Jak zoptymalizować bazę danych WordPress

Każda instalacja WordPress wykorzystuje pojedynczą bazę danych do przechowywania postów, stron, menu, łączy użytkowników, komentarze – zasadniczo wszystkie formy danych tekstowych i szyfrowanych. Jednak materiały przesyłane za pośrednictwem programu do przesyłania multimediów, takie jak obrazy, pliki MP3, filmy i inne pliki, nie są przechowywane w bazie danych. Są one przechowywane w folderze „wp_content”. Z biegiem czasu baza danych WordPress powiększa się i generuje niektóre śmieciowe dane, które zawyżały bazę danych WordPress, powodując spowolnienie.


Po co optymalizować bazę danych WordPress?

Oszczędność miejsca

Utrzymanie i optymalizacja bazy danych WordPress jest ważnym zadaniem i nie powinno być podważane.

Poczekaj, zrób kopię zapasową teraz

Zanim przejdziemy dalej, wykonaj kopię zapasową bazy danych WordPress. Jeśli to możliwe, upewnij się, że zapasowa baza danych działa. Po utworzeniu kopii zapasowej po prostu edytuj plik config.php (obecny w katalogu głównym WordPress), aby użyć bazy danych kopii zapasowej i upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Mała i zoptymalizowana baza danych działa znacznie szybciej niż duża, zagracona. Mniejsza baza danych oznacza szybszą reakcję na zapytania bazy danych wykonane przez WordPress, co z kolei sprawia, że ​​Twoja witryna WordPress działa szybciej – nie tylko dla odwiedzających, ale także dla osób piszących i aktualizujących posty.

Co to są „dane śmieciowe”?

Termin „śmieciowe dane” jest używany do oznaczenia informacji, które nie muszą znajdować się w bazie danych. Przykłady takich śmieci to:

 • Komentarze w kolejce spamu
 • Niezatwierdzone komentarze
 • Opublikuj zmiany
 • Elementy usunięte, takie jak posty i strony

Komentarze do spamu

Spośród nich komentarze spamu i korekty wpisów mają największy wpływ na bazę danych. Jeśli Twoja witryna ma umiarkowaną liczbę odwiedzających i włączone są komentarze, możesz być pewien, że zobaczysz wiele komentarzy spamowych. Akismet automatycznie przefiltruje spam i umieści go w kolejce spamu. Jednak komentarze są nadal obecne w bazie danych! I naprawdę nie masz dla nich pożytku.

Zoptymalizuj bazę danych

Statystyka przed optymalizacją

Co do poprawek po – to nieco inna sprawa. Podczas pisania postu za każdym razem, gdy naciskasz przycisk „Zapisz wersję roboczą”, tworzona jest i zapisywana wersja postu. Specjalnie dla długich artykułów piszesz je część po części i zapisujesz co jakiś czas. Wyobraź sobie, że całkowity rozmiar twojego artykułu wynosi 50 KB i zapisujesz go powiedz 10 razy. To 500 KB miejsca zużytego w bazie danych, które w rzeczywistości powinno zużyć 50 KB. To 450 KB przestrzeni zmarnowanej na długi artykuł. Teraz wyobraź sobie, że masz na swojej stronie 100 takich długich artykułów. To 45 000 KB lub 45 MB miejsca zmarnowane w bazie danych WordPress!

Jak zoptymalizować bazę danych WordPress?

Lokalizacja menu

Optymalizacja WP to doskonała wtyczka, która pomaga wyczyścić i zoptymalizować bazę danych WordPress. Przetestowałem wtyczkę z WordPress 3.6.1 i stwierdziłem, że działa idealnie! Zainstaluj i aktywuj wtyczkę i przejdź do jej głównej zawartości na lewym pasku bocznym w pulpicie administratora.

Następnie sprawdź wszystkie opcje (patrz obraz „Statystyka optymalizacji wstępnej”) i naciśnij przycisk „Przetwarzaj”. Może to zająć minutę, w zależności od rozmiaru bazy danych i serwera. Prawdopodobnie powinno to zająć więcej czasu na współdzielonym serwerze hostingowym. Po zakończeniu optymalizacji powinieneś otrzymać szczegółowy raport o wartościach, które zostały usunięte z bazy danych. Oto przykład:

Całkowite oszczędności

Dzięki WP-Optimize zaoszczędziliśmy 16,98 MB – czyli 53,31% całkowitego zapisanego rozmiaru bazy danych!

Pobierz WP-Optimize

Inne fajne sztuczki

Możesz także całkowicie wyłączyć funkcję poprawek po. Jednak zdecydowanie odradzam to, ponieważ stwarza więcej problemów niż rozwiązań. Jeśli chcesz go wyłączyć, wpisz ten kod w pliku wp-config.php:

Zdefiniuj („WP_POST_REVISIONS”, FALSE);

Innym skutecznym sposobem radzenia sobie z dużymi bazami danych jest automatyczne opróżnianie kosza w regularnych odstępach czasu. Poniższy wiersz kodu automatycznie usunie wszystkie zniszczone elementy co 10 dni. Dodaj go do pliku wp-config.php:

zdefiniuj („EMPTY_TRASH_DAYS”, 10);

Możesz zmienić 10 na dowolną liczbę dni. Jednak ta wartość musi być większa niż 0.

W ten sposób nauczyliśmy się optymalizować bazę danych WordPress za pomocą kilku kliknięć myszy. Jakiej wtyczki używasz do optymalizacji bazy danych WordPress? Jeszcze lepiej, opublikuj tutaj niektóre statystyki, gdy uruchomisz tę wtyczkę po raz pierwszy!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map