WordPress Multisite: Plusy, minusy i instalacja

Jeśli zarządzasz wieloma witrynami WordPress, na pewno odczuwasz potrzebę zarządzania nimi wszystkimi z jednego pulpitu nawigacyjnego. WordPress ma rozwiązanie – instalację wielostanowiskową. Oznacza to, że instalujesz WordPress tylko raz i tworzysz wiele pojedynczych witryn i zarządzasz nimi w ramach jednej instalacji WordPress, wszystko z jednego administratora. Nie musisz szukać dalej niż WordPress.com, aby znaleźć przykład wielu witryn.


Kontrola sprawowana przez administratora witryny nad poszczególnymi witrynami jest ucięta, a administrator sieci lub superadministrator staje się potężny, z nadrzędnymi uprawnieniami nad administratorami poszczególnych witryn. Wtyczki i motywy nie mogą być instalowane ani zmieniane przez administratorów witryny i może to zrobić tylko superadministrator.

Kiedy nie należy korzystać z wielu witryn

Witryny w wielu lokalizacjach działają jako osobne jednostki, które nie nakładają się w znacznym stopniu. Tak więc, jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to zbiór witryn, które współużytkują dane i użytkowników, to wiele witryn nie jest dla Ciebie. Jeśli jedynym wymaganiem jest, aby strony wyglądały inaczej, można to osiągnąć za pomocą wtyczki, która przełącza się między motywami. Jeśli chcesz mieć tylko różne poziomy dostępu dla różnych użytkowników, możesz ograniczyć możliwości, linkować adresy URL lub przełączać użytkowników i menu za pomocą wtyczek.

Powinieneś również pominąć wiele witryn, jeśli administratorzy witryny chcą mieć możliwość swobodnego dodawania motywów i wtyczek lub jeśli nie chcą udostępniać przestrzeni serwera ani bazy danych. To samo miałoby miejsce, gdyby chcieli współpracować z różnymi dostawcami usług hostingowych.

Kiedy korzystać z wielu witryn

Wielo stronność jest najbardziej korzystna dla każdej organizacji, która ma hierarchiczną konfigurację, takiej jak rząd i jego różne skrzydła, uniwersytety i ich wydziały lub sieć blogów, które są w jakiś sposób powiązane. Wielostronne witryny są bardziej odpowiednie dla witryn, które działają z dużym stopniem niezależności we własnym obszarze działania i mają wspólne zasoby.

W związku z tym multisite jest mieszaną torbą, mającą zarówno zalety, jak i wady, a potrzebę multisite należy oceniać indywidualnie.

Profesjonaliści

 • Możesz zarządzać dowolną liczbą pojedynczych witryn z jednego pulpitu nawigacyjnego, który wygląda tak.

1

 • Administratorzy poszczególnych witryn mają swobodę zarządzania swoimi witrynami, z zastrzeżeniem ograniczeń.
 • Motywy i wtyczki należy zainstalować tylko raz, a następnie aktywować w całej sieci. To samo dotyczy aktualizacji. Przekłada się to nie tylko na lepsze zarządzanie, ale także na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni serwera.
 • Użytkownicy mogą tworzyć własne blogi w Twojej sieci i zarządzać nimi. Jeśli chcesz zachować prywatność, możesz ograniczyć dostęp do użytkowników.
 • Możesz zarabiać na sieci, oferując usługi hostingowe innym osobom. Jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego, może to trochę trudne. Te blogi będą miały własne tabele w bazie danych. Nie mają własnych katalogów na twoim serwerze, ale jeśli chodzi o przesyłanie multimediów w sieci, mają własne osobne katalogi. Ponieważ strukturą plików zarządza WordPress, nie musisz się z tym męczyć.

