cPanel i Plesk to obecnie dwa najbardziej znane panele sterowania. Oba mają znakomity zestaw funkcji i zdecydowanie wyprzedzają resztę. Każdy z nich konkuruje na tym samym rynku, a cPanel ma niewielką przewagę ze względu na jego popularność. Dzisiaj zamierzam porównać cPanel vs Plesk obok siebie. Pod koniec artykułu możesz najlepiej ocenić, który panel sterowania jest najlepszy do zarządzania własnym sprzedawcą lub hostingiem WordPress.


cPanel dla WordPress

cPanel musi być najpopularniejszym panelem sterowania na ziemi. Prawie każdy użytkownik, który przynajmniej raz hostował witrynę, wie o tym. Jest to jeden z najłatwiejszych w obsłudze i jest tam od zawsze. Obsługuje ponad 70 milionów witryn internetowych i jest używany w ponad 70 krajach. Mimo że są to imponujące liczby, niekoniecznie zmienia cPanel w najlepsze rozwiązanie do obsługi WordPress. Daje to jednak panelowi przewagę, ponieważ wszyscy już wiedzą, jak go używać.

cennik

Jeśli chcesz hostować swoją stronę internetową za pomocą cPanel, musisz wiedzieć, że model cenowy ostatnio się zmienił i został przyjęty z negatywnymi reakcjami na całym forum. Poprzedni model cenowy był doskonały dla każdego początkującego, administratora, a nawet profesjonalnego użytkownika. Nie ustalił żadnego limitu liczby kont, które można założyć, wszystko za rozsądną cenę 35 USD. Tego planu można również użyć na dowolnej chmurze, VPS lub nawet serwerze dedykowanym.

Z drugiej strony nowy model cenowy poważnie ogranicza liczbę kont. The Solo i Admin plany są bezużyteczne, jeśli planujesz korzystać z własnego serwera. Po prostu nie możesz. W przypadku małych serwerów w chmurze mogą być przydatne w zależności od tego, co planujesz zrobić. cPanel ogranicza kwotę na konto, a każde konto może mieć jedną domenę. Widać, że plany Solo i Administrator są bardzo ograniczone.

The Zawodowiec abonament pozwala na utworzenie maksymalnie 30 kont i będzie obsługiwał każdego użytkownika, który chce rozszerzyć działalność, ale plan Premier to miejsce, w którym zaczyna się kierować na południe. The Premier abonament kosztuje 45 USD, ale dodatkowo masz limit 100 kont. Po osiągnięciu tego limitu będziesz musiał zapłacić 0,20 USD za każde nowe konto. Jeśli planujesz używać dużego serwera z klientami, być może płacisz za niego wysoką cenę. Każda firma hostingowa posiadająca więcej niż 300 kont zapłaci około 85 USD w porównaniu do 35 USD.

Co więcej, mniejsze plany nie pozwolą na hostowanie cPanel na dedykowanym serwerze, więc zwykły użytkownik, który chce tylko 20 stron internetowych na jednym koncie na swoim własnym serwerze dedykowanym, będzie mógł zapłacić pełną cenę 45 USD, aby móc użyć tego. Zdecydowanie nie jest to dobra praktyka biznesowa.

Podstawy

Pomijając potworny nowy model licencjonowania, cPanel ma wiele do zaoferowania. Zacznę od podstaw.

Panel sterowania jest podzielony na panel sterowania użytkownika WHM i cPanel. W tym artykule skupię się wyłącznie na części klienckiej cPanel, ponieważ będzie to część, której najczęściej będziesz używać. Mógłbym zbadać backend WHM i porównać go z backendem Plesk w przyszłym artykule.

Panel klienta jest schludny i można go szybko zmienić z ciemnego na jasny. Najważniejszymi częściami każdej instalacji WordPress są Menedżer plików, Menedżer MultiPHP i PHPMyAdmin, do którego będziesz wgrywać / tworzyć bazę danych.

