Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wyszukiwarki takie jak Yahoo i Google utrzymują ogromny indeks obejmujący miliony stron. Dzięki temu mogą znajdować i wyświetlać treści pasujące do wyszukiwanego hasła. Nie trzeba dodawać, że jeśli chcesz, aby Twoje strony internetowe znalazły miejsce w wynikach wyszukiwania, musisz najpierw upewnić się, że są uwzględnione w indeksie. Ale w przyszłości musisz również rozważyć indeksowanie WordPress na urządzeniach mobilnych.


Wyszukiwarki działają przy użyciu złożonych, ciągle ewoluujących algorytmów. Google, na przykład, nieustannie pracuje nad ulepszeniem algorytmu wyszukiwania, aby zapewnić użytkownikom najlepszą możliwą jakość wyszukiwania. W ramach tego procesu Google stopniowo dąży do stopniowego indeksowania na urządzeniach mobilnych. Ale nie martw się – jest kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby przygotować się do indeksowania w pierwszej kolejności dla WordPress.

Co to jest Mobile First Indexing?

Indeksowanie na urządzeniach mobilnych dla WordPress: co to jest?

Do niedawna większość ludzi szukała treści w Internecie ze swoich komputerów stacjonarnych. Naturalnie algorytmy wyszukiwania Google były (i nadal są) nastawione na obsługę tych zapytań z komputerów stacjonarnych. Wyniki wyszukiwania z „indeksu na komputery” zostały następnie dostosowane do czynników rankingu mobilnego. Niezależnie od tego, czy wyszukiwanie rozpoczyna się na komputerze, czy telefonie komórkowym, Googlebot zajrzałby do tego „indeksu komputerów”, aby znaleźć odpowiednie strony internetowe.

Google jest teraz zmieniają swoje podejście, zacznie przeszukiwać internet w widoku przeglądarki przeznaczonej dla urządzeń mobilnych, co oznacza, że ​​musisz pomyśleć o indeksowaniu na urządzeniach mobilnych dla WordPress.

Google będzie nadal utrzymywać jeden indeks dla wszystkich stron internetowych. Jednocześnie będzie nadal dostrajać algorytmy, aby bardziej polegać na treściach mobilnych

  • ranking stron z tej witryny
  • zrozumieć uporządkowane dane
  • aby wyświetlać fragmenty z tej strony w wynikach.

Ta metoda wyszukiwania będzie używana do wyszukiwania inicjowanego nawet z komputerów stacjonarnych.

Aby dowiedzieć się, czy witryna jest gotowa do włączenia do indeksu dla urządzeń mobilnych, Google używa „klasyfikatorów”. Klasyfikatory określają, jak równa lub porównywalna jest witryna mobilna i stacjonarna pod względem treści, linków, schematu, multimediów itp.

Dlaczego warto przejść na indeks Mobile-first?

Zmiana podejścia Google jest odpowiedzią na znaczącą zmianę w kierunku wyszukiwania z urządzeń mobilnych. Obecna metoda wyszukiwania nie zapewnia użytkownikom komfortu użytkowania. Wynika to głównie z tego, że wersje stacjonarne i mobilne wielu stron internetowych nie mają pasujących treści. Kliknięcie wyniku wyszukiwania na urządzeniu mobilnym może doprowadzić użytkowników do strony, która nie istnieje w wersji mobilnej. Lub treść może nie być widoczna na telefonach komórkowych. Lub możesz użyć motywu WordPress, który nie reaguje. Powoduje to złe wrażenia użytkownika, czego Google stara się uniknąć.

Google chce uczynić internet miejscem przyjaznym dla urządzeń mobilnych i indeksowanie na komórki jest kolejnym krokiem w tym kierunku. W rzeczywistości Google stwierdza, że ​​niektóre witryny są już w tym indeksie, a kolejne będą dostępne.

