WordPress.com vs WordPress.org Różnice oraz zalety i wady

WordPress.com vs WordPress.org: Różnice, zalety i wady

Jako blog WordPress i autor motywów WordPress zauważyliśmy, że mamy sporo wątpliwości co do różnic między WordPress.com a WordPress.org. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ oba działają na WordPress, oba używają motywów i wtyczek i oba są łatwo dostępne za darmo online. Istnieją jednak znaczne różnice między tymi dwoma, a te różnice sprawiają, że WordPress.org jest naszym ulubionym smakiem WordPress.


Poniżej podzielimy się głównymi funkcjami WordPress.com i WordPress.org, a także poręczną elegancką infografikę, która pomoże zwizualizować nasze punkty. Wyjaśnimy również, dlaczego osobiście wolimy i korzystamy z WordPress.org, a także prosty 3-krokowy przewodnik, jeśli chcesz wypróbować WordPress. Więc wejdźmy!

WordPress.com, bezpłatne strony internetowe

WordPress.com, bezpłatne strony internetowe

WordPress.com to darmowa platforma do tworzenia bloga i strony internetowej za pomocą WordPress. Jest w pełni zarządzany przez Automatyczny (twórcy WordPressa), a co najważniejsze, jest to jedna z najłatwiejszych platform blogowych w Internecie. Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować bezpłatne konto, wybrać swoją subdomenę (przykład: twojastrona.wordpress.com), wybrać darmowy motyw i zacząć dodawać treść.

Jednak nic w życiu nigdy nie jest całkowicie idealne, więc oczywiście jest kilka zalet i wad WordPress.com.

WordPress.com Plusy

Jedną z najbardziej kuszących funkcji WordPress.com jest to, że dla większości użytkowników jest to 100% wolny. Darmowe konta są dostarczane z bezpłatnym hostingiem, bezpłatną nazwą subdomeny, darmowymi motywami, prostymi opcjami dostosowywania (takimi jak niestandardowe logo oraz opcje koloru tła lub obrazu) oraz 3 GB bezpłatnego miejsca na treści i multimedia.

Oprócz przystępności cenowej WordPress.com jest również wyjątkowo łatwy w użyciu. Jest gotowy do pracy od momentu rejestracji, więc po utworzeniu konta możesz przejść od razu do blogowania.

Jeśli chcesz więcej funkcji aktualizacja do premium plan WordPress jest tak proste, jak zapisanie się na darmowy. Płatne plany wahają się od 2,99 USD miesięcznie dla domeny niestandardowej i bez reklam WordPress.com, do 24,92 USD miesięcznie dla firm, które chcą jeszcze więcej funkcji, takich jak motywy premium, monetyzacja, SEO, analityka Google i więcej.

WordPress.com Cons

Choć WordPress.com jest tak świetny, istnieje kilka ograniczeń, o których należy pamiętać. Po pierwsze, niezależnie od tego, czy jest to konto bezpłatne, czy płatne, tak naprawdę nigdy nie masz pełnej kontroli nad swoją witryną. WordPress.com jest właścicielem twoich treści ponieważ wszystko, co tworzysz, jest hostowane i utrzymywane na ich wielu stronach (chyba że korzystasz z 5000 USD miesięcznie WordPress VIP który jest niestandardowym hostowanym w chmurze WordPress).

Z WordPress.com możesz także korzystać z bezpłatnych i premium motywów, które dostarczają za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego. To znaczy że kontrolują wygląd Twojej witryny ponieważ korzystanie z ich platformy oznacza, że ​​jesteś ograniczony do motywów i wtyczek, których pozwalają ci używać.

Ty także nie może korzystać z Google Analytics chyba że przejdziesz na ich plan premium najwyższego poziomu (więc jeśli chcesz śledzić ruch, przeanalizować zachowanie czytelnika lub zobaczyć, jakie są Twoje najpopularniejsze posty, będzie to kosztować 299 USD + rocznie).

Drugim poważnym minusem WordPress.com jest fakt, że nawet najbardziej podstawowa opcja zarabianie na swoim blogu kosztuje dodatkowo. Więc jeśli chcesz usunąć domyślne reklamy WordPress.com (które generują przychód, muszą pokryć koszty bezpłatnych kont) i / lub zintegrować własne „WordAds”Sieć, musisz uaktualnić swój plan.