Menedżer plików

Mimo że menedżer plików został odnowiony w nowym stylu, pozostaje starym, dobrym Menedżerem plików, który wszyscy kochamy / nienawidzimy. Menedżer plików pozwala tworzyć foldery i pliki, przenosić je, pakować i rozpakowywać pliki oraz usuwać. Zdecydowana większość akcji jest wykonywana za pomocą myszy, ale akceptuje ona niektóre dane wprowadzane z klawiatury, takie jak klawisz usuwania.

Instalacja WordPress na cPanel nie jest taka prosta, jeśli brakuje Ci Softaculous Installer, który jest wtyczką innej firmy, którą można zainstalować na cPanel, aby złagodzić ból podczas instalacji. Ponieważ nie jest to częścią cPanel, nie zamierzam sprawdzać takiej wtyczki. Utworzenie nowej instalacji WordPress oznacza, że ​​będziesz musiał ręcznie przesłać plik zip dla WordPress i rozpakować go w nowej domenie w folderze public_html, który będzie widoczny w Internecie.

Edycja plików jest łatwa w Menedżerze plików i pozwoli Ci zobaczyć pliki oznaczone kolorami, w zależności od rodzaju pliku wybranego w górnym menu.

DNS

Edytor stref pozwoli ci tworzyć, modyfikować i usuwać wpisy DNS w cPanel. Mimo że jest łatwy w użyciu, nie jest tak intuicyjny, jeśli jesteś przyzwyczajony do dodawania wpisów do DNS.

Będziesz musiał użyć tej metody, aby dodać rekord A dla swojej witryny na wypadek, gdybyś musiał lub dodać rekordy CNAME w celu zweryfikowania domeny, na przykład jeśli chcesz skorzystać z usług SMTP innych firm.

MySQL

Opcja baz danych Mysql umożliwia tworzenie, modyfikowanie i usuwanie bazy danych. Proces jest dość prosty, ale nie pozwoli Ci przesłać kopii zapasowej bazy danych po zakończeniu jej tworzenia, co musisz zrobić, jeśli planujesz przesłać gotową stronę do cPanel.

Proces ten pozwala utworzyć bazę danych, utworzyć użytkownika, a następnie przypisać bazę danych do użytkownika. Cały proces jest prosty dla początkującego, ale nie tak fajny dla eksperta.

Import bazy danych to miejsce, w którym cPanel pokazuje brzydką twarz nie jest wcale importerem! Będziesz musiał użyć starego dobrego phpMyAdmina, aby zaimportować bazę danych, która w ogóle nie będzie korzystała z wielowątkowości, co oznacza, że ​​import dużych baz danych może stanowić problem z cPanelem, ponieważ proces może być naprawdę wolny i zajmuje dużo czasu, aby zakończyć.

E-maile

Najlepsza część cPanel dotycząca kont e-mail. Konfiguracja jest bardzo łatwa do śledzenia i pozwoli ci z łatwością tworzyć konta. Każde konto może być zarządzane z Sprawdź pocztę i możesz nawet wybrać usługę poczty internetowej, z której chcesz korzystać. The Podłącz urządzenia przycisk po prostu powie Ci, jak skonfigurować parametry cPanel na urządzeniu, w zależności od typu urządzenia, którego zamierzasz używać.

WordPress

cPanel ma teraz opcję automatycznej instalacji WordPress poprzez zainstalowanie zewnętrznego modułu cPanel dla WordPress. Przez lata absolutnie jedyną dostępną opcją był instalator Softaculous Apps.

Instalator pozwoli ci na prawie instalację WordPressa jednym kliknięciem, prawie ponieważ nadal musisz skonfigurować niektóre ustawienia, aby rozpocząć instalację.

Narzędzie cPanel WordPress znajduje się w sekcji Oprogramowanie witryny i umożliwia łatwą instalację WordPress, ale z ograniczoną kontrolą nad witryną. Softaculous moduł strony trzeciej jest jeszcze lepszy.

