WordPress vs Wix - Który jest najlepszy

Wybór platformy do utworzenia witryny może być trudny, a wielu użytkowników porównuje WordPress z Wix. Zarówno WordPress.org, jak i Wix są popularnymi i renomowanymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci zbudować oszałamiającą stronę internetową. Która opcja najlepiej odpowiada potrzebom Twojego projektu?


W tym przewodniku po WordPress vs Wix przyjrzymy się szczegółowo tym dwóm popularnym rozwiązaniom. Zastanowimy się, co obie opcje mają do zaoferowania, ich łatwość użycia i ich kluczowe funkcje. Pod koniec tego artykułu powinieneś być w stanie śmiało dokonać wyboru, która platforma jest dla Ciebie odpowiednia.

Wprowadzenie do WordPress.org

WordPress.org przeciwko Wix

Żeby było jasne, kiedy mówimy o WordPress w tym artykule, odsyłamy tylko do WordPress.org. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat WordPress.com i różnic między nimi, sprawdź nasz artykuł WordPress.com vs WordPress.org.

WordPress.org to całkowicie darmowy, zarządzany przez siebie system zarządzania treścią. Nie ma wątpliwości, że WordPress ma lepszą krzywą uczenia się niż rozwiązanie takie jak Wix. Jednak różnica polega na tym, że WordPress pozwoli ci na pełną kontrolę nad każdym projektem. Nie tylko pozwoli ci to stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej, ale możesz także dostosować każdą stronę do swoich dokładnych specyfikacji.

WordPress jest otoczony społecznością programistów, projektantów i innych firm internetowych, które tworzą, rozwijają i wspierają szeroki asortyment motywów, wtyczek oraz innych narzędzi i rozwiązań WordPress. Dlatego możliwości WordPress są nieograniczone. Nowe produkty są stale wypuszczane i zawsze jest dostępna pomoc i wsparcie, jeśli potrzebujesz. Niedawne dążenie do stworzenia przyjaznych dla użytkownika narzędzi do projektowania WordPress oznacza również, że jeśli nie chcesz dotykać linii kodu, też nie masz. Jednak nadal możesz zachować elastyczność i bogate funkcje, które oferuje WordPress.

Wprowadzenie do Wix

Wix v WordPress.org

Wix to oparta na chmurze platforma do budowania stron internetowych Freemium. Wix dla ponad 100 milionów ludzi w 180 różnych krajach Wix został wykorzystany do stworzenia szerokiego asortymentu stron internetowych. Od profesjonalnych i biznesowych stron internetowych, po blogi, sklepy eCommerce, fotografów, projektantów i nie tylko – to elastyczne rozwiązanie może być wykorzystane do każdego projektu.

Jedną z głównych atrakcji Wix jest łatwość obsługi. Zapewnia szereg niezbędnych i użytecznych narzędzi, szablonów i funkcji, dzięki czemu proces projektowania każdej tworzonej witryny internetowej jest szybki i przyjemny. Korzystając z połączenia sztucznej inteligencji projektowania (ADI) i intuicyjnego narzędzia do przeciągania i upuszczania stron, Wix jest dostępny dla każdego, bez względu na twoje umiejętności i doświadczenie w projektowaniu stron internetowych.

Teraz mamy ogólny pogląd na to, co oferują obie te potężne platformy, przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo kluczowym funkcjom WordPress vs. Wix.

cennik

Chociaż wcześniej stwierdziliśmy, że WordPress.org jest całkowicie darmowy, nadal będziesz musiał zapłacić za hosting i początkowy zakup nazwy domeny (omówiony poniżej). Jednak samo oprogramowanie WordPress można bezpłatnie zainstalować i używać. Istnieje również wiele bezpłatnych motywów i wtyczek WordPress, umożliwiających tworzenie pięknych, stylowych stron internetowych o imponującej funkcjonalności. A wszystko to nie kosztuje ani grosza. Motywy premium i wtyczki można również kupić, jeśli potrzebujesz dalszych zaawansowanych funkcji.

