WordPress został początkowo zbudowany jako prosty system blogowy, dzięki któremu publikowanie treści online jest dziecinnie proste. Z czasem przekształcił się w pełnoprawny system zarządzania treścią (CMS). Użytkownicy mają teraz pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością stron internetowych WordPress. Jednak bez treści, wyglądu i funkcji nic nie znaczy iw związku z tym WordPress pozostaje wierny swoim korzeniom: tworzeniu treści i zarządzaniu nimi.


Chociaż wiele podstawowych funkcji zostało wbudowanych w podstawowe oprogramowanie WordPress, tworzenie treści pozostaje jego główną siłą napędową. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej edytorowi wizualnemu WordPress w tym poście i jak lepiej go wykorzystać.

WYSIWYG

WordPress pozwala tworzyć treści i zarządzać nimi wizualnie, zamiast kodować je bezpośrednio w plikach. Dlatego nazywa się to edytorem WYSIWYG lub „To, co widzisz, to, co dostajesz” dla niewtajemniczonych. Narzędzie do edycji składa się z trzech części:

  1. Edytor wizualny
  2. Edytor tekstu (gdzie możesz wpisać kod)
  3. Media Uploader (do przesyłania plików obrazów)

Domyślnie Edytor wizualny jest aktywny podczas tworzenia nowego postu lub strony (Strony > Dodaj nowe lub Posty > Dodaj nowe). Jeśli przypadkiem nie jest aktywny, kliknij go:

pic1

WYSIWYG oznacza, że ​​to, co widzisz w Edytorze wizualnym podczas edytowania postu, pojawi się w opublikowanym postu. Edytor tekstu pozwala wprowadzać zwykły tekst, a także umożliwia bezpośrednie wprowadzanie kodu (znaczników HTML), tak jakbyś pracował z rzeczywistym plikiem HTML. Aktywujesz go klikając na Tekst zakładka po prawej stronie edytora:

pic11

Program do przesyłania multimediów robi to: przesyła pliki multimedialne do biblioteki multimediów, aby można je było wstawiać do postów według własnego uznania:

pic10

Dzięki temu krótkiemu wprowadzeniu do potężnego edytora wizualnego WordPress zobaczymy teraz, jak możesz używać niektórych kluczowych przycisków do tworzenia i edytowania treści. Do ilustracji używam motywu Blogger z naszej kolekcji gratisów.

Dodawanie tekstu

Pierwszą rzeczą jest uruchomienie nowej strony lub posta i otwarcie edytora wizualnego: Idź do Posty > Dodaj nowe. Domyślnie podczas tworzenia nowego postu zobaczysz skrócony pasek narzędzi:

pic2

Kliknij ikonę zlewozmywaka, aby wyświetlić inne opcje formatowania na pasku narzędzi:

pic3

W przypadku tworzenia i zarządzania podstawowymi treściami powyższe opcje formatowania będą wystarczające. Nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z WordPress, większość ikon będzie znana z innych edytorów tekstu, takich jak Microsoft Word. W rzeczywistości wszystkie ikony na pasku narzędzi edytora wizualnego pełnią tę samą funkcję, co identyczne ikony w programie Microsoft Word, więc wyróżniłem te mniej znane do omówienia.

Aby dodać tekst, po prostu wpisz treść w oknie edytora. Czasami jednak możesz już gdzieś wpisać treść i w takim przypadku możesz po prostu wkleić ją jako zwykły lub sformatowany tekst z programu Word za pomocą tych przycisków na pasku narzędzi:

pic4

Korzystanie z tej trasy jest szybkie, a edytor wizualny dobrze zachowuje dużą część formatowania z programu Word – przynajmniej lepiej niż standardowe kopiowanie i wklejanie. Jednak, jak wkrótce się przekonasz, nie jest to bezbłędna robota i czasami możesz skończyć z zniekształconym tekstem. Uważam, że o wiele łatwiej jest wkleić jako zwykły tekst, a następnie sformatować w edytorze wizualnym.

