Hosting współdzielony czy w chmurze - który wybrać dla swojej witryny WordPress?

Hosting WordPress, hosting współdzielony i hosting w chmurze, witaj w świecie lub zagadki i tajemnice. Hosting WordPress to prawie koszmar dla każdego użytkownika WordPress, który nie ma wystarczającej wiedzy na temat wszystkich wariantów dostępnych na tym rynku.


Chcesz hostować swoją nową stronę WordPress i chcesz wiedzieć, jaka jest najlepsza alternatywa dla twojego projektu? W tym artykule postaram się wyjaśnić główne różnice między hostingiem współdzielonym a hostingiem w chmurze i szczegółowo wyjaśnić, dlaczego możesz potrzebować jednego lub drugiego, w zależności od projektu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz znacznie lepiej przygotowany na wszystkie alternatywy, a co najważniejsze, będziesz gotowy zadawać ważne pytania firmom hostingowym, mając nadzieję na lepszy pomysł na to, co otrzymujesz przed, zanim się w to wejdzie!

Co to jest hosting współdzielony?

Hosting współdzielony to proces, w którym Twoja witryna jest hostowana na serwerze wraz z witrynami innych użytkowników. W szczególności serwer dedykowany służy do przechowywania plików, baz danych i wiadomości e-mail wraz z innymi użytkownikami, w zasadzie współużytkując zasoby. Ponieważ hosting polega na optymalizacji wykorzystania zasobów, użycie dedykowanego serwera dla jednego klienta nie jest optymalne dla dostawcy hostingu. Stąd narodziła się koncepcja współdzielonego hostingu, w której grupa użytkowników korzysta ze wspólnego serwera.

W tej sytuacji użytkownik jest udostępnianie zasobów tego serwera wraz z resztą grupy na tym serwerze, jest to najczęściej znane jako węzeł. Ponieważ większość serwerów dedykowanych ma wystarczającą moc, aby obsługiwać setki użytkowników jednocześnie, nie przejmując się wysiłkiem, jest to dopuszczalna praktyka.

W świecie hostingu współdzielonego użytkownikami na wspólnym serwerze zarządza zwykle tak zwana „a” panel sterowania. W tym celu firmy hostingowe kupują i korzystają ze zwykłych paneli kontrolnych hostingu. Istnieje mnóstwo dobrych i dobrze znanych paneli kontrolnych hostingu, ale najbardziej popularne są cPanel i Plesk Onyx. Dobrymi przykładami bezpłatnych paneli sterowania są VestaCP i Centos Web Panel, ale prawdopodobnie nie zobaczysz ich tak często ze względu na ich darmowy charakter.

Hosting współdzielony i w chmurze: cPanel

Panel kontrolny jest odpowiedzialny za kontrolowanie zasobów i bezpieczeństwa, aby utrzymać wszystkich klientów w dobrej kondycji (zgodnie z warunkami każdego planu hostingowego każdego użytkownika). Panel sterowania odpowiada również za zarządzanie wiadomościami e-mail i działaniami domeny związanymi z DNS i tym podobnymi.

Podsumowując: hosting dzielony składa się z serwera (zwanego węzłem), w którym grupa użytkowników dzieli zasoby za pośrednictwem panelu sterowania.

Jakie są zalety wspólnego hostingu?

Hosting współdzielony może być szybszy niż hosting w chmurze, w zależności od jakości i poświęcenia firmy hostingowej. Może to być prawdą, ponieważ prawidłowe zarządzanie zasobami dedykowanego serwera gwarantuje mniejsze opóźnienia. Również naprawdę dobra konfiguracja będzie szybsza niż struktura chmury dla zasady złożoności. Posiadanie mniej złożonej struktury procesu hostingu witryny zmniejszy opóźnienia i zwiększy wydajność.

Czy są wspólne wady hostingu??

Problem w tym, że większość firm nie postępuje uczciwie w tej sprawie. Zazwyczaj starają się maksymalizować zyski, a tym samym starają się umieścić jak najwięcej użytkowników w każdym węźle. Skutecznie zwiększy to opóźnienia, ponieważ serwery mogą działać z pełną wydajnością. Wprowadza również inny problem: bezpieczeństwo. Posiadanie zbyt wielu użytkowników na jednym serwerze może być problematyczne ze względów bezpieczeństwa. Można to złagodzić za pomocą specjalnych wersji systemu Linux do kontroli alokacji zasobów, takich jak Cloud Linux. Hosting współdzielony również nie jest idealny, jeśli chcesz uruchomić określone scenariusze, na przykład dedykowany serwer aplikacji dla nowej aplikacji.

Najlepszy hosting współdzielony

Bluehost Web Hosting

Bluehost Shared Hosting

Jednym z największych i najlepszych przykładów hostingu współdzielonego jest Bluehost. Ta popularna opcja hostingu oferuje łatwy w obsłudze hosting współdzielony dla wszystkich typów stron internetowych, w tym tych działających na WordPress. Chcesz zobaczyć ten plan hostingowy w akcji? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem Bluehost, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest hosting w chmurze?