Więcej rzeczy

cPanel ma kilka dodatkowych funkcji. Panel pozwala kontrolować przepustowość, sprawdzać dostęp Raw, ma edytor metryk, blokowanie adresów IP i dostęp SSH (w zależności od aktywacji tego konta). Panel jest dostępny w kilku językach bez ograniczeń wyboru i może automatycznie instaluj certyfikaty SSL za pomocą automatycznego certyfikatu cPanel Comodo. Za każdym razem, gdy tworzysz nową domenę, cPanel wydaje na to certyfikat. Możesz zmienić to zachowanie w WHM, ale zakładam, że nikt nie będzie chciał tego zmienić, ponieważ jest to zasadniczo darmowy SSL dla wszystkich. Korzystanie z Let Encrypt jest również obsługiwane, ale nie jest ustawione domyślnie.

Subdomeny

Utworzenie subdomeny na cPanel jest tak proste, jak kliknięcie przycisku.

Nie wymaga to żadnej innej konfiguracji. Możesz także użyć tego modułu, aby skonfigurować przekierowanie dla tej subdomeny.

Utworzyć kopię zapasową

Kreator kopii zapasowej działa zgodnie z oczekiwaniami, umożliwiając utworzenie kopii zapasowej dla całego konta.

Rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych w cPanel ma kilka ograniczeń. Chociaż obsługiwane są teraz przyrostowe kopie zapasowe, nie można ustawić kopii zapasowej plików domeny, bazy danych i wiadomości e-mail oddzielnie, należy utworzyć pełną kopię zapasową, aby móc ją później przywrócić. Możesz pobrać osobne kopie zapasowe z katalogu domowego i bazy danych, ale nie pozwoli to przywrócić tej kopii później. Nie ma również możliwości importowania określonych kopii zapasowych z samego serwera, tylko pełne kopie zapasowe kont są dostępne do bezpośredniego przywrócenia.

Multi PHP

Możesz wybierać z szerokiej gamy wersji PHP z samego panelu sterowania, zmiana powinna zająć tylko kilka sekund i odbywa się poprzez konfigurację w .htaccess folderu domowego.

cPanel obsługuje do PHP 7.3 i do PHP 5.6, mimo że PHP 5.6 jest już przestarzałe.

Wydajność

Mimo że cPanel przeszedł kilka aktualizacji przez cały okres użytkowania produktu. Firma nadal odmawia prawidłowego wdrożenia nginx. Wczesna alfa jest gotowa do testowania, ale nigdzie w pobliżu poziomu inne panele sterowania są teraz. Oznacza to, że chociaż cPanel jest łatwy w użyciu, ma mnóstwo opcji i jest dobrze znany, wydajność nie będzie dobra w porównaniu z innymi panelami, które używają nginx. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego nginx jest tak dobry dla WordPressa, powinieneś przeczytać mój drugi artykuł tutaj.

Mimo że cPanel ma plany dotyczące Nginx, firma nie lubi tego serwera WWW, a wczesne wsparcie uniemożliwia polecanie go teraz. To pozostawia cPanel do używania tylko Apache. Nie ma takiej optymalizacji, która mogłaby sprawić, że serwer cPanel z uruchomionym Apache lepiej niż inny serwer z innym panelem sterowania z natywnym nginx. Musisz wziąć to pod uwagę, zanim przejdziesz do cPanel. W przypadku kilku domen może to nie stanowić problemu, ale w przypadku bardzo zatłoczonych witryn z dużą liczbą odwiedzin może to być czynnik decydujący.

Podsumowanie cPanel

Mamy panel sterowania, który jest naprawdę łatwy w obsłudze i wszyscy o tym wiedzą. Pozwoli ci to bezproblemowo dostosować wszystkie właściwości hostingu, ma użyteczny system tworzenia kopii zapasowych z ograniczeniami i pozwoli bez problemu przełączać się między wersjami PHP. Negatywne punkty dotyczą braku wsparcia dla Nginx, odpowiedniego importera baz danych (zmuszającego do importowania baz danych bezpośrednio z phpMyAdmin, co jest niewybaczalne przez dzisiejsze standardy), braku dopracowanego menedżera WordPress, łatwego klonowania lub inscenizacji oraz modelu licencjonowania stało się to o wiele gorsze, jakie może wymyślić branża.