Podobnie jeśli masz nadzieję na utworzenie sklepu internetowego WordPress.com nie jest dla Ciebie. Obecnie Handel elektroniczny nie jest obsługiwany. Chociaż jest w trakcie prac, oś czasu nie jest dostępna, dlatego nie zalecamy czekania z zapartym tchem.

Wreszcie WordPress.com nie obsługuje wielu witryn dla użytkowników. WordPress.com to tak naprawdę gigantyczna witryna (dlatego darmowe konta otrzymują bezpłatne subdomeny), więc jeśli masz nadzieję stworzyć własną sieć stron internetowych, WordPress.com prawdopodobnie nie pasuje.

WordPress.org, WordPress na własnym serwerze

WordPress.org, WordPress na własnym serwerze

WordPress.org może mieć ten sam imiennik i korzystać z tego samego systemu zarządzania treścią, co WordPress.com, ale jest to odrębna jednostka. Zamiast wszystkiego zarządzanego przez Automattic, masz pełną kontrolę nad swoją witryną.

WordPress.org to samoobsługowa wersja WordPress, której można użyć do zbudowania własnej witryny internetowej. I choć wciąż ma swoje zalety i wady, jest naszą ulubioną formą WordPress.

WordPress.org Plusy

Na początek WordPress.org ma wszystkie funkcje WordPress.com, ale na sterydach. Głównie bez względu na to, co chcesz stworzyć 100% kontroli i prawa do twoich treści.

Ponieważ WordPress.org zapewnia tylko system zarządzania treścią i nic więcej nie masz opcji domena niestandardowa Nazwij swój wybór hostingu plany i wybór dowolny darmowy lub premium motyw WordPress lub wtyczka znajdziesz w sieci.

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, która chce wprowadzić swoje produkty lub usługi online, WordPress.org jest jedyną opcją dla Ciebie. Oferuje pełne wsparcie e-commerce za pośrednictwem darmowych wtyczek, takich jak WooCommerce oraz Łatwe pobieranie cyfrowe, a także usługi stron trzecich, takie jak Shopify i Ecwid.

Wreszcie dzięki WordPress.org niebo jest granicą tego, co możesz zrobić ze swoją witryną. Możesz Zbuduj cokolwiek. Chcesz stworzyć stronę członkowską? Oferować kursy online? Dostarczać darmowe zdjęcia? Sprzedać własne motywy WordPress? Zbierać datki na cele charytatywne? Udostępniać swoje niesamowite filmy? Cokolwiek chcesz stworzyć WordPress na własnym serwerze, może to wspierać. Często jest to tak proste, jak instalacja wtyczki WordPress.

WordPress.org Cons

Trudno znaleźć wady czegoś, co kocham i którego używam na co dzień, ale jest kilka. Po pierwsze, używając WordPress.org kosztuje pieniądze nawet jeśli sam WordPress jest bezpłatny. Twoja rejestracja domeny i plan hostingowy będą wynosić co najmniej 50 USD rocznie. Zakłada się, że wybrałeś wspólny plan hostingowy i korzystasz wyłącznie z darmowych motywów i wtyczek.

Jeśli chcesz niesamowitego motywu, takiego jak motyw uniwersalny Total i potężny zarządzany hosting WordPress od renomowanej firmy, takiej jak WP Engine, szukasz ceny początkowej 400 USD rocznie. Chociaż nadal twierdzę, że jest to niewielka cena za w pełni dostosowywalną stronę internetową, z której można korzystać w dowolnym celu, i jest to znacznie lepsza oferta niż biznesplan WordPress.com, ponieważ masz całkowitą swobodę robienia czegokolwiek ze swoją witryną.

dodatkowo musisz zainstalować WordPress na twoim serwerze. Konfiguracja jest w twoich rękach, jednak większość firm hostingowych oferuje instalację jednym kliknięciem (np. Cloudways i Bluehost), więc to naprawdę nie jest wielka sprawa, chyba że używasz niestandardowej chmury lub dedykowanego serwera, którym musisz zarządzać samodzielnie.

Ostatnią wadą jest to, że jesteś odpowiedzialny za swoją witrynę bezpieczeństwo i konserwacja. Podczas korzystania z WordPress.com są odpowiedzialni za wszystko oprócz tworzenia treści, co oznacza, że ​​wszystkie podstawowe aktualizacje WordPress i poprawki bezpieczeństwa są przez nich obsługiwane. W WordPress.org jesteś odpowiedzialny za aktualizowanie swojej wersji WordPress i korzystanie z podstawowych środków bezpieczeństwa WordPress, takich jak silne hasła i regularne kopie zapasowe witryny.

