Fillimi i dyqanit online me WooCommerce dhe WordPressNë këtë tutorial, ne do t’ju mësojmë se si të krijoni një dyqan në internet WooCommerce + WordPress, ku mund të rendisni dhe shesni produkte fizike.


WooCommerce është një plugin falas që është i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Me një fjali, WooCommerce është mënyra më e mirë për ta kthyer faqen tuaj në WordPress në një dyqan plotësisht funksional të tregtisë elektronike..

 • Është falas dhe burim i hapur – ashtu si WordPress.
 • Shtë tregtia elektronike më e njohur plugin për WordPress atje.
 • Ti mundesh vendoseni dhe konfigurojeni vetë.
 • konfigurimi është i shpejtë. Zakonisht, është vetëm çështje e një ore.
 • Ajo funksionon me çdo dizajn / temë aktualisht keni në faqen tuaj të WordPress – nuk do të keni nevojë për të hedhur poshtë modelin aktual të faqes suaj të internetit.

Ne mund të vazhdonim me listën e mësipërme, por përkundrazi, le të themi se WooCommerce thjesht ju jep gjithçka që mund të keni nevojë ndonjëherë për ndërtimin e një dyqani me cilësi të lartë të tregtisë elektronike me WordPress.

Farë mund të shisni me WordPress + WooCommerce?

 • produkte dixhitale (p.sh. softuer, shkarkime, ebook),
 • produkte fizike,
 • shërbimet,
 • prenotime (p.sh. për takime, ose çdo gjë tjetër që mund të rezervohet),
 • abonimet,
 • produktet e njerëzve të tjerë – si bashkëpunëtorë,
 • personalizime (p.sh. personalizime shtesë në krye të listave të produkteve tuaja), dhe më shumë.

Me fjalë të tjera – mund të fitoni para me faqen tuaj të internetit.

Ne madje mund të rrezikonim të thonim se WooCommerce ju lejon të shisni diçka që mund të ketë një etiketë çmimi të caktuar për të. Për më tepër, çdokush mund ta përdorë atë (nëse tashmë keni arritur të filloni një faqe WordPress, do të jeni në gjendje të trajtoni WooCommerce).

Si të ndërtoni një dyqan online me WordPress dhe WooCommerce

Shënim: Qëllimi i kësaj pjese të udhëzuesit është t’ju tregojë metodën më të thjeshtë të ndërtimit të një dyqani funksional të tregtisë elektronike në WordPress, në mënyrë që të mund ta merrni dyqanin tuaj në internet sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo është arsyeja pse ne do të përqendrohemi vetëm në gjërat thelbësore dhe të anashkalojmë aspektet më të përparuara.

Hapi 1. Merrni një Emër Domain dhe Web Web Hosting

Për të krijuar një dyqan në internet ose ndonjë lloj tjetër të uebfaqes, do të keni nevojë për dy gjëra:

 • Emri i domainit është adresa unike e dyqanit tuaj në internet. Diçka si YOURSTORE.com
 • Web Hosting është në thelb një kompjuter i largët që ruan faqen tuaj të internetit dhe më pas i shërben atij kujtdo që dëshiron ta vizitojë atë. (shpjegim më i detajuar)

Shpalosje e plotë: Ne fitojmë një komision sa herë që përfundoni të blini Bluehost. Kjo na ndihmon të drejtojmë faqen e internetit si një biznes. Faleminderit per mbeshtetjen.

Ka qindra ofrues të ndryshëm të pritjes / domainit, ne zakonisht i marrim të dy nga Bluehost.com. Ata ofrojnë një pritje të përballueshme në internet (përfshirë një emër domain falas për një vit) dhe besueshmëri. Ata janë gjithashtu një nga disa nga ofruesit e rekomanduar (zyrtarë) të pritjes nga WordPress.org. Kosto? Duke filluar nga 2.75 $ / muaj.

Për të filluar, thjesht duhet të shkoni në Bluehost.com, dhe klikoni në butonin “filloni”.

Regjistrohu me Bluehost

Kjo do t’ju çojë në një faqe ku mund të zgjidhni një plan pritës për dyqanin tuaj. Ju mund të filloni me opsionin më të lirë, të etiketuar “themelor”:

zgjidhni bluehost
Nëse përdorni lidhjet tona të referimit, mund të merrni Bluehost për 2,75 $ / muaj.