Plesk dla WordPress

Plesk był bezpośrednią konkurencją dla cPanel jeszcze kilka miesięcy temu. Mówię to, ponieważ właściciel firmy Plesk, Oakley Capital kupił cPanel. Oznacza to, że oba panele sterowania są teraz własnością tej samej firmy. Nawet jeśli są bezpośrednimi konkurentami, mogą mieć ustawione różne opcje, aby się ze sobą nie kłócić. To także nie jest dobra wiadomość, ponieważ najnowszy model cenowy może równie dobrze oznaczać, że przyjedzie do Pleska, co może być dla nas katastrofą.

Plesk miał trochę luzu w zeszłym roku, kiedy postanowili zmienić model cenowy i pobierać więcej opłat za każde licencjonowanie, ale w porównaniu z cPanel jest to znacznie lepsza alternatywa. Trzymając kciuki, nie robią kolejnej zmiany licencjonowania, aby naśladować to, co zrobili z cPanel.

cennik

Plesk oferuje punkt wejścia w Web Admin Edition dla maksymalnie 10 domen, w których cPanel oferuje jedno konto z jedną domeną. Od samego początku widać, że Plesk oferuje znacznie więcej. Edycja Web Pro znajduje się bezpośrednio przed kontem Solo w cPanel. Masz w zasadzie 30 pełnych domen z nieograniczoną liczbą subdomen za tę samą cenę, co tylko jedno konto / domenę w planie solo cPanel. Śmieszny!

Edycja Web Pro podnosi limit domeny do 30. Jednak dla zaawansowanego użytkownika jest to wciąż niska kwota, nawet bez limitu konta. Plesk nie będzie liczyć subdomen w kierunku limitu domeny i możesz mieć tyle, ile chcesz. Wszystkie plany może być używany na dedykowanym serwerze chociaż. Nie musisz więc kupować wersji Web Host Edition, aby móc zainstalować panel sterowania na własnym serwerze dedykowanym. Uwaga – jest to coś, czego nie można zrobić z cPanel, co zmusi Cię do zakupu licencji Premier. Edycja Web Host jest jeszcze bardziej wydajna. Cena jest taka sama jak w przypadku licencji Premier na cPanel. Różnica polega na tym, że zamiast ograniczać konta do 100, nie masz żadnych ograniczeń dotyczących kont lub domen.

Wszystkie plany Plesk zawierają WordPress Toolkit, który jest zasadniczo darem niebios dla dowolnego menedżera WordPress (poczekaj, a pokażę ci, dlaczego później).

Podstawy

Plesk różni się od cPanel iw niektórych aspektach jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Interfejs ma dwa różne widoki: widok hostingu i widok zaawansowanego użytkownika. w widok hostingu, ten, który obecnie widzisz, menu jest podzielone na plany usług / subskrypcje, klientów i domeny. w Widok zaawansowanego użytkownika, ten idealny dla większości użytkowników, którzy nie są firmami hostingowymi, zobaczysz tylko Domeny, Bazy danych i Menedżera plików wraz z panelem konfiguracji (Zarządzanie usługami). Oba widoki pozwalają kontrolować wszystko z jednego interfejsu. Jest to w przeciwieństwie do cPanel, który dzieli widoki z WHM (kontrola root) vs cPanel widok (klient).

Okno główne pokazuje również Kontrolę poczty wychodzącej, klientów, subskrypcje i plany usług. W trybie zaawansowanego użytkownika pokazuje liczbę domen, maili i tak dalej.

