Coraz więcej osób decyduje się na hosting zasobów swojej witryny w sieci dostarczania treści (CDN) z wielu powodów. Chociaż korzystanie z sieci CDN ma wiele zalet, warto to zrobić ty potrzebujesz tego użyć? W tym artykule omówię najważniejsze zalety korzystania z CDN w witrynie WordPress. Omówię też krótko, jak działa CDN i dlaczego niekoniecznie pasuje do każdej witryny. Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest CDN i jak działa, aby docenić korzyści.


Co to jest?

wordpress-cdn

CDN to w zasadzie system połączonych serwerów pamięci podręcznej, które przechowują elementy strukturalne strony internetowej – zazwyczaj takie zasoby, jak pliki JavaScript i CSS – a także treści statyczne, takie jak obrazy. Serwery są dystrybuowane na całym świecie i obsługują zasoby witryny w zależności od położenia geograficznego użytkownika. Jedna dobrze znana firma CDN, Cloudflare, wykorzystuje 180 centrów danych na całym świecie, aby przyspieszyć dostarczanie treści użytkownikom.

Zasadniczo CDN zapewnia alternatywne serwery do pobierania przechowywanych zasobów strony internetowej. Gdy użytkownik poprosi o dostęp do strony w Twojej witrynie, zasoby przechowywane w sieci CDN zostaną dostarczone przez serwer najbliższy lokalizacji geograficznej użytkownika. Oznacza to, że treści obsługiwane przez CDN zawsze będą podróżować na najkrótszą odległość, aby dotrzeć do użytkownika, i to właśnie tam CDN ma największą zaletę.

Korzyści CDN

Korzystanie z sieci CDN ma wiele zalet, w tym:

1. Zwiększona prędkość

Jak widzieliśmy z krótkiego opisu działania CDN, poprawa prędkości jest prawdopodobnie najlepszą korzyścią z korzystania z CDN w witrynie WordPress. CDN obsługuje zawartość statyczną z węzła serwera znajdującego się najbliżej żądającego użytkownika. Możesz spodziewać się nieco lepszej obsługi ze względu na lepszą prędkość.

Ponieważ znaczna część czasu ładowania strony internetowej wymaga dostępu i pobierania składników statycznych i zasobów, takich jak obrazy, skrypty i arkusze stylów, łatwo jest zrozumieć, dlaczego CDN ma kluczowe znaczenie dla wydajności Twojej witryny.

Nie oznacza to jednak, że użycie CDN w magiczny sposób przyspieszy ładowanie stron internetowych. Na przykład, jeśli twoja witryna zawiera błędny kod, CDN może nie zrekompensować późniejszej utraty wydajności. Ponadto wydajność witryny zależy między innymi od konfiguracji serwera i możliwości hosta.

Najważniejsze jest to, że CDN przyspiesza ładowanie niektórych zasobów witryny, a tym samym poprawia szybkość ładowania strony o pewien margines, a dla niektórych osób sama ta korzyść jest warta dodatkowych kosztów korzystania z niej.

2. Ulepszony czas pracy witryny

Sieć CDN zmniejsza obciążenie hosta, co zapewnia stałą prędkość. W typowym scenariuszu hostingu, w którym wszystkie zasoby witryny są przechowywane na głównym serwerze udostępnionym lub prywatnym, możesz zauważyć niespójne prędkości lub całkowitą awarię w okresach dużego ruchu. Zasadniczo rzeczy zwalniają i mogą czasami całkowicie się zepsuć podczas skoków ruchu z powodu dodatkowych obciążeń.

Dzięki sieci CDN skoki ruchu są płynnie obsługiwane, ponieważ sieć jest zoptymalizowana do obsługi dużego ruchu z lepszą wydajnością. Innymi słowy, jeśli Twoja witryna nagle zyska popularność, szanse na sympatię są niewielkie.

Ponownie, podobnie jak w przypadku poprawy prędkości, użycie CDN dla witryny WordPress nie eliminuje całkowicie możliwości przestoju w chwilach gwałtownego wzrostu ruchu. Jeśli pliki dynamiczne są przechowywane na głównym serwerze hostingowym, nadal możesz przestać. Buforowanie znacznie przyczynia się do minimalizacji problemów wynikających z gwałtownych wzrostów natężenia ruchu. Większość najlepszych usług hostingowych WordPress optymalizuje swoje serwery poprzez buforowanie, więc dodanie CDN tylko poprawi sytuację.

3. Większa integralność danych

Jeśli jesteś podobny do większości właścicieli witryn, prawdopodobnie zawsze chcesz korzystać z najnowszych narzędzi do renderowania treści. Ciągłe aktualizowanie zasobów sieciowych jest jednym ze sposobów, aby to zrobić, a CDN pomaga zachować integralność za każdym razem, gdy wprowadzane są zmiany w Twoich zasobach. Na przykład podczas aktualizacji plików CSS lub JavaScript w sieci CDN zmiany są natychmiast odzwierciedlane na różnych serwerach w sieci, zachowując w ten sposób integralność i spójność danych.

