WordPress vs Blogger - który jest lepszy dla Twojego bloga

Jeśli chcesz założyć własny blog, możesz mieć trudności z podjęciem decyzji, z której platformy powinieneś skorzystać. Zarówno WordPress.org, jak i Blogger to świetne opcje, dlatego porównaliśmy je ze sobą w tym przewodniku WordPress vs. Blogger.


Omawiając szczegółowo zalety i wady WordPressa i Bloggera, staramy się pomóc Ci zrozumieć, które rozwiązanie jest odpowiednie dla potrzeb Twojego projektu. Więc zacznijmy!

Wprowadzenie do WordPress

WordPress vs Blogger

WordPress to oprogramowanie typu open source, które jest bezpłatne i można je łatwo dostosować. Całkiem niesamowita społeczność otacza WordPress, zapewniając dostęp i obsługę wielu motywów, wtyczek i narzędzi. Zapewnia to, że użytkownicy WordPress mogą tworzyć dowolne strony internetowe, wytwarzając unikalne projekty oraz dodając funkcje i funkcjonalności specyficzne dla każdego projektu.

Kiedy omawiamy WordPress w tym artykule, mamy na myśli WordPress.org. WordPress.com jest osobną jednostką. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł WordPress.com vs WordPress.org.

Oto zalety i wady korzystania z WordPress.org…

WordPress.org Plusy:

 • Oprogramowanie jest bezpłatne i zawsze będzie.
 • Doskonały wybór dla wszystkich, od skromnego blogera po globalne firmy.
 • Własność twojej strony internetowej.
 • Nieograniczone opcje dostosowywania.
 • Motywy i wtyczki – wybierz spośród tysięcy motywów i wtyczek WordPress.
 • Stwórz dowolny rodzaj strony internetowej, nie tylko blog.

Wady WordPress.org:

 • Nauka wymaga czasu.
 • Utworzenie nowej witryny internetowej nie jest możliwe w ciągu kilku minut.
 • Będziesz musiał zapłacić za nazwę domeny i usługę hostingową.
 • Za bezpieczeństwo i utrzymanie witryny odpowiada użytkownik.

Wprowadzenie do Bloggera

Blogger

Blogger to usługa publikowania blogów, której właścicielem i gospodarzem jest Google. Jedno z pierwszych dedykowanych narzędzi do blogowania, Blogger został pierwotnie stworzony przez Pyra Labs i została kupiona przez Google w 2003 roku. Od tego czasu stała się popularną platformą blogową, która zapewnia szybką i łatwą w użyciu, bezpłatną hostingową usługę blogowania dla mas. Oto niektóre z jego głównych zalet i wad.

Blogerzy:

 • Idealny dla nowych lub zwykłych blogerów – Blogger jest bardzo szybki i łatwy w konfiguracji.
 • Darmowy w użyciu.
 • Użyj własnej nazwy domeny lub bezpłatnej subdomeny Bloggera.
 • Darmowe szablony – wybierz jeden z darmowych szablonów Bloggera lub kup szablon innej firmy.
 • Google dba o cały hosting, bezpieczeństwo i utrzymanie strony.
 • Bezproblemowo integruje się z innymi funkcjami Google, takimi jak Google Analytics, Google AdSense i Google Plus.

Wady Bloggera:

 • Obsługuje tylko blogi – jeśli chcesz stworzyć sklep eCommerce, stronę katalogu lub w rzeczywistości dowolny rodzaj strony innej niż blog, Blogger nie jest dla Ciebie.
 • Brak własności – wszystkie witryny Bloggera są hostowane przez Google, więc jeśli nie wyeksportujesz swojej witryny na inną platformę, nigdy tak naprawdę nie będziesz jej właścicielem.
 • Ograniczone funkcje – Blogger zapewnia ograniczone funkcje, które mogą nie być wystarczające dla dobrze prosperującego bloga.
 • Brak kontroli – minimalne opcje dostosowywania.

