Dla kogoś, kto jest nowy w świecie blogów, wszystkie nowe terminy, które się pojawiają, mogą być dość mylące – szczególnie jeśli nie masz żadnego doświadczenia w tworzeniu komputerów i tworzeniu stron internetowych. W tym artykule wyjaśniono niektóre z najczęstszych terminów, z którymi możesz się zetknąć, rozpoczynając blogowanie. Przejdźmy od razu do tego!


Co to jest blog?

Blog jest skrótem od „blogu” – dziennika online, takiego jak pamiętnik lub dziennik. Blogi są zwykle osobistymi stronami internetowymi, w których osoby tworzą posty na każdy temat, od codziennego życia po przepisy kulinarne i komentarze na temat popularnych tematów, ale ewoluowały tak, aby obejmować wykorzystanie przez firmy i organizacje do mówienia o ważnych kwestiach lub zapewniania wiedzy specjalistycznej.

Wpisy na blogu są zwykle wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej (to znaczy najnowszy jest wymieniony jako pierwszy). Ale nie martw się, zawsze możesz zmienić kolejność postów na blogu, korzystając z wbudowanych opcji motywu (takich jak zmiana daty) lub instalując bezpłatną wtyczkę, taką jak Kolejność typów zamówień.

Front End vs Back End

Czasami możesz rzucić okiem na słowa przód i tył. The przód to część witryny, którą użytkownicy końcowi (czyli użytkownicy witryny) widzą, kiedy odwiedzają witrynę.

Interfejs strony internetowej

Interfejs witryny

The zaplecze to część, w której dzieje się całe kodowanie – lub, w przypadku blogera, zarządzanie treścią i projektowanie stron internetowych. Dla Ciebie, blogera, administrator WordPress jest Twoim zapleczem. Kiedy logujesz się na swojej stronie WordPress, logujesz się na zapleczu swojej witryny.

To jest zaplecze

Panel WordPress, część administratora.

Bootstrap, HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery

Jeśli uważasz, że te terminy pochodzą w całości z innego języka, tak naprawdę nie jesteś daleko od celu. Ale nie ma potrzeby, aby twoje oczy błyszczały teraz za każdym razem, gdy je widzisz!

CSS3, HTML5 i PHP wszystkie są popularnymi, popularnymi językami programowania. Właśnie tego używają programiści do tworzenia i projektowania stron internetowych. Jako bloger prawdopodobnie nie musisz uczyć się ani używać żadnego kodu – zwłaszcza, że ​​wtyczki wordpress do tworzenia stron stały się tak popularne. Jeśli używasz motywu takiego jak Total, możesz stworzyć w pełni spersonalizowaną stronę internetową bez nauki lub używania kodu (wszystkie sekcje strony, selektory kolorów, ikony i inne są wbudowane!).

Bootstrap to środowisko programistyczne służące do tworzenia stron internetowych. Jest to frameworka, co oznacza, że ​​zamiast zajmować się językiem kodowania, widzisz to, co widzi użytkownik końcowy. Pierwotnie zaprojektowany, aby promować spójność wewnętrznych narzędzi na Twitterze, został poszerzony o kolekcję narzędzi dostępnych dla każdego programisty.

jQuery to biblioteka JavaScript – oprogramowanie zaprojektowane w celu ułatwienia manipulowania elementami strony internetowej dla programistów. To

To nie jest coś, o co przeciętny blogger musi się martwić, ale często są one wymieniane w funkcjach wtyczek, motywów i innych aplikacji, więc teraz wiesz, jakie są, kiedy się na nich natkniesz.

Motyw

ZA motyw to projekt frontonu twojego bloga, czasami znany jako skóra. Zawiera schemat kolorów, czcionki, układy zawartości i wiele innych. Większość premium szablonów WordPress pozwala na znaczną personalizację i jest kompatybilna z popularnymi wtyczkami.