Hosting w chmurze to sztuka używania grupy serwerów do hostowania grupy użytkowników. W chmurze firmy zazwyczaj oferują prywatną usługę, w której klient może mieć zestaw niestandardowych narzędzi do skonfigurowania własnego prywatnego serwera wirtualnego. Usługi hostingu w chmurze wykorzystują koncepcję małych komputerów, na których można otworzyć „serwer aplikacji” do określonych celów lub z łatwością tworzyć, zawieszać i niszczyć serwery wirtualne. Jest to idealne rozwiązanie dla programistów i osób, które muszą korzystać z określonych zasobów, czy to do hostowania strony internetowej czy aplikacji.

Usługi hostingu w chmurze oferują zasoby w zakresie przestrzeni dyskowej, wydajności pamięci, dostępnej przepustowości, liczby procesorów itp., A opłaty są naliczane według ilości zasobów w stosunku do czasu spędzonego na ich wykorzystaniu. Im większa moc procesorów wirtualnych, pamięci i wydajności pamięci, tym wyższe koszty. W tym kontekście usługi w chmurze działają jak budowanie własnego zwirtualizowanego komputera, na którym dodajesz rzeczy, dopóki cena w porównaniu do wydajności nie osiągnie wyznaczonego celu.

W tego rodzaju scenariuszach serwery są zwirtualizowane, więc zasoby są również wirtualne. Oznacza to, że gdy istnieje wystarczająco duże zapotrzebowanie na zasoby, firma hostingowa może to zrobić dodaj nowe serwery do wirtualny węzeł aby zwiększyć ilość zasobów bez konieczności przenoszenia klientów z tego węzła. Tego rodzaju konfiguracja jest idealna do rozbudowy, ponieważ firma nie musi martwić się zasobami i nie musi ponownie przydzielać użytkowników. Strukturę chmury można rozszerzyć i rozszerzyć na nie tylko kilka serwerów, ale setki z nich!

Hosting współdzielony i w chmurze: węzeł wirtualny

Chmura publiczna a prywatna

Hosting w chmurze można podzielić na Public vs Cloud. W większości przykładów Cloud Hosting korzysta firma oferująca te usługi chmura publiczna modele ,. Oznacza to, że pobierają zasoby z puli publicznie dostępnych serwerów wirtualnych. Ta sama sieć publiczna służy do przesyłania danych. Zabezpieczenia są obsługiwane, aby zapewnić prywatność danych. Dobrym przykładem tego jest Cloudways, usługa oparta na innych usługach w chmurze (o czym za chwilę porozmawiamy).

Na prywatna chmura, firma jest właścicielem sieci w chmurze, a usługi są bardziej odpowiednie dla aplikacji, w których bezpieczeństwo jest najważniejsze. Chmury prywatne to generalnie niestandardowe struktury, które nie zależą od zewnętrznych sieci chmurowych.

Jakie są zalety hostingu w chmurze?

Główną zaletą posiadania struktury chmury jest to, że firmy nigdy nie muszą martwić się o pojemność węzła. W tego rodzaju scenariuszu wystarczy po prostu dodać kolejny serwer do wirtualnej struktury. To skutecznie zmniejsza przydział zasobów i zwiększa pojemność bez żadnych zmian w panelu sterowania lub użytkownikach w węźle.

Ponieważ hosting w chmurze jest zorientowany na zasoby, możesz przestać używać zasobu i nie zostanie on obciążony. Wynika to z faktu, że naliczane są opłaty za wykorzystanie zasobów, przy czym tak jak w przypadku hostingu współdzielonego, opłata jest ustalana (niezależnie od tego, czy korzystasz z zasobu, czy nie).

I tam wady hostingu w chmurze?

Główną wadą struktury chmury jest złożoność. Posiadanie tak wielu serwerów online z wirtualizacją wszystkiego może utrudnić firmie znalezienie miejsca, w którym występuje problem, ponieważ te same dane są dzielone i przechowywane w zwirtualizowany sposób. Tego rodzaju struktura powoduje opóźnienie. W przypadku witryn o kluczowym znaczeniu, dla których wydajność jest niezbędna, struktura chmury może dawać mniej niż idealne wyniki. Innym problemem związanym z usługą Cloud Hosting jest to, że jest ona zwykle droższa niż wspólne alternatywy. 1 GB miejsca na współdzielonym hostingu jest zwykle tańsze niż 1 GB miejsca w usłudze w chmurze.

Ponadto większość usług hostingowych w chmurze nie obejmuje usługi pocztowej. W tym celu musisz utworzyć osobne maszyny wirtualne w tym celu (lub zakupić usługę), gdzie jak większość hostingu współdzielonego domyślnie obejmuje administrację pocztą.

Najlepszy hosting w chmurze

Cloudways Hosting w chmurze

Cloudways Cloud Hosting

Jeśli szukasz niezawodnego i niedrogiego hostingu w chmurze, to naprawdę nie ma nic lepszego niż Cloudways. Oferta najwyższej klasy hostingu w chmurze (DigitalOcean, AWS, Google Cloud itp.) Z łatwym w użyciu interfejsem, dzięki czemu możesz lepiej zarządzać swoimi stronami. Dowiedz się więcej w naszej pełnej recenzji Cloudways.