Hapi tjetër ka të bëjë me zgjedhjen e një emri domain për dyqanin tuaj të ri në internet.

domeni bluehost

Kjo kërkon një stuhi të trurit. Në përgjithësi, ju dëshironi që emri i domain-it të jetë unik, lehte per tu kujtuar dhe tërheqës. Nëse tashmë keni një entitet biznesi të ngritur për dyqanin tuaj, ndoshta duhet të shkoni me atë si emrin e domain.

Pasi të bëni zgjedhjen tuaj të domain, mund të përfundoni konfigurimin dhe të paguani tarifën fillestare të pritjes.

E madhe! Sapo keni marrë një emër domain dhe një plan pritës për të vazhduar së bashku me të.

Hapi 2. Instaloni WordPress (FALAS)

Hapi tjetër shënon zyrtarisht fillimin e aventurës suaj me WordPress – do të instaloni WordPress në llogarinë tuaj të pritjes.

Kjo mund të duket e vështirë, por në të vërtetë nuk është ashtu. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkoni në panelin tuaj të përdoruesit Bluehost (Bluehost do t’ju dërgojë një lidhje në emailin e konfirmimit) – zakonisht në dispozicion në my.bluehost.com.

Pasi të jeni atje, lëvizni poshtë derisa të shihni një ikonë të etiketuar “Instaloni WordPress”:

zgjidhni fjalinë

Klikoni mbi të dhe ndiqni udhëzimet në ekran. Do të merrni përsipër tërë procesin hap pas hapi, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar!

Nëse keni nevojë për më shumë informacione praktike për zgjedhjen e një domeni dhe instalimin e një kopje të pastër të WordPress, ju lutemi shkoni përpara dhe vizitoni këtë udhëzues (lëvizni në hapat 2).

Në këtë pikë, duhet të keni të instaluar një uebfaqe bosh WordPress.

 • Mund ta shihni duke shkuar tek emri juaj kryesor i domain (p.sh.., YOURSTORE.com)
 • Ju mund të hyni në panelin e administratorit duke shkuar tek YOURSTORE.com/wp-admin

Tani është koha ta shndërrojmë atë faqe të zbrazët të WordPress në një dyqan plotësisht funksional të tregtisë elektronike duke përdorur shtojcën e shkëlqyer WooCommerce.

Hapi 3. Instaloni plugin WooCommerce (FALAS)

Ashtu si me të gjitha shtojcat e WordPress, argëtimi fillon duke lundruar në tuaj Paneli i WordPress / Plugins / Shto të Re. Pasi të jeni atje, shkruani “woocommerce” në fushën e kërkimit. Do ta shihni WooCommerce si rezultatin e parë të kërkimit:

instaluar woocommerce

Thjesht klikoni në butonin “Instaloni Tani” ngjitur me shtojcën.

Pas disa sekondash, teksti në buton do të ndryshojë në “Aktivizo”. Shkoni përpara dhe klikoni atë.

aktivizohet woocommerce

Në këtë fazë, ju do të shihni magjistarin e fillimit / konfigurimit të WooCommerce në ekran. Kjo gjë e bën procesin gjithnjë e më të lehtë dhe ju merr për dore gjithçka. Për të filluar, klikoni “Le të Shkojmë!”

magjistar woocommerce 1

Krijoni faqet thelbësore të dyqaneve

Dyqanet në internet janë një i veçantë një lloj uebsajti, dhe atyre u duhen disa i veçantë faqet të funksionojnë siç duhet. Hapi i parë në magjistarin WooCommerce ka të bëjë me krijimin e këtyre faqeve për ju:

 • “Dyqan” – kjo është ajo ku produktet tuaja do të shfaqen.
 • “Shporta” – kjo është karroca ku klientët tuaj mund të rregullojnë porosinë e tyre përpara se të kalojnë në arkë.
 • “Arka” – kjo është ajo ku klientët zgjedhin metodën e dërgesës / dorëzimit dhe paguajnë çdo gjë që kanë blerë.
 • “Llogaria ime” – një lloj i një faqe profili për klientët e regjistruar (ata do të jenë në gjendje të shohin porositë e tyre të kaluara atje dhe të menaxhojnë detaje të tjera).

E tëra çfarë ju duhet të bëni në këtë fazë të magjistarit WooCommerce është klikoni në butonin “Vazhdo”. WooCommerce do të krijojë ato faqe për ju.