Wady

 • Nie wszystkie wtyczki będą działać na wielu witrynach. Przed zainstalowaniem musisz sprawdzić, czy wtyczki są kompatybilne z wieloma witrynami.
 • Poszczególne strony nie mogą dodawać ani usuwać motywów i wtyczek. Jeśli są obecne w sieci, można je aktywować i dezaktywować.
 • Jeśli Twoja witryna lub serwer ma przestoje, wpłynie to na wszystkie witryny w sieci.
 • Każdy skok ruchu do dowolnej witryny w sieci może wpłynąć na szybkość wszystkich innych witryn w sieci. To może trochę za dużo dla początkujących.
 • Nie wszystkie plany hostingowe obsługują wiele lokalizacji. Potrzeby hostingowe wzrosną w przypadku wielu witryn. Jeśli planujesz korzystać z kilku witryn o charakterze bardziej testowym, hosting współdzielony może w rzeczywistości wystarczyć. Ale jeśli chcesz dodać ogromną liczbę witryn, szczególnie witryn o dużym ruchu, przekonasz się, że musisz zaktualizować swoje potrzeby hostingowe. Zdecydowanie zalecamy WP Engine i koło zamachowe – oba zaczynają się od około 30 USD miesięcznie za wsparcie dla wielu lokalizacji.

WordPress Multisite to prosta i wydajna funkcja, ale zanim ją zainstalujesz, upewnij się, że jest to właściwe rozwiązanie dla Ciebie. Oddzielanie witryny od wielu witryn w późniejszym czasie lub migracja wielu witryn może być zbyt skomplikowana, aby można było z nich korzystać bez profesjonalnej pomocy.

Jeśli rozważasz korzystanie z wielu witryn tylko ze względu na łatwość zarządzania wieloma witrynami WordPress z jednego ekranu, być może powinieneś rozważyć także usługi zarządzane u usługodawcy takiego jak ManageWP. Jest to płatna usługa, która przynosi inne korzyści, takie jak bezpieczeństwo, tworzenie kopii zapasowych i klonowanie.

Instalacja Multisite

Aby móc, musisz być administratorem i mieć dostęp do systemu plików serwera utwórz multisite. Musisz mieć uprawnienia do edytowania plików i tworzenia katalogu. Istnieje każda możliwość, że nawet jeśli nie jesteś zaznajomiony z kodem, utworzysz wiele stron bez żadnych problemów. Ale znajomość PHP, CSS, HTML i zarządzania serwerami przyda się, jeśli będziesz musiał rozwiązać problemy.

Zanim zaczniesz, zdecyduj, czy chcesz dodać witryny jako subdomeny czy podfoldery. Tego nie można później zmienić, więc dokonaj wyboru ostrożnie. W kategoriach URL oznacza to,

 • Przypisywanie różnych subdomen dla każdej witryny: site1.multisite.com, site2.multisite.com
 • Przypisywanie różnych ścieżek dla każdej witryny: multisite.com/site1, multisite.com/site2

Możesz także przypisać domeny takie jak multisite1.com, multisite2.com, ale wymaga to użycia wtyczek i pewnej wiedzy technicznej.

Jak więc zainstalować wiele witryn? Omówię tutaj kroki, demonstrując instalację przy użyciu lokalnego XAMPP.

1. Włączanie funkcji Multisite.

 • Pierwszym krokiem w instalacji wielu witryn jest instalacja WordPress w normalny sposób. Znajdź plik wp-config w WordPressie i otwórz go.
 • Znajdź frazę „/ * To wszystko, przestań edytować! Miłego blogowania. * / ”Pod koniec pliku. Tuż nad tym wyrażeniem dodaj następujący fragment kodu:
  zdefiniuj („WP_ALLOW_MULTISITE”, prawda);
 • Zapisz plik i załaduj go z powrotem na serwer.
 • Teraz znajdziesz nowy element „Konfiguracja sieci” dodany w obszarze Narzędzia na pulpicie nawigacyjnym.

