Jak utworzyć post na blogu WordPress

Więc chcesz zostać blogerem. To cudownie! Ale co, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z blogowaniem i nie wiesz, jak napisać post na blogu? Może masz już doświadczenie w pisaniu, a może nie. Wszystko, co wiesz, to że masz rzeczy do podzielenia się z resztą świata. W tym artykule pomożemy Ci zacząć od napisania pierwszego posta i opublikowania go za pomocą WordPress.


Zacznij od pomysłu

Jak powie ci każdy doświadczony pisarz, pisanie jest trudne – zwłaszcza na początku. Ale nie zastraszaj się! Na początek wystarczy pomysł. Jeśli masz już pomysł, a nawet kilka, to świetnie! Jeśli tego nie zrobisz, ta sekcja pomoże Ci rozpocząć burzę mózgów pomysłów o czym pisać (i być może zainspirować jeszcze więcej dla tych z Was, którzy już mają pomysły).

Najpierw musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki jest cel twojego bloga? Czy ma to dotyczyć wszystkiego i czy tylko wypełnia określoną niszę w blogosferze? Określenie celów blogu pomoże Ci wymyślić pomysły na posty.

Częścią wymyślania pomysłów na posty jest powód do opublikowania. Dlaczego piszesz post? Co zamierzasz zrobić w tym poście, jeśli w ogóle? Powód może być tak prosty, jak: „Publikuję tylko dlatego, że mogę”, ale oto kilka pytań, które sprawią, że zaczniesz myśleć (które, nawiasem mówiąc, mogą również odnosić się do celu bloga, a nie tylko postu) :

  • Piszesz tutoriale?
  • Udostępnianie przepisów?
  • Informowanie mas o przyczynie lub ważnym temacie?
  • Dzielenie się przemyśleniami i opiniami?
  • Zapewnienie wiedzy specjalistycznej?
  • Aktualizowanie znajomych i rodziny o Twoim życiu?

Cokolwiek zdecydujesz się napisać, ważne jest, abyś pisał o tym, co chcesz lub na czym ci zależy. Pisanie na swoim blogu to nie to samo, co pisanie na zlecenie – możesz wybierać tematy bez konieczności ich zatwierdzania lub sprawdzania przez kogokolwiek. Może to rant na temat kontrowersyjnej kwestii. Może to rada lub samouczek, który chciałbyś, żeby ktoś ci dał. Może naprawdę podobał Ci się mem, przepis, książka lub film. Może właśnie piszesz post, który ktoś inny Ci się podoba. Ogranicza Cię tylko to, co możesz wymyślić.

Pisanie Twojego postu

Pisanie posta na blogu

Naprawdę nie ma dobrego lub złego sposobu na napisanie posta na blogu, ale istnieje podstawowy proces, który większość pisarzy stosuje: burza mózgów. Zarys. Wersja robocza. Poprawić. Czytać korektę. Publikować.

Po wymienieniu kilku pomysłów i wybraniu tematu pomocne może być zaplanowanie tego, co chcesz napisać. Na zarys służy jako przewodnik po tym, co powie Twój post. Ale nie każdy post będzie wymagał konspektu, więc nie myśl, że musisz go mieć za każdym razem.

Co, jeśli zarys, czy nie, po prostu nie wiesz, co powiedzieć? W porządku Tylko napisz. Umieszczenie słów na stronie spowoduje, że pojawi się więcej słów, a zanim się zorientujesz, napiszesz kilka akapitów, może nawet kilka stron. Nie ma znaczenia, czy to, co napisałeś, jest wystarczające, zbyt duże, dobre, a nawet możliwe do opublikowania – to tylko pierwszy wersja robocza. (To prawda, że ​​czasem możesz to zrobić za pierwszym razem – ale nie spodziewaj się!)

Następnym krokiem jest rewizja. Podobnie jak w przypadku konspektu, nie jest to krok, który należy podjąć za każdym razem; możesz po prostu opublikować swój pierwszy szkic bez zmian. Ale w zależności od tego, kim są Twoi czytelnicy i jak profesjonalnie się prezentujesz, może być korzystne wykonanie co najmniej jednej zmiany. Możesz spojrzeć na to, co napisałeś, zdecydować, co jest ważne i zmienić to, co jest niepoprawne lub nie ma sensu.

Korekta jest ważne. Autokorekta ma duży wpływ na pisownię, ale nie może sprawdzić kontekstu wpisywanych słów. Pamiętaj więc, aby zrobić małą korektę, aby upewnić się, że używasz dobrego angielskiego i nie masz literówek. Jeśli chcesz, aby ktoś sprawdził Twój post przed tobą, napisz do przyjaciela lub współpracownika, któremu ufasz.

Optymalizacja wyszukiwarek WordPress

Ponieważ Twój blog jest w Internecie, pamiętaj o SEO podczas pisania postu. Istnieje mnóstwo informacji na temat SEO (są tam całe blogi poświęcone temu tematowi Yoast i Moz), i nie będziemy w stanie opisać wszystkiego na temat posta SEO w WordPressie w tym poście. Ale jednym z najważniejszych punktów SEO, o których należy pamiętać podczas pisania postu słowa kluczowe.