Vendosni Locale

Lokali është një pjesë me të vërtetë vendimtare e konfigurimit të dyqanit tuaj. Këto pak parametra përcaktojnë origjinën e biznesit, valutën dhe njësitë e preferuara:

magjistar woocommerce 2

Pasi të keni mbaruar, klikoni në “Vazhdo”.

Kuptoni taksën e shitjeve

Taksa është deri tani pjesa më pak tërheqëse për të drejtuar një dyqan të tregtisë elektronike, por është gjithashtu diçka që nuk mund ta shpërfillim, për fat të keq.

Do të jeni të kënaqur të shihni që WooCommerce ju ndihmon edhe me këtë pjesë.

Së pari, mund të zgjidhni nëse do të transportoni mallra fizike apo jo. Nëse kontrolloni kutinë, WooCommerce do të paracaktojë detajet e mbetura të lidhura me transportin në cilësimet.

transporti magjistar woocommerce

Tjetra, taksën! WooCommerce ka një modul tatimi shumë të zoti, gjëja më e mirë në lidhje me të është se ju ndihmon të përcaktoni tarifat e taksave bazuar në vendndodhjen e dyqanit tuaj (i keni vendosur në hapin e mëparshëm).

Nëse do të ngarkoni taksën e shitjeve (në shumicën e rasteve jeni), thjesht kontrolloni kutinë kryesore të taksave. Sapo ta bëni këtë, do të shfaqen një grup i ri kutish dhe do t’ju informojë se çfarë do të ndodhë më pas.

ndryshimi i taksave të woocommerce

Shënim: Edhe pse WooCommerce do të para-mbushë parametrat e taksave për ju, ju ende duhet të kontrolloni dy herë me autoritetet lokale se cilat janë rregullat aktuale të taksimit, veçanërisht nëse nuk jeni në SH.B.A. Për të mësuar më shumë rreth mënyrës së trajtimit të taksave të WooCommerce, Lexoje kete. Mund të ndryshoni gjithçka më vonë, kështu që mos u shqetësoni nëse nuk jeni të sigurt për rregullat tani.

Klikoni “Vazhdo”.

Zgjidh një mënyrë pagese (PayPal rekomandohet)

Duke qenë në gjendje të pranoni pagesa në internet është thelbi i çdo dyqani të tregtisë elektronike, WooCommerce me të vërtetë ofron shumë për sa i përket zgjidhjeve në dispozicion.

Ja se nga mund të zgjidhni:

pagesa për magjistarët woocommerce

Dy nga opsionet më të njohura të pagesave janë në krye – PayPal dhe Stripe – rekomandohet shumë që të integroni faqen tuaj me të dy. Thjesht klikoni në kutitë e tyre përkatëse.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni mënyra të tjera pagese që duket se kanë kuptim. Do të ketë edhe më shumë opsione në dispozicion më vonë në panelin tuaj të cilësimeve të WooCommerce.

Shënim: Për të bërë pagesat në internet, duhet të regjistroheni ose me PayPal ose me Stripe veçmas. Parametrat në WooCommerce janë vetëm për integrimin e llogarive tuaja ekzistuese PayPal dhe Stripe me faqen tuaj të re të tregtisë elektronike..

Përsëri, klikoni “Vazhdo” kur të keni mbaruar.

Hapi tjetër është vetëm një ekran konfirmimi që gjithçka shkoi mirë. Në këtë fazë, konfigurimi juaj themelor i faqes është bërë – sapo keni ndërtuar një dyqan bosh të e-commerce me WooCommerce!

Hapi tjetër është shtimi i produkteve:

Hapi 4. Shtoni produktin tuaj të parë

Për të qenë në gjendje ta telefononi dyqanin tuaj funksional, keni nevojë për disa produkte në bazën e të dhënave (ose shërbime, ose shkarkime, ose çfarëdo qoftë ajo që dëshironi të shisni).

