Korzystanie z Markdown w WordPress: przewodnik dla początkujących

WordPress.com ogłosił, że się wprowadzają Obniżka cen do ich podstawowych funkcji i umożliwienie użytkownikom korzystania z niego podczas pisania postów na blogu, stron i komentarzy.


Kiedy nowe funkcje są dodawane do ekosystemu WordPress.com, jest całkiem dobrym rozwiązaniem, że wkrótce zostaną one dodane do oprogramowania WordPress.org. Fani Markdown długo czekali na ten dodatek. Jednak bez wątpienia duża część użytkowników nie ma pojęcia, czym jest Markdown i dlaczego kiedykolwiek z niego skorzystał.

Chociaż Markdown jest nowy w WordPress.com, można go używać w WordPress.org od pewnego czasu za pomocą prostej wtyczki. Jedna z tych wtyczek, o której powiemy nieco później, została pobrana prawie 25 000 razy i przeważnie otrzymała ocenę 5 gwiazdek od użytkowników.

To mówi nam, że jest popularny i dobrze zbudowany, ale chociaż są użytkownicy, którzy uwielbiają Markdown i wtyczkę, o której będziemy rozmawiać, nadal istnieje duży procent bazy użytkowników, którzy nadal nic o tym nie wiedzą.

Porozmawiajmy teraz o tym.

Co to jest Markdown?

what-is-markdown

Markdown to system formatowania zwykłego tekstu stworzony w 2004 roku przez Johna Grubera i Aarona Swartz. Został opracowany, aby umożliwić ludziom komponowanie bogato sformatowanego tekstu w Internecie. W najprostszym przypadku Markdown jest narzędziem do konwersji tekstu na HTML dla pisarzy internetowych. Kiedy jest używany, konwertuje tekst na poprawne strukturalnie XHTML i HTML.

Jest to system, który można szybko nauczyć się ze względu na jego prostotę i ogranicza wszelkie możliwe błędy, które występują podczas próby sformatowania tekstu za pomocą kodu HTML.

Podstawowym celem projektowania przecen jest sprawienie, aby tekst był jak najbardziej czytelny. Ideą jego stworzenia było to, że dokumenty napisane przy użyciu składni Markdown powinny być publikowane jako dokumenty zwykłego tekstu, nie wyglądając, jakby zostały oznaczone tagami lub jakimkolwiek formatem HTML.

Dlaczego warto korzystać z Markdown?

Markdown to bardzo przydatne narzędzie, ponieważ jest niezwykle łatwe w użyciu i bardzo szybkie w nauce. Wykorzystuje znaki specjalne i interpunkcyjne, aby wskazać styl i linki. Używane znaki pokazują, jak dokument zostanie sformatowany, a także pomagają stylizować dokumenty w formacie zwykłego tekstu, aby można je było łatwo przeglądać. Po opublikowaniu dokumentu w Internecie znaki te są konwertowane na odpowiedni styl i format.

Pisanie w Markdown jest wyjątkowo czyste. Podczas jego używania formatowanie przekłada się na ukończone style HTML. Nie musisz się martwić, że pominiesz tagi zamykające lub nieprawidłowo zagnieździsz tagi. Styl nie jest wymagany wbudowany, co oznacza, że ​​nie złamiesz żadnego z formatowań po opublikowaniu w Internecie.

Jest to także elastyczna i przenośna składnia do użycia. Pozwala na wysyłanie dokumentów do wielu formatów. Podczas gdy omawiamy konkretnie korzystanie z niego z WordPress, łatwo jest również utworzyć tę treść offline w dokumencie tekstowym i wkleić ją bezpośrednio w oknie edycji. Ta elastyczność pozwala również przekonwertować go do formatu PDF lub innego formatu bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Korzystanie z Markdown z WordPress

podłącz

Chociaż Markdown