2. Konfigurowanie subdomen i podkatalogów.

 • Przystąpić do Narzędzia> Konfiguracja sieci i wybierz między subdomenami i podkatalogami.
 • Jeśli konfigurujesz sieć opartą na subdomenach, powinieneś skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, ponieważ niewiele z nich zezwala na to. Będą musieli skonfigurować DNS dla Twojej witryny. Podkatalogi nie potrzebują takich uprawnień. Po dokonaniu wyboru kliknij zainstaluj.

2)

 • Ponieważ do zainstalowania WordPressa użyłem lokalnego serwera lokalnego, mój wybór został ograniczony do podkatalogów (dla hostowanego serwera dostępna będzie również opcja Subdomeny)
 • Jeśli chcesz przekonwertować istniejącą instalację WordPress na wiele witryn, opcja podkatalogu nie jest dostępna. Możesz utworzyć sieć tylko z subdomenami.
 • Zostanie wygenerowanych kilka wierszy kodu do wstawienia do pliku wp-config.php i pliku .htacess.

3)

 • Wstaw kod zgodnie z instrukcją i zapisz pliki, a WordPress Multisite zostanie pomyślnie zainstalowany. Aby uzyskać dostęp do pulpitu administratora sieci, musisz się ponownie zalogować.

3. Tworzenie lub dodawanie witryn

Kiedy osiągniesz ten etap, Twoja witryna WordPress Multisite jest podobna do każdej normalnej witryny. Aby przekształcić go w prawdziwie funkcjonalny multisite, będziesz musiał stworzyć i dodać nowe strony. Oto jak to robisz,
W panelu sieci kliknij Moje witryny> Administrator sieci> Witryny> Dodaj nowe

4
Podaj szczegółowe informacje, takie jak adres witryny, tytuł, adres e-mail i kliknij Dodaj nowy.
Nowa strona zostanie utworzona.
Możesz dodać dowolną liczbę witryn i wyświetlić listę witryn po kliknięciu Wszystkie witryny

5

4. Aktywowanie motywów

Możesz instalować i aktywować motywy na wielu stronach na 2 sposoby – zainstalować go w Administratorze sieci i aktywować dla całej sieci lub zainstalować w Administratorze sieci i włączyć poprzez edycję w tej witrynie. Aby aktywować motyw w pierwszej metodzie, znajdź Motywy w panelu sieci i kliknij Dodaj nowy. Po zainstalowaniu motywu kliknij opcję Włącz sieć. Teraz motyw będzie natychmiast dostępny dla całej sieci.

Aby aktywować motywy drugą metodą, w Administratorze sieci kliknij najpierw w Witrynach, a następnie w witrynie, w której chcesz włączyć motyw. Następnie kliknij Edycja> Tematy i znajdź motyw, który chcesz włączyć. Kliknij opcję Włącz pod tym motywem. Teraz, po otwarciu zakładki Motywy w Administratorze tej witryny, zobaczysz dodany motyw. Witryna może następnie aktywować motyw.

5. Aktywacja wtyczek

Na koniec musisz zainstalować i aktywować wtyczki dla wielu witryn. W tym celu pobierz i zainstaluj wtyczkę w normalny sposób. Jeśli chcesz później aktywować wtyczkę dla całej witryny, kliknij Network Activate, a wtyczka zostanie aktywowana na wszystkich stronach.

Jeśli chcesz, aby wtyczka była aktywna tylko w jednej witrynie, pobierz i zainstaluj wtyczkę w Administratorze sieci. Następnie odwiedź witrynę jako administrator witryny i aktywuj wtyczkę w poszczególnych witrynach.

Podsumowując

Oceń swoje potrzeby, a jeśli to konieczne, nie wahaj się zainstalować wielu witryn. Chociaż instalacja wielu witryn jest dość łatwa, zarządzanie wiąże się ze złożonością. Migracja wielu witryn lub oddzielanie jednej witryny od wielu witryn może być nieco zniechęcające. Zasada kciuka to Postępuj ostrożnie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me