Krótki przewodnik po Google Analytics dla WordPress

Uruchomienie nowego bloga może być trudne, zwłaszcza że jest wszystko, no cóż, nowe. Kluczową częścią robienia postępów po uruchomieniu jest możliwość śledzenia i monitorowania postępów przy użyciu mierzalnych czynników, takich jak dane o natężeniu ruchu i odbiorców.


Na pewno słyszałeś, jak stary mówi „nie możesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, dopóki nie wiesz, gdzie byłeś.„Jest to prawdą przez całe życie i w wielu okolicznościach, ale szczególnie dotyczy ruchu WordPress. Musisz śledzić swoje statystyki, sprawdzać, co robisz dobrze (lub źle) w ruchu w witrynie, a następnie wprowadzić zmiany w celu zwiększenia ruchu.

Dlaczego warto śledzić statystyki swojej witryny

Analytics to świetny sposób na sprawdzenie WHO odwiedza twoją stronę, kiedy odwiedzają w ciągu dnia (lub nocy) i gdzie w świecie, z którego pochodzą. Jest to ważny zasób, więc możesz naprawdę zoptymalizować swoje treści, tworząc odpowiednie i ukierunkowane artykuły, które zostaną udostępnione odbiorcom w absolutnie najlepszym czasie.

Innym ważnym powodem korzystania z analityki jest zobaczenie co Twoi odwiedzający robią w Twojej witrynie i w jaki sposób Twoja treść działa. Analytics pozwala Ci zobaczyć, które artykuły mają najwięcej wyświetleń, jak długo czytelnicy pozostają na nich, czy / jakie linki klikają i powiązany współczynnik odrzuceń (użytkownicy, którzy wychodzą bez czytania). Są to ważne narzędzia, dzięki którym możesz tworzyć lepsze treści, na które odbiorcy zareagują.

Dlaczego warto korzystać z Google Analytics?

Jednym z najczęstszych sposobów mierzenia i monitorowania ruchu jest użycie Google Analytics. Co ma sens – Google jest wyszukiwarką nr 1, więc naturalnie mają one najlepsze narzędzie, które pomaga użytkownikom zoptymalizować metody SEO. Jest to również całkowicie bezpłatna usługa analityki internetowej, której można używać do śledzenia i interpretacji ruchu w witrynie. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie odkryj fakty i trendy związane z witryną, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu jej wydajności.

Korzystanie z Google Analytics ma wiele zalet, chociaż jest to przede wszystkim kluczowe narzędzie do ustalania, w jaki sposób użytkownicy korzystają z Twojej witryny. Dzięki temu możesz lepiej analizować skuteczność swoich treści, a także zauważać trendy, takie jak wysoki współczynnik odrzuceń.

Co możesz zrobić z Google Analytics

Google Analytics to kompleksowe centrum dla wszystkich rzeczy związanych z ruchem i odbiorcami. Za pomocą tego narzędzia możesz zbierać dane o źródłach ruchu, urządzeniach, zdarzeniach i nie tylko. Ponadto istnieje wiele narzędzi do raportowania, które pomagają wyświetlać dane w łatwym do zrozumienia formacie, takim jak wykresy, wartości procentowe, mapy i harmonogramy. W ten sposób możesz szybko sprawdzić, które posty są skuteczne, gdzie większość czytelników pochodzi, a nawet jak klient przechodzi ze strony głównej do ukończonego zakupu.

Istnieje mnóstwo wspaniałych funkcji i raportów, zbyt wiele, aby je teraz przejrzeć. Możesz jednak dowiedzieć się więcej o Google Analytics, odwiedzając ich stronę funkcje , a następnie zapoznaj się z ich używaniem w ramach bezpłatnych kursów online Akademii Analytics.

Jak zarejestrować się w Google Analytics?

Google Analytics SIgnup

Rejestracja w Google Analytics jest szybka, łatwa i bezpłatna. Potrzebujesz tylko kilku rzeczy, aby się zarejestrować:

  1. Darmowe konto Google do użytku w celach analitycznych
  2. Wtyczka Google Analytics LUB dostęp do twojej witryny WordPress przez FTP LUB kompatybilny motyw (jak Total)

Pierwszym krokiem jest kliknij przycisk, aby się zarejestrować. Upewnij się, że wybrana jest nowa opcja konta dla „strony internetowej”. Następnie dodaj nazwę konta, nazwę witryny, adres URL oraz informacje o swojej branży / strefie czasowej. Następnie kliknij niebieski przycisk, aby uzyskać identyfikator śledzenia.

Następnie otrzymasz kod śledzenia dla swojej witryny. Skopiuj swój kod wkleić do preferowanej wtyczki Google Analytics (takiej jak ta, którą udostępniamy poniżej).

Jeśli nie chcesz używać wtyczki, która jest całkowicie w porządku – niektóre motywy, takie jak motyw Total WordPress, zawierają wbudowaną obsługę Google Analytics. Na przykład Total ma niestandardowe pole akcji, w którym można wkleić kod bezpośrednio w pulpicie nawigacyjnym WordPress (więcej szczegółów można znaleźć w dokumentacji). Lub jeśli masz więcej doświadczenia (i wiesz, co robisz), możesz wkleić kod do plików functions.php, używając następującego fragmentu:


// Wklej tutaj swój kod Google Analytics z kroku 4

Ostatnim krokiem jest wróć na swoje konto Google Analytics, aby zapisać. Teraz musisz tylko chwilę poczekać, aż Google zbierze dane z Twojej witryny, abyś mógł zacząć sprawdzać statystyki i raporty.