Jak widać, zarówno WordPress, jak i Blogger mają wiele różnych zalet i wad. Rozważmy teraz każdą platformę bardziej szczegółowo.

WordPress a cena Bloggera

cennik

Zarówno WordPress, jak i Blogger są niedrogimi platformami, z których można korzystać i nie złamią banku. Oto jak działają pieniądze.

Ceny WordPress

Oprogramowanie WordPress jest również bezpłatne. Ponieważ jednak WordPress.org nie jest rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”, musisz osobno zapłacić za hosting witryny i zakup nazwy domeny.

Istnieje również wiele motywów premium, wtyczek i narzędzi, które można kupić, aby rozszerzyć funkcjonalność witryny i rozwinąć działalność. Wszystkie te produkty są jednak opcjonalne, więc jeśli zdecydujesz się zbudować witrynę za pomocą WordPress, możesz wydać tak mało lub tyle, ile chcesz.

Ceny Bloggera

Blogger jest całkowicie darmowy. Od subdomeny i hostingu po dostępne motywy możesz stworzyć blog bez płacenia ani grosza. To powiedziawszy, istnieje możliwość zakupu nazwy domeny, a także premii Blogger. (Tematy Bloggera zostaną omówione w dalszej części tego artykułu).

Blogger oferuje bezpłatne nazwy subdomen, które wyglądają mniej więcej tak „Nameofblog ”.blogspot.com. Jeśli chcesz nazwę domeny, która się nie kończy .blogspot.com wtedy możesz kupić własną domenę za pośrednictwem Google lub innej firmy.

Porównywanie cen

Blogger to świetna opcja dla tych, którzy chcą stworzyć blog za darmo lub przy bardzo ograniczonym budżecie. WordPress vs Blogger może być nieco droższy w konfiguracji ze względu na koszty hostingu i domeny. Zapewnia jednak opcję dodatkowych narzędzi premium, umożliwiając w razie potrzeby aktualizację funkcjonalności witryny.

Hosting dla WordPress vs. Blogger

Najlepszy hosting WordPress dla Twojej witryny

Blogger i hosting WordPress są bardzo różne i ważne jest, aby zrozumieć, co oferują obie platformy.

Hosting WordPress

Jeśli zdecydujesz się na WordPress, będziesz musiał znaleźć dostawcę hostingu, który będzie hostował twoją stronę. Dostępnych jest wiele usług hostingowych i będziesz musiał przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się, który jest najlepszy dla Twojej witryny.

Dostawcy usług hostingowych różnią się znacznie ceną, więc niezależnie od budżetu będziesz w stanie znaleźć plan, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Aby rozpocząć, zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, czego szukać w hostingu WordPress, lub po prostu przejrzyj nasze rekomendacje dotyczące najlepszych opcji hostingu WordPress.

Zaletą korzystania z WordPress jest to, że w 100% jesteś właścicielem swojej witryny. A jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego dostawcy hostingu, możesz po prostu przenieść swoją witrynę na inny host.

Blogger Hosting

Hosting Bloggera zapewnia Google. Oznacza to, że nie tylko otrzymujesz hosting za darmo, ale nie masz problemów z wyborem odpowiedniego dostawcy hostingu dla nowego projektu. Google zajmuje się także wszystkimi problemami związanymi z bezpieczeństwem, szybkością i optymalizacją witryny, umożliwiając skupienie się wyłącznie na blogowaniu.

Minusem Bloggera jest to, że ponieważ blog jest hostowany na serwerach Google, tak naprawdę nie jesteś właścicielem ani nie kontrolujesz swojej witryny. Blogger zapewnia usługę blogowania, a jeśli Google kiedykolwiek zdecyduje się nagle ją zamknąć lub odmówić ci dostępu, stracisz bloga i całą ciężką pracę, którą w niego włożysz.