Wpływ indeksowania na urządzenia mobilne

Indeksowanie na urządzeniach mobilnych dla WordPress: Impact

Wyjaśnijmy jedno – Google zaindeksuje wersję WordPress na komputery, nawet jeśli nie masz witryny mobilnej. Trwająca zmiana oznacza po prostu, że Google będzie przede wszystkim patrzeć na treści mobilne w celu ustalenia rankingów w przyszłości. W praktyce oznacza to, jeśli chodzi o indeksowanie na urządzeniach mobilnych WordPress:

  • Mobilna wersja witryny WordPress staje się podstawową wersją witryny (przynajmniej dla wyszukiwarek). Google najpierw przeszuka wersję mobilną i wróci do wersji komputerowej tylko wtedy, gdy wersja mobilna nie jest dostępna. Dlatego strona z lepszym rankingiem mobilnym pojawi się wyżej niż ta z mniejszym rankingiem mobilnym, nawet jeśli wyszukiwanie zostanie zainicjowane na komputerze.
  • Mobilna wersja WordPress zacznie mieć większy wpływ na branding Twojej witryny.
  • Webmasterzy zauważą wzrost indeksowania o Smartfon Googlebot. W związku z tym fragmenty pojawiające się w wynikach wyszukiwania będą pochodzić z twoich stron mobilnych. To samo dotyczy treści na stronach pamięci podręcznej Google.
  • To naprawdę nie pozostawia Ci nic innego, jak tylko upewnić się, że WordPress jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. W rzeczywistości, w zależności od grupy docelowej, podejście oparte na urządzeniach mobilnych może być lepszą alternatywą. Pamiętaj, że Google już uważa, że ​​Twoja witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych współczynnik rangi.

Przygotowanie witryny WordPress do indeksu na urządzeniach mobilnych

Jedną z rzeczy, która jest miła w Google, jest to, że za każdym razem, gdy następuje poważna zmiana w algorytmach wyszukiwania, mówią ci jak się na to przygotować.

1. Responsive Design

Jeśli już używasz responsywnego motywu WordPress lub jeśli masz dynamiczne serwowanie na miejscu, tak naprawdę nie musisz nic więcej robić w tej części indeksowania mobilnego WordPress. Musisz tylko upewnić się, że treść i znaczniki są takie same w obu wersjach witryny WordPress.

Responsive web design (RWD) to konfiguracja, w której serwer zawsze wysyła ten sam kod HTML do wszystkich urządzeń, a CSS służy do zmiany renderowania strony na urządzeniu.

Udostępnianie dynamiczne to konfiguracja, w której serwer odpowiada innym kodem HTML (i CSS) pod tym samym adresem URL, w zależności od klienta użytkownika żądającego strony.

Indeksowanie na urządzeniach mobilnych dla WordPress: wdrażaj witryny mobilne

2. Przejrzyj treść

Jeśli zdarzy się, że podstawowa treść i znaczniki są różne, upewnij się, że znaczniki strukturalne są takie same dla wersji stacjonarnej i mobilnej. Często webmasterzy usuwają spore fragmenty ustrukturyzowanych danych z witryny mobilnej. Nie będzie to już kwalifikować się jako dobra praktyka. Musisz to wszystko dodać. Zaktualizuj również adresy URL w ramach danych strukturalnych na stronach mobilnych.

Aby sprawdzić, czy zawartość jest taka sama we wszystkich wersjach, możesz użyć Narzędzie do testowania danych strukturalnych. Wprowadź adresy URL obu wersji WordPressa i porównaj dane wyjściowe, aby sprawdzić, czy zawartość jest taka sama w obu wersjach. Google zaleca również pominięcie dodawania znacznych znaczników, które nie są istotne dla treści dokumentu.

Indeksowanie na urządzeniach mobilnych dla WordPress: narzędzie do testowania danych strukturalnych

Następnie odwiedź robots.txt.tester aby sprawdzić, czy plik robots.txt blokuje roboty Google od określonych adresów URL w Twojej witrynie. To narzędzie sprawdza, czy Twoja wersja mobilna jest dostępna dla Googlebota.

