Może pamiętasz post, który napisałem o tym, jak zmienić permalinki bez zakłócania podstawowej struktury jakiś czas temu. Zdecydowałem, że nadszedł czas, aby nieco powrócić do tego tematu i poświęcić trochę więcej czasu na szczegółowe omówienie, w jaki sposób ogólnie poprawić strukturę witryny WordPress. Oto krótkie podsumowanie mojego pierwszego postu:


  • Linki bezpośrednie to adresy URL postów / stron Twojej witryny.
  • Permalinki są kluczem do wydajności SEO Twojej witryny, ponieważ są wykorzystywane przez wyszukiwarki do lokalizowania Twoich postów lub stron w celu znalezienia odpowiednich wyników wyszukiwania.
  • Składnia twoich linków bezpośrednich jest kluczowa i wymaga dokładnego przemyślenia.
  • Możesz użyć Prostych przekierowań 301, aby naprawić przekierowania 301 po zmianie struktury permalink.

W tym poście wyjaśnię sposoby dalszego ulepszania struktury bezpośredniego łącza do witryny WordPress. Na początek, chyba że masz dobry powód, aby zmienić strukturę permalink, ogólnie powinieneś pozostawić ją nietkniętą. Najlepiej zrobić to, gdy witryna jest nowa, w przeciwnym razie możesz stracić jej pozycję w rankingu. Niedobrze! Ale jeśli po prostu musieć zmień linki bezpośrednie, czytaj dalej.

Najczęstsze struktury Permalink

Teoretycznie WordPress pozwala na maksymalnie dziesięć bezpośrednich łączy tagi struktury możesz używać do tworzenia unikalnych bezpośrednich łączy, ale w rzeczywistości większość stron WordPress używa mniej niż pięciu znaczników struktury, w tym: Nazwa postu, Dzień i imię, Kategoria i Nazwisko oraz Miesiąc i nazwa.

Struktura witryny WordPress i łącza bezpośrednie

Nazwa postu

Nazwa postu (/% postname% /) jest prawdopodobnie najpopularniejszym obecnie używanym znacznikiem struktury, ponieważ zapewnia krótkie i ładne adresy URL, które można łatwo zapamiętać. Wiele blogów używa tego znacznika struktury z tego prostego powodu. Ponadto nazwa wpisu nie określa daty publikacji, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia „ponadczasowych” treści, które pozostaną aktualne przez długi czas.

Ze względu na popularność Post Name większość osób błędnie zakłada, że ​​jest to najlepszy tag struktury dla SEO, ale prawda jest taka, że ​​nie ma wiarygodnych faktów na poparcie tych twierdzeń. Nazwa postu wydaje się być osobistą preferencją dla wielu właścicieli witryn WordPress.

Dzień i imię

Rozszerzenia rodzajów znaczników Post Name, Day and Name (/% year% /% monthnum% /% day% /% postname% /) są zwykle używane na blogach, gdzie wymagana jest wysoka dokładność pod względem czasu publikacji. Ta struktura permalink obejmuje dzień, miesiąc i rok, w którym część treści została opublikowana. Nazwa i nazwa są najczęściej używane w witrynach z wiadomościami, które publikują kilka artykułów dziennie.

Kategoria i nazwa

Kategoria i nazwa (/% category% /% postname% /) ułatwia użytkownikom przeglądanie treści w witrynie na podstawie kategorii. Pozwala również wstawić większość słów kluczowych do twoich adresów URL. Jeśli wybierzesz tę strukturę, trzymaj ślimaki kategorii krótkie i wyraziste. Przy prawidłowym użyciu, Kategoria i Nazwa mogą zdziałać cuda dla Twojego SEO.

To powiedziawszy, istnieje kilka powodów, dla których powinieneś pomyśleć dwa razy przed użyciem tej struktury. Po pierwsze, nie będziesz w stanie przenieść posta do innej kategorii w przyszłości, ponieważ niektóre witryny mogą zawierać linki do tego postu. Po drugie, słowa kluczowe użyte w nazwie Twojego posta zyskują mniejszą wagę w wyszukiwarkach, ponieważ są wypychane na koniec adresu URL. Im dalej od nazwy domeny najwyższego poziomu, tym mniejszą wagę niosą.

Miesiąc i nazwa

Month and Name (/% year% /% monthnum% /% postname% /) to kolejna szeroko stosowana struktura permalink, która jest bardzo podobna do Day and Name pod względem SEO. Oba w zasadzie mają podobne korzyści i pułapki. Podobnie jak w przypadku Dnia i nazwy, miesiąc i nazwa wyświetla w poście nazwę i datę postu (tym razem miesiąc), ale wygenerowane adresy URL są krótsze niż dzień i nazwa o dwa znaki.

Struktura niestandardowa

Niestandardowe linki bezpośrednie pozwalają dostosować strukturę linków bezpośrednich do swojego bloga. Najpopularniejsze struktury niestandardowe to /% postname% /% post_id% / i /% postname% /.

Użytkownicy WordPress są w dużym stopniu podzieleni na temat niestandardowych łączy bezpośrednich. Z jednej strony, niektórzy ludzie przysięgają, że niestandardowa struktura permalink jest najlepsza dla SEO, jeśli jest używana poprawnie. Tymczasem inni twierdzą, że nie ma znaczącej różnicy pod względem SEO. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest wypróbowanie go samemu, najlepiej na nowym blogu. Eksperymenty wygrywają dzień!