Hosting w porównaniu

Wybierz Bloggera, jeśli chcesz mieć darmowy hosting, o który zadbasz za Ciebie. Jeśli zdecydujesz się zbudować swoją witrynę na WordPress, będziesz musiał zapłacić za hosting. Jednak będziesz mieć pełną własność swojej witryny, co jest ważnym czynnikiem dla wielu.

WordPress vs Blogger Użyteczność i kontrola

Doświadczenia użytkowników zapewniane przez WordPress i Blogger również bardzo się różnią. Blogger jest szybki i łatwy w konfiguracji, ale brakuje mu funkcji i opcji, których większość z nas chciałaby w witrynie. Z drugiej strony WordPress ma więcej kroków w procesie konfiguracji i zaprojektowanie w pełni funkcjonalnej strony internetowej potrwa dłużej. Jednak po utworzeniu masz pełną kontrolę nad swoją witryną, a tym samym potencjał do rozwoju i ulepszania swojego bloga w miarę upływu czasu. Przyjrzyjmy się bliżej użyteczności obu tych platform.

Użyteczność i kontrola WordPress

Jak wspomniano, witryna WordPress ma znacznie wolniejszy proces konfiguracji. Aby rozpocząć korzystanie z WordPress, musisz…

 1. Kup nazwę domeny
 2. Wybierz dostawcę hostingu
 3. Zainstaluj WordPress (powinien to ułatwić dostawca hostingu)
 4. Wybierz motyw WordPress

Większość powyższych kroków wymaga czasu i potrzebne są badania, które pomogą Ci wybrać odpowiednią usługę hostingową i temat dla twojego projektu.

Po zainstalowaniu WordPress i nowego motywu musisz poświęcić trochę czasu na dostosowanie swojego bloga. W zależności od wybranego motywu można to zrobić za pomocą opcji motywu na pulpicie nawigacyjnym WordPress, za pomocą dostosowywania po aktywnej stronie witryny, za pomocą kreatora stron lub kodu. Wszelkie dodatkowe funkcje lub funkcje, których nie ma Twój motyw, można również zainstalować za pomocą wtyczek.

Panel WordPress

Po skonfigurowaniu witryny możesz dodawać posty na blogu za pomocą edytora postów WordPress, który można znaleźć na pulpicie nawigacyjnym WordPress. Edytor postów jest łatwy w użyciu i umożliwia dodawanie zdjęć, filmów, tabel, przycisków i wielu innych elementów do postów na blogu.

Jak widać, WordPressa nie można skonfigurować w ciągu kilku minut. Jednak po zainstalowaniu masz pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością swojego bloga, a także wyborem narzędzi, których możesz użyć do dostosowania swojej witryny. A opcja dodania dodatkowych funkcji do bloga w dowolnym momencie zapewnia, że ​​witryna może zaspokoić wszystkie potrzeby związane z blogowaniem.

Użyteczność i kontrola Bloggera

Aby zarejestrować się w Bloggerze, wystarczy adres Gmail. Po pierwsze, zostaniesz poproszony o wybranie nazwy swojego bloga i wybranie jednego z motywów Bloggera (omówionych w następnej sekcji). Nowy blog zostanie następnie otwarty w edytorze Blogger, gotowy do edycji.

Użyteczność a kontrola

Blogger Editor to miejsce, w którym dokonujesz wszystkich modyfikacji swojej witryny. Tutaj możesz dodawać widżety do strony głównej, tworzyć nowe strony oraz pisać i publikować posty na blogu. Możesz także sprawdzić dane analityczne swojego bloga, zarządzać Google AdSense i wiele więcej.

Edytor Bloggera jest stosunkowo prosty w użyciu. Wszelkie wprowadzone zmiany mogą być natychmiast przeglądane, a wszystkie niezbędne potrzeby blogowania są zaspokojone. A kiedy będziesz zadowolony ze swojej strony, po prostu kliknij Publikować. Twoja strona będzie wtedy dostępna, a hosting, SEO, bezpieczeństwo i konserwacja zadbane – niezwykle łatwy sposób na opublikowanie strony internetowej.