Po założeniu bloga jedną z pierwszych rzeczy, które robisz, jest wybór motywu. Pomaga to ustawić styl bloga. Jeśli zdecydujesz, że nie podoba Ci się wybrany motyw, możesz zmienić motyw WordPress później bez większych trudności. Niektóre motywy są bezpłatne, a niektóre premium (to znaczy, że musisz je kupić). Istnieje wiele darmowych motywów dostępnych na WordPress.org, ale zazwyczaj mają ograniczoną funkcjonalność i niewiele opcji dostosowywania w porównaniu do motywów premium (wystarczy pamiętać).

katalog tematyczny

Katalog motywów WordPress.org

ZA motyw podrzędny jest używany oprócz motywu nadrzędnego do wyświetlania dostosowań. Aby wprowadzić podstawowe zmiany w motywie (w rzeczywistym kodzie), należy użyć motywu podrzędnego, aby kontynuować aktualizowanie motywu nadrzędnego. Popularnym przykładem jest motyw macierzysty Genesis stworzony przez StudioPress, który ma mnóstwo motywów potomnych dostępnych w Internecie. Motyw nadrzędny Genesis zawiera wszystkie podstawowe funkcje motywu, a motywy potomne obejmują niestandardowe style i układy.

Podłącz

Wtyczki są rodzajem oprogramowania, które rozszerza funkcjonalność lub dodaje określone funkcje do innego oprogramowania. WordPress ma mnóstwo wtyczek dostępnych od zewnętrznych programistów, których możesz używać na swojej stronie internetowej (ponownie, opcje bezpłatne i premium), od zakupów po galerie zdjęć, formularze kontaktowe i wszystko pomiędzy. Przeglądaj Katalog wtyczek WordPress, i regularnie sprawdzaj nasz blog, aby dowiedzieć się więcej o zalecanych przez nas wtyczkach!

plugindirectory

Katalog wtyczek WordPress.org

Uwaga: wtyczek WordPress można używać tylko z blogami i stronami internetowymi z własnym hostingiem, a nie z bezpłatną platformą WordPress.com.

Widżet

Widżety to małe aplikacje, które często zbierają informacje ze stron internetowych lub innych aplikacji i je wyświetlają. Niektóre przykłady to aplikacje pogodowe, odliczanie zdarzeń i pola konwersji. W WordPress widżety dodają zawartość i funkcje do pasków bocznych, takie jak chmury tagów i wyszukiwania. Wiele wtyczek pozwala dodawać widżety do swojej witryny.

panele kontrolne

Sekcja widgetów na pulpicie nawigacyjnym

Widżety mogą być również specyficzne dla motywu lub rozszerzone za pomocą wtyczki. Na przykład nasz elegancki motyw WordPress do blogowania zawiera niestandardowe widżety na Instagram, subskrypcję biuletynu, informacje o sekcji i linki społecznościowe.

Są to niestandardowe widżety po prawej stronie

Czuły

Gdy strona jest czuły, oznacza to, że został tak zaprojektowany, aby pasował do dowolnego rozmiaru ekranu, niezależnie od tego, czy jest to smartfon, tablet czy komputer stacjonarny. Elementy mogą się ukrywać lub zmieniać układ, aby dopasować się odpowiednio w zależności od wielkości ekranu. Reagowanie stało się standardową funkcją projektowania stron internetowych w ciągu ostatnich kilku lat.

Niektóre motywy idą o krok dalej i dodają niestandardowe opcje reakcji. Na przykład motyw Suma zawiera opcje ukrywania lub wyświetlania wierszy na różnych urządzeniach. Jest to wyjątkowa funkcja szybkiego reagowania, której można używać do wyświetlania suwaka na komputerach stacjonarnych, ale ukrywania się na urządzeniach mobilnych (ponieważ suwaki mogą być słabo widoczne na małych ekranach, zamiast tego możesz wybrać zdjęcie).