Więc jaką strukturę powinieneś przyjąć?

Z wyjątkiem domyślnej struktury, wszystkie permalinkowe struktury WordPress są przyjazne SEO i dają mniej więcej podobne wyniki SEO. Zasadniczo sprowadza się to do osobistych preferencji oraz celu lub rodzaju prowadzonego bloga. Najważniejsze jest to, że bez względu na wybraną przez ciebie strukturę bezpośredniego połączenia upewnij się, że jest ona czytelna dla ludzi, a twoje główne słowa kluczowe znajdują się jak najbliżej domeny najwyższego poziomu.

Małe poprawki mogą mieć znaczenie

Permalink Tweaks

Widzieliśmy więc, że sama zmiana struktury linków bezpośrednich nie przyniesie żadnych znaczących rezultatów, jeśli Twoim głównym celem jest SEO. Jednak kilka dodatkowych poprawek może poprawić gotowość Twojej witryny do wyszukiwania i zapewnić widoczność wyników wyszukiwania w przyszłości. Jak już wspomniano, wszystkie struktury permalink WordPress są całkiem dobre pod względem SEO. Możesz użyć całego zakresu zmiennych w dowolnej strukturze, którą wybierzesz. W przypadku niestandardowych permalinków możesz podnieść go o jeden poziom wyżej, używając niestandardowych wartości.

Jakie są wartości niestandardowe, możesz się zastanawiać? Jeśli potrzebujesz znaczących wyników SEO w swojej strukturze permalink, możesz skorzystać z zaawansowanej struktury URL, która pozwala dodawać niestandardowe wartości w twoich bezpośrednich linkach poprzez niestandardowe posty i pola. Wymaga to jednak pewnych modyfikacji wewnętrznych funkcji WordPressa, co ostatecznie oznacza wydawanie pieniędzy na zatrudnienie programisty lub doskonalenie umiejętności kodowania.

Wydajność 

Jeśli jesteś właścicielem bloga, który generuje duży ruch, taki jak witryna handlu elektronicznego lub jakiś rodzaj firmy internetowej, wydajność witryny ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na ogólne wrażenia użytkownika. Skuteczność to przede wszystkim szybkość witryny lub czas ładowania strony. Niska prędkość ładowania strony może wpłynąć na współczynnik konwersji i ostatecznie na sprzedaż.

Wróćmy więc do rzeczy; chociaż struktura linków ma niewielki lub żaden wpływ na wydajność małych witryn, może wpływać na szybkość ładowania strony w przypadku większych witryn z dużymi bazami danych. Jest to tym bardziej problem, gdy użytkownicy przeszukują Twoją witrynę w poszukiwaniu określonych treści.

Gdy użytkownik wydaje zapytanie w witrynie WordPress, PHP nie przeszukuje całej bazy danych; zamiast tego przeszukuje tabele, które mają te same znaczniki daty (rok, miesiąc i dzień). To samo dotyczy linków zawierających kategorię i archiwum. Z tego powodu Twoja struktura bezpośredniego połączenia powinna idealnie zawierać datownik, taki jak /% year% /% monthnum% /% postname% /.

W przypadku struktur zawierających tylko pola tekstowe WordPress przeszukuje całą bazę danych, ponieważ „wykonuje więcej pracy”, próbując rozróżnić strony i posty, ponieważ nie ma żadnych zmiennych. W związku z tym wpłynie to na szybkość ładowania strony. Dlatego powinieneś unikać używania kategorii przed nazwą postu w strukturze linków bezpośrednich.

Pamiętaj, że istnieje wiele innych czynników, które mogą wpływać na wydajność Twojej witryny WordPress i należy je również zoptymalizować. Ponadto różnice w wydajności dotyczące struktury permalink są bardziej widoczne na stronach WordPress ze stosunkowo dużą ilością treści, więc miej to na uwadze przy uruchamianiu nowych stron!


Wszelkie zwykłe struktury, które zapewnia WordPress, oprócz domyślnych, wystarczą dla zwykłych lub osobistych blogów. Współczynniki stałe, wszystkie struktury dają identyczne wyniki i pomimo kilku twierdzeń, nie ma dowodów na to, że jedna konkretna struktura jest lepsza od drugiej dla stosunkowo małych stron internetowych.

Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanej niestandardowej struktury permalink, być może będziesz musiał wprowadzić poprawki do niektórych funkcji wewnętrznych, aby użyć niestandardowych wartości w adresach URL, co może prowadzić do nieznacznej poprawy SEO. A w przypadku zajętych witryn WordPress ze znaczną ilością treści struktura adresu URL zawierająca datownik może nieznacznie poprawić szybkość ładowania strony podczas przeszukiwania treści.

Jakiej struktury permalink używasz na swojej stronie? Czy uważasz, że jeden jest bardziej skuteczny niż jakikolwiek inny? W jaki sposób twoja permalinkowa struktura wpłynęła na twoje SEO lub wydajność? Bardzo chciałbym usłyszeć twoje przemyślenia na ten temat w komentarzach poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me