Jednak funkcje oferowane przez Bloggera są podstawowe, a dodanie dodatkowej funkcjonalności można wykonać tylko za pomocą ograniczonej liczby widżetów lub poprzez dostosowanie kodu CSS. W związku z tym istnieje wyraźny brak elastyczności w zakresie dostosowywania i rozwijania witryny.

Porównanie użyteczności i kontroli

Jeśli chcesz szybko założyć bloga i przy minimalnym wysiłku, Blogger jest Twoją platformą. Bez problemów z hostingiem i prostym procesem konfiguracji możesz łatwo stworzyć rozsądnego bloga.

To powiedziawszy, Blogger nie zapewnia przyjemnego i ekscytującego doświadczenia projektowego, jak niektórzy twórcy stron internetowych (zobacz nasz artykuł WordPress vs Wix). Daje również minimalną kontrolę nad wyglądem i układem witryny, a także funkcjami, których możesz używać. Jeśli więc chcesz stworzyć wyjątkową i przyciągającą uwagę stronę, Blogger nie jest dla Ciebie rozwiązaniem.

Konfiguracja WordPress trwa dłużej, ale ma długoterminową przewagę nad kontrolą. Pozwala to dodawać funkcje i funkcje specyficzne dla potrzeb Twojego bloga. Z czasem możesz również zaktualizować swoją witrynę, dodając dodatkowe narzędzia, które pomogą jej rozwinąć i odnieść prawdziwy sukces.

Motywy dla WordPress vs. Blogger

Zarówno WordPress, jak i Blogger oferują szereg darmowych i premium motywów do wyboru. Dowiedzmy się więcej!

Motywy WordPress

Motywy WordPress

WordPress ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o motywy. Jeśli szukasz darmowych motywów WordPress, powinieneś zawsze wybierać i instalować z repozytorium WordPress lub od znanego i zaufanego programisty. Motywy w repozytorium WordPress przeszły rygorystyczny proces sprawdzania, a znajdziesz je dobrze zakodowane, bezpieczne i w pełni funkcjonujące. A dzięki tysiącom darmowych motywów na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Istnieje również szeroki asortyment motywów premium, które można kupić. Można je ponownie kupić bezpośrednio od twórców motywów lub poprzez rynki tematyczne, takie jak Themeforest. Motywy premium są zazwyczaj droższe niż motywy Bloggera, których cena waha się od około 30-100 USD. Jednak najlepsze motywy WordPress zwykle są dostarczane z imponującymi funkcjami i funkcjonalnościami, a także zapewniają obszerną dokumentację wspierającą Cię w procesie projektowania.

Oprócz decyzji darmowej i premium musisz także wybrać „typ” motywu WordPress. Wiele motywów WordPress jest stworzonych specjalnie dla nich, co oznacza, że ​​zawierają określone funkcje dostosowane do konkretnej niszy. Na drugim końcu spektrum znajdują się tematy uniwersalne. Te motywy pozwalają projektować oryginalne strony internetowe, dostosowując każdy aspekt witryny.

Motywy Bloggera

Tematy Blogger

Blogger udostępnia wiele bezpłatnych motywów, które można wybierać w Edytorze. Jednak najlepsze szablony Bloggera można również kupić od wielu programistów Bloggera i od platform tematycznych, takich jak ThemeForest. Te szablony są zwykle wycenione w przedziale od 20 do 30 USD, więc nie rozbiją banku. Dlatego bez względu na niszę blogowania znajdziesz motyw Bloggera pasujący do Twojej witryny.

Tematy porównane

Naprawdę nie ma żadnego porównania, jeśli chodzi o motywy WordPress vs. Blogger. Motywy WordPress są zdecydowanie lepsze, mają większy wybór, większy zakres funkcji, lepsze układy i elementy graficzne oraz wiele więcej. Chociaż są dostępne ładne motywy Bloggera, ich brak funkcji i opcji dostosowywania sprawia, że ​​trudno je sprzedawać obok motywów najwyższej jakości, które zapewnia WordPress.