Për të filluar punën me produktet, shkoni në pultin tuaj, atëherë Produkte / Shto produkt:

shtoni produkt

Ajo që do të shihni është një ekran klasik i redaktimit të përmbajtjes WordPress:

shtoni produktin woocommerce

 1. Emri i produktit.
 2. Kryesor përshkrim i produktit. Kjo fushë e madhe ju lejon të vendosni sa më shumë informacion në lidhje me produktin siç dëshironi. Meqenëse ky është WordPress, ju mund të vendosni jo vetëm tekst të thjeshtë atje, por edhe imazhe, kolona, ​​tituj, madje edhe video dhe media të tjera. Në thelb, gjithçka që ju shihni e përshtatshme!
 3. Qendrore seksioni i të dhënave të produktit. Ky është ai ku vendosni llojin e produktit që po shtoni, dhe nëse është fizik, a i shkarkueshëm ose a produkt virtual (shërbimet konsiderohen gjithashtu produkte virtuale). Si pjesë e kësaj pjese qendrore, ju gjithashtu merrni skedat për parametra të ndryshëm të produktit:
  1. i përgjithshëm. Kjo është ajo ku ju keni për të vendosur çmimet dhe taksat.
  2. inventar. WooCommerce ju lejon të menaxhoni nivelet e aksioneve.
  3. Shipping. Vendosni peshën, dimensionet dhe koston e transportit.
  4. Produkte të lidhura. E shkëlqyeshme për vendosjen e shitjeve në shitje, ndër-shitjet, etj. (Mendoni, “Konsumatorët që blenë kjo bleu edhe .”)
  5. atributet. Vendosni atribute të produktit me porosi. Për shembull, nëse jeni duke shitur bluza, mund të vendosni ngjyra alternative këtu.
  6. i përparuar. Cilësimet shtesë. Jo thelbësore.
 4. Përshkrim i shkurtër. Ky është teksti që shfaqet në faqen e produktit nën emrin. Punon më së miri si një përmbledhje e shkurtër e asaj që është produkti.
 5. Kategoritë e produkteve. Gruponi produkte të ngjashëm së bashku. Për shembull, “kapelet”. Ajo funksionon ashtu si kategoritë standarde të WordPress.
 6. Etiketat e produkteve. Një mënyrë shtesë për t’ju ndihmuar të organizoni bazën e të dhënave tuaja të produkteve. Ajo funksionon ashtu si etiketat standarde të WordPress.
 7. Imazhi i produktit. Imazhi kryesor i produktit.
 8. Galeria e Produkteve. Imazhe shtesë produkti për të shfaqur mrekullinë e tyre.

Herën e parë që do të vizitoni këtë panel, WooCommerce do të shfaqë disa këshilla të dobishme mjetesh për të shpjeguar se cili është qëllimi i secilës fushë:

woocommerce shtoni udhëzime mjetesh për produktin

Pasi të keni përfunduar vendosjen e të gjitha më lart, klikoni në butonin e madh Publikimi – produkti juaj i parë sapo është shtuar!

Pasi të keni shtuar një pjesë të vogël të mallrave në bazën e të dhënave tuaja, seksioni i produkteve në pult, duhet të duket diçka si kjo:

produkte woocommerce

Hapi 5. Zgjidhni një Temë për Dyqanin tuaj Online (FALAS)

Ekziston një arsye shumë e mirë pse fillimisht kemi mbuluar sesi të shtojmë produkte në dyqanin tuaj, përpara se të diskutojmë pamjen vizuale të të gjithë sendit.

Sinqerisht, pa asnjë produkt në bazën e të dhënave, nuk do të mund të shihni faqet individuale të dyqanit në çfarëdo forme përfaqësuese. Ju nuk do të jeni në gjendje të siguroheni që gjithçka duket si duhet.

Tani që keni shtuar shumicën e produkteve tuaja, ne mund të sigurohemi që gjërat janë në rregull nga një këndvështrim thjesht vizual.

WooCommerce vs Tema juaj e tanishme

Si parazgjedhje, WooCommerce punon me çdo temë të WordPress. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm, veçanërisht nëse tashmë keni zgjedhur modelin tuaj dhe dëshironi të përmbaheni me të.

Përndryshe, ju mund të shkoni me tema të veçanta të optimizuara WooCommerce. Këto tema vijnë me stile të paracaktuara që i bëjnë të gjithë elementët WooCommerce të duken të shkëlqyera.

Këtu është rekomandimi ynë:

zgjedhja e temës

Tema zyrtare e WooCommerce – dhe ajo që ka më shumë të ngjarë të funksionojë siç duhet – quhet storefront. Versioni i paracaktuar eshte falas, dhe duhet të jetë e mjaftueshme që të të shkojë.

