Przewodnik krok po kroku dotyczący migracji witryny WordPress do nowego hosta

Przeniesienie witryny do nowego hosta może być zniechęcającym i stresującym doświadczeniem, ale nie musi tak być. Mimo że istnieją ważne kroki, aby przeprowadzić migrację witryny WordPress, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem, możesz odnieść sukces.


Wiele osób stoi przed koniecznością przeniesienia się do nowego hosta z powodu problemów z obecnym dostawcą i ma już dość. Ale zbyt często migracja do bardziej niezawodnego hosta jest opóźniana raz za razem z obawy przed popełnieniem błędu i uszkodzeniem witryny.

Aby obejść ten problem, ludzie mogą uiścić dużą opłatę za przeniesienie witryny przez profesjonalistę. Lub wyszukaj nowego hosta, który oferuje usługę migracji w ramach nowego pakietu hostingowego. Są też ludzie czytający ten artykuł, którzy sami decydują się na trzecią opcję.

Jeśli poświęcasz trochę czasu na przygotowanie własnej strony internetowej, migracja nie jest powodem do niepokoju. Może być to bardzo prosty projekt, jeśli podejdzie się do niego poprawnie i można go łatwo wycofać, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy.

Przeanalizujmy kroki wymagane do przeniesienia witryny WordPress na nowy host, ale zanim zaczniemy pokazywać, w jaki sposób możesz przeprowadzić migrację witryny, pamiętaj, że wiele najlepszych firm hostingowych WordPress faktycznie przeniesie Twoją witrynę dla Ciebie, więc jeśli właśnie kupiłeś nowy plan hostingowy i chcesz przenieść swoją witrynę, najpierw sprawdź u swojego nowego dostawcy hostingu, czy oferuje bezpłatną migrację.

Spis treści

Szybko przewiń w dół do dowolnej sekcji lub możesz nawet dodać do zakładek dowolny z poniższych linków, aby ułatwić powrót, jeśli musisz zrobić sobie przerwę w trakcie procesu:

Krok 1: Wykonaj kopię zapasową plików witryny

Transfer FTP

Pierwszym krokiem przed migracją jest utworzenie kopii zapasowej każdego aspektu witryny. Powinno to stanowić część ogólnego bezpieczeństwa WordPress i jest dobrą praktyką przed każdą poważną zmianą. Konieczne jest jednak także migrowanie instalacji WordPress, ponieważ przenoszonych jest tak dużo danych.

Jak więc wykonać kopię zapasową witryny? Istnieje wiele wtyczek, których można użyć do wykonania kopii zapasowej WordPress, takich jak VaultPress lub Duplicator. Za pomocą wtyczki kopii zapasowej zwykle instalujesz, a następnie używasz wbudowanych ustawień, aby zarządzać, które pliki mają być tworzone, a także jak często i gdzie są przechowywane kopie zapasowe.

Alternatywnie możesz zastosować podejście bardziej ręczne. Aby uzyskać krótkie podsumowanie, ręczne kopie zapasowe wymagają narzędzia do przesyłania plików (FTP) w celu uzyskania dostępu do plików witryny. Dwa popularne programy FTP to FileZilla (PC) i Przekazać (Prochowiec). Po zainstalowaniu musisz użyć poświadczenia SFTP (z konta hosta), aby połączyć się z serwerem witryny. Po nawiązaniu połączenia wybierz i pobierz wszystkie pliki z katalogu swojej witryny. Obejmuje to .htaccess plik ustawiony do ukrycia. Zapoznaj się z plikiem pomocy programu FTP, aby wyświetlić ukryte pliki, jeśli nie możesz go zobaczyć.

W zależności od liczby przesłanych multimediów w witrynie może to zająć trochę czasu. W trakcie pobierania możemy rozpocząć krok drugi i wykonać kopię bazy danych.

Krok 2: Wyeksportuj bazę danych WordPress

Eksport bazy danych

Eksportowanie bazy danych jest prostym procesem, którego wykonanie wymaga tylko kilku kroków. Zaloguj się do cPanel konto swojego serwera internetowego i otwórz phpMyAdmin podanie. Wybierz bazę danych zawierającą instalację WordPress z listy na pasku bocznym po lewej stronie, a po wybraniu kliknij Eksport zakładka w menu nawigacyjnym.