Funkcje i funkcjonalność WordPress vs. Blogger

Dodanie dodatkowych funkcji i funkcjonalności do Twojej witryny pozwoli jej wyróżnić się z tłumu i zaspokoić potrzeby odbiorców. Jak zatem porównać funkcje i funkcje WordPress i Blogger?

Funkcje i funkcjonalność WordPress

Najlepsze wtyczki WordPress za darmo i premium

Większość nowoczesnych motywów WordPress posiada szereg wbudowanych funkcji i funkcjonalności. Motywy Premium WordPress będą zawierały szereg dodatkowych narzędzi. Różnią się one od motywu do motywu, dlatego przed dokonaniem zakupu zawsze sprawdź, co zawiera motyw.

Jednak jednym z najbardziej imponujących aspektów WordPress jest to, że bez względu na to, jakie funkcje chcesz, istnieje wtyczka do tego. Jeśli więc Twój motyw nie zawiera określonych potrzebnych funkcji, po prostu poszukaj wtyczki, którą można szybko zainstalować, aby łatwo dodać więcej funkcji do swojej witryny.

Podobnie jak w przypadku motywów, istnieją tysiące darmowych i premium wtyczek WordPress. Można je znaleźć w Repozytorium WordPress, lub zakupione od indywidualnych programistów lub platform handlowych, takich jak CodeCanyon.

Funkcje i funkcjonalność Bloggera

Jedną z największych wad korzystania z Bloggera jest brak funkcji i opcji dostosowywania. Blogger zapewnia „Gadżety”. Te gadżety oferują szereg różnych funkcji, które blogerzy mogą dodać, aby ulepszyć swoją witrynę. Funkcjonalność gadżetu obejmuje…

 • Subskrypcja e-mail – zachęć czytelników do dołączenia do listy e-mail.
 • Wyszukiwanie w blogu – pozwól swoim odbiorcom przeszukać Twojego bloga w poszukiwaniu interesujących ich tematów.
 • Lista popularnych postów – pokaż swoje najpopularniejsze posty.
 • Logo – dodaj swoje logo do swojego bloga.
 • Profil – wyświetl informacje o sobie.

Dla osób z doświadczeniem w kodowaniu Blogger pozwala również zmieniać wygląd bloga za pomocą HTML lub CSS, a także dodawać kod HTML z witryn innych firm.

Porównywanie funkcji i funkcjonalności

Porównanie funkcji i funkcjonalności oferowanych przez Blogger i WordPress jest niewielkie. Chociaż Blogger oferuje wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do założenia bloga, po prostu nie może konkurować z szeroką gamą dostępnych narzędzi i wtyczek WordPress.

WordPress vs Blogger Bezpieczeństwo i konserwacja

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo i ogólne utrzymanie witryny, w tym aktualizacje, szybkość witryny i tworzenie kopii zapasowych, są kluczowymi aspektami zarządzania witryną. Czym różnią się między Bloggerem a WordPressem?

WordPress Bezpieczeństwo i konserwacja

W przeciwieństwie do Bloggera, jeśli zdecydujesz się na zbudowanie swojej witryny za pomocą WordPress, jesteś całkowicie samodzielny dzięki bezpieczeństwu i konserwacji. Dlatego ważne jest, abyś był proaktywny i zainstalował szereg wtyczek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i pełną funkcjonalność Twojej witryny.

Oto kilka najważniejszych wtyczek WordPress, które należy rozważyć od samego początku.

 • Bezpieczeństwo – dbaj o bezpieczeństwo swojej witryny dzięki popularnej i bezpłatnej wtyczce Wordfence Security.
 • Utworzyć kopię zapasową – użyj wtyczki takiej jak VaultPress lub UpdraftPlus aby regularnie tworzyć kopie zapasowe witryny, a następnie w razie potrzeby łatwo ją przywrócić.
 • Prędkość – W3 Total Cache poprawi szybkość twoich stron i ogólną wydajność (lub możesz wypróbować bezpłatny CDN).