Widok domeny jest identyczny w obu trybach i jest dostępny w punkcie wejścia pojedynczego panelu sterowania. Jeśli jesteś klientem, możesz także zobaczyć ten widok dla swoich domen. Jest to podobne do trybu sprzedawcy w cPanel. Ale Plesk jest znacznie wygodniejszy, pozwalając na wiele domen na każdym koncie. Natomiast cPanel nie wymaga i wymaga zdefiniowania tego konta jako Odsprzedawcy.

Menu subskrypcji pokazuje szczegółowy widok właściwości twojej domeny ze wszystkim w jednym kompaktowym oknie. Informacje są dokładniejsze i lepiej zorganizowane niż cPanel.

Główne okno pozwala kontrolować wszystko od wersji PHP, dzienników, dostępu FTP, ustawień poczty, Menedżera plików, certyfikatów dostarczanych przez Let’s Encrypt, zaawansowanej konfiguracji (w tym nginx), przepisywania reguł i DNS, między innymi. Wszystko jest tutaj, lepiej rozprowadzone, ściślejsze i z lepszym układem niż na cPanel, gdzie wszystko jest pomieszane.

Menedżer plików

Menedżer plików jest naprawdę genialny. Nie tylko działa dokładnie tak samo jak cPanel, jest szybszy, zajmuje mniej zasobów przeglądarki, może bez problemu edytować naprawdę duże pliki oraz umożliwia pakowanie, rozpakowywanie i przesyłanie plików. Jedynym punktem, w którym cPanel jest lepszy, jest przesyłanie pliku. Plesk jest zwykle wolniejszy i nie pozwala na przesyłanie dużych plików, gdzie w cPanel możesz ustawić go praktycznie bez ograniczeń.

Edycja plików jest naprawdę potężna i zwarta. Występuje w tym samym oknie, a struktura katalogu / pliku jest pokazana w nagłówku.

DNS

Plesk pozwala z łatwością dodawać wpisy DNS. Nie ma typowej edycji cPanel. Każdy wpis jest edytowany osobno, przy czym w cPanel można edytować według grupy (jeden punkt dla cPanel). Edycja jest również prostsza. Nie musisz dodawać ostatniej kropki ani uważać na sposób publikowania tekstu, ponieważ edytor DNS zwykle usuwa niespójności przed aktualizacją wpisów.

Zestaw narzędzi WordPress

Jednym z najmocniejszych punktów na korzyść Pleska jest chwalebny zestaw narzędzi WordPress. Narzędzie jest po prostu genialne. Umożliwi to szybkie utworzenie instalacji WordPress, zmianę haseł, odłączenie instalacji, skanowanie w poszukiwaniu istniejącej instalacji WordPress w celu dodania ich do systemu, klonowania, kopiowania i tworzenia etapów za pomocą jednego kliknięcia!

Zestaw WordPress Toolkit umożliwia także obsługę zabezpieczeń za pomocą zestawu pól wyboru, które można włączyć / wyłączyć. Możesz także szybko włączyć tryb konserwacji, indeksowanie wyszukiwarek, tryb debugowania i aktywować ochronę hasłem – wszystko jednym kliknięciem. Jeśli zainstalowałeś Plesk z nginx natywny jako serwer WWW możesz również włączyć buforowanie nginx. Daje to niesamowity wzrost wydajności nie tylko twojej stronie internetowej, ale i twojego serwera za pomocą jednego przełącznika.

Zdolność do klonowania, kopiowania i konfigurowania inscenizacji jest najważniejsza. Jest to jeden z najsilniejszych argumentów przemawiających za użyciem Plesk zamiast cPanel. To też się nie kończy. Masz możliwość dodawania wtyczek i motywów, a nawet możesz skonfigurować „paczki” jako zestaw wtyczek i zestaw motywów dla łatwej instalacji jednym kliknięciem dla każdej nowej strony internetowej.

