Jak zapobiegać spamowi i chronić blog WordPress

Sekcja komentarzy zapewnia wygodny sposób na kontakt z czytelnikami witryny. Niestety otwarcie witryny na komentarze oznacza, że ​​będziesz musiał poradzić sobie ze spamem. O ile nie jesteś typem blogera, który nie prosi o opinie za pomocą komentarzy i trackbacków / pingbacków, będziesz musiał sobie z tym poradzić w pewnym momencie.


Ale pytanie brzmi, w jaki sposób? Ponieważ roboty spamujące (i ludzie-spamerzy) stają się coraz bardziej wyrafinowane, coraz trudniej jest utrzymać swój blog w czystości z nieistotnych i nieodpowiednich treści.

Na szczęście WordPress ma wbudowane funkcje i bezpłatne dodatki, które pomagają kontrolować i zwalczać spam, w tym Akismet i czarne listy komentarzy. Co więcej, istnieje wiele wtyczek innych firm, które zapewniają dodatkową ochronę przed spamem.

W tym poście zajmiemy się szczegółowo kwestią spamu na blogach WordPress, negatywnym wpływem, jaki może on mieć na twoją stronę, jeśli pozostanie niezaznaczony oraz jak można nim zarządzać i którym można zapobiegać. Przyjrzymy się również narzędziom dostępnym w WordPress, aby rozwiązać ten problem. Na koniec przedstawimy kilka rekomendacji wtyczek, aby przenieść moderację spamu na wyższy poziom. Zanurzmy się!

Co to jest spam komentarzy WordPress

Zrzut ekranu z komentarzami do spamu

Zautomatyzowane komentarze dotyczące spamu mogą przekroczyć bazę danych WordPress.

To może być ekscytujące, gdy na blogu pojawiają się nowe komentarze. Jednak ten pierwszy rumieniec emocji często znika, gdy zobaczysz nieodpowiednie odpowiedzi na Twoje treści. Odpowiedzi te są również znane jako spam. Słownik po prostu definiuje go jako „nietrafne lub nieodpowiednie wiadomości wysyłane w Internecie do dużej liczby użytkowników„. Brzmi dobrze.

Spam blogowy pochodzi z tej samej rodziny, co znany spam, ale ma swój unikalny cel – aby uzyskać linki zwrotne. Niezależnie od tego, czy jest to komentarz na blogu, trackback czy pingback, celem spamu blogowego jest opublikowanie w Twojej witrynie linku prowadzącego do innej witryny. Witryna, o której mowa, jest zazwyczaj nieistotna dla Twojej niszy i często niskiej jakości.

Te niechciane wiadomości są faktem, jeśli pozwolisz komentować swoje posty. Na szczęście jego identyfikacja jest stosunkowo prosta, ponieważ zwykle przyjmuje jedną z trzech podstawowych form.

1. Spamboty

Są to komentarze publikowane automatycznie przy użyciu skryptu lub bota, które przeszukują sieć w poszukiwaniu celów zalanych śmieciowymi komentarzami. W tych komentarzach nie ma bezpośredniego udziału człowieka i zazwyczaj są one dość łatwe do zauważenia przez ludzkie oko. Spamboty są prawdopodobnie największymi sprawcami nieistotnych komentarzy.

2. Komentarze ręczne

To wtedy zatrudniani są ludzie do ręcznego publikowania komentarzy na stronach. Jakość tych komentarzy może być różna – od rażąco oczywistej po dyskusyjną, co oczywiście powoduje duży ból głowy dla każdego, kto próbuje usunąć spam ze swojej witryny. Prawie zawsze będą one zawierać linki w komentarzach i mogą być nieco bardziej sprytne niż boty (widzieliśmy komentarze z wątpliwymi linkami dodanymi do pustych miejsc w tekście komentarza).

3. Trackbacki i Pingbacki

Zgodnie z definicją Google, trackback to „jeden z trzech rodzajów metod linkback dla autorów stron internetowych, którzy proszą o powiadomienie, gdy ktoś prowadzi do jednego z ich dokumentów”. Dla naszych celów możesz założyć, że pingbacki są zasadniczo tym samym. Prawdopodobnie już wcześniej widziałeś trackbacki. Istnieją one jako lista linków, zwykle w obrębie lub poniżej sekcji komentarzy w blogu. Dla celów spamerów cel jest prosty – wspomnij o blogu we własnym poście i uzyskaj link z powrotem.