Domyślne ustawienia a Szybki eksport i SQL format eksportu wystarcza na to, czego potrzebujemy. Kliknij Udać się przycisk, rozpocznie się proces eksportu bazy danych i plik zostanie pobrany na komputer lokalny.

Po zakończeniu eksportu bazy danych i przesyłania plików przez FTP możesz przejść do następnego etapu.

Krok 3: Utwórz bazę danych WordPress na nowym serwerze hosta

Zanim zaczniemy migrację do nowego hosta, musimy stworzyć środowisko dla instalacji WordPress. W tym celu należy utworzyć bazę danych, do której można zaimportować dane SQL.

Zaloguj się do swojego nowego usługodawcy hostingowego przy użyciu poświadczeń użytkownika, które dostarczył i połącz się z oprogramowaniem cPanel. W naszym przewodniku będziemy korzystać z aplikacji MySQL Databases. Jeśli Twój hosting nie ma uruchomionej aplikacji, powinieneś skontaktować się z zespołem pomocy technicznej, aby odkryć sposób tworzenia nowych baz danych.

Kroki tworzenia bazy danych są dość proste:

  • otwarty Baza danych MySQL i utwórz nową bazę danych z odpowiednią nazwą dla swojej witryny.
  • Utwórz nowego użytkownika MySQL (z bezpiecznym hasłem).
  • Dodaj to konto użytkownika do nowej bazy danych i przyznaj mu wszystkie uprawnienia.

Zapisz nazwę bazy danych, nową nazwę użytkownika MySQL i hasło. Będziesz ich wkrótce potrzebować.

Krok 4: Edytuj wp-config.php Plik

Przejdź do folderu na komputerze lokalnym, do którego pobrałeś pliki swojej witryny. W tym folderze znajduje się plik o nazwie wp-config.php który kontroluje dostęp między WordPress a bazą danych.

Zrób kopię tego pliku i zapisz go w innym folderze na komputerze lokalnym. Jest to konieczne do przywrócenia zmian, które zamierzamy wprowadzić, jeśli coś pójdzie nie tak później.

Otwórz oryginalną wersję pliku za pomocą ulubionego edytora tekstu i wprowadź następujące trzy zmiany:

1. Zmień nazwę bazy danych

Znajdź następujący wiersz:

Zdefiniuj („DB_NAME”, „db_name”);

The nazwa_db część tego wiersza będzie obecnie ustawiona na nazwę bazy danych MySQL twojego starego hosta. Należy to zmienić na nazwę właśnie utworzonej nowej bazy danych.

2. Zmień nazwę użytkownika bazy danych

Poniżej znajdziesz linię:

Zdefiniuj („DB_USER”, „db_user”);

W tej linii musisz zmienić użytkownik_db część nazwy użytkownika starego hosta, aby pasowała do nowej nazwy użytkownika, którą właśnie utworzyłeś.

3. Zmień hasło użytkownika bazy danych

Na koniec edytuj trzeci wiersz:

Zdefiniuj („DB_PASSWORD”, „db_pass”);

Podobnie jak inne db_pass sekcja tego wiersza musi zostać zmieniona na nowe bezpieczne hasło utworzone dla użytkownika MySQL.

Zapisać wp-config.php i zamknij plik.

Krok 5: Zaimportuj bazę danych WordPress

Import bazy danych

Teraz, gdy masz nową bazę danych do pracy, możemy rozpocząć proces importowania.

Uruchom phpMyAdmin z oprogramowania cPanel na nowym serwerze i wybierz nową bazę danych z listy na pasku bocznym po lewej stronie. Po otwarciu wybierz Import zakładka z menu nawigacji.

w Plik do zaimportowania w sekcji kliknij Wybierz plik i wybierz wcześniej wyeksportowany plik SQL.

Odznacz Częściowy import pole wyboru, upewnij się, że format jest ustawiony na SQL a następnie kliknij Udać się przycisk. Rozpocznie się import bazy danych.

Czas importowania zależy od wielkości bazy danych. Powinieneś otrzymać wiadomość informującą o powodzeniu importu po jego zakończeniu.

Krok 6: Prześlij pliki WordPress na nowy host

Po przygotowaniu nowej bazy danych i ponownej konfiguracji pliku wp-config.php nadszedł czas, aby rozpocząć przesyłanie plików witryny.