Warto jednak zauważyć, że zadanie to można łatwo rozwiązać, korzystając z zarządzanego hostingu WordPress lub hosta udostępnionego, który oferuje automatyczne aktualizacje. Firmy hostingowe, takie jak WP Engine i Flywheel, zajmują się najważniejszymi aktualizacjami, skanami złośliwego oprogramowania, a nawet kopiami zapasowymi witryn internetowych. Pozwalając Ci skupić się na swoich treściach.

Szybki arkusz porównawczy WordPress

Omówiliśmy wiele zalet i wad, więc pomyśleliśmy, że możesz skorzystać z krótkiej informacji, dzięki czemu możesz zobaczyć funkcje WordPress.com i WordPress.org na pierwszy rzut oka.

WordPress.com vs WordPress.org

Dlaczego wybieramy WordPress.org

Jeśli chodzi o to, uważamy, że WordPress.com najlepiej nadaje się dla hobbystów, życiorysów online i małych firm, które po prostu potrzebują strony internetowej do stworzenia podstawowej obecności w Internecie. Wszystko, co jest ponad to, jest bardziej odpowiednie dla WordPress.org.

Teraz wielkie pytanie – dlaczego wybraliśmy WordPress.org? Nasze rozumowanie było łatwe.

Lubimy mieć kontrolę nad naszymi treściami, naszym hostingiem i naszymi dochodami. Nasz blog jest bardzo dosłownie naszą działalnością, a posiadanie pełnego autorytetu nad naszą witryną pozwoliło nam stworzyć coś udanego.

Mamy również swobodę rośnie w miarę potrzeb. I mamy. W pewnym momencie byliśmy na wspólnym planie hostingowym od HostMonster, potem przenieśliśmy się na serwer wirtualny Media Temple i ostatecznie wylądowaliśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj, z naszym superszybkim serwerem zarządzanym z WP Engine (i nie moglibyśmy być szczęśliwsi – oni są świetni!).

WordPress.com nie daje ci wybór serwera, wszystkie ich plany są hostowane na współdzielonych serwerach (chyba, że ​​oczywiście stać Cię na opcję VIP w chmurze). Jak już powiedzieliśmy wcześniej, jeśli masz blog jako hobby, to współużytkowany serwer jest całkowicie w porządku, a WordPress.com prawdopodobnie będzie dla ciebie świetny. Ale dla każdego, kto chce rozwinąć markę lub firmę, naprawdę musisz wziąć pod uwagę wpływ, jaki lepszy hosting ma na ładowanie strony, a tego WordPress.com obecnie nie oferuje.

WPExplorer również zaczynał jako blog, ale urósł do wielu darmowych motywów WordPress i premium (za pośrednictwem Themeforest i Creative Market). Wszystkie nasze prezentacje motywów i archiwa dokumentacji online są przechowywane na naszym własnym serwerze przy użyciu wielostronny sieci. Jest to coś, co po prostu nie jest możliwe w WordPress.com.

I na koniec kochamy społeczność programistów i użytkowników, którzy wybrali WordPress.org tak jak my. Wydarzenia takie jak WordCamps, Spotkania WordPressPressNomics, LoopConf, Konferencja Prestige i WooConf skupiają się wokół WordPressa i wspaniałych ludzi, którzy używają go każdego dnia. Oczywiście nadal możesz uczestniczyć w tych wydarzeniach, jeśli korzystasz z WordPress.com, ale tematy i prezentacje głównie (lub całkowicie) koncentrują się wokół WordPressa na własnym serwerze.

Uznamy WordPress.com za przydatny krok na drodze do stworzenia świetnego bloga, ale naszym zdaniem WordPress.org jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chcesz zbudować odnoszący sukcesy biznes lub markę online.

3 kroki, aby rozpocząć korzystanie z WordPress na własnym serwerze

Jeśli WordPress.org również brzmi dla ciebie świetnie, to dlaczego nie założyć bloga? Dlaczego nie zrobić tego teraz? W mniej niż 15 minut możesz mieć gotową stronę internetową! Oto nasze 3 proste kroki, jak zbudować witrynę WordPress.