Storefront

Përndryshe, ju mund të vizitoni seksioni i tregtisë elektronike në ThemeForest – drejtoria më e madhe e temave premium WordPress në internet.

themeforest

Pavarësisht nëse keni vendosur të përmbaheni me temën tuaj të tanishme ose keni shkuar për diçka të re dhe të optimizuar nga WooCommerce, ajo që duhet të bëni më tej është të siguroheni që faqet individuale të dyqanit të duken të mira. Le ta bëjmë këtë tani:

Rregullat e Dizajnit të Dyqanit në E-Tregti

Le të diskutojmë një pjesë të aspekteve të rëndësishme përpara se të futemi në mprehtësi.

Kryesisht – çfarë e bën të mirë një dizajn të dyqanit të e-commerce (lexoni: fitimprurës)? Këtu janë parametrat më të rëndësishëm:

 • Dizajni duhet të jetë i qartë dhe jo konfuz në asnjë mënyrë. Një vizitor i cili është i hutuar nuk do të blejë asgjë.
 • Blloku i përmbajtjes qendrore duhet të rrëmbejë vëmendjen e vizitorit menjëherë pasi të vijnë në sit. Ai bllok qendër është vendi ku do të shfaqen produktet.
 • Shirita anësor të rregullueshëm. Ju duhet të jeni në gjendje të zgjidhni sa shirita anësorë ju nevojiten dhe gjithashtu të çaktivizoni shiritin anësor krejt për disa faqe (më shumë për atë më vonë).
 • Përgjegjës dhe i optimizuar për celular. Hulumtimi tregon [2] që rreth 80% e njerëzve në internet posedojnë një smartphone. Sipas një hulumtimi tjetër [3], 61% e vizitorëve tuaj celular do të largohen menjëherë dhe do të shkojnë te konkurrentët tuaj nëse kanë një përvojë zhgënjyese të shfletimit celular. Me fjalë të tjera – sigurimi që faqja juaj e internetit të jetë e optimizuar për celular është thelbësore.
 • Struktura e mirë navigimi. Ju dëshironi menutë të qarta për tu kuptuar – në mënyrë që vizitorët tuaj të mund të gjejnë faqen që po kërkojnë.

Duke pasur parasysh sa më sipër, ja çfarë mund të bëni me faqet individuale të dyqanit:

Faqja juaj e dyqanit

Kjo është ajo ku gjendet lista kryesore e produkteve tuaja. Nëse keni kaluar nëpër magjistarin e konfigurimit WooCommerce, kjo faqe mund të gjendet tek YOURDOMAIN.com/shop

Kjo është një faqe standarde WordPress – mund ta modifikoni përmes Paneli i WordPress / Faqet.

Gjërat që ia vlen të bësh:

 • Shtoni një kopje që do të inkurajojë vizitorët tuaj që të bëjnë blerje me ju.
 • Vendosni nëse doni të keni shiritin anësor në faqe. Kjo është bërë përmes modeleve të faqes së temës suaj. Për shembull, Storefront më lejon të shkoj me gjerësi të plotë, gjë që do të bëjmë:

të plotë-width

Karakteristika kryesore e faqes Shop është ajo e drejtë nën përmbajtjen standarde, ajo përmban një pjesë me porosi ku shfaq listat e produkteve tuaja. Kjo është ajo që duket si në temën e Storefront:

faqja e dyqanit të woocommerce

Siç mund ta shihni, imazhet e këndshme të produkteve janë çelësi, është gjëja e parë që duhet të merrni të drejtë! Me fjalë të tjera – ju ndoshta duhet të punoni në imazhet e produktit tuaj më shumë sesa në çdo gjë tjetër.

WooCommerce gjithashtu ju lejon të shfaqni produktet tuaja në mënyra alternative në këtë faqe. Kur të shkoni në tabela e WordPress / WooCommerce / Parametrat / Produktet dhe pastaj ekran seksion:

ekran të produkteve woocommerce

… Ju mund të zgjidhni nëse dëshironi të shfaqni produkte individuale ose kategori produktesh në faqen Shop. Zgjidhni cilindo kuptim për ju, pastaj ruajini cilësimet.

Faqet individuale të produkteve

Për t’i parë ato, klikoni në çdo listë të produkteve nga faqja e Dyqanit.