Total Framework: responsywne wiersze

Łącznie zawiera niestandardowe opcje reagowania na wiersze

Krótki kod

Skróty są w zasadzie makrami lub zestawami instrukcji programistycznych zaprojektowanymi do robienia rzeczy automatycznie, co prowadzi do skrócenia czasu i wysiłku z Twojej strony (i nie ma potrzeby kodowania). Innymi słowy, skróty są skrótami. W blogach WordPress niektóre motywy zawierają skróty, których można używać do formatowania treści – na przykład do dodawania obrazów lub przycisków albo do formatowania cytatów lub nagłówków akapitów. Ale jeśli nie, zawsze możesz po prostu zainstalować naszą darmową wtyczkę Symple WordPress (właśnie wydaliśmy wersję 2.0, która jest kompatybilna z Visual Composer!).

krótkie kody

Przykłady skrótów przycisków

Permalink, ślimak

ZA bezpośredni link (skrót od „permanent link”) to adres URL posta na blogu lub strony internetowej. Gdy udostępniasz posty lub strony innym osobom, bezpośredni link to adres internetowy, który udostępniasz. Możesz sprawdzić nasz post na blogu, aby dowiedzieć się więcej o ulepszaniu linków bezpośrednich.

ZA ślimak to część adresu URL, która zawiera nazwę posta. Często ma tylko kilka słów i ma na celu opisanie, o czym jest post. WordPress automatycznie używa tytułu postu jako ślimaka, ale w razie potrzeby możesz edytować ślimak. Na poniższym obrazku podświetloną na żółto częścią jest ślimak.

glosariusz_slug

Akismet

Akismet to wtyczka filtra spamu do komentarzy i pingów na blogu. Chodzi o to, aby moderować komentarze automatycznie, abyś mógł spędzać czas na robieniu innych rzeczy – przestaje średnio 7,5 miliona sztuk spamu na godzinę! Akismet jest wstępnie zainstalowany na blogu WordPress, ale musisz go aktywować podczas konfigurowania witryny. Po więcej informacji odwiedź akismet.com.

akismet-wordpress-options-wpexplorer

SEO

Skrót ten jest skrótem od optymalizacja wyszukiwarki. Zasadniczo SEO dba o to, aby Twoja witryna wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, zamiast gubić się w eterze – co oznacza większą liczbę odwiedzających witrynę. Możesz poprawić SEO WordPress, używając odpowiednich tagów, kategorii i słów kluczowych w swoich postach i nagłówkach, a także pisząc nagłówki, które mówią odwiedzającym, o czym są Twoje posty.

Paralaksa

Przewijanie Paralaksy to obrazy tła poruszają się wolniej niż reszta zawartości strony internetowej, co tworzy iluzję głębi. Jest używany w grach wideo i animacji komputerowej od lat 80., ale nie był używany w projektowaniu stron internetowych do 2011 roku. Korzystanie z motywu z efektami przewijania paralaksy podobno nadaje Twojej witrynie elegancki, nowoczesny wygląd.

Suwak

Prawdopodobnie dobrze znasz suwaki, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy – od lat są używane w projektowaniu stron internetowych. Suwaki to małe galerie obrazów zaprojektowane tak, aby każdy obraz był wyświetlany przez kilka sekund przed przejściem (lub przesunięciem) do następnego obrazu. Wiele z nich zawiera linki do postów na blogu lub innych treści. WordPress oferuje dziesiątki wtyczek do suwaków, z których niektóre są często zawarte w motywach premium. Mówiliśmy już o najlepszych wtyczkach WordPress z suwakami, więc sprawdź ten post!

suwak

Obraz suwaka.

Trackback, Ping

Trackbacki to powiadomienia dla autorów stron internetowych, które informują ich, gdy ktoś prowadzi do ich treści. ZA świst to sygnał sieci, który wysyła trackback. Trackbacki mogą ułatwić komunikację między blogami. Do wstawiania linków spamowych czasami wykorzystuje się trackbacki, więc jeśli korzystasz z funkcji trackback, powinieneś rozważyć użycie specjalnych filtrów antyspamowych trackback.

Wniosek

Gratulacje, znasz już kilka typowych warunków blogowania i programowania! Mamy nadzieję, że znajomość tych warunków pomoże Ci być bardziej pewnym blogerem na samym początku. Czy potrafisz wymyślić bardziej mylące warunki? Jeśli nie jesteś nowy w blogowaniu, jakie warunki były dla Ciebie mylące, kiedy zacząłeś? Posłuchajmy o tym w komentarzach!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me