Usuń formatowanie z tekstu

Jak widzieliśmy lub jak zobaczysz podczas eksperymentowania z tymi przyciskami formatowania, edytor wizualny ma słabości, jeśli chodzi o obsługę sformatowanego tekstu importowanego z innych edytorów tekstu. Może się okazać, że lepiej jest pracować ze zwykłym starym tekstem. To jest przycisk, którego powinieneś użyć do usunięcia formatowania z importowanego tekstu:

pic5

Zaznacz tekst i kliknij ten przycisk. Twój tekst będzie teraz miał domyślne formatowanie motywu. Pamiętaj, że ten przycisk nie działa w przypadku niektórych typów formatowania, takich jak cytaty blokowe i nagłówki. Istnieją inne przyciski formatowania, które zajmują się tymi typami.

Zmiana typu tekstu

Będziesz mieć w dokumencie kilka typów tekstu, w tym akapity i nagłówki. Aby zmienić typ tekstu, zaznacz fragment tekstu, który chcesz zmodyfikować, i kliknij menu rozwijane formatu po lewej stronie paska narzędzi edytora. Wybierz żądany format i gotowe:

pic8

Oczywiście możesz formatować swoje posty w dowolny sposób, ale upewnij się, że istnieje pewna struktura zapewniająca spójność. Na przykład nagłówki sekcji powinny mieć ten sam format nagłówka, na przykład Nagłówek 2, podczas gdy nagłówek podstawowy to zazwyczaj Nagłówek 1. Ponadto standardowy tekst akapitowy powinien mieć domyślny format, a także powinien mieć wstępnie sformatowany tekst i adresy.

Pamiętaj: domyślne formaty różnych typów tekstu zależą od motywu. Każdy motyw ma własną domyślną stylizację dla typów widocznych w rozwijanym polu formatu.

Użyj Ustęp wpisz w polu rozwijanym, aby usunąć formatowanie z nagłówków od Usuń formatowanie przycisk nie działa w przypadku nagłówków i cytatów.

Użyj Zablokować cytat przycisk, aby sformatować lub usunąć formatowanie cytatów:

pic9

Edycja pełnoekranowa

pic13

Jeśli lubisz pracować z minimalnymi zakłóceniami, znajdziesz tryb pełnoekranowy idealny dla Ciebie, a ten przycisk go aktywuje. Po prostu zamyka wszystkie niepotrzebne rzeczy na ekranie i pozostawia tylko pole zawartości i skondensowany pasek narzędzi, który automatycznie ukrywa się i pojawia się po najechaniu myszką na stronę.

Wstaw więcej tagu

pic12

Chociaż jest to często pomijana funkcja edytora wizualnego, jest bardzo przydatna, jeśli chodzi o wyświetlanie fragmentów postów na blogu. Jak już wiesz, jeśli opublikowałeś posty na swoim blogu, WordPress wyświetla ich fragmenty na stronie głównej i na stronach archiwów. Jednak WordPress losowo obcina fragmenty i może to być w środku zdania.

To jest, gdzie sprytny Wstaw więcej przydaje się funkcja tagu. Pozwala dokładnie określić, gdzie fragment się skończy. Link wskazujący pełny post zostanie wstawiony tam, gdzie podałeś fragment do końca. Istnieje wiele sposobów formatowania tego tagu, ale pamiętaj, że domyślnie działa on tylko w przypadku postów (nie stron):

pic14

Uwaga: korzystanie z Wstaw więcej tag opiera się na wsparciu wybranego motywu. Większość starannie opracowanych motywów obsługuje to, ale niektóre nie.

Dodaj i usuń linki

pic15

Wstawianie i usuwanie linków jest również proste przy użyciu tych przycisków. Są domyślnie nieaktywne, dopóki nie podświetlisz tekstu, który chcesz utworzyć link. Przycisk po lewej dodaje link, podczas gdy ten po prawej usuwa linki.

Znaki specjalne

pic6

Jeśli kiedykolwiek używałeś przycisku znaków specjalnych w programie Word, to też powinno być znane. Jednak ten jest bardziej intuicyjny, ponieważ wyświetla kursor HTML i NUM znaków po najechaniu na niego kursorem:

pic7

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem WordPress, prawdopodobnie znasz już większość rzeczy, które omówiliśmy powyżej, ale dla nowych użytkowników WordPress powinien to być poręczny przewodnik po edytorze wizualnym w WordPress; jego możliwości, a także ograniczenia.

Chciałbym również usłyszeć od ciebie informacje na temat korzystania z edytora wizualnego. Czy masz jakieś porady lub wskazówki, którymi chcesz się podzielić?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me