Wix może być darmowy, jednak bezpłatny plan obejmuje reklamy i logo Wix, małą przepustowość i przestrzeń dyskową, i jest restrykcyjny w wielu innych obszarach. Jeśli chcesz używać własnej nazwy domeny, musisz wybrać opcję Basic plan premium. Wybierz plan Combo, aby uwolnić witrynę od reklam Wix. Lub jeśli chcesz stworzyć sklep internetowy, musisz kupić plan eCommerce. Dlatego, chociaż Wix początkowo pozwala ci na stworzenie twojej strony za darmo, możesz szybko znaleźć miesięczną subskrypcję, gdy twoja strona rośnie i zmieniają się jej potrzeby.

Hosting i nazwy domen

Wix ma łatwiejszą ogólną konfigurację w porównaniu z WordPress.org. Jednym z powodów tego jest fakt, że hostingiem i nazwą domeny twojej witryny zarządza sam Wix. Jednak w WordPress.org musisz wziąć odpowiedzialność za wybór i zakup odpowiedniej nazwy domeny i dostawcy hostingu.

Hosting w porównaniu

Porównując WordPress vs Wix, hosting jest jedną z największych odmian między nimi. Dla tych, którzy wybiorą WordPress do zbudowania swojej witryny, musisz poszukać i kupić odpowiedni hosting dla potrzeb Twojej witryny. Wielu zwolenników WordPress hostuje swoje witryny za pomocą usługi hostingowej WordPress, takiej jak WPEngine. Jeśli jednak początkowo jest to zbyt kosztowne dla twojego nowego projektu, istnieje wielu innych dostawców hostingu, którzy mogą zapewnić tańszy, ale nadal najwyższy poziom hostingu dla Twojej witryny WordPress.

Pamiętaj, że zawsze możesz ulepszyć swój hosting w miarę wzrostu biznesu i ruchu w sieci; to właśnie piękno korzystania z WordPress, ponieważ zawsze masz pełną kontrolę nad swoją witryną. Aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiedniej usługi hostingowej dla swojej witryny, przeczytaj nasz Czego szukać w przewodniku hostingowym WordPress.

Z drugiej strony Wix jest rozwiązaniem opartym wyłącznie na chmurze. Obsługuje wszystkie witryny utworzone na platformie na własnych serwerach, więc rozważenie, którego dostawcy hostingu użyć, nie jest konieczne w przypadku Wix. Jednak ilość miejsca i przepustowość zapewniona w bezpłatnym abonamencie nie wystarczy na długo, jeśli chcesz stworzyć popularną i odnoszącą sukcesy stronę internetową.

Porównywanie ustawień nazw domen

Podczas konfigurowania strony internetowej WordPress musisz również wybrać i kupić własną nazwę domeny. Ale w zależności od planu hostingowego może to być już uwzględnione. Na przykład Bluehost obejmuje pierwszy rok nazwy domeny bez opłat, a ponieważ konfigurujesz ją za pośrednictwem swojego hosta, nie ma skomplikowanych operacji wskazywania ani CNAME.

Jednak Wix pozwoli ci wybrać i używać darmowa subdomena, że oni dla ciebie przygotują. Wadą tej subdomeny jest to, że nazwa Twojej domeny będzie czytać jako „twojastrona_witryna.wix.com”. Jeśli chcesz mieć wolnostojącą nazwę domeny (bez „.wix.com”) lub chcesz przenieść wcześniej zakupioną domenę, musisz uaktualnić do planu premium Wix.

Łatwość użycia a kontrola

Wix początkowo wydaje się mieć przewagę nad WordPress.org. Rozwiązanie to, stworzone z myślą o początkujących i początkujących, sprawia, że ​​bardzo łatwo jest stworzyć stronę internetową. Rozwiązanie zapewniające jasne instrukcje krok po kroku, gotowe szablony i blogowanie front-end, a także wiele innych funkcji. Jednak z tą „łatwością użycia” wiąże się wyraźny brak kontroli. A „kontrola” jest tam, gdzie WordPress przoduje.

WordPress bez wątpienia ma wolniejszą konfigurację i zajmie więcej czasu, aby dowiedzieć się, jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu stron internetowych. Masz jednak całkowitą kontrolę nad dowolną witryną opracowaną na tej platformie typu open source, dzięki czemu możesz korzystać z doskonałych, elastycznych funkcji i funkcjonalności, które może zapewnić WordPress. Poświęcenie czasu na zapoznanie się z zawiłościami WordPress pozwoli Ci osiągnąć wyższą jakość strony internetowej w perspektywie długoterminowej.

