Przewodnik dla początkujących po konserwacji witryny WordPress

Większość właścicieli witryn nie myśli o konserwacji. Zamiast postrzegać to jako konieczność, często postrzega się ją jako obowiązek. I niestety często jest to obowiązek, który nigdy się nie kończy.


Nieprawidłowo utrzymując swoją witrynę, narażasz ją na różne potencjalne problemy, takie jak zwiększenie prawdopodobieństwa zhakowania, zwiększenie prędkości ładowania i zmniejszenie pozycji w wyszukiwarkach.

W tym poście zajmiemy się najważniejszymi obszarami witryny, które należy utrzymać, a także zalecanym kierunkiem działania dla każdego.

Główne obszary konserwacji do rozważenia

Przed dokonaniem jakichkolwiek poważnych zmian należy wykonać kopię zapasową witryny, na wypadek, gdybyś popełnił jakieś błędy i musiał zresetować witrynę do wcześniejszego formularza. Prawidłowa procedura konserwacji WordPress obejmie następujące obszary:

 1. Tworzenie kopii zapasowej witryny
 2. Instalacja aktualizacji
 3. Przetwarzanie komentarzy
 4. Konfigurowanie bezpieczeństwa
 5. Śledzenie stanu witryny
 6. Optymalizacja bazy danych

Kopie zapasowe

Kopie zapasowe WordPress

Kopie zapasowe są niezbędnym elementem zapewniającym długoterminową kondycję Twojej witryny. Są jednak jedną z najczęściej zaniedbywanych części procesu konserwacji.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych będzie najłatwiejszym sposobem działania, ale ważne jest regularne testowanie kopii zapasowych, aby upewnić się, że działają poprawnie. Wybierając system zapasowy, masz wiele opcji do wyboru. Poniżej znajdziesz niektóre z najpopularniejszych.

Wybór wtyczki

Istnieje kilka wysoko ocenianych wtyczek WordPress, które pomogą zautomatyzować i uprościć cały proces tworzenia kopii zapasowej. Najpopularniejsze płatne wtyczki to:

Jeśli szukasz darmowej alternatywy, WordPress oferuje kilka wysokiej jakości wtyczek, które nadal są świetnymi opcjami. Obejmują one:

Jeśli szukasz podziału każdej wtyczki i ich najlepszych zastosowań, spójrz na ten post.

Praca z usługodawcą internetowym

Większość hostów internetowych oferuje również opcje regularnego tworzenia kopii zapasowych witryny. Jest to coś do zbadania w cPanel lub po przejrzeniu oryginalnej umowy hostingowej, aby sprawdzić, czy regularne kopie zapasowe są uwzględnione w Twoim planie.

Użyj wielu opcji tworzenia kopii zapasowych

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, konieczne jest wykonanie kopii zapasowej witryny w wielu różnych lokalizacjach. Na przykład, chociaż możesz mieć regularnie zaplanowaną kopię zapasową, która wysyła pliki Twojej witryny do DropBox, możesz również mieć lokalne kopie zapasowe na komputerze lub zewnętrznym dysku twardym.
Ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa gwarantuje, że nigdy nie pozostaniesz bez możliwości przywrócenia witryny.

Aktualizacje WordPress

Aktualizacje oprogramowania WordPress są wydawane regularnie. Obejmuje to rdzeń WordPress oraz wszelkie zainstalowane motywy i wtyczki.

Te aktualizacje muszą zostać zastosowane w witrynie, aby nadal działała poprawnie. Bez regularnego instalowania tych aktualizacji istnieje ryzyko wystąpienia konfliktów kodów i nieaktualnych elementów witryny. Dzięki temu Twoja witryna jest bardziej otwarta na hakerów i nie będzie działać tak skutecznie, jak mogłaby być.

Podczas instalowania tych aktualizacji pamiętaj o uaktualnieniu rdzenia WordPress, motywu, a następnie wszelkich wtyczek w tej kolejności. Pomoże to uniknąć konfliktów wtyczek i motywów, które mogą zniszczyć całą witrynę.

Aktualizacje wtyczek

Jeśli Twoja witryna zawiera wiele wtyczek, upewnij się, że aktualizujesz je pojedynczo. W ten sposób, jeśli pojawi się konflikt, będziesz wiedział, która wtyczka była winowajcą i łatwiej będzie to naprawić.

Komentarze i spam

Spam w komentarzach zwykle ma formę komentarzy niskiej jakości, które są zazwyczaj publikowane wyłącznie w celu zbudowania linku zwrotnego. Te komentarze są bardzo ogólne, nie odnoszą się do twojego artykułu i nie dodają żadnej wartości.

Najlepszym sposobem radzenia sobie ze spamem w komentarzach jest zatrzymanie go przed atakiem. Skonfigurowanie środków antyspamowych pomoże zapobiec zalewowi komentarzy spamowych, które nękają Twoją witrynę.