3. Metadane

Metadane zawierają wskazówki dla wyszukiwarek na temat treści na stronie. Dlatego powinien być obecny w obu wersjach witryny. Proste środki ostrożności, takie jak podobne tytuły i opisy meta na wszystkich stronach w obu wersjach WordPress, mogą przejść długą drogę.

4. Linki wewnętrzne

Nie ma potrzeby wprowadzania zmian w łączeniu z osobnymi mobilnymi adresami URL (witryny z wieloma kropkami). Jeśli używasz oddzielnych mobilnych adresów URL, zachowaj istniejący link rel = kanoniczny, a następnie link rel = alternatywne elementy między dwiema wersjami.

5. Języki

Jeśli Twój WordPress jest wielojęzyczny, sprawdź linki hreflang na osobnych mobilnych adresach URL. Musisz osobno połączyć adresy URL urządzeń mobilnych i komputerów.

6. Hosting

Jeśli mobilna wersja witryny WordPress znajduje się na osobnym hoście, upewnij się, że serwery hosta są w stanie obsłużyć możliwy wzrost szybkości indeksowania.

7. Weryfikacja

To nie wystarczy zweryfikuj swoją witrynę na komputery stacjonarne sam w konsoli wyszukiwania Google do indeksowania na urządzeniach mobilnych WordPress. Musisz również przesłać swoją wersję WordPress na telefon komórkowy do konsoli wyszukiwania Google w celu weryfikacji.

8. Skoncentruj się na SEO

Pamiętaj, że Google będzie nadal indeksować Twoją wersję komputerową, nawet podczas sprawdzania jej z punktu widzenia użytkownika mobilnego. Kontynuuj, korzystając z najwyższej jakości treści i praktyk SEO.

9. Mobilność

Bardzo ważne jest, aby uczynić WordPress przyjaznym dla urządzeń mobilnych, aby upewnić się, że jesteś gotowy na indeksowanie w pierwszej kolejności dla WordPress. Google uważa witrynę za dostosowaną do urządzeń mobilnych, gdy użytkownik mobilny może załadować wszystkie części treści na stronie, odczytać tekst bez konieczności powiększania lub szczypania i może łatwo dotknąć dowolnego przycisku.

Upewnij się, że Twoja wersja mobilna spełnia kryteria test mobilności. Należy tutaj zauważyć, że Google akceptuje teraz treści ukryte za kartami i akordeonami, aby spakować więcej treści. Jeśli korzystasz z wyskakujących okienek na telefonach komórkowych, musisz wiedzieć, że wyskakujące okienka mogą wpływać na SEO.

Ostatnie słowa na temat indeksowania na urządzeniach mobilnych dla WordPress

Bez wątpienia wprowadzenie indeksowania mobilnego dla WordPressa (i wszystkich innych stron internetowych w tym zakresie) stanowi poważną zmianę dla właścicieli witryn i specjalistów SEO. Ale nie ma natychmiastowej potrzeby, aby się martwić, zwłaszcza nie z tej listy wskazówek, aby przygotować się do indeksowania WordPress na urządzeniach mobilnych.

Oczekuje się, że przejście na indeks dla urządzeń mobilnych będzie stopniowe, co pozwoli stronom internetowym na dostosowanie się do nowego podejścia. Google oceni każdą witrynę niezależnie, aby sprawdzić, czy jest gotowa na zmianę, przenosząc ją, gdy będzie gotowa. Chociaż nie ma wyznaczonej osi czasu, aby dokończyć proces, jest to wezwanie pobudki dla wszystkich stron internetowych, aby zainicjować procesy zajmujące wysokie pozycje w indeksie urządzeń mobilnych.

Czy masz jakieś pytania dotyczące indeksowania mobilnego dla WordPress? Jak możesz przygotować swoją stronę internetową? Lub jakieś inne wskazówki, które Twoim zdaniem powinniśmy dodać? Dźwięk w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me