Konfiguracja WordPress

Panel WordPress

WordPress oferuje dość łatwy proces instalacji i konfiguracji. Po zakupie nazwy domeny i hostingu dostawca usług hostingowych powinien zainstalować dla Ciebie WordPress. Następnym krokiem jest wybranie motywu, aby nadać witrynie wymagany projekt. Po zainstalowaniu motywu możesz modyfikować wygląd swojej witryny, jeśli pozwala na to motyw.

Wiele motywów ma imponujące opcje dostosowywania i korzysta z WordPress Customizer na froncie witryny, dzięki czemu możesz przeglądać wprowadzane zmiany. Motywy premium często zawierają narzędzie do przeciągania i upuszczania stron. Na przykład nasz własny motyw WPExplorer Total jest dostarczany z programem Visual Composer do tworzenia stron na żywo. Narzędzie do tworzenia stron premium pozwala użytkownikom na łatwe, ale rozległe zmiany w projekcie witryny, jeśli sobie tego życzą. Możesz również kupić wtyczkę konstruktora stron WordPress, jeśli Twój motyw go nie zawiera.

Inne opcje WordPress obejmują modyfikację kodu, jeśli masz doświadczenie w programowaniu, aby zapewnić nieograniczone możliwości dostosowywania. Lub, aby dodać zaawansowaną funkcjonalność do swojej witryny, bez konieczności kodowania, możesz uzyskać dodatkowe wtyczki (motywy i wtyczki wymienione poniżej).

Konfiguracja Wix

Edytor Wix

Wix oferuje kilka sposobów na stworzenie strony internetowej. Istnieje wybór użycia Wix Artificial Design Intelligence (ADI), Wix Editor i Page Builder lub możesz użyć kodu Wix. ADI działa, projektując dla Ciebie stronę internetową w oparciu o twoje osobiste preferencje. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, wprowadzić kluczowe informacje, które muszą się pojawić na swojej stronie, a Wix zajmie się resztą. Interfejs ADI zapewnia również podstawowe opcje modyfikacji, a także pozwala dodawać kolejne strony i inne dodatki, których może potrzebować Twoja strona.

Jeśli zdecydujesz się utworzyć stronę bez ADI, zrobisz to w Edytorze Wix. Jest to skuteczne narzędzie, które pozwoli Ci dostosować dowolny wybrany szablon (szablony zostaną omówione dalej). Po prostu przeciągnij i upuść elementy projektu w dowolnym miejscu, wybierz z szerokiej gamy obrazów, filmów i dźwięku, dodaj tło, zmień styl i rozmiar czcionki i wiele więcej. Możesz także szybko dodawać nowe strony, artykuły na blogach, Wix SEO przyciski danych i mediów społecznościowych.

Tematy i szablony

Funkcjonalny i stylowy motyw WordPress lub szablon Wix sprawi, że Twoja strona zapewni komfort użytkowania i pozwoli Twojej witrynie wyróżnić się z tłumu. Jak zatem porównać motywy szablonów WordPress i Wix?

Motywy WordPress

Motywy WordPress

Z drugiej strony WordPress, oferuje tysiące darmowych i motywy premium do wyboru. To praktycznie gwarantuje unikalną stronę internetową, która będzie wyglądać i działać jak żadna inna. Darmowe motywy można znaleźć w repozytorium WordPress i wszystkie zostały poddane rygorystycznym testom, aby zapewnić ich wysoką jakość. Dla osób z ograniczonym budżetem lub dopiero zaczynających darmowy motyw może być świetną opcją, ponieważ wszelkie dodatkowe funkcje, których możesz potrzebować, zawsze można dodać za pomocą wtyczek WordPress. Darmowe motywy również często mają szybszą konfigurację ze względu na bardziej podstawowy zestaw narzędzi.