Nëse jeni duke përdorur një temë cilësore, nuk duhet të përjetoni ndonjë vështirësi në këtë faqe të veçantë. Në thelb, e vetmja gjë që ju mund të bëni është të rregulloni sasinë e tekstit që po përdorni për përshkrimet e produkteve individuale, për t’u siguruar që gjithçka përshtatet vizualisht dhe se nuk ka pika bosh që mund të ngatërrojnë blerësin.

Këtu është shembulli ynë me temën Storefront (pa ndonjë personalizim shtesë):

renditja e produkteve të woocommerce

Shporta e blerjeve

Një tjetër faqe thelbësore që mund të rregullohet Paneli / faqet.

E vetmja gjë që do të rekomandonim është të shkojmë në planimetrin me gjerësi të plotë. Ju nuk dëshironi t’i jepni blerësit shumë mundësi në këtë faqe, përveç procedimit në arkë.

karrocë woocommerce

arkë

Pagesa është ndoshta faqja më e rëndësishme për të gjithë. Sshtë vendi ku blerësit tuaj duhet të përfundojnë porositë e tyre dhe të bëjnë pagesa.

Ne nuk ju inkurajojmë të bëni ndonjë ndryshim në atë faqe përveç një:

Faqja e Pagesë absolutisht duhet të jetë e plotë. E vetmja mënyrë e pranueshme nga faqja e blerësit duhet të jetë përfundimi i porosisë së tyre, dhe jo të hutohen nga gjërat e disponueshme në shiritin anësor.

Ju mund ta bëni këtë përmes Paneli / faqet (thjesht përsërisni procesin që kaluat me faqen Shop).

Përveç kësaj, pamja e paracaktuar e faqes Checkout është e shkëlqyeshme:

arka e woocommerce

Në këtë fazë, ju jeni bërë në thelb me rregullimin e dizajnit të dyqanit tuaj, tani le të shqyrtojmë mundësitë për të zgjeruar funksionalitetin e dyqanit.

Hapi 6. Zgjerimi i WooCommerce – Si?

Një gjë më shumë që e bën WooCommerce një zgjidhje kaq mbresëlënëse e-tregtisë është që ka dhjetëra apo edhe qindra shtesa dhe shtesa në dispozicion.

Le të rendisim disa nga ato më të dobishme:

Zgjatjet WooCommerce

Le të fillojmë me shtesat – shtesat zyrtare që janë miratuar nga ekipi WooCommerce.

Për të parë se çfarë janë në dispozicion, mund të shkoni te kjo faqe.

Ai katalog është vërtet mbresëlënës dhe i gjerë. Ne nuk duam që të ndjeheni të frikësuar prej saj. Ju sigurisht nuk ju duhen të gjitha ato zgjatime. Trajtojeni atë listë si një shuplakë – zgjedh çdo gjë që duket mirë.

Disa nga përmendjet më të vlefshme:

 • Portat e pagesave. Këto shtesa ju lejojnë të pranoni më shumë mënyra pagese në krye të PayPal standarde. Në përgjithësi, sa më shumë metoda të pagesës të keni mundësi të pranoni (ato porta shpesh paguhen), aq më mirë.
 • Zgjatjet e transportit. Këto do të jenë të dobishme nëse doni të integroni automatikisht dyqanin tuaj me tarifat zyrtare të transportit nga kompani të tilla si UPS ose FedEx.
 • Shtesat e kontabilitetit. Integroni dyqanin tuaj WooCommerce me mjetin e kontabilitetit sipas zgjedhjes suaj.
 • Rezervime WooCommerce. Lejoni klientët të prenotojnë emërime për shërbime pa lënë faqen tuaj.
 • Abonimet e WooCommerce. Lërini klientët të regjistrohen në produktet ose shërbimet tuaja dhe të paguajnë një tarifë javore, mujore ose vjetore.
 • Numri i TVSH-së së BE-së. Për ata që veprojnë brenda BE-së.
 • TaxJar. Vendosni taksën e shitjeve në automatik.

Përndryshe, nëse nuk doni të shpenzoni para për shtesat e reja, mund të kërkoni në kategori falas. Ka më shumë se gjëra të mjaftueshme atje për t’ju mbajtur të okupuar.