4. Brak barier geograficznych

Żyjemy teraz w świecie mobilności i Internetu opartego na aplikacjach. Użytkownicy chcą mieć dostęp do usług w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie się znajdują na świecie. Tutaj przydaje się CDN. Dzięki globalnie dystrybuowanym serwerom CDN użytkownicy na całym świecie mogą korzystać z Twojej witryny tak, jakby byli tuż obok Twojego hosta.

To powiedziawszy, warto zauważyć, że zasięg dostawcy ostatecznie decyduje o Twoim zasięgu. Jeśli kierujesz reklamy do użytkowników z określonego obszaru geograficznego, zapoznaj się z mapami zasięgu różnych dostawców, aby określić, gdzie możesz uzyskać najlepszą korzyść, aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników. Pamiętaj, że dostawcy CDN nie działają tak samo w każdym regionie. Niektóre mają wyraźną przewagę w niektórych regionach na podstawie konfiguracji sieci.

5. Tańsze i szybsze

Chociaż możesz korzystać z CDN za 0 USD (jest kilku bezpłatnych dostawców), płatne usługi są oczywiście właściwą drogą, jeśli poważnie myślisz o korzyściach z wydajności. W jaki sposób płatna usługa CDN oszczędza czas i pieniądze?

Po pierwsze, praktycznie nie jest wymagana konfiguracja, szczególnie w przypadku witryn WordPress. Prawie wszyscy dostawcy CDN oferują niestandardową wtyczkę instalacyjną dla WordPress. Ponadto w katalogu WordPress znajduje się o wiele więcej wtyczek do konfiguracji CDN dla Twojej witryny. Nie będziesz kupować dodatkowego sprzętu do korzystania z sieci CDN.

Po drugie, ponieważ CDN poprawia wydajność Twojej witryny, oszczędzasz pieniądze na zakupie dodatkowych zasobów obliczeniowych, w szczególności pamięci RAM i procesora.

Kiedy robi CDN nie robi różnicy?

lokalizacje cdn

Widzieliśmy, że CDN jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz poprawić szybkość, dostępność, ogólną poprawę obsługi i globalny zasięg. Ale są sytuacje, w których CDN może nie mieć znaczenia, a nawet pogorszyć sytuację.

Na przykład, jeśli dostawca CDN nie ma węzłów serwera w określonym obszarze geograficznym, może się okazać, że ładowanie zasobów Twojej witryny dla użytkowników w tym obszarze trwa dłużej niż w przypadku, gdy zasoby były hostowane na serwerze w tym miejscu. W takim przypadku użycie sieci CDN może nie zapewnić żadnych korzyści w zakresie wydajności.

Z tego powodu przed rejestracją należy odrobić lekcje od potencjalnego dostawcy CDN. Chcesz zapewnić odpowiedni zasięg dla wszystkich miejsc, w których przebywa większość docelowych użytkowników.

Wniosek: powinieneś używać CDN

Ogólnie rzecz biorąc, CDN zapewnia wiele korzyści w zakresie wydajności witryny. Dzięki dystrybucji przepustowości między wiele węzłów serwera sieć CDN może pomóc zmniejszyć obciążenie głównego hosta. Nie eliminuje to automatycznie problemów z wydajnością serwera, ale może znacznie przyczynić się do zapewnienia użytkownikom bezproblemowego przeglądania witryny.

To powiedziawszy, pamiętaj, że CDN nie jest absolutną koniecznością, aw wielu przypadkach twoja strona internetowa może nadal dobrze działać bez jej użycia. Mimo to są szanse, że z jednym z nich lepiej by się spisało. Jeśli prowadzisz witrynę WordPress o dużym natężeniu ruchu, o kluczowym znaczeniu dla firmy, możesz czerpać największe korzyści z wydajności oferowane przez CDN i zdecydowanie powinieneś rozważyć to jako część narzędzi optymalizacyjnych.

Pamiętaj, aby odrobić pracę domową przed wyborem dostawcy CDN, ponieważ korzyści, które możesz czerpać, będą zależeć również od wybranego dostawcy. Nie wiesz, od czego zacząć? Twój dostawca hostingu może już oferować buforowanie (używamy WPEngine tutaj w WPExplorer, a oni dbają o wszystko dla nas). Ale jeśli Twój host nie oferuje usługi buforowania, zapoznaj się z naszym artykułem na temat bezpłatnych usług CDN. Istnieje mnóstwo świetnych opcji do wyboru.

Chciałbym teraz usłyszeć od ciebie. Czy korzystasz z sieci CDN, czy rozważasz korzystanie z niej? Jaki jest twój główny powód korzystania z niego i jakie korzyści osiągnąłeś?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me