Platforma WordPress jest używana przez osoby i organizacje na całym świecie do hostowania dynamicznych treści internetowych. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale duża część popularnych blogów, serwisów informacyjnych i blogów działa na WordPress. Ten popularny CMS (system zarządzania treścią zapewnia ramy do pracy z tekstem, obrazami i wideo.


Jak popularny jest ten system zarządzania treścią (CMS)? Tak popularny, że stanowi około 30% WSZYSTKICH stron internetowych w Internecie.

Każda instalacja WordPress zaczyna się od motywu. Motywy kontrolują wygląd strony internetowej za pomocą arkuszy stylów, które definiują kolory, czcionki i obramowania stron internetowych. Możesz przeglądać popularne motywy WordPress online, niektóre z nich są bezpłatne, a inne wymagają zakupu.

Ale co się dzieje, gdy chcesz zainstalować lub zmienić motywy, a WordPress zaczyna wyrzucać błędy lub nie działa poprawnie? Sprawdź poniższe wskazówki, aby uzyskać sugestie dotyczące rozwiązywania problemów.

1. Migruj bezpiecznie

Bezpiecznie migruj do nowego motywu

Jeśli niedawno przeszedłeś z jednego motywu WordPress na inny lub planujesz to zrobić w najbliższej przyszłości, powinieneś spodziewać się pewnych nierówności na drodze. Migracja między kompozycjami może wymagać wielu zmian konfiguracji, które mogą wymagać rozwiązania problemów.

Na początek przeglądaj nowe motywy z renomowanego źródła. Polecamy witryny takie jak oficjalny katalog WordPress, ThemeForest, eleganckie motywy itp. Unikaj wyszukiwania i pobierania nielegalnych „bezpłatnych” kopii motywów premium. Witryny te mogą oferować motywy, które przypadkowo lub celowo zawierają błędy lub inne znane problemy z bezpieczeństwem.

Przed kontynuowaniem wykonaj pełną kopię zapasową starej witryny i motywu przed uruchomieniem jakiejkolwiek aktywności związanej z migracją (chociaż istnieje wiele innych wskazówek, których możesz użyć, aby bezpiecznie zmienić motyw WordPress).

Gdy będziesz gotowy, aby przejść do nowego motywu, zaloguj się do konsoli administracyjnej WordPress i przejdź do zakładki „Wygląd”. Kliknij przycisk „Aktywuj” obok żądanego motywu. Pamiętaj, że migracja może zająć dużo czasu i może być aktualizowana etapami.

2. Odśwież łącza

Odśwież i zapisz Permalinks

Po zainstalowaniu nowego motywu w witrynie WordPress może on obejmować zmiany konfiguracji dotyczące sposobu zarządzania podstronami. Może to spowodować powstanie nowego formatu adresu URL, który może powodować błędy dla odwiedzających.

Aby rozwiązać problem z adresem URL, przejdź do konsoli administracyjnej i skorzystaj z karty „Ustawienia”. Następnie przejdź do Podmenu „Permalinks”. Przewiń w dół i kliknij „Zapisz zmiany”, aby opróżnić permalinki. Powinno to zaktualizować wszystkie adresy URL stron, aby były ze sobą poprawnie połączone.

3. Uruchom aktualizacje motywów

Aby komputer i smartfon były szczęśliwe i zdrowe, należy przeprowadzać okresowe aktualizacje oprogramowania. Mogą one obejmować kombinację nowych funkcji oraz ulepszeń lub poprawek bezpieczeństwa. Pominięcie aktualizacji może narazić Cię na cyberatak.

Ten sam scenariusz dotyczy hostów i motywów WordPress. Jeśli w Twoim motywie występuje błąd bezpieczeństwa, hakerzy mogą być w stanie infiltrować systemy wewnętrzne i potencjalnie ujawnić poufne informacje. Programiści stale aktualizują swoje motywy, aby poprawić wydajność i rozwiać obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Gdy nowa aktualizacja dla motywu WordPress stanie się dostępna, w konsoli administracyjnej pojawi się dymek powiadomienia. Przejdź do karty „Aktualizacje” w sekcji „Strona główna” i potwierdź decyzję o przejściu do nowej wersji wybranego motywu. Niektóre motywy obsługują także automatyczne sprawdzanie i instalację aktualizacji. Na przykład, jeśli używasz motywu zakupionego od Themeforest, wtyczka Envato Market jest absolutną koniecznością. Ta wtyczka ułatwia instalację i aktualizację wszystkich motywów Envato i zakupów wtyczek z pulpitu nawigacyjnego WordPress.

Najważniejsze jest, aby zainstalować tylko najnowszą wersję motywu, w przeciwnym razie możesz napotkać komunikaty o błędach dotyczące niezgodności z platformą WordPress, wtyczkami lub obydwoma.

4. Sprawdź ustawienia witryny

Sprawdź ustawienia witryny

Podczas pracy ze złożonym motywem, który był dostosowywany w przeszłości, poprawne połączenie środowiska WordPress z nazwą domeny może być trudne. Domena witryny to podstawowy adres URL używany dla odwiedzających, co oznacza adres .com lub .net.