Słowa kluczowe są tematem Twojego postu i prawdopodobnie będziesz używać tych samych słów kluczowych wielokrotnie, pisząc więcej postów na swoim blogu. Wyszukiwarki (takie jak Google lub Bing) zauważą, że regularnie dodajesz treści i pojawiają się te same słowa lub krótkie frazy. Pomoże Ci to uplasować się w wynikach wyszukiwania tych haseł, ułatwiając nowym czytelnikom znalezienie Ciebie. Aby pomóc w SEO post, możesz również rozważyć darmową wtyczkę, taką jak Yoast SEO lub Wszystko w jednym SEO który dodaje opcje SEO bezpośrednio na stronie posta.

Masz teraz podstawy pisania postów na blogu. Jeśli nadal potrzebujesz pomocy w pisaniu, potrzebujesz pomocy mnóstwo innych dostępnych zasobów. Ale na razie przejdziemy do publikowania Twojego postu.

Tworzenie posta w WordPress

Istnieje kilka sposobów na opublikowanie wersji roboczej w WordPress. Pierwszym i najłatwiejszym jest napisanie go bezpośrednio w WordPress. Po prostu zaloguj się na swojej stronie i dodaj nowy post, co możesz zrobić na jeden z trzech sposobów:

  1. Kliknij ikonę znaku plus w nagłówku.
  2. Z pulpitu administracyjnego WP Admin przejdź do postów w menu na pasku bocznym i kliknij Dodaj nowe.
  3. Również z pulpitu administracyjnego WP Admin użyj widżetu Szybki szkic.

Trzy sposoby dodawania posta WordPress

Niezależnie od wybranej opcji kliknij pole edytora tekstu i zacznij pisać. Jeśli nie publikujesz go od razu – na przykład, jeśli musisz przerwać pisanie lub chcesz go później zmienić – kliknij Zapisz Projekt przycisk. Spowoduje to zapisanie wersji roboczej, aby można było wrócić do niej później, nawet po wylogowaniu.

I nie zapomnij zoptymalizować tytułu posta SEO. Spróbuj wybrać coś chwytliwego, co ludzie będą chcieli kliknąć. Powinieneś także dodać kilka słów kluczowych, aby mieć nadzieję, że pojawią się w wynikach wyszukiwania.

Zapisz Projekt

Drugim sposobem dodania wersji roboczej do WordPress jest napisanie posta w edytorze tekstu oraz skopiowanie i wklejenie go do edytora tekstu w WordPress. Może to być trudne, ponieważ czasami formatowanie zmienia się lub powoduje problemy podczas kopiowania i wklejania, więc jeśli chcesz iść tą drogą, zalecamy użycie podstawowego edytora, takiego jak Notatnik lub TextEdit.

Wyczyść formatowanie postu

Jeśli naprawdę chcesz używać programu Word lub Pages, po prostu wklej treść na karcie „tekst” podczas tworzenia posta WordPress. Jeśli zapomnisz i wkleisz treść na karcie „wizualne”, możesz użyć przycisku „wyczyść formatowanie”, aby usunąć formaty tekstowe (pogrubienie, kursywa, przekreślenie) – ale nadal będziesz musiał kliknąć kartę tekstową, aby wyszukać wszelkie zakresy lub tagi.

Formatowanie postu

Po utworzeniu treści możesz ją ulepszyć, dodając formatowanie. WordPress ma mnóstwo świetnych opcji wbudowanych w edytor postów, które pomagają uczynić twoją treść bardziej czytelną, zarówno dla prawdziwych czytelników, jak i dla botów wyszukiwarek. Aby zobaczyć je wszystkie, kliknij „przełącznik paska narzędzi”, aby otworzyć zlew kuchenny.

Formatowanie blogu zlew kuchenny

Podstawy

Niektóre ważne opcje, których prawdopodobnie będziesz używać, powinny być widoczne na ikonach przycisków. Listy pogrubione, pochylone, podkreślone, wypunktowane i uporządkowane powinny być znane. Są to ważne narzędzia pomagające zwiększyć czytelność swoich postów na blogu i podkreślenia słów kluczowych dla wyszukiwarek.

Formatowanie postów na blogu

Dodawanie linków do postów

Podczas tworzenia postu możesz dodać linki do powiązanych treści. To jest świetne! Łączenie sprawia, że ​​Twoje treści są bardziej wartościowe dla czytelników, a także dla wyszukiwarek podobnych do nich, gdy łączysz się z renomowanymi źródłami. Po prostu zaznacz tekst, do którego chcesz dodać link (zwany tekstem kotwicy) i kliknij przycisk wstawiania / edycji łącza. Podczas wstawiania linków zaznacz pole wyboru, aby otworzyć link w nowym oknie lub karcie, w ten sposób czytelnicy pozostaną na Twojej stronie.