Zaawansowane opcje

Dla zaawansowanych użytkowników Plesk oferuje niesamowite opcje optymalizacji witryny. Od samego początku możesz zainstalować Apache i nginx razem, można ich używać w wielu kombinacjach. Na przykład: Apache jako serwer WWW, Apache jako serwer WWW z nginx jako proxy, nginx jako serwer WWW, a także nginx jako serwer WWW z buforowaniem nginx. Fajnie, dobrze?

Natywny tryb nginx można łatwo włączyć dla witryny, po prostu wyłączając tryb proxy, który wyłączy Apache, a następnie użyje PHP-FPM z Nginx. Nie można tego jeszcze osiągnąć za pomocą cPanel. Możesz także włączyć buforowanie nginx i wpisać dowolne dodatkowe reguły nginx, które chcesz w dodatkowych dyrektywach nginx. Są one stosowane, jak tylko klikniesz przycisk Zastosuj.

Kontrola SSL

Certyfikaty są obsługiwane przez Let’s Encrypt we współpracy z Plesk. Możesz nie tylko wydawać nieograniczoną liczbę certyfikatów dla swoich domen, ale także wydawać certyfikat wieloznaczny dla swojej domeny głównej. Wolę Plesk sposób obsługi certyfikatów, ponieważ możesz kontrolować proces, w przeciwieństwie do cPanel, który automatycznie wydaje certyfikaty. W cPanel możesz wyłączyć proces, ale nie możesz go kontrolować samodzielnie. Część odnawiająca jest wykonywana automatycznie, ale możesz także wymusić odnowienie, co jest idealne dla każdego zaawansowanego użytkownika.

Multi PHP

Przycisk Multi PHP pozwala kontrolować wersję PHP, na której ma działać Twoja witryna. Proces odbywa się wewnętrznie, bez użycia pliku .htaccess, ponieważ w tym przykładzie używamy nginx. Wykonanie zajmuje 5 sekund, a wszystkie aplikacje są obsługiwane przez FPM.

Nowa wersja 7.3 jest również dostępna i można ją zainstalować z menu aktualizacji pakietów w Plesk.

Maile

Menu wiadomości e-mail jest dość łatwe, umożliwia utworzenie nowej wiadomości e-mail, obsługę przekazywania i konfigurowanie kontroli poczty wychodzącej. Możesz również sprawdzić pocztę internetową w tym menu.

Wydajność

Plesk zawiera dołączoną listę procesów, która pozwala monitorować proces w czasie rzeczywistym. Jest to podobne do tego, z czym WHM ma, ale jest o wiele łatwiejsze do wglądu, ponieważ nie wygląda jak strona tekstowa linux jak na cPanel. Ujednolicenie tego samego panelu oznacza również, że w trybie zaawansowanego użytkownika możesz to wszystko sprawdzić w tym samym interfejsie. Duży bonus! Na cPanel musisz wrócić do WHM, jeśli obsługiwałeś swoją stronę na cPanel w widoku domeny.

Utworzyć kopię zapasową

Kontrola tworzenia kopii zapasowych w Plesk jest znacznie lepsza niż w cPanel. Możesz tworzyć pełne kopie zapasowe, przyrostowe kopie zapasowe, dodawać zewnętrzne usługi pamięci masowej, takie jak Dropbox, Dysk Google lub serwer FTP. Podstawowe opcje są bezpłatne, na przykład możesz dodać dodatek do Dysku Google i skonfigurować go do tworzenia kopii zapasowych bezpośrednio na Dysku Google.

Ale funkcja harmonogramu wymaga dodatkowej miesięcznej licencji subskrypcyjnej. Sprawiedliwe jest sprawiedliwe. Lokalna kopia zapasowa i kopia zapasowa FTP są bezpłatne, a nawet można zaplanować określone godziny kopii zapasowej. Interesujące jest to, że proces przywracania umożliwia przywracanie określonych części, takich jak tylko pliki domen, tylko wiadomości e-mail, a nawet tylko baza danych lub wszystkie naraz, podczas gdy na cPanel można wykonać tylko pełne przywracanie. Jest to szczególnie przydatne.