Uruchomienie instancji WordPress nie zapewnia automatycznie dostępu do nazwy domeny. Musisz go uzyskać za pośrednictwem rejestratora internetowego. Po zakończeniu transakcji możesz poinstruować nazwę domeny, aby wskazywała witrynę internetową WordPress.

Jeśli masz problemy z motywem WordPress i masz problemy z poruszaniem się po nim w przeglądarce internetowej, zacznij od otwarcia konsola administracyjna i przejście do ogólnego menu „Ustawienia”. Stamtąd przewiń w dół do sekcji, w której określasz, które adresy internetowe mają być używane.

W polu „Adres WordPress” upewnij się, że podałeś prawidłowy adres URL lub adres IP wskazujący na twój główny serwer WordPress. Jeśli korzystasz z usługodawcy hostingowego opartego na chmurze, informacje te należy przekazać. W polu „Adres witryny” wpisz nazwę domeny, którą chcesz połączyć ze swoją witryną. Pamiętaj, aby na początku adresu umieścić „http: //” (lub jeszcze lepiej „https: //”, jeśli dodałeś SSL dla WordPress).

5. Przejrzyj użycie wtyczki

Przejrzyj użycie wtyczki

Kiedy utkniesz w rozwiązywaniu problemu z motywem WordPress, pomocne może być spojrzenie na wtyczki. Wtyczki to małe skrypty lub narzędzia tworzone przez twórców oprogramowania, które można dodać do witryny WordPress jednym kliknięciem. Często dodają przydatne funkcje, ale mogą również komplikować konfigurację motywu.

Na przykład możesz zainstalować wtyczkę, która dodaje obsługę komentowania postów na blogu. W ramach procesu instalacji zostaną wprowadzone nowe dostosowania do istniejącego motywu, aby umożliwić wyświetlanie komentarzy w sposób spójny z resztą witryny. Może się okazać, że wtyczka ma nieoczekiwany wpływ na inne części instalacji WordPress.

Aby zawęzić źródło problemu, najpierw wyłącz wszystkie wtyczki w swojej witrynie, a następnie aktywuj je pojedynczo. Po ustaleniu, która wtyczka jest winna problemu, poszukaj aktualizacji oprogramowania w konsoli administracyjnej, aby rozwiązać problem. Być może będziesz musiał skontaktować się z programistą, jeśli nadal występuje problem. W zależności od tego, czy są w stanie pomóc, może być konieczne odinstalowanie wtyczki całkowicie z Twojej witryny.

WSKAZÓWKA: Aby uniknąć błędów wtyczek, upewnij się, że nie instalujesz wielu wtyczek w tym samym celu. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​większość konfliktów wtyczek i motywów powstaje z powodu zduplikowanej funkcjonalności. Trzymaj się jednej wtyczki na funkcję, którą chcesz dodać do swojej witryny. Wiele wtyczek SEO, wysokiej jakości suwaków lub programów budujących strony spowoduje tylko problemy.

6. Przyspieszenie wydajności

Często możesz zainstalować motyw WordPress i stwierdzić, że negatywnie wpływa to na szybkość i wydajność witryny. Może to być spowodowane tym, jak motyw ładuje swoje zasoby przed wyświetleniem treści w przeglądarce użytkownika.

Ważne jest, aby zrobić krok do tyłu i zastanowić się, w jaki sposób hostujesz swoją witrynę. Zarządzanie lokalną instalacją WordPressa może być większym problemem niż jest to warte. Takie postępowanie zmusi Cię do utrzymania fizycznego sprzętu i umożliwi wystarczająco szybką sieć, aby obsłużyć cały oczekiwany ruch.

Według badań prędkości przeprowadzonych przez Hosting Canada w ponad 1000 witryn w USA i Kanadzie średni czas ładowania wynosił od 226 ms do 2850 ms. Oczywiście, chcesz być na niskim poziomie tego. Użyj tego bezpłatnego narzędzia, aby sprawdzić prędkość witryny. Jeśli jest źle, możesz rozważyć zmianę hosta.

Nie wiesz, od czego zacząć? Istnieje wiele list i artykułów na temat najlepszego hostingu WordPress, jednak numerem 1 wśród WPExplorer jest WP Engine. Właśnie tego używamy (wraz z Cloudflare), aby uzyskać niesamowitą szybkość i doskonały wynik 100 w Google PageSpeed ​​Insights.

Przejście na hostowaną platformę WordPress eliminuje problemy z wydajnością w Twojej witrynie, jednocześnie oszczędzając pieniądze. Twoja witryna będzie znajdować się w chmurze i działać na zwirtualizowanym sprzęcie w większym centrum danych.

Dużą zaletą hostowanych w chmurze witryn WordPress jest elastyczność szybkiego dostosowywania do popytu. Jeśli motyw WordPress wymaga ładowania dużych zasobów przy każdej wizycie, dostawca chmury może zautomatyzować dostarczanie zasilania sieciowego i serwerowego w razie potrzeby.