Formatowanie linków do postów na blogu

Kolejna wskazówka dotycząca linku polega na dodaniu atrybutu tytułu po stronie „tekstowej” edytora (a jeśli nie chcesz tego robić lub nie wiesz, jak to zrobić, stworzyliśmy prostą wtyczkę, która automatycznie doda atrybuty tytułu dla Was). Tytuły linków są ważne, ponieważ informują czytelników, gdzie je wysyłasz, a także dla SEO, ponieważ możesz dodać lepszy opis (ze słowami kluczowymi) do linku, zamiast polegać na tekście zakotwiczonym.

Dodawanie nagłówków i podtytułów

Powinieneś dodawać nagłówki do prawie każdego wpisu. Mogą to być nawet te same nagłówki, których użyłeś, kiedy pierwotnie opisywałeś swój post. Nagłówki pomagają czytelnikom poruszać się po Twoich treściach i podążać za tobą. Dla SEO, twój struktura kursu informuje wyszukiwarki, która treść jest najważniejsza (nie zapomnij tych słów kluczowych).

Formatowanie nagłówków postów na blogu

Po prostu kliknij pole rozwijane, aby wybrać nagłówki. Zazwyczaj Twoim postem na blogu jest Nagłówek 1 (który używa znacznika formatowania H1), co oznacza, że ​​jest to najważniejsza fraza na stronie. Następnie powinieneś użyć nagłówków H2 dla swoich głównych sekcji treści, a następnie podtytułów H3 poniżej. Możesz kontynuować (H4, H5, H6), ale jeśli nie masz do czynienia z bardzo szczegółowymi treściami, zwykle jest to przesada, a po nagłówkach H3 możesz po prostu użyć pogrubionego tekstu.

Publikowanie Twojego postu

WordPress zawiera kilka opcji, gdy przygotowujesz się do opublikowania posta. Możesz wybrać, czy chcesz, aby Twój wpis był publiczny, czy chroniony hasłem5, a także czy chcesz go natychmiast opublikować, czy też zaplanować jego automatyczne publikowanie w przyszłości. Jest też przycisk do podglądu Twojego postu, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak będzie wyglądał na żywo.

publikować

Kategorie i tagi WordPress

Możesz także dodać kategorie i tagi do swojego postu, co zalecamy zrobić przed opublikowaniem. Kategorie są szersze i powinny być ogólnymi tematami poruszanymi na blogu. Na przykład tutaj w WPExplorer nasze kategorie blogów obejmują Motywy WordPress, Wskazówki, Recenzje, Prezenty i kilka innych. Tagi są bardziej szczegółowe i powinny być bardzo skoncentrowane. Jeśli tagi zostały dodane do tego postu, mogą to być blogi, pisanie, początkujący, blog SEO lub coś podobnego.

Jak widać, kategorie i tagi są bardzo ważne dla SEO witryny, a gdy masz już kilka postów, powinieneś dodać jedną lub więcej kategorii i tagów do każdej z nich. pomoże utrzymać porządek w przyszłości i pomoże czytelnikom przeglądać Twoje posty.

kategorie_tagi

Obrazy WordPress

Ostatnią opcją, którą możesz chcieć dodać, jest wyróżniony obraz. Możesz wstawić wszystkie rodzaje multimediów do posta WordPress, ale wyróżniony obraz jest wybierany za pomocą opcji po prawej stronie treści.

Wyróżniony obraz WordPress

Polecane obrazy są doskonałym narzędziem, ponieważ pojawią się w wynikach wyszukiwania obrazów. Kiedy przesyłasz nowy obraz, pamiętaj, aby nadać mu dobry, zgodny z SEO tytuł i tekst alternatywny. Tytuł obrazu ma na celu ułatwienie dostępu i będzie używany przez czytniki ekranu, podczas gdy tekst alternatywny będzie widoczny dla wyszukiwarek.

Dodawanie wyróżnionych zdjęć WordPress

Po ustawieniu wszystkich tych opcji możesz wreszcie opublikować swój post! Po prostu kliknij Publikować i gotowe. Kliknij przycisk, aby udostępnić swój post na żywo, gdzie ludzie i wyszukiwarki mogą go znaleźć!

Musisz dokonać zmiany?

Jeśli kiedykolwiek poczujesz potrzebę cofnięcia się i zmiany czegokolwiek, lub jeśli zdasz sobie sprawę, że popełniłeś błąd, możesz cofnąć edycję opublikowanych postów w dowolnym momencie. Możesz to zrobić z widżetu „Twoje rzeczy” na pulpicie nawigacyjnym lub z ekranu „Wszystkie posty”.

Wniosek

Pisanie pierwszego posta na blogu może być przerażające, ale nie musi tak być! Postępuj zgodnie ze wskazówkami w tym artykule, aby napisać i opublikować post na blogu na WordPress, a wkrótce będziesz blogować jak profesjonalista. Jak to było pisać swój pierwszy post? Jak się czułeś po kliknięciu Publikuj? Podziel się swoimi historiami w komentarzach poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me