Każdy z tych typów spamu jest problematyczny i często otrzymujesz więcej niż jedną kategorię. Razem mogą zapchać sekcję komentarzy i powodować różnego rodzaju problemy.

Jak spam spam wpływa na Twoją witrynę WordPress

Spam zwrotny

Spamerzy wykorzystują trackbacki do tworzenia linków do nieistotnych stron.

Możesz uznać spam za zwykłą irytację. Jednak pozostawienie tej opcji niezaznaczonej może mieć negatywne konsekwencje dla Twojej witryny. Oprócz tego, że czytelnicy nie czują się komfortowo, spam w komentarzach może szkodzić Twojej witrynie na wiele sposobów, powodując:

 • Utrata pozycji w wyszukiwarkach. Google celuje w złe linki w Twojej witrynie w celach rankingowych, nawet w komentarzach.
 • Potencjalne ryzyko dla czytelników. Linki w komentarzach do spamu mogą prowadzić do złośliwych stron.
 • Problemy z prędkością witryny i czasem ładowania. Zbyt wiele komentarzy może przeciążać bazę danych WordPress i spowolnić działanie witryny.

Każdy blog, który umożliwia komentowanie, jest podatny na spam. Posiadanie planu działania na rzecz jego ograniczenia i zwalczania jest jedynym sposobem na ochronę witryny i czytelników.

Jak walczyć ze spamem w komentarzach WordPress

Chociaż spam w komentarzach jest nieunikniony, są dobre wieści. Możesz zwalczyć tę zarazę, moderując swoje komentarze i wykorzystując je Wbudowane narzędzia WordPress.

Najpierw upewnij się, że masz włączone moderowanie komentarzy. Dzięki temu możesz zatwierdzić dowolny komentarz, zanim zostanie opublikowany w Twojej witrynie. Jeśli nie masz czasu na sprawdzenie każdego komentarza, możesz ustawić parametry na podstawie kilku czynników. Na przykład poniżej Ustawienia> Dyskusja możesz:

 • Oznacz komentarz jako spam na podstawie liczby zawartych w nim linków.
 • Komentatorzy z czarnej listy w reakcji na poprzedni spam.
 • Wyłącz trackbacki i pingbacki.
 • Zezwalaj tylko zarejestrowanym użytkownikom na publikowanie komentarzy.

Nie zapomnij o największej broni w domyślnym arsenale: wtyczkach. Istnieje mnóstwo świetnych darmowych i otwartych wtyczek, które można dodać do instalacji WordPress, aby sprawdzić komentarze i odfiltrować wszystko, co wygląda jak spam.

Zmniejsz spam w komentarzach w witrynie WordPress dzięki wtyczce

Jedną z najlepszych rzeczy w korzystaniu z WordPressa jest łatwość dostosowywania. Jeśli chodzi o komentarze na blogu, możesz użyć wtyczek WordPress do ochrony przed spamem, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo. Oto trzy wtyczki, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad spamem w komentarzach.

1. Akismet

wtyczka antyspamowa akismet

Jak nie wspomnieć o Akismet? Ta wtyczka jest domyślnie instalowana na blogach WordPress i jest bezpłatna dla osobistych blogerów (z komercyjną miesięczną subskrypcją ustawioną na 5 USD miesięcznie, a rozwiązania dla przedsiębiorstw dostępne za 50 USD miesięcznie).

Korzystając z rozwiązania typu spam typu „catch-all”, takiego jak Akismet, musisz zaakceptować fakt, że niektóre uzasadnione komentarze mogą zostać oznaczone jako spam. Jest to po prostu koszt blogowania i korzystania z automatycznego blokowania spamu. Problem dotyczy głównie ludzkich spamerów. Spam jednej osoby jest uzasadnionym komentarzem innej osoby, więc jeśli ludzie nie mogą się zgodzić w 100% przypadków, jaką szansę ma wtyczka?

jednak, w przeważającej części Akismet wykonuje świetną robotę. Utrzymuje ogromną ilość spamu na moim blogu, a tylko sporadyczne uzasadnione komentarze są wykrywane. Ponadto zajmuje się również spamem typu trackback – ogromną zaletą.

Kluczowe cechy:

 • Blokuje komentarze i spam typu trackback.
 • Automatycznie sprawdza wszystkie komentarze.
 • Historia komentarzy, dzięki czemu możesz sprawdzić, które komentarze zostały zablokowane przez wtyczkę lub moderatorów.
 • Zawiera ustawienia „Odrzuć”, aby automatycznie blokować najgorszy spam.

