Jest prawie nieuniknione, że w pewnym momencie życia witryny WordPress wystąpi poważny konflikt wtyczek.


Kiedy występują te konflikty, tak naprawdę nigdy nie ma problemu między dwiema mniejszymi wtyczkami. Możesz prawie zagwarantować, że bezpośredni wpływ na najważniejszą wtyczkę w Twojej witrynie będzie powodował awarię całej jej funkcjonalności.

To stwierdzenie to 50% paranoja i 50% powód. Najważniejsze używane wtyczki powodują konflikt z innymi ze względu na ich złożoność. Niezależnie od tego, czy Twoja witryna jest obsługiwana przez wtyczkę do zarządzania wydarzeniami, wtyczkę eCommerce, czy coś zupełnie innego, możesz być pewien, że będzie ona główną ofiarą każdego powstającego konfliktu.

Niemożliwe jest całkowite uniknięcie konfliktów, jeśli używasz wielu wtyczek. Istnieje jednak kilka metod, które pozwalają ograniczyć konflikty i problemy z wtyczkami do absolutnego minimum.

Unikaj przestarzałych wtyczek

Jeśli musisz użyć wtyczki do określonej funkcji, upewnij się, że została niedawno zaktualizowana i jest kompatybilna z najnowszą wersją WordPress.

Jeśli wtyczka nie została zaktualizowana przez programistę przez ponad sześć miesięcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie zawierać nieaktualny kod. Teraz, gdy WordPress próbuje skrócić cykl programowania, staje się to jeszcze ważniejsze.

Kopie zapasowe wtyczek przed aktualizacją

Folder wtyczek

Większość osób zaktualizuje swoje wtyczki i witrynę bez zastanowienia. Powinieneś używać najnowszych wersji oprogramowania na swojej stronie, ale nie powinieneś być lekkomyślny podczas przeprowadzania tych aktualizacji.

Podobnie jak w przypadku aktualizacji podstawowego oprogramowania WordPress, dobrą praktyką jest tworzenie pełnych i użytecznych kopii zapasowych całej witryny przed wprowadzeniem poważnych zmian. Kopie zapasowe pozwalają przywrócić starsze wersje każdej wtyczki, jeśli coś pójdzie nie tak i musisz przywrócić poprzednią wersję.

Istnieją usługi takie jak VaultPress które pozwolą ci wykonać kopię zapasową wszystkiego, chociaż możesz po prostu pobrać wp-content / plugins folder za pomocą programu FTP, takiego jak FileZilla.

Utwórz lokalną wersję rozwojową swojej witryny

Użyj aplikacji, takiej jak MAMP lub WAMP, aby utworzyć wersję swojej witryny na komputerze lokalnym.

Następnie możesz użyć tej lokalnej wersji swojej witryny jako środowiska testowego do aktualizacji każdej zainstalowanej wtyczki. Umożliwia to testowanie aktualizacji każdej wtyczki bez powodowania konfliktów z innymi.

Jeśli wystąpią konflikty, nie pojawią się one w wersji na żywo Twojej witryny. Możesz testować i poprawiać wtyczki w wersji dla programistów, dopóki nie będziesz zadowolony, że wszystko działa.

Następnie w tym momencie możesz zaktualizować wersję na żywo.

Aktualizuj wtyczki indywidualnie

Wybieranie wszystkich wtyczek może być kuszące i WordPress aktualizuje je w tym samym czasie. To na pewno oszczędność czasu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Jeśli po aktualizacji pojawi się problem z którąkolwiek z wtyczek, z przyjemnością poświęcisz dodatkowe kilka minut na aktualizację każdej wtyczki osobno. Zastosowanie tej metody pozwala dokładnie zobaczyć, która wtyczka spowodowała konflikt, a następnie natychmiast przywrócić poprzednią wersję z kopii zapasowej.

Aktualizując je wszystkie naraz, ryzykujesz spędzeniem znacznej części czasu na odkrywaniu sprzecznych wtyczek.

Znalezienie konfliktu

Poprzedni punkt to dobra praktyka, ale nie jest to coś, na co większość ludzi jest skłonna poświęcić dodatkowe kilka minut. Jeśli zaktualizowałeś wszystkie swoje wtyczki w tym samym czasie, masz dwie opcje i chcesz uniknąć drugiej z nich, jeśli to możliwe.

1. Przywróć wtyczki

Możesz całkowicie przywrócić wtyczki z kopii zapasowej, którą zrobiłeś tuż przed aktualizacją. Następnie aktualizuj każdą wtyczkę pojedynczo, aby znaleźć tę, która powoduje konflikt.

Jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze brzmiała: „O tak. Miałem je najpierw wykonać jako kopię zapasową. ” Przykro mi, że sprowadziłeś się do użycia punktu drugiego.