A teraz dylemat

Wszystko to jest logiczne i zrozumiałe, ale firmy hostingowe zazwyczaj nie oferują planów hostingu dzielonego i dzielonego w chmurze. W dzisiejszym świecie wielu hostów zaczyna mieszać udostępniane z usługami hostingu w chmurze w taki sposób, że nie jest już tak łatwo ich odróżnić. Na przykład dopuszczalne jest teraz tworzenie zwirtualizowanych kontekstów, w których pojedynczy węzeł, zarządzany jako Shared Hosting Service, składa się teraz z szeregu dedykowanych serwerów zwirtualizowanych. Ten rodzaj konfiguracji jest prawie identyczny z tym, co firmy hostingowe w chmurze robią ze swoimi usługami.

Może to stworzyć scenariusz, w którym płacisz za udostępnioną usługę hostingową, która zasadniczo zachowuje się jak hosting w chmurze, ale działa za panelem sterowania. Ponadto niektóre firmy zwirtualizowały panel sterowania wewnątrz VPS, więc nie masz nawet sprawiedliwego podziału zasobów, ponieważ rzeczywisty serwer, na którym znajduje się panel sterowania, nie jest dostępny bezpośrednio, tylko jego część!

Co z tym zrobić?

Ostatecznie nie ma znaczenia, co firma robi z serwerami. Niezależnie od tego, czy są to serwery dedykowane działające jako czyste węzły, czy też prawdziwa struktura hostingu w chmurze, naprawdę ważne jest to, jak dobrze firma zarządza całym pakietem. ZA dobra usługa hostingu w chmurze może działać idealnie nawet w najbardziej wymagających zastosowaniach. To samo można powiedzieć dobry hosting dzielony działający na prawdziwych węzłach sprzętowych. To jakość firmy hostingowej i ich zaangażowanie na rzecz użytkowników ma znaczenie na całym świecie.

Jest więc dla mnie najlepszy w chmurze współdzielonej lub w chmurze?

Zobaczmy, masz nową witrynę WordPress, którą chcesz umieścić w Internecie. Najważniejszą kwestią w tej chwili jest cena i wydajność. W tego rodzaju scenariuszu hosting współdzielony jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ redukujesz koszty, wynajmując usługę, która potrzebuje mniej zasobów do kontrolowania każdego węzła (co przekłada się na lepsze ceny za użytkownika).

Z drugiej strony, jeśli jesteś firmą lub osobą, która musi szybko konfigurować witryny i aplikacje, usługa hostingu w chmurze będzie Ci lepiej służyć. Panele hostingowe w chmurze są zwykle lepiej przygotowane do tworzenia i hostowania najbardziej dzikich konfiguracji bez konieczności martwienia się o nic. Pamiętaj tylko, że musisz samodzielnie skonfigurować serwer poczty, ponieważ większość usług hostingowych w chmurze go nie oferuje.

Podsumowanie hostingu współdzielonego a chmurowego

Niezależnie od tego, czy korzystasz z hostingu współdzielonego, czy w chmurze, dobrą wiadomością jest to, że obie usługi nie wykluczają się wzajemnie. Hosting współdzielony jest doskonałym rozwiązaniem do hostowania wielu witryn, które potrzebują ogólnych opcji dotyczących poczty e-mail, przekazywania, kontroli DNS, usług FTP i baz danych. Usługi hostingu w chmurze są bardziej zorientowane na programistów i mogą być doskonałe do hostowania aplikacji lub stron internetowych do określonych celów. Ze względu na charakter obu usług zazwyczaj działają one dobrze razem. Na przykład w celu jednoczesnego hostowania witryny i aplikacji lub konieczności kontrolowania witryny, która łączy się ze sklepem. Jeszcze lepsze jest to, że większość firm może obecnie oferować obie usługi jednocześnie.

Podsumowując pozytywy Hosting w chmurze, możesz tworzyć niestandardowe konfiguracje, kontrolujesz zasoby, do których masz dostęp, a nawet możesz wstrzymywać zasoby, aby obniżyć koszty. Jedynym prawdziwym minusem jest to, że zasoby kosztują zwykle więcej niż w przypadku hostingu dzielonego.

Shared Hosting otrzymujesz lepszą równowagę usług najlepiej dostosowanych do stron internetowych, a usługi są zwykle tańsze niż hosting w chmurze. Negatywne jest jednak to, że nie można kontrolować zasobów ani uruchamiać ani zatrzymywać usług, takich jak hosting w chmurze.

Niezależnie od tego, jaką usługę wybierzesz, teraz masz o wiele lepsze pojęcie o zaletach i wadach. Co wolisz? Jakie są Twoje przemyślenia na temat hostingu w chmurze współdzielonej i chmurowej? Podziel się swoją opinią w komentarzach poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me