Cena £: Akismet to darmowa wtyczka, która może być już zainstalowana na Twoim blogu.

Zdobądź Akismet

2. Pszczoła antyspamowa

pszczoła antyspamowa

Ta wtyczka wykorzystuje technikę „garnka miodu”, aby niewidocznie łapać boty. Ludzie nie zobaczą captchas, ale boty będą, a następnie zostaną uwięzione jako spam. Antyspam Pszczoła działa jak zapora ogniowa, blokując zarówno automatyczny, jak i ukierunkowany spam. Ponieważ blokuje te komentarze, zanim dotrą do bazy danych, nigdy nie musisz się martwić, że spowolnią one działanie Twojej witryny.

Kluczowe cechy:

 • Blokuje spam trackback i pingback.
 • Zapobiega spamowi z przodu strony, więc nigdy nie trafia do bazy danych WordPress.
 • Działa ze wszystkimi głównymi narzędziami do tworzenia formularzy.

Cena £: Antispam Bee to darmowa wtyczka.

GET AntiSpam Bee

3. Titan Anti-spam

Tytan antyspam i wtyczka wordpress bezpieczeństwa

Antyspam używa niewidocznych captchas do blokowania wszystkich robotów spamujących w komentarzach. Wersja pro blokuje również ręcznie przesyłany spam. Chociaż ta wtyczka świetnie powstrzymuje niechciane komentarze, nie chroni jednak innych typów formularzy w Twojej witrynie. Oznacza to, że możesz chcieć użyć tej wtyczki z czymś innym, aby uzyskać dodatkową ochronę formularza. Jest to jednak nadal doskonała lekka opcja.

Szukasz więcej opcji ochrony? Anti-Spam Pro zawiera dodatkowe ustawienia ręcznej ochrony przed spamem, dzięki czemu możesz dalej automatycznie zapobiegać komentarzom, które zajmują wysoką pozycję w skali punktów spamowych (z więcej niż określoną liczbą linków, słów lub oznaczonych słów spamowych).

Kluczowe cechy:

 • Domyślnie blokuje trackbacki.
 • Zapobiega przedostawaniu się automatycznego spamu do bazy danych WordPress.
 • Wersja Pro blokuje spam ręczny.

Cena £: Anti-Spam jest bezpłatny, a wersja pro dostępna za 25 USD.

UZYSKAJ Titan ANTY-SPAM

4. WPBruiser

WP Bruiser WordPress Wtyczka antyspamowa

WPBruiser obiecuje działać od momentu instalacji. Ta wtyczka łączy ochronę przed brutalną siłą z blokowaniem spamu w komentarzach. Możesz go użyć do ochrony wszystkich swoich formularzy, a czytelnicy nigdy nie będą musieli używać captcha. Ogólnie rzecz biorąc, jest to kompleksowa i przyjazna dla użytkownika opcja.

Kluczowe cechy:

 • Obejmuje ochronę przed brutalną siłą.
 • Umożliwia blokowanie złośliwych adresów IP.
 • Jest kompatybilny z WordPress Multisite.
 • Oferuje rozszerzenia, które działają ze wszystkimi głównymi narzędziami formularzy.

Cena £: WPBruiser to darmowa wtyczka z opcjonalne rozszerzenia.

Uzyskaj WPBruiser

5. Ukryj trackbacki

Ta ostatnia wtyczka jest bardzo prosta, ponieważ po prostu robi to, co mówi tytuł – ukrywa trackbacki. Chociaż możesz całkowicie wyłączyć trackbacki, warto je ukryć, jeśli chcesz śledzić, kto do Ciebie prowadzi. Ta wtyczka usuwa trackbacki z interfejsu użytkownika, ale nadal umożliwia ich wyświetlanie na pulpicie WordPress.

Cena £: Ukryj Trackbacki jest całkowicie darmowe.

Uzyskaj Ukryj Trackbacki


Spam w komentarzach jest prostym faktem w Internecie, chyba że planujesz całkowicie wyłączyć komentarze. Ochrona witryny przed nieodpowiednimi komentarzami ma kluczowe znaczenie dla jej ogólnego stanu i wydajności. Usuwając komentarze do spamu, możesz zachować czystość bazy danych, zadbać o wygodę użytkowników i poprawić zaangażowanie.

Czy masz pytania dotyczące zarządzania spamem w witrynie WordPress? Lub porady, które należy dodać do listy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me