Co to jest handel bezgłowy i jak może na tym skorzystać?

Zarządzanie oczekiwaniami klientów w dzisiejszym cyfrowym krajobrazie może być dość trudne. Generowanie leadów i tworzenie treści to tylko dwa z bardziej kosztownych elementów, nie mówiąc już o dostarczeniu angażującego doświadczenia. Mając to na uwadze, możesz zastanawiać się, czy istnieje bardziej skuteczny sposób zarządzania treścią i rozwiązaniami e-commerce.


Na szczęście podejście do handlu bezgłowego właśnie to robi. Jest to sposób na dodanie funkcjonalności e-commerce do witryny, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu treści, które napędzają ruch. Ponadto będziesz mieć lepszą kontrolę nad tym, jak komponenty Twojej witryny współpracują ze sobą.

W tym artykule przedstawimy Ci koncepcję handlu bezgłowego. Następnie omówimy wszystkie zalety i wady oraz wyjaśnimy, jak zacząć korzystać z systemu bezgłowego. Chodźmy do pracy!

Nie trać głowy: co należy wiedzieć o oddzieleniu

Kiedy mówimy o witrynach internetowych i systemach zarządzania treścią (CMS), mamy na myśli dwa główne elementy. Są to „przednie” i „tylne” końce witryny. Interfejs odnosi się do strony klienta, lub prościej, części witryny, którą klienci zobaczą i będą z nimi współpracować.

Zapleczem jest strona administracyjna, w której można wprowadzać treść oraz wprowadzać zmiany w projekcie i funkcjonalności:

Panel WordPress

Bezgłowy handel obejmuje tak zwany „oddzielony” CMS. Oznacza to odłączenie przedniej i tylnej strony witryny. Kiedy odłączysz swoje rozwiązanie handlowe od publicznego interfejsu i nie będziesz się nudzić, w zasadzie uwolnisz się od eksploracji wielu opcji dostarczania frontonu. Ostatecznie może to pomóc w osiągnięciu nowego poziomu elastyczności w zakresie sposobu i miejsca dostarczania treści, a produkty będą dostępne do zakupu.

Zasadniczo otrzymasz interfejs zaplecza, który umożliwia łatwe tworzenie i dodawanie treści do bazy danych. Wszystkie funkcje zarządzania e-commerce można również obsługiwać osobno.

W związku z tym twoimi treściami można zarządzać niemal wszędzie za pomocą różnych interfejsów programowania aplikacji (API). Ułatwia to utworzenie jednego źródła treści do dostarczania do wielu punktów końcowych, w tym urządzeń należących do stale rosnącej Rynek Internetu Rzeczy (IoT).

Dlaczego warto rozważyć podejście do handlu bezgłowego

Należy pamiętać, że nie wszyscy odniosą korzyści z oddzielenia swoich witryn. Jednak w niektórych sytuacjach może to być bardzo cenne podejście. Zanim wyjdziesz z gilotyny, musisz w pełni zapoznać się z opcjami i potrzebami e-commerce.

Niektóre elementy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy e-commerce bezgłowy jest dla Ciebie odpowiedni, obejmują:

  • Treść: strony internetowe, które zawierają dużo treści, mogą zmaksymalizować dostarczanie tej samej treści do wielu punktów końcowych, bez powielania ich wysiłków lub zasobów.
  • Zaangażowanie: Bezgłowe podejście może otworzyć szansę na zwiększenie zaangażowania poprzez Sztuczną Inteligencję (AI) i Rozszerzoną Rzeczywistość (AR), bez nowej bazy danych.
  • Doświadczenie: Możesz stworzyć satysfakcjonującą i bezproblemową obsługę klienta na wielu urządzeniach z jednej bazy danych.

Bezgłowe podejście do zarządzania witryną może naprawdę otworzyć nowe możliwości dostarczania treści i marketingu. Jeśli szukasz bardzo zwinnego i elastycznego rozwiązania, architektura bezgłowa może być dla Ciebie odpowiednia.

Ponadto, jeśli chodzi o handel elektroniczny, system bezgłowy ma wiele zalet. Odłączenie zarządzania witryną oznacza, że ​​system zarządzania zapasami i produktem nie musi być już powiązany z CMS.

Innymi słowy, możesz korzystać z wybranej platformy dostarczania treści przez zaplecze witryny, nie martwiąc się, jak wpłynie to na aspekty biznesowe. Dzięki interfejsom API będziesz mieć możliwość robienia zakupów dokładnie tak, jak chcesz.

Potencjalne wady handlu bezgłowego

Handel bezgłowy może jednak nie być dla wszystkich. Ważne jest odnotowanie kilku potencjalnych wad tego podejścia. Jeśli szukasz kompleksowego rozwiązania z mniejszą liczbą komponentów do utrzymania, ta konfiguracja może być nieodpowiednia dla Ciebie.

Należy pamiętać o kilku innych wadach, w tym:

  • Możesz potrzebować więcej zasobów do zarządzania systemem bezgłowym.
  • Jeśli jesteś nowym użytkownikiem CMS, możesz nie mieć umiejętności technicznych niezbędnych do zarządzania systemem bezgłowym.
  • Odsprzężony system może mieć wiele punktów końcowych użytkownika, co może spowodować wzrost kosztów rozwoju.
  • Prawdopodobnie nie będziesz mieć dostępu do podglądu na żywo produktu front-end podczas jego opracowywania.
  • Może istnieć więcej potencjalnych wyświetlaczy front-end do zarządzania.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli szukasz gotowego i gotowego rozwiązania, to może nie być to, czego szukasz. Potrzebujesz zaangażowanego zespołu ze znajomością i zrozumieniem interfejsów API e-commerce, aby odłączyć proces od sukcesu.