Akismet

Ta wtyczka zazwyczaj jest dostarczana z każdą instalacją WordPress. Jeśli tak nie jest, wykonaj poniższe czynności, aby go uruchomić:

1. Przejdź do Wtyczki> Dodaj nowe, i wyszukaj Akismet, gdy znajdziesz go w wynikach wyszukiwania, kliknij ‘Zainstaluj teraz’.

2. Wróć do ekranu zainstalowanych wtyczek i zlokalizuj Akismet. Kliknij link zatytułowany Zarejestruj się, aby uzyskać klucz API Akismet, i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uzyskać klucz API.

Akismet

3. Przejdź do Ustawienia> Akismet i wprowadź swój klucz API.

Wszystko gotowe. Wtyczka została pobrana prawie 30 milionów razy i teraz będzie blokować spam podczas snu.

Wyłącz komentarze

Inną opcją jest wyłączenie komentarzy na całej stronie. Możesz to zrobić za pomocą wtyczki o nazwie Wyłącz komentarze. Po prostu zainstaluj tę wtyczkę i wszystko gotowe.

Nawigować do Wtyczki> Wyłącz komentarze i wybierz ustawienie odpowiadające Twoim potrzebom.

Wyłącz komentarze

Jednak przed uruchomieniem tej wtyczki upewnij się, że naprawdę chcesz wyłączyć komentarze w całej witrynie.

Zdrowie i bezpieczeństwo witryny

Utrzymywanie witryny w dobrej kondycji oznacza zapobieganie atakującym, zapewniając jednocześnie najwyższą możliwą wydajność witryny.

Narzędzia takie jak Narzędzia Google dla webmasterów i Google Analytics będzie w stanie podać kompleksowe dane witryny, abyś wiedział, które obszary Twojej witryny mają dobre wyniki, a które nie. Regularnie sprawdzając statystyki swojej witryny, będziesz w stanie uniknąć problemów, zanim staną się zbyt duże, aby je obsłużyć.
Typowe problemy zdrowotne witryny obejmują nadmierne przestoje witryny, powolne ładowanie stron i uszkodzone linki. Monitoruj swoje dane, aby zauważyć subtelne zmiany w tych obszarach, zanim staną się drastyczne.
Kolejnym aspektem zdrowia witryny jest bezpieczeństwo witryny. Rozmiar witryny i ogólne środki bezpieczeństwa określają sposób działania. Większość właścicieli witryn wybiera opcję wtyczki, używając wtyczki takiej jak:

 • Wordfence (wolny)
 • Sucuri (premium)
 • iThemes Security Pro (premium)

Jeśli masz szczęście, Twój hosting może nawet zająć się bezpieczeństwem witryny. Poświęcenie czasu na dobrze chronioną stronę pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z włamaniem lub słabym bezpieczeństwem.

Optymalizacja i utrzymanie bazy danych

Oczyść i zoptymalizuj bazę danych

Jeśli masz ruchliwą witrynę z dużym ruchem i mnóstwem treści ciągle przesyłanych, twoja baza danych prawdopodobnie przydałaby się odrobinę miłości. Utrzymując bazę danych, będziesz zasadniczo czyścić pajęczyny witryny, co pomoże poprawić szybkość ładowania i zmniejszyć częstotliwość błędów bazy danych.

Najprostszym sposobem na utrzymanie bazy danych w czystości i aktualności jest użycie wtyczki WordPress w celu uproszczenia całego procesu. Każda z poniższych wtyczek wykona szereg zadań w celu utrzymania i optymalizacji bazy danych. A co najważniejsze, wszystkie są bezpłatne!

Każda wtyczka może pochwalić się wysokimi ocenami i wysoką liczbą pobrań, więc wybrana wtyczka (i) zależy od Ciebie!

Pozostając w pętli

Po prostu zamierzając utrzymanie witryny nie wystarczy; naprawdę musisz wykonać pracę. Jednak poważnie traktując konserwację witryny od dzisiaj i regularnie podejmując niezbędne działania, będziesz w stanie uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Najlepszym sposobem, aby być na bieżąco, jest stworzenie planu konserwacji, który będzie pasował do twojego harmonogramu. Niezależnie od tego, czy wykonujesz pracę, czy zlecasz ją profesjonalistom, upewnij się, że jest ona wykonywana regularnie.

Warto również śledzić aktualizacje WordPress, w tym aktualizacje wszelkich wtyczek i motywów, których możesz używać. Pomoże to uświadomić sobie wszelkie wady bezpieczeństwa, na które należy uważać, oraz odpowiednie łaty do zainstalowania.

Wniosek

Regularna konserwacja witryny WordPress utrzyma Twoją witrynę w czystości przez wiele lat. Dzięki wtyczkom, które wyróżniliśmy powyżej, proces wcale nie musi być taki trudny. Nie więcej niż jedna godzina miesięcznie, a Ty możesz mieć pewność, że Twoja strona działa prawidłowo i działa na niej najnowsze aktualizacje.

Czy przestrzegasz regularnych procedur konserwacyjnych? Co powiesz na ulubioną wtyczkę konserwacyjną WordPress? Bardzo chciałbym o nich usłyszeć!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map