2. Proces ręczny

Nie masz kopii zapasowej. Zaktualizowałeś wszystkie wtyczki jednocześnie, aby zaoszczędzić czas, a teraz coś ważnego się zepsuło. Masz teraz do czynienia z pracochłonnym zadaniem ręcznego sprawdzania każdej wtyczki w celu znalezienia konfliktu.

Aby to zrobić, musisz dezaktywować każdą zainstalowaną wtyczkę.

Gdy wszystkie zostaną dezaktywowane, możesz aktywować podstawową wtyczkę, która ma problem i upewnić się, że działa poprawnie – możliwe, że jest to uszkodzona wtyczka.

Następnie musisz aktywować każdą wtyczkę, jeden po drugim, i sprawdzić, czy wystąpił konflikt. Jeśli masz zainstalowanych wiele wtyczek, może to zająć trochę czasu.

Co gorsza, po znalezieniu tego konfliktu albo musisz pozostawić drugą wtyczkę nieaktywną, albo spróbować znaleźć wersję zainstalowaną przed aktualizacją – zakładając, że wiesz, jaki był jej numer wersji.

Ta ręczna metoda może zająć dużo czasu i spowodować poważne problemy z funkcjonowaniem witryny podczas jej przeprowadzania. Najlepiej jest całkowicie unikać tego scenariusza, aktywnie wykonując kopie zapasowe i planując aktualizację witryny.

Skorzystaj z forów pomocy wtyczek, aby rozwiązać konflikt

Po zlokalizowaniu szkodliwej wtyczki warto udać się na forum pomocy technicznej. Zazwyczaj można je znaleźć na stronie WordPress.org dla wtyczki, jeśli jest ona ogólnodostępna, lub na stronie wtyczki lub dla programistów, jeśli jest to wtyczka premium.

Forum wtyczek

Możliwe, że nie jesteś pierwszą osobą, która ma konflikt. Jeśli jesteś szczęśliwym pacjentem zero dla tego problemu, powinieneś utworzyć wątek na forum lub wysłać programistom wiadomość e-mail, aby rozpocząć badanie problemu.

Rozpoczęcie własnego wątku na forum będzie wymagało utworzenia pliku WordPress.org konto, jeśli go nie masz lub nie logujesz się na konto utworzone podczas zakupu wtyczki premium.

Wymień niewielką wtyczkę, jeśli rozwiązanie nie jest możliwe

Konflikt może nie być możliwy. Możesz nie mieć innej opcji niż rezygnacja z funkcji tej wtyczki. Przynajmniej jako rozwiązanie krótkoterminowe.

Dostępne będą inne wtyczki, które pełnią tę samą funkcję. Poświęć trochę czasu na poszukiwanie wtyczki zastępczej i nie używaj tylko pierwszej znalezionej wtyczki. Znajdź taki, który ma dobre wsparcie i został niedawno zaktualizowany przez programistów.

Może warto poświęcić czas na skontaktowanie się z twórcami nowej wtyczki i spytanie ich, czy konflikt, którego doświadczyłeś z poprzednią wtyczką, był dla nich problemem.

Pamiętaj, że nie jesteś powiązany z żadną konkretną wtyczką, a jeśli nie możesz znaleźć takiej, która robi dokładnie to, co chcesz, może być pomysł, aby znaleźć kogoś, kto stworzy niestandardowy kod dla Twojej witryny, który całkowicie wyeliminuje potrzebę wtyczki.


Chociaż możesz używać wtyczek do praktycznie wszystkiego na WordPressie, może to nie być najlepsza dostępna opcja.

Jeśli używasz wtyczek do wykonywania prostych zadań, znacznie mądrzej jest nauczyć się je zastępować niestandardowym kodem. Możesz albo nauczyć się sam, albo poprosić kogoś o napisanie określonego kodu wymaganego do wykonania zadania, aby dodał go do swojego motywu.

Każda wtyczka, z której korzystasz, ma kontrolę nad twoją witryną i oddaje jej długoterminowe zdrowie w ręce programistów zewnętrznych.

Ten programista może nie być w stanie aktualizować wtyczki całkowicie na bieżąco. Ich kod może być niechlujny i mieć niezamierzone dziury i problemy. Może po prostu użyć funkcji, która jest już używana przez inną zainstalowaną wtyczkę.

Niezależnie od problemu zwykle można tego uniknąć, zastępując wtyczkę niestandardowym kodem, który zużywa mniej zasobów i jest mniej prawdopodobne, że spowoduje inne problemy.

Czy na twojej stronie internetowej wystąpiły jakieś poważne konflikty wtyczek? Jak je rozwiązałeś? Chcielibyśmy usłyszeć o tym w komentarzach.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me