Rozpocznij od bezgłowego podejścia do handlu

Rozpocznij od bezgłowego podejścia do handlu

Teraz, gdy wiesz, czym jest architektura bezgłowa i rozumiesz wady i zalety, spójrzmy na to, co jest potrzebne do osiągnięcia tej struktury. Po oddzieleniu możesz nagle mieć wiele interfejsów użytkownika. Następnie możesz podłączyć swój system zaplecza za pośrednictwem interfejsów API handlu elektronicznego.

Oznacza to, że e-commerce i funkcje zarządzania produktem stają się niezależne od zarządzania treścią. Za pomocą odpowiednich narzędzi można to osiągnąć za pomocą istniejących systemów CMS, takich jak WordPress.

Istnieje również kilka wtyczek, które możesz rozważyć, które omówimy wkrótce. Po pierwsze jednak dobrym pomysłem jest pełne zrozumienie pewnych niuansów związanych z systemami oddzielonymi i bezgłowymi:

  • Odsprzęgnięty: Treść będzie dostępna za pośrednictwem punktów końcowych interfejsu API, ale system jest nadal zaangażowany w proces dostarczania do warstwy prezentacji interfejsu użytkownika.
  • Bezgłowy: Treść będzie dostępna za pośrednictwem punktów końcowych interfejsu API, ale system jest reaktywny i zakłada, że ​​dostarczanie treści jest obsługiwane przez inny program.

Oznacza to, że jeśli używasz WordPressa i chcesz stworzyć naprawdę bezgłowy system, prawdopodobnie potrzebujesz dodatkowych narzędzi, aby to osiągnąć. Jest to oczywiście możliwe, chyba że sam planujesz zaprogramować wszystkie niezbędne elementy.

Jeśli wiesz, że nie będziesz używać frontonu, który oferuje WordPress, możesz zacząć od zainstalowania wtyczki, takiej jak WP Bezgłowy. Wtyczki opracowane do tworzenia bezgłowego WordPressa nie są tak obfite i zwykle brakuje recenzji. WP Headless jest jednak dobrym przykładem tego, co znajdziesz pod względem funkcjonalności.

Ta wtyczka zasadniczo wyłączy dostęp do interfejsu użytkownika dla każdej osoby, która nie jest przypisanym użytkownikiem. Na przykład, jeśli wyślesz do innego edytora witryny bezpośredni link, zostaną one przeniesione na stronę edycji wpisu. Blokowanie ogólnego dostępu do standardowej strony głównej witryny jest jednym z pierwszych kroków odsprzęgania konfiguracji WordPress.

Po wyeliminowaniu dostępu frontonu do swojej witryny musisz rozpocząć tworzenie repozytorium treści. Jedną z wtyczek, które mogą być w tym pomocne, jest Zaawansowane pola niestandardowe:

Zaawansowane pola niestandardowe

Ta wtyczka jest dość popularna i wysoce zalecana. Możesz go użyć, aby dodać niestandardowe pola do prawie każdego przypadku użycia. Ponadto możesz szybko opracowywać pola, które pojawią się na ekranie edycji postów, nie martwiąc się o to, jak dane pojawią się w Twoim motywie.

Podczas budowania architektury bezgłowej organizowanie danych za pomocą niestandardowych pól może być później przydatne. Jeśli zamierzasz wywoływać swoje dane za pośrednictwem interfejsów API, będziesz w stanie uzyskać bardzo szczegółowe i precyzyjnie ukierunkowane informacje, aby dostarczyć je do nowych punktów końcowych.

Narzędzia dla programistów, które powinieneś wiedzieć przed pójściem bezgłowym

Chociaż może się wydawać, że system bezgłowy może być skomplikowany, tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku popularnych języków programowania, aby działał. Aby pracować z bezgłową strukturą, będziesz mógł nawigować i potencjalnie pisać Cascading Style Sheets (CSS) i HTML.

JavaScript może być również używany do wykonywania niemal wszystkich połączeń, których potrzebujesz do dostarczania treści. Musisz tylko zdecydować, z jaką bazą danych chcesz pracować. Jeśli korzystasz na przykład z WordPress, będziesz chciał zrozumieć bazę danych PHP i móc nią poruszać.


Stworzenie bezgłowego rozwiązania e-commerce dla Twojej witryny marketingowej i e-commerce może być korzystnym wyborem. Dzięki tej konfiguracji będziesz w stanie zachować elastyczność i szybkość, jednocześnie zwiększając liczbę punktów końcowych użytkowników, do których możesz dostarczyć doświadczenia.

Oczywiście należy pamiętać o pewnych zaletach i wadach. Bezgłowy handel elektroniczny może być korzystny dla witryn z dużą zawartością treści, ale do korzystania z treści za pośrednictwem interfejsów API potrzebny jest kompetentny zespół i odpowiednie zasoby. Nie zapominaj jednak, że dostępne są pomocne wtyczki, jeśli używasz WordPress.

Czy masz pytania dotyczące handlu bezgłowego i czy jest on odpowiedni dla Ciebie? Zapytaj w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me