Czego nikt nie powiedział ci o WordPressie, kiedy zacząłeś

WordPress zyskuje na popularności, a wielu właścicieli witryn przyjmuje go jako swój system zarządzania treścią. Piszę ten post, aby podzielić się wskazówkami z ludźmi, którzy dopiero zaczynają pracę z WordPress lub używają go od niedawna, aby pomóc im uniknąć wielu typowych błędów. Przedstawię kilka faktów, mam nadzieję, że wyjaśnię kilka nieporozumień, i dam kilka wskazówek, które pomogą ci w tym.


Fakty na temat WordPress

Po pierwsze, oto kilka faktów na temat WordPress, które pomogą wzmocnić niesamowitość tego konkretnego CMS.

WordPress to najpopularniejszy CMS.

Zacznijmy od tego niepodważalnego faktu. WordPress obsługuje 30% stron internetowych w Internecie. Korporacje, gwiazdy, blogi, kreatywni artyści, sklepy internetowe i inni używają WordPress jako platformy dla swoich stron internetowych. Możesz więc zobaczyć, że WordPress jest niezwykle popularny.

WordPress jest bezpłatny.

I to jest fakt. Ale to nie jest cała historia. Oprogramowanie WordPress można bezpłatnie pobrać. Ale są też inne niezbędne elementy, takie jak hosting, nazwa domeny, motywy i wtyczki, które mogą się sumować z kosztami.

Ponadto, jeśli nie jesteś typem „zrób to sam”, musisz zapłacić programistom, aby rozwiązać wszelkie problemy lub dostosować WordPress do własnych potrzeb. Aby lepiej zrozumieć, ile będzie Cię kosztowało zbudowanie strony internetowej za pomocą WordPress, sprawdź ten post.

Jest wtyczka do (prawie) wszystkiego.

Pomyśl o jakiejkolwiek funkcji dla swojej witryny. Możliwe, że poszukiwanie wtyczki dla tej funkcji może wywołać wiele opcji. Wtyczki są cudowne i dają Ci swobodę dodawania szeregu funkcji do twojej witryny. Istnieje prawie 50000 darmowych wtyczek w Katalog wtyczek WordPress.  Jeśli wybierzesz wtyczkę premium, która zapewni lepszą obsługę tych wtyczek, zajrzyj do CodeCanyon.

Dobry hosting jest niezwykle ważny.

Gdy przejdziesz do sedna, cały hosting jest dwojakiego rodzaju – hosting dzielony i hosting dedykowany. Hosting współdzielony to to, co często widzisz w Internecie. Jest odpowiedni dla małych witryn lub blogów o niskiej liczbie odwiedzających. W przypadku większych witryn, które obsługują duży ruch użytkowników, hosting dzielony po prostu tego nie robi. Strony te mogą zdecydować się na dedykowane usługi hostingu zarządzanego WordPress lub dowolną inną usługę hostingową, która może przydzielić wystarczające zasoby stronie internetowej na dedykowanych zasadach. Pamiętaj, że jeśli chodzi o hosting, to w zasadzie sprowadza się do dostajesz to, co płacisz.

Motywy premium zazwyczaj oferują lepszą obsługę niż motywy bezpłatne.

Ogólnie motywy premium są lepiej utrzymywane, regularnie aktualizowane i cieszą się większym wsparciem ze strony autorów. Wiele lepiej ocenianych motywów premium wydanych w niedawnej przeszłości ma czysty kod, elastyczną strukturę, na której można zbudować, oraz doskonałą funkcjonalność. A wszystko to oprócz dobrego designu. Ale podobnie jak w przypadku innych rzeczy w życiu, przed zakupem motywu wykonaj badania. Rynki takie jak Themeforest, Creative Market i Mojo składają się z tysięcy indywidualnych programistów, więc otrzymywane wsparcie i aktualizacje będą się różnić w zależności od produktu.

Błędne przekonania na temat WordPress

Kiedy po raz pierwszy badasz WordPress, możesz napotkać kilka typowych nieporozumień. Ale nie martw się – jesteśmy tutaj, aby pomóc im trochę wyjaśnić i dopracować, abyś mógł lepiej zrozumieć WordPress jako całość.

WordPress jest łatwy.

To prawda, że ​​WordPress jest łatwy. Ale nie oznacza to, że pobierasz WordPress, a następnie usiądź wygodnie i obserwuj magicznie kształt swojej witryny. Nie, ty też musisz pracować. Dzięki WordPress to, co jest łatwe, polega na tym, że postępując zgodnie z instrukcjami, możesz mieć otwartą witrynę internetową w krótkim czasie. Od tego momentu możesz podnosić wiedzę WordPress i rozbudowywać stronę internetową, jak chcesz. Ponieważ jest bezpłatny, możesz go zainstalować lokalnie i utworzyć dowolną liczbę witryn testowych i swobodnie wypróbować swoją wiedzę.