Wydajność

Jak już wyjaśniłem, Plesk pozwala używać nginx jako głównego serwera WWW podczas gdy cPanel nie. To samo w sobie daje Plesk przewagę w stosunku do czystej wydajności. Co więcej, obecna wersja umożliwia także włączanie i dostosowywanie buforowania nginx. Który z nich może poprawić wydajność witryny, nawet bez użycia buforowania WordPress. To stawia Plesk powyżej wydajności cPanel pod względem wydajności. Plus jest marzeniem zaawansowanego użytkownika, ponieważ pozwala skonfigurować wszystkie te parametry bez konieczności logowania się do użytkownika root systemu Linux.

Podsumowując Plesk

Plesk jest wyraźnie genialnym produktem. Pozwala mieć tyle domen, ile chcesz, bez ograniczeń konta i bez konieczności ustawiania użytkownika jako odsprzedawcy. Dzięki temu Plesk jest znacznie łatwiejszym w obsłudze systemem. Szczególnie jeśli chcesz obsługiwać kilka domen jednocześnie, gdzie na cPanel musisz to zrobić przez klienta cPanel i cPanel WHM, co jest naprawdę uciążliwe.

Plesk zawiera także WordPress Toolkit. To jedna z najlepszych rzeczy, jakie widziałem w panelu sterowania. Jest tak wiele przed cPanel pod prawie każdym względem, że po prostu nie mogę teraz uzasadnić kosztu cPanel. Dla każdego zaawansowanego użytkownika wybór jest naprawdę prosty. Masz znacznie lepszą kontrolę nad WordPress, opcja bezpośredniego klonowania / kopiowania / przemieszczania, zdolność do włącz Apache lub Nginx jako serwer WWW, zmieszaj go z nginx jako proxy lub nawet buforowanie nginx, a wszystko to przy użyciu scentralizowanego panelu sterowania.

Widoki hostingu i zaawansowanych użytkowników są doskonałe, aby dostosować panel również do twoich potrzeb. Opcje tworzenia kopii zapasowych są również lepsze, ponieważ mogą tworzyć zaplanowane kopie zapasowe na komputerze lokalnym i serwerze FTP, a nawet mieć usługi zewnętrzne (takie jak Amazon, Dysk Google i Dropbox) jako towarzysz tworzenia kopii zapasowych. Możesz także przywrócić określone elementy, takie jak pliki domen, wiadomości e-mail lub po prostu baza danych. Co samo w sobie jest świetne, jeśli masz problem z wtyczką lub nieudaną aktualizację.

Negatywne strony nie mają wiele do powiedzenia. Licencjonowanie było problemem przed nowym licencjonowaniem cPanel, ale obecnie nie jest problemem.

Czy cPanel lub Plesk Better?

Będąc w branży hostingowej od lat i po wypróbowaniu każdego panelu sterowania, wybór jest dla mnie jasny. Plesk oferuje te same funkcje, co cPanel ale lepiej. Każdy aspekt jest lepszy. Lepszy interfejs, lepszy układ, lepsze zarządzanie domenami, znacznie ulepszony system tworzenia kopii zapasowych, naprawdę potężne narzędzie, takie jak WordPress Toolkit, oraz możliwość posiadania Apache i nginx, a nawet samego nginx jako głównego serwera WWW. Jedyne, co cPanel ma teraz do zaoferowania, to znajomy wygląd. Dla mnie wszystko inne jest lepsze na Plesku.

Jeśli weźmiesz również pod uwagę model licencjonowania, cała debata stanie się kwestią sporną. Plesk oferuje więcej w tej samej cenie. Jeśli nadal jesteś po stronie cPanel, wiedz, że płacisz za rozpoznawalność marki. Ale w chwili pisania tego tekstu Plesk jest teraz lepszym produktem. Jeśli planujesz hosting własnych stron WordPress i chcesz mieć najlepszy panel, Plesk z pewnością będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me