Połącz się z nowym hostem za pomocą programu FTP i przejdź do folderu, w którym będzie przechowywana witryna. Jeśli jest to podstawowa lub jedyna witryna instalowana na tym serwerze internetowym, wówczas przesyłanie plików do folderu public_html jest zwykłym katalogiem.

Po wybraniu katalogu zdalnego możesz przesłać pliki swojej witryny, które powinny teraz zawierać zaktualizowaną wersję wp-config.php. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego pobierania, proces ten może zająć trochę czasu.

Nie usuwaj tych plików z komputera lokalnego po zakończeniu przesyłania. Są one nadal potrzebne, dopóki nie zostaną ukończone ostatnie kroki.

Krok 7: Definiowanie nowej domeny i wyszukiwanie / zamiana starej domeny

Jeśli przenosisz się do nowej / innej domeny, powinieneś przeczytać ten krok, jeśli nie, możesz to pominąć, ponieważ nie musisz aktualizować witryny, aby wskazywała inną domenę.

Jednym z problemów, które ludzie zawsze wydają się mieć przy przenoszeniu witryny, jest to, że dodali linki do innych postów w swojej witrynie lub wstawiali obrazy bezpośrednio, wskazując adres URL na serwerze, co powoduje ich uszkodzenie po przeniesieniu do nowej domeny. Jeśli chcesz szybko i łatwo wyszukać dowolne wystąpienia starej nazwy domeny i zastąpić ją nową nazwą, zalecamy zapoznanie się z Wyszukaj Zamień DB skrypt na github. To pozwoli ci to zrobić z wielką łatwością. Po prostu upewnij się, że USUŃ go, kiedy skończysz (ze względów bezpieczeństwa) i nie umieszczaj go w domenie głównej, utwórz folder tymczasowy z losową nazwą do hostowania skryptu.

Zmiana adresu URL witryny: wyszukując i zamieniając starą domenę i zastępując ją nową domeną, zmienisz również wartości site_url i domowy adres URL w bazie danych (Zmiana adresu URL witryny), dzięki czemu podczas próby zalogowania się do witryny w nowej domenie nie nastąpi przekierowanie do starej domeny.

Krok 8: Ostatnie zmiany

Ten krok faktycznie obejmuje dwa oddzielne mini kroki z (potencjalnie) kilkudniowym odstępem między nimi.

Po pierwsze – zanim będziesz mógł korzystać z witryny na nowym hoście, musisz ponownie skonfiguruj ustawienia DNS swojej domeny. Zostaną ustawione tak, aby wskazywały na twój stary host i będziesz musiał wskazać poprawne rekordy na adres IP nowego serwera.

Ten proces będzie zależeć od tego, gdzie masz zarejestrowaną domenę. Szczegóły ukończenia tego procesu są zbyt różnorodne, aby omawiać w tym poście, ale rejestrator domeny powinien mieć wszystkie szczegóły potrzebne do wprowadzenia tej zmiany.

Pełne rozpowszechnienie zmian DNS może potrwać do 48 godzin. Najlepiej to zrobić w okresie, w którym spodziewany jest mniejszy ruch. Podczas tego 48-godzinnego okresu należy unikać wprowadzania jakichkolwiek zmian w witrynie, ponieważ może to być zmiana starej wersji witryny.

Po drugie – po upływie 48 godzin powinieneś uzyskać dostęp do nowego usługodawcy hostingowego po przejściu na swoją stronę. W tym momencie możesz połącz się ze starym hostem internetowym, aby usunąć pliki i bazę danych. Nadal powinieneś mieć lokalną kopię zapasową tych plików i eksport bazy danych wraz z oryginalnym plikiem wp-config.php na wypadek konieczności wycofania migracji. Dobrym pomysłem może być przechowywanie tych plików przez dłuższy czas, aby zachować bezpieczeństwo.


Jak widać, po podzieleniu na powyższe proste kroki proces nie jest trudny. Wszystko, czego tak naprawdę wymaga, to ostrożność na każdym kroku i umożliwienie powrotu do oryginalnej wersji do ostatniej możliwej chwili (w przypadku problemów).

Czy niedawno przeprowadziłeś migrację swojej witryny WordPress? Daj nam znać swoje wrażenia z procesu w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me