Jako użytkownik musisz być proaktywny i zapoznać się ze sposobem działania WordPress. Nie jest to zbyt trudne, biorąc pod uwagę liczbę samouczków, kursów, filmów szkoleniowych, podcastów i blogów, które mogą poprowadzić Cię przez podróż WordPress. Następnie możesz nauczyć się tyle, ile jest konieczne, aby uruchomić swoją stronę internetową lub przejść cały dystans i zdobyć trochę umiejętności programistycznych. To zależy wyłącznie od Ciebie.

Aktualizacja WordPress to tylko jedno kliknięcie.

Być może słyszałeś to wiele razy – Aktualizacja WordPress jest tak prosta, jak jedno kliknięcie. Ale to nie jest takie proste. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, co się zmienia, przechodząc przez dziennik zmian. A jeśli nie potrzebujesz żadnej funkcji, możesz pominąć tę aktualizację. Jednak najlepiej przeprowadzić wszystkie aktualizacje bezpieczeństwa w instalacji WordPress.

Domyślnie wszystkie drobne aktualizacje rdzenia WordPress są przeprowadzane automatycznie. Ale w przypadku głównych aktualizacji zobaczysz powiadomienie na pulpicie nawigacyjnym, które musisz kliknąć, aby zaktualizować. W przypadku motywów i wtyczek automatyczne aktualizacje są wyłączone. Musisz wybrać aktualizację po otrzymaniu powiadomień na pulpicie nawigacyjnym.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, co jest zmieniane w WordPressie, możesz wprowadzić proste zmiany w pliku wp-config.php lub dodać filtry do plików functions.php motywów i wtyczek. Możesz włączyć lub wyłączyć automatyczne aktualizacje dla każdego z osobna. Sprawdź ten Krótki przewodnik po aktualizacji WordPress, aby dowiedzieć się więcej o aktualizacjach.

WordPress ogólnie odnosi się do WordPress.com.

Większość początkujących zakochuje się w tym, nawet nie wiedząc o WordPress.org. WordPress.org to organizacja oferująca bezpłatne oprogramowanie typu open source, które można pobrać i zainstalować w dowolnym miejscu i wykorzystać do budowy witryny. WordPress.com to usługa, która korzysta z tego samego oprogramowania i oferuje miejsce na serwerze oraz inne usługi dla Twojego bloga (jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po różnicach między WordPress.com a WordPress.org).

Dzięki WordPress.org masz całkowitą swobodę zarządzania witryną i zarabiania na niej. Kiedy budujesz stronę internetową z WordPress na wybranym serwerze, jesteś właścicielem strony i możesz z nią zrobić prawie wszystko. Wręcz przeciwnie, masz niewielką kontrolę nad blogiem na WordPress.com. Ważne jest, aby mieć świadomość tego, czego chcesz, przed skonfigurowaniem witryny – wolności oferowanej przez WordPress.org lub wygody WordPress.com. Przeniesienie długo działającego bloga z WordPress.com do WordPress.org może być dość nieuporządkowane.

WordPress nie jest przeznaczony dla mniejszych urządzeń.

Ostatni rok, ruch z telefonów komórkowych wyprzedził ruch z tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Jeśli Twoja witryna nie jest dostępna z telefonów komórkowych, stracisz dużą część ruchu. WordPress szybko reaguje na ten trend, a w ciągu ostatnich kilku lat motywy WordPress ewoluowały, aby idealnie dostosować się do dowolnego rozmiaru ekranu. Jednym świetnym przykładem jest nasz kompletny motyw WordPress typu przeciągnij i upuść, który charakteryzuje się płynnym projektem, który jest wspólny dla większości dobrze zakodowanych motywów dzisiaj.

WordPress nie jest bezpieczny.

Ten jest bardziej przerażający niż prawdziwa prawda. WordPress jest mniej lub bardziej podatny na zagrożenia bezpieczeństwa niż jakikolwiek inny CMS. Biorąc pod uwagę, że żadne oprogramowanie nie jest żelazne, WordPress plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Faktem jest, że WordPress jest tak szeroko rozpowszechniony w Internecie, że staje się cel z wyboru dla hakerów. Nie zapominaj, że WordPress to oprogramowanie typu open source, które ma dużą aktywną społeczność, która stale zgłasza błędy i naprawia je niemal natychmiast.

WordPress jest przeznaczony tylko do blogów.

Było to prawdą ponad dziesięć lat temu, gdy Matt Mullenweg pomyślany jako osobista platforma wydawnicza. Jednak WordPress ewoluował dziś, aby obsługiwać szeroką gamę stron internetowych, a dziś celebryci, domy muzyczne, blogi techniczne, centra informacyjne, magazyny modowe, studia projektowe, portfele i sklepy internetowe – wszystkie mają swoje strony internetowe na WordPress. Ponadto istnieją setki motywów WordPress, które zaspokoją każdą niszę. To sprawia, że ​​tworzenie stron internetowych jest łatwe w wielu kategoriach.