Ale nie poprzestań na lepszym hostingu WordPress. Istnieje wiele innych porad i wskazówek, które możesz spróbować przyspieszyć WordPress. Możesz rozważyć dodanie CDN, czyszczenie zdjęć, ograniczanie poprawek po postach lub po prostu wybranie lepszego motywu WordPress. Wszystko to może radykalnie skrócić czas ładowania strony.

7. Sprawdź buforowanie

Pamięć podręczna silnika WP

Zauważysz, że po migracji do nowego motywu WordPress lub dostosowaniu do istniejącego, zmiany mogą zająć dużo czasu, zanim zostaną odzwierciedlone we własnych testach przeglądarki. Wynika to z procesu znanego jako buforowanie. Przeglądarki będą przechowywać lokalne dane lokalnie, aby można je było szybciej załadować w przyszłości.

Jeśli chodzi o motyw WordPress, przeglądarki zazwyczaj buforują informacje w arkuszu stylów, takie jak czcionki, kolory i układy, ponieważ elementy te zmieniają się rzadziej niż tekst i obraz na stronach. Ale jeśli planujesz wprowadzić duży zestaw zmian w motywie WordPress, możesz rozważyć wyczyszczenie lub tymczasowe wyłączenie pamięci podręcznej przeglądarki. W zależności od tego, jak dodałeś buforowanie do swojej witryny WordPress, istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić.

Wyczyść pamięć podręczną

Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie (lub „wyczyszczenie”) pamięci podręcznej bazy danych. Jeśli korzystasz z hostingu, takiego jak WP Engine, możesz łatwo wyczyścić pamięć podręczną strony, CDN i obiektów z pulpitu WordPress. Ta opcja znajduje się w obszarze WP Engine> Ustawienia ogólne. Wystarczy kliknąć przycisk „Wyczyść wszystkie pamięci podręczne”.

Jeśli używasz wtyczki buforowania, musisz zlokalizować ustawienia wtyczki, aby wyczyścić pamięć podręczną. Na przykład użytkownicy WP Super Cache mogą przejść do Ustawienia> WP Super Cache i użyć przycisku „Usuń pamięć podręczną”.

Następnie, jeśli używasz CDN innej firmy, musisz również wyczyścić pamięć podręczną. Na przykład, jeśli używasz Cloudflare, po prostu zaloguj się na swoje konto. Następnie kliknij swoją stronę, a następnie opcję „buforowania” w menu nawigacyjnym. Kliknij przycisk, aby „oczyścić wszystko”. Poczekaj około 30 sekund, a witryna i CDN powinny być gotowe do ponownego buforowania wszystkich stron z wprowadzonymi zmianami.

UWAGA: Chociaż możesz całkowicie wyłączyć buforowanie (za pomocą wtyczki buforowania lub CDN), zalecamy po prostu wyczyścić (lub usunąć) ręcznie podczas wprowadzania zmian. W ten sposób możesz zapobiec spadkowi szybkości i wydajności witryny.

8. Powróć do głównego tematu

Kiedy wszystko inne zawiedzie, rozważ przywrócenie strony WordPress do podstawowego motywu. Jeden bez złożonych motywów potomnych lub dostosowań opartych na wtyczkach. Jest to najskuteczniejsza metoda rozwiązywania problemów związanych z tematem, których nie można rozwiązać za pomocą innych wskazówek opisanych w tym artykule. Pomyśl o tym jak o początku od pustego płótna.

Często problemy wynikają z nieprawidłowo zakodowanych dostosowań lub konfliktów wtyczek (jak wspomniano wcześniej). Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest od samego początku wybranie motywu spełniającego Twoje potrzeby. Czy potrzebujesz nagłówków społecznościowych? Następnie upewnij się, że wybrany motyw zawiera tę funkcję. Chcesz portfolio? Ponownie upewnij się, że wybrany motyw zawiera wbudowany niestandardowy typ postu portfolio.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze motywu? Oto lista najlepszych dostępnych motywów WordPress. Większość z nich to elastyczne, wielofunkcyjne motywy, dzięki czemu dobrze pasują do większości nisz internetowych.

Dolna linia

Dzięki mnóstwu opcji dostosowywania i filozofii „plug and play” WordPress zbliżył świat projektowania stron internetowych do każdego (prawie), który jest w stanie włączyć komputer i nawigować w Internecie. Minusem tego jest to, że wielu nietechnicznych ludzi tworzy strony internetowe. Ale nie trzeba się denerwować, gdy oprogramowanie nie działa poprawnie.

Na szczęście, jak staraliśmy się wskazać w tym artykule, jeśli zachowujesz spokój i postępujesz zgodnie ze strategią krok po kroku, istnieje duża szansa, że ​​będziesz w stanie pomyślnie wykonać podstawowe zadania, takie jak instalacja lub zmiana motywów. Dziękuję za przeczytanie i życzę powodzenia!

Szukasz więcej wskazówek na temat rozwiązywania problemów z motywami? Oto 10 typowych problemów z motywem WordPress oraz sposoby ich rozwiązania.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me