Plugins që mbingarkojnë dyqanin tuaj të tregtisë elektronike

Duke i lënë mënjanë shtesat, mund të përdorni edhe plugins të tjerë WordPress për të tepruar më tej dyqanin tuaj. Ja çfarë duhet të merrni:

  • SEO e shpejtë. Përmirësoni SEO-në e gjithë faqen tuaj të internetit.
  • Shtojcë SEO Yoast WooCommerce SEO. Përmirësoni SEO-në e produkteve tuaja dhe fushave të tjera të dyqanit tuaj të tregtisë elektronike.
  • Shumë gjuhë WooCommerce. Drejtoni një sit WooCommerce plotësisht shumë gjuhësor.
  • Formulari i Kontaktit 7. Lërini vizitorët e faqes tuaj të lidhen me ju direkt.
  • UpdraftPlus. Rezervoni të gjithë përmbajtjen e faqes tuaj, përfshirë produktet tuaja dhe të dhënat e tjera të dyqaneve.
  • Butonat e aksioneve sociale nga GetSocial. Lërini blerësit tuaj të ndajnë produktet tuaja me miqtë dhe familjen e tyre përmes mediave sociale.
  • MonsterInsights. Integroni faqen tuaj me Google Analytics.
  • Siguria iThemes. Paravendosjet e sigurisë për uebfaqen tuaj.
  • W3 Total Cache. Shpejtoni faqen tuaj të internetit përmes caching.

Krijimi i një dyqani online në një skaj

Siç mund ta shihni, shkalla e vështirësisë kur bëhet fjalë për krijimin e dyqanit tuaj të tregtisë elektronike me WordPress nuk është e lartë, por prapëseprapë do t’ju marrë ca kohë për të kaluar të gjitha hapat e mësipërm – ndoshta një pasdite apo dy.

Shtë akoma e jashtëzakonshme duke marrë parasysh që, thuaj, para pesë vjetësh, do të të duhet të punësosh një zhvillues dhe t’u paguash atyre në veri prej 5000 $ për të krijuar diçka të ngjashme. Tani mund të bëni gjithçka vetë!

Sidoqoftë, për t’ju ndihmuar të kaloni të gjitha detyrat e kërkuara, këtu është një listë kontrolli e prerë dhe e mbajtur:

Perpara se te fillosh

 • Merrni një emër domain, regjistrohuni në një pritje në internet, merrni një instalim të funksionuar të WordPress-it.
 • Sigurohuni që faqja juaj e re bosh WordPress të funksionojë siç duhet (pa gabime të dukshme që shfaqen, etj.).

Instalimi i WooCommerce

 • Instaloni dhe aktivizoni shtojcën kryesore WooCommerce.
 • Kaloni përmes magjistarit të konfigurimit WooCommerce, duke i kushtuar vëmendje të madhe:
  • Krijimi i katër faqeve të kërkuara janë krijuar (Dyqan, Shportë, Pagesë, Llogaria ime).
  • Vendosja e lokalit të dyqaneve.
  • Vendosja e taksës së shitjes dhe transportit.
  • Zgjedhja e metodave të pagesës fillestare.

Produkte

 • Shtoni pjesën më të madhe (ose të gjitha) të produkteve ose kategorive të produkteve tuaja në dyqan.

dizajni

 • Zgjidhni temën e duhur të WordPress për dyqanin tuaj të e-commerce. Shkoni ose me temën tuaj ekzistuese ose shfletoni përmes mundësive të tjera. Rishikoni rregullat e modelit të dyqaneve të tregtisë elektronike kur e bëni këtë.
 • Rregulloni faqen tuaj të Dyqanit.
 • Rregulloni faqet individuale të produktit.
 • Rregulloni faqen e Shportës.
 • Rregulloni faqen e Pagesë.

Zgjerime

 • Instaloni portat e pagesave që dëshironi të përdorni.
 • Konsideroni disa nga shtesat e transportit.
 • Konsideroni një shtrirje të kontabilitetit.
 • Shfletoni nëpër të tjera extensions dhe kategori falas.

plugins

Konsideroni të instaloni të gjitha shtojcat që do të mbingarkojnë dyqanin tuaj të tregtisë elektronike:

 • SEO e shpejtë
 • SEO Yoast WooCommerce
 • Shumë gjuhë WooCommerce
 • Formulari i kontaktit 7
 • UpdraftPlus
 • Butonat e aksioneve sociale nga GetSocial
 • MonsterInsights
 • Siguria iThemes
 • W3 Total Cache.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me