Zbyt wiele wtyczek może spowolnić działanie witryny.

Weź to z odrobiną soli. Pytanie dotyczy bardziej jakości instalowanych wtyczek. Dopóki wtyczki są odpowiednio kodowane, regularnie aktualizowane i masz wystarczająco dużo miejsca na serwerze, możesz zainstalować wiele wtyczek bez wpływu na wydajność witryny. Należy jednak pominąć wtyczkę, która dodaje zbyt wiele żądań HTTP, zwiększa liczbę zapytań do bazy danych lub zużywa zbyt dużo mocy obliczeniowej. Jedna wtyczka ze złym kodem może zniszczyć Twoją witrynę. Wtyczki mogą być również punktem wejścia dla złośliwego oprogramowania. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić wtyczki pod kątem jakości i przetestować je przed aktywacją na aktywnej stronie.

Kilka podstawowych wskazówek WordPress

Teraz, gdy wiesz już trochę na temat tego, czego można się spodziewać po WordPress, oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą ci zachować właściwą ścieżkę podczas korzystania z WordPress.

Używaj wtyczek TYLKO w razie potrzeby.

Nie trzeba sięgać po wtyczkę, gdy trzeba dodać funkcję. WordPress ma wiele wbudowanych funkcji, które powinieneś zbadać, aby sprawdzić, czy spełnia twoje potrzeby. Twój motyw może również zawierać niektóre funkcje. Przy pomocy prostych kodów możliwe jest wiele innych funkcji. Sprawdź te opcje, zanim sięgniesz po wtyczkę.

Nieaktywne wtyczki stanowią zagrożenie bezpieczeństwa.

Jeśli przez jakiś czas nie będziesz używać wtyczki, lepiej ją całkowicie usunąć z WordPressa, a nie tylko dezaktywować. Tak długo, jak wtyczka znajduje się w WordPress, może być podatna na złośliwe oprogramowanie, nawet jeśli jest nieaktywna. Sensowne jest śledzenie wtyczek i usuwanie tych, których naprawdę nie potrzebujesz.

Spójrz poza treść.

Chociaż prawdą jest, że treść jest kluczowym generatorem ruchu dla każdej witryny, tworzenie świetnych treści dla witryny to dopiero dobry początek. Jak powie każdy ekspert SEO, sprawienie, by Google łatwo Cię znalazł i znalazł się na górze strony wyników wyszukiwania, jest niezwykle ciężką pracą. The Wtyczka Yoast SEO pomoże ci uzyskać odpowiednie posty dla wyszukiwarek. Możesz także ułatwić wyszukiwarkom znalezienie Cię, przesyłając mapy witryn do Google. Zrób krok dalej i zarejestruj się w Google Analytics, aby uzyskać wgląd w to, co robisz dobrze, a co źle, jeśli chodzi o ruch w witrynie. Możesz także użyć Google Search Console aby pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób Twoja witryna wchodzi w interakcję z wyszukiwarką Google.

Zawsze wprowadzaj zmiany w Motywach potomnych.

Nie wprowadzaj zmian w domyślnych motywach podczas wprowadzania zmian w motywie. Zawsze pracuj z motywem potomnym, aby wprowadzić dowolne zmiany. W ten sposób podczas aktualizacji domyślnego motywu wszystkie dostosowania nie zostaną utracone.

Jeśli masz na to ochotę, dowiedz się wszystkiego o hakach, filtrach i działaniach.

Kiedy lepiej znasz WordPress, poświęć trochę czasu na poznanie haków, filtrów i działań. Może to pomóc w wygodniejszym korzystaniu z WordPress. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

Zachowaj spokój, gdy napotkasz problemy.

W pewnym momencie możesz napotkać pewne problemy z WordPress, takie jak błędy bazy danych, biały ekran śmierci i tym podobne. Pamiętaj, że wielu innych użytkowników WordPress napotkało te problemy przed Tobą i opublikowało rozwiązania online. Podstawowe rozwiązania problemów związanych z WordPress można łatwo znaleźć w Internecie. Musisz tylko zachować spokój i szukać odpowiednich rozwiązań dla swojej konkretnej sytuacji.

To nie wszystko

Jest więcej podstawowych zasad, na które należy zwrócić uwagę, takich jak:

  • Kopia zapasowa i bezpieczeństwo są ważne.
  • Zacznij budować swoją listę e-mailową od pierwszego dnia.
  • Używaj kategorii i tagów do postów i stron od samego początku.
  • Użyj favicon.
  • Zoptymalizuj witrynę pod kątem szybkości i wydajności.

Ale zatrzymajmy to na inny post. Nauka z WordPress naprawdę nie ma końca!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me