Blogger Bezpieczeństwo i konserwacja

Bezpieczeństwo i konserwacja nie stanowią problemu w Bloggerze, co dla wielu jest kluczowym powodem wyboru Bloggera jako platformy. Ponieważ Blogger jest własnością firmy Google i jest przez nią hostowana, wszystkie Twoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i konserwacji są zaspokojone. Kopię zapasową blogu można również wykonać na komputerze za pomocą kilku kliknięć. A wszystko za darmo.

Porównanie bezpieczeństwa i konserwacji

Oczywiście, Blogger i WordPress zapewniają bardzo różne doświadczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i konserwację. Wszystkie potrzeby związane z bezpieczeństwem i konserwacją Bloggera są zaspokojone. Z WordPress masz pełną kontrolę, jednak musisz pamiętać, aby zainstalować odpowiednie wtyczki.

Obsługa WordPress vs. Blogger

Założenie bloga na nowej platformie może być zniechęcającym zadaniem. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiedni poziom wsparcia, umożliwiający łatwe utworzenie odpowiedniej strony internetowej. Rzućmy okiem na to, co oferują platformy WordPress vs. Blogger.

Wsparcie WordPress

WordPress.org zapewnia również obszerne dokumentacja i fora internetowe. Jednak dla początkujących nie jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce do szukania pomocy. Społeczność WordPress jest ogromna, a wiele stron internetowych i blogów napisało niezliczoną ilość artykułów i poradników, jak rozpocząć korzystanie z WordPress. Te blogi często używają języka bardziej przyjaznego dla początkujących i zawierają szczegółowe instrukcje krok po kroku, jak zacząć. Jeśli nie masz pewności, jak założyć blog WordPress, przeczytaj nasz praktyczny przewodnik, jak zacząć korzystać z WordPress.

Wsparcie WordPress szczególnie wyróżnia się, jeśli kupisz motyw lub narzędzie premium. W zależności od tematu możesz otrzymać samouczki wideo i dokumentację, a także indywidualną pomoc e-mail lub telefon. Już samo to sprawia, że ​​motyw premium jest wart swojej ceny.

Wsparcie Bloggera

Wsparcie Bloggera

Blogger zawiera obszerną dokumentację, w której szczegółowo opisano, jak założyć blog i zarządzać nim, a także wskazówki, jak pomóc artykułom w rankingu w wyszukiwarkach oraz jak używać Google Analytics do monitorowania wydajności witryny.

W edytorze Bloggera dostępna jest funkcja pomocy, która umożliwia przeszukiwanie tematów i artykułów Bloggera. Istnieje również Forum pomocy, które zapewnia społeczność, w której użytkownicy Bloggera mogą się spotkać, zadawać pytania i dzielić się problemami.

Ostatnie przemyślenia na temat WordPress a Blogger

Ostateczna decyzja dotycząca WordPress kontra Blogger sprowadza się do twoich potrzeb i potrzeb twojego projektu.

Blogger jest idealną platformą dla tych, którzy chcą stworzyć szybki, ale niewielki projekt blogowy – dziennik online, dzielenie się podróżami z rodziną i przyjaciółmi lub prezentowanie czegoś takiego jak ślub. Konfiguracja jest szybka, łatwa i bezpłatna – ale równoważy to brak rozbudowanych funkcji, a także brak kontroli i własności nad witryną.

WordPress pozwoli ci stworzyć dowolny typ strony internetowej i dostosować ją do twoich dokładnych specyfikacji. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z WordPress, zajmie Ci to trochę czasu, aby nauczyć się i stworzyć swoją stronę. Jednak długoterminowe możliwości, jakie zapewnia WordPress, sprawiają, że wytrwałość przy początkowym powolnym starcie jest tego warta.

Teraz dobrze rozumiesz zalety i wady WordPressa i Bloggera, które wybierzesz?

WordPress vs Blogger – podziel się swoimi przemyśleniami na jednej z platform w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me