1. Wybierz nazwę domeny i plan hostingowy

Bluehost 3,49 USD Hosting

Przede wszystkim musisz zdecydować o nazwie domeny dla swojej witryny. Upewnij się, że wszystko, co wybierzesz, jest odpowiednie dla Twojej witryny i jeśli to możliwe, wybierz adres URL .com (podczas gdy rzeczy takie jak .xyz lub .vegas są urocze, większość użytkowników ufa i pamięta klasyczne nazwy .com więcej). Możesz uzyskać nazwę domeny za 99 centów (za pierwszy rok) od GoDaddy, ale sprawdź dwukrotnie, czy twój hosting zawiera najpierw darmową nazwę domeny (Bluehost obejmuje bezpłatną domenę ze wszystkimi swoimi planami).

Musisz także wybrać dobry plan hostingowy. Hosting współdzielony oferuje mnóstwo mocy dla nowych stron internetowych, a hosting w chmurze oferuje mnóstwo elastyczności. Jednak zarządzany hosting WordPress na zawsze będzie naszym hostingiem z wyboru, ponieważ host całkowicie zarządza twoją instalacją i konserwacją, dając ci swobodę skupienia się na dostosowywaniu projektu, tworzeniu treści i budowaniu marki.

 • Bluehost Shared WordPress Hosting od 3,95 $ / miesiąc
 • Cloudways Managed Cloud Hosting od 5 USD / miesiąc
 • WP Engine Managed WordPress Hosting od 29 USD / miesiąc

2. Wybierz wysokiej jakości motyw WordPress i wtyczki

Najpierw najlepsze motywy WordPress

Gdy Twoja domena i hosting będą gotowe, następnym krokiem jest wybór motywu WordPress, który doda styl i funkcje odpowiednie dla Twojej firmy. W zależności od swojej niszy lub obszaru zainteresowań będziesz chciał przejrzeć różne motywy WordPress, aby znaleźć odpowiedni dla siebie, ale oto kilka naszych ulubionych, jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji.

 • 4 najlepsze motywy WordPress Premium dla infopreneurs
 • Najlepsze motywy WordPress dla firm
 • Ponad 10 najlepszych szablonów do fotoblogowania WordPress
 • Najlepsze dostępne motywy wideo WordPress premium
 • 10 najlepszych tematów restauracji i kawiarni dla WordPress
 • I więcej w naszej kategorii blogu Motywy WordPress!

Podobnie jak w swoim motywie, powinieneś wybrać kilka wysokiej jakości wtyczek, aby Twoja witryna była lepsza.

 • Yoast WordPress SEO Krótki przewodnik po instalacji i konfiguracji
 • Niech Twoja witryna WordPress będzie wielojęzyczna: 9 niesamowitych wtyczek tłumaczeniowych
 • Zbuduj odnoszący sukcesy sklep internetowy z WooCommerce
 • 50 niezbędnych wtyczek WordPress, o których powinien wiedzieć każdy blogger
 • 6 najlepszych darmowych wtyczek do dodania forum do bloga WordPress
 • Plus wiele innych rekomendacji w naszej najlepszej sekcji blogów o wtyczkach WordPress

3. Dodaj swoją treść

Tworzenie treści

Ostatnim krokiem jest stworzenie niesamowitych, przyjaznych SEO treści, które przyciągną nowych czytelników i utrzymają obecnych, aby Twoja firma mogła się rozwijać. Po prostu bądź sobą i napisz, co Cię pasjonuje!

Potrzebujesz pomocy na początek? Oto kilka pomocnych artykułów od naszych autorów, które zawierają wskazówki dotyczące optymalizacji obrazu, tytułów i sloganów oraz wiele innych, które pomogą Ci osiągnąć sukces na blogu!

 • Wskazówki blogowe WordPress, aby Twój blog odniósł sukces
 • Jak pisać lepsze tytuły i slogany dla WordPress
 • Najlepsze wtyczki do optymalizacji witryny mobilnej WordPress
 • Jak zoptymalizować obrazy do WordPress, kompletny przewodnik
 • Wskazówki dotyczące marketingu treści dla małych firm korzystających z WordPress

Podsumowując

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik był pomocny w zrozumieniu różnic między WordPress.com a WordPress.org. Największa różnica polega na tym, że dzięki WordPress.org masz pełną kontrolę nad swoją witryną – hostingiem, motywami, wtyczkami, stylem, treścią – wszystko to. Ta duża różnica polega właśnie na tym, dlaczego korzystamy z hostowanego WordPressa tutaj na WPExplorer.

Daj nam znać – który wolisz? WordPress.com czy WordPress.org? Chcielibyśmy usłyszeć, dlaczego wybrałeś jedną wersję WordPressa, a także wszelkie inne wskazówki, które możesz mieć dla tych, którzy są nowi w WordPressie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map