Najlepsze wtyczki Google Analytics

Oczywiście możesz zalogować się na swoje konto Google Analytics i przeszukiwać wszystkie (wiele, wiele) raportów, wykresów i innych dostępnych narzędzi. Aby to zrobić, wklej kod śledzenia do motywu lub podstawowych plików WordPress. Lub możesz znacznie ułatwić sobie życie, używając wtyczki. Poniższe wtyczki przenoszą Google Analytics bezpośrednio na pulpit WordPress.

Zestaw witryn Google

Zestaw witryn Google dla WordPress

Jeśli chodzi o Google Analytics, nie możesz się pomylić z oficjalną wtyczką Google Site Kit. Dzięki niemu możesz łatwo uzyskać dostęp do wszystkich narzędzi Google z pulpitu WordPress, który obejmuje Analytics (wraz z Menedżerem tagów, Search Console, PageSpeed ​​Insights i nie tylko). Wystarczy zainstalować wtyczkę, kliknij, aby Połącz usługę w przypadku Analytics zaloguj się na swoje konto Google i potwierdź, że to Ty Dopuszczać Zestaw witryny, aby uzyskać dostęp do Analytics. Następnie wystarczy kliknąć przycisk Skonfiguruj Analytics przycisk, aby zakończyć. Wszystko, co normalnie logujesz się do Analytics, aby wyświetlić, jest wygodnie wyświetlane na pulpicie nawigacyjnym WordPress.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, mamy pełny przewodnik Google Site Kit, który pomoże Ci uruchomić wtyczkę w witrynie WordPress.

Google Analytics od MonsterInsights

MonsterInsights Analytics dla WordPress

Google Analytics od MonsterInsights to popularne bezpłatne rozwiązanie do integracji Google Analytics z instalacją WordPress. Po prostu dodaj swój kod śledzenia Google i zacznij poznawać ruch! Istnieją dodatkowe opcje śledzenia danych demograficznych, rejestrowania linków wychodzących jako wyświetleń strony, dostosowywania śledzenia linków wewnętrznych i nie tylko. Dodatkowo, aby uzyskać jeszcze więcej funkcji (i wsparcie), możesz uaktualnić do wersji premium, aby dodać więcej raportów i śledzenie e-commerce.

Pulpit nawigacyjny Google Analytics dla WP

Pulpit nawigacyjny Google Analytics dla wtyczki WP

Bezpłatna wtyczka Google Analytics Dashboard do WP umożliwia wyświetlanie kluczowych danych analitycznych bezpośrednio na pulpicie WordPress. Niektóre raporty zawierają liczbę odwiedzin, odwiedzających i wyświetleń strony, współczynniki odrzuceń i wiele innych.

Oczywiście największą zaletą korzystania z wtyczki jest możliwość przeglądania kluczowych danych w całości w WordPress zamiast bezpośredniego logowania do Google Analytics. Ta wtyczka zawiera różne opcje, dzięki czemu możesz przeglądać statystyki Google w czasie rzeczywistym ze swojego pulpitu nawigacyjnego. Zobacz wiele standardowych raportów Google dla odwiedzających, sesji, wyświetleń stron, współczynników odrzuceń i innych. Jest to szybsze i pozwala lepiej poznać te dane, które są dla Ciebie bardzo ważne, zamiast przeglądać mnóstwo innych (mniej ważnych) raportów.

Jak interpretować swoje raporty Google Analytics

Oczywiście dostęp do raportów analitycznych nie ma sensu, chyba że wiesz, jak z nich korzystać. Niektóre kluczowe raporty, które prawdopodobnie chcesz wyświetlić, to:

  • Wyświetlenia strony. Jeden z najprostszych raportów generowanych przez Google Analytics, informuje po prostu, ile razy strona została wyświetlona. Dzięki tym informacjom możesz dowiedzieć się, co jest popularne w Twojej witrynie i co może zrobić z odrobiną pracy. Oczywiście nie mówi to całej historii i prawdopodobnie użyjesz jej w połączeniu z innymi raportami.
  • Źródła odwiedzinGoogle Analytics może śledzić, skąd pochodzą użytkownicy, zarówno w Internecie, jak i ich położenie geograficzne. Ten wskaźnik może być kluczowy w mierzeniu skuteczności kampanii marketingowych.
  • Współczynnik odrzuceń. Mierzy to, ilu odwiedzających przeszło na twoją stronę główną, a następnie natychmiast opuściło ją bez interakcji z nią. Wysoki współczynnik odrzuceń wskazuje, że ludzie nie chcą oglądać Twoich treści (co jest złe!). Gdy jednak zdasz sobie z tego sprawę, możesz dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Istnieje wiele innych raportów do przejrzenia w Google Analytics, a ten artykuł nie może nawet zacząć obejmować ich wszystkich! Najprawdopodobniej zechcesz przeprowadzić własne badania tego, co jest w ofercie, i po drodze zajrzyj do poręcznego przewodnika Google Analytics.

Czy istnieje alternatywa dla śledzenia statystyk strony?

Może nie chcesz przejść przez wszystkie elementy konfiguracji Google Analytics, a może po prostu nie lubisz polegać na witrynach stron trzecich. Nie ma problemu – nadal możesz samodzielnie śledzić podstawowe statystyki ruchu w witrynie. Zapoznaj się z naszym najnowszym przewodnikiem Matomo Analytics, aby zobaczyć, jak samodzielnie śledzić swoje statystyki.


Google Analytics może służyć do generowania mnóstwa informacji o użytkownikach Twojej witryny i ich zachowaniu. Dzięki tym informacjom możesz lepiej ocenić skuteczność swojej witryny i ustalić bardziej szczegółowe cele witryny.

Czy masz jakieś pytania dotyczące integracji Google Analytics z WordPress? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me