Jeśli od samego początku chcesz stworzyć profesjonalną i bogatą w funkcje stronę internetową, warto wydać pieniądze i kupić motyw premium. Motywy wbudowane będą zawierać wszystkie odpowiednie funkcje niezbędne dla niszy Twojej witryny. Lub możesz wybrać uniwersalny motyw, który pozwoli ci zbudować dowolny styl strony.

Kupując motyw premium, zawsze sprawdzaj recenzje i kupuj w renomowanych sklepach z motywami, takich jak Themeforest lub od większych deweloperów WordPress, takich jak Elegant Themes lub StudioPress. Motywy premium często obejmują również dostęp do niezwykle przydatnych forów pomocy, obszerną dokumentację, a nawet pomoc bezpośrednią. Może to być nieocenione dla osób z ograniczonym doświadczeniem projektowym.

Szablony z Wix

Szablony Wix

Oferty Wix nieco ponad 500 szablonów z którego możesz zbudować swoją witrynę. Podzielone na kategorie, niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć stronę internetową do blogowania, biznesu, jedzenia, podróży, fotografii lub czegoś innego, będziesz mieć do wyboru kilka szablonów.

Szablony są dostarczane z zawartością i obrazami, dzięki czemu możesz używać lub zmieniać dowolną liczbę tych wersji demonstracyjnych, jak chcesz. Narzędzie do tworzenia stron metodą przeciągnij i upuść ułatwia dostosowywanie. A jeśli wolisz zacząć od pustego płótna, istnieje wiele pustych szablonów do wyboru.

Wtyczki i aplikacje

Jeśli chcesz dodać dodatkową funkcjonalność do swojej witryny, możesz użyć wtyczek WordPress lub Wix Apps. Spójrzmy więc na różnicę między tymi dwoma…

Wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress

WordPress oferuje tysiące wtyczek, które możesz zainstalować na swojej stronie. Bez względu na to, czego potrzebujesz, będziesz mieć do wyboru niezliczoną liczbę wtyczek, z których wszystkie oferują dokładnie to, czego szukasz. Wtyczki WordPress są również niezwykle łatwe do zainstalowania i w zależności od wtyczki można je skonfigurować w ciągu kilku minut.

Darmowe wtyczki można znaleźć w Repozytorium WordPress oraz wtyczki premium za pośrednictwem platform handlowych, takich jak CodeCanyon lub bezpośrednio na stronach programistów. Pamiętaj tylko, aby zawsze sprawdzać recenzje wtyczek i kupować tylko z witryn, które mają reputację produktów wysokiej jakości.

Aplikacje Wix

Aplikacje Wix

Wix zapewnia wiele darmowe i premium aplikacje aby dodać dodatkową funkcjonalność do swojej witryny (choć nie tak blisko jak WordPress). Bezpłatne aplikacje obejmują Wix Pro Gallery, umożliwiającą prezentowanie pięknych zdjęć w formacie galerii na Twojej stronie, Wix Forum, które pozwolą Ci zamienić swoją stronę internetową w centrum społeczności oraz Wix Google Maps.

Jednak wiele aplikacji dostarczanych przez Wix, które będą potrzebne do rozwoju firmy, jest dostępnych tylko za pewną cenę. Te aplikacje premium oferują funkcjonalność, która jest dostępna w WordPress za pośrednictwem bezpłatnych wtyczek i rozwiązań. Dlatego jeśli zdecydujesz się na Wix, w dłuższej perspektywie możesz wydać znacznie więcej pieniędzy na stworzenie w pełni działającej strony internetowej.

Konserwacja, bezpieczeństwo i wsparcie

Ponieważ Wix to rozwiązanie oparte na chmurze, które zapewni hosting Twojej witryny, zaopiekuje się ona utrzymaniem i bezpieczeństwem Twojej witryny. Może to być pozytywne, jeśli nie chcesz przejmować się bezpieczeństwem i aktualizacjami swojej witryny. Wix zapewnia także Centrum pomocy, które składa się z obszernej dokumentacji, i gdzie możesz przeglądać artykuły i zadawać pytania. Możesz również przesłać bilet, aby otrzymać pomoc indywidualną, jeśli jej potrzebujesz. Chociaż pomoc jest pomocna, musisz zaufać Wix, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej stronie.

