj każdy obraz bez powodu, zachęcając każdego klienta do konwersji.

Błąd 14: Brak hierarchii

Oczywiste jest, że wszystkie treści, które udostępniasz na stronach witryny, powinny być czytelne i szybkie do skanowania. Obrazy powinny być nie tylko dostosowane do treści, ale także zorganizowane w przejrzystą hierarchię.

Arvorecer

O ile nie prześlesz stron witryny z wyraźnymi i pouczającymi nagłówkami, ludzie nie będą mogli uzyskać wiadomości, którą chcesz im przekazać na pierwszy rzut oka. W rezultacie mogą czuć się nieco zdezorientowani brakiem prostej wiadomości.

Błąd 15: brak wskaźników zaufania

Ogromnym błędem jest nie przesyłanie witryny ze wskaźnikami zaufania, takimi jak recenzje innych klientów lub aprobata społecznościowa. Nawet jeśli prześlesz strony swojej witryny z najlepiej napisanymi tekstami marketingowymi, nic nie ma lepszego wpływu na twoją grupę docelową niż recenzje pozostawione przez twoich obecnych klientów. Ważne są zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje. Zwiększy to wiarygodność Twojej firmy i sprawi, że potencjalni klienci będą wygodniej zamawiać u Ciebie produkty lub usługi.

Wszystkie recenzje udostępniane na stronach Twojej witryny powinny być prawdziwymi wiadomościami od osób, które wypróbowały Twoje usługi. Powinny one zawierać nazwisko osoby, która skomponowała tekst, a także jego zdjęcie. Jeśli masz się czym pochwalić (np. Opinia złożona przez znaną na całym świecie osobę), udostępnij ją również swoim klientom.

Błąd 16: Pisanie tylko dla SEO

Kiedy pracujesz nad tekstami na swojej stronie, pomyśl o ludziach, którzy będą ją czytać. Twoi odbiorcy nie są robotami, więc zadbaj o zapewnienie wartości każdemu klientowi, który dotrze na Twoją platformę.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez sprzedawców internetowych jest pisanie wyłącznie do wyszukiwarek, wypychanie ich tekstami ogromną liczbą słów kluczowych, co ma na celu przyciągnięcie większego ruchu. To ogromny błąd. Pisząc dla ludzi, zwiększasz swoje szanse na zwiększenie ruchu organicznego i zwiększenie współczynników konwersji.

Błąd 17: brak docelowych stron docelowych

Gdy dana osoba natrafi na Twoją witrynę za pośrednictwem wyszukiwarek, spodziewa się znaleźć zasób odpowiedni dla słowa kluczowego wpisanego na pasku wyszukiwania. Kierowana strona docelowa może lepiej zarządzać tym zadaniem niż cokolwiek innego. Na przykład, jeśli ktoś szukał zajęć jogi dla dzieci, doprowadzenie ich do strony głównej klubu fitness będzie złym pomysłem. Daj odwiedzającym dokładnie to, czego potrzebują. Spowoduje to zmniejszenie współczynników odrzuceń i jednocześnie zwiększy liczbę konwersji.

Błąd 18: Nie udało się wyszukać recenzji

Jeśli masz dużą bazę klientów, a setki do tysięcy sprzedaży są umieszczane w Twojej witrynie co miesiąc, dlaczego nie poprosisz zadowolonych klientów o opinię na temat ich doświadczenia w pracy z Twoją marką? O ile to możliwe, łącz do klientów, aby użytkownicy Twojej witryny mogli zobaczyć, że recenzje udostępnione na stronach Twojej witryny są autentyczne. Ponadto recenzje generowane przez klientów zapewniają wyższą pozycję witryny w wyszukiwarkach, ponieważ są one uważane za jedno ze sprawdzonych źródeł ruchu organicznego.

Błąd 19: Nie zwracając uwagi na media społecznościowe

Jest to jeden z najbardziej dyskusyjnych tematów wśród specjalistów od marketingu internetowego. Podczas gdy niektórzy podkreślają ogromną wartość, jaką media społecznościowe wnoszą do właścicieli firm, inni twierdzą, że nie jest to tak niezbędne, jak niektórzy mogą sądzić. Niezależnie od tego, czy media społecznościowe pomagają uzyskać wyższą pozycję w rankingu SEO, może nadal pomóc w kierowaniu bardziej ukierunkowanego ruchu do Twojej witryny.

Zbieraj informacje o swoich klientach i staraj się dotrzeć do nich na platformach społecznościowych. Gdy publikujesz aktualizacje ze swojego ekwipunku i udostępniasz go obserwatorom, prawdopodobnie więcej osób będzie korzystać z Twojego linku, a nawet zamawiać nowe wydania.

Błąd 20: brak danych kontaktowych w Twojej witrynie

Ile razy wymyśliłeś stronę internetową, która nie zawierała niczego oprócz formularza kontaktowego na stronie kontaktowej? Co się stanie, jeśli masz jakieś pytania dotyczące jakości lub wykorzystania konkretnego przedmiotu? Jak możesz osobiście skontaktować się z przedstawicielami firmy? Aby ułatwić klientom osobisty kontakt z tobą, dodaj dane kontaktowe w nagłówku lub stopce witryny lub na dedykowanej stronie z formularzem kontaktowym. Nie zapomnij o dodaniu numeru telefonu i adresu swojej fizycznej lokalizacji. W ten sposób możesz również zwiększyć wiarygodność swojej firmy w oczach potencjalnych klientów.

Błąd 21: brak pola wyszukiwania

Oprócz funkcjonalnego menu głównego witryna powinna zawierać pole wyszukiwania na żywo, które zabierze je bezpośrednio do potrzebnych informacji. Umieść go u góry strony wraz z poziomym paskiem menu.

Dla wygody użytkowników możesz ulepszyć wyszukiwanie na żywo za pomocą funkcji Ajax. Z tego powodu ludzie będą wprowadzani do listy sugerowanych wyników wyszukiwania podczas wpisywania żądania wyszukiwania. To znacznie poprawi użyteczność Twojej witryny i pomoże ludziom znaleźć pożądane produkty w ciągu kilku sekund.

Błąd 22: Używanie zbyt wielu kolorów

Kolorystyka witryny powinna być dobrze wyważona i zawierać nie więcej niż 3 kolory. Mogą to być kolory uzupełniające z koła kolorów, z których dwa są neutralne, a trzeci bardziej żywy, służący do podkreślenia najważniejszych obszarów. Użyj odważnych kolorów, aby wyróżnić wezwania do działania i nagłówki. W ten sposób oko użytkowników zostanie przypadkowo skierowane na najważniejsze elementy, co ma również pomóc w zwiększeniu współczynników konwersji witryny.

Końcowe przemyślenia…

Pracując nad projektem witryny WordPress, pamiętaj, że ma jedną cechę wspólną ze strategią marketingową online – zbuduj ją w sposób umożliwiający konwersję. Unikaj wyżej wymienionych 22 najczęstszych błędów zabijania konwersji. Spraw, aby układ Twojej witryny był skuteczny dzięki jasno zdefiniowanym akcentom, właściwej kolorystyce, zauważalnym wezwaniom do działania, czytelnym nagłówkom i mniej tekstu. Utwórz witrynę i strategię marketingową online z myślą o użytkowniku.

Mając to na uwadze i odnosząc się do projektowania stron internetowych, zobaczysz pożądane zwiększenie współczynników konwersji w najkrótszym czasie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me