Jeśli zdecydujesz się na WordPress, będziesz musiał wziąć na siebie większą odpowiedzialność za utrzymanie i bezpieczeństwo swojej witryny (co jest dobrą rzeczą – Twój w końcu strona internetowa). W ten sposób masz kontrolę nad swoją witryną, zamiast ślepo ufać stronie trzeciej. Musisz wybrać dobrą firmę hostingową z solidnymi praktykami bezpieczeństwa i ewentualnie zainstalować dodatkowe wtyczki bezpieczeństwa WordPress. Ponadto ważne jest, aby zapewnić aktualizację wtyczek, motywu i samego WordPressa. Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa witryny, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak poprawić bezpieczeństwo swojej witryny WordPress.

Jak wspomniano wcześniej, scena WordPress jest ogromna, składa się z niekończących się stron WordPress, pomocnych forów, poradników i wielu innych przydatnych informacji. Jeśli zdecydujesz się na zakup motywu premium lub wtyczek, możesz również uzyskać dostęp do indywidualnej pomocy, dzięki czemu proces konfiguracji witryny lub określonych narzędzi będzie szybki i bezbolesny. Jeśli masz pytania na temat WordPressa, 99% czasu zawiera artykuł lub narzędzie, które może pomóc.

WordPress vs Wix – Który wybrać??

Wybrana platforma będzie w dużej mierze zależeć od zaufania i doświadczenia w projektowaniu stron internetowych, a także od potrzeb twojego projektu.

Wix jest idealny dla tych, którzy chcą po prostu stworzyć prosty blog. Jest intuicyjny, z wbudowaną pomocą na każdym kroku. Wix wykonał także imponującą robotę, sprzedając swój produkt. Jest bardzo jasne, co otrzymujesz z Wix oraz jak korzystać z platformy i jej narzędzi oraz uzyskiwać do niej dostęp. To spodoba się wielu osobom, a także wstępnej bezpłatnej konfiguracji oferowanej przez Wix. Wix oferuje narzędzia i aplikacje do większych projektów, ale tutaj Wix może stać się drogi. Większe strony internetowe i sklepy eCommerce muszą płacić stałą (większą) miesięczną opłatę.

Moim zdaniem WordPress jest lepszą opcją z dwóch platform dla każdego, kto chce stworzyć poważną stronę internetową dla swojej firmy lub firmy. Nawet dla skromnego blogera, jeśli chcesz stworzyć odnoszącą sukcesy witrynę z dużą liczbą obserwujących, WordPress będzie dla Ciebie lepiej dostosowany. Chociaż witryna WordPress zajmie kilka minut dłużej, aby skonfigurować produkt końcowy (w tym wygląd i funkcjonalność), znacznie przewyższy witrynę Wix.

Dzięki WordPress masz pełną kontrolę nad każdym aspektem swojej witryny. Możesz dostosować dowolny element projektu swojej witryny, wybrać najlepszy hosting dla swoich konkretnych potrzeb i łatwo dodawać nowe funkcje za pomocą wtyczek. Ponadto możesz bez ograniczeń tworzyć i rozwijać swoją witrynę specjalnie dla swojej niszy i odbiorców docelowych.

Ostatnie przemyślenia na temat WordPress kontra Wix

Bez względu na to, którą platformę wybierzesz, porównując WordPress z Wix w celu zbudowania witryny, żadna z nich nie może sprawić, że Twoja witryna odniesie sukces. Tylko Ty możesz to zrobić! Więc kiedy już podejmiesz decyzję, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, nie spiesz się, projektując swoją stronę. Uczyń go przyjaznym dla użytkownika, twórz niesamowite treści, dodawaj stylowe i przyciągające wzrok obrazy i grafikę oraz wyróżniaj się na tle konkurencji. Następnie wypromuj swoją witrynę, docieraj do docelowych odbiorców i poszerzaj grono swoich obserwatorów, aby pomóc Twojej firmie rozwijać się. Powodzenia!

WordPress vs Wix – która platforma najlepiej odpowiada potrzebom Twojego projektu? Podziel się swoimi przemyśleniami na temat tych popularnych rozwiązań do projektowania stron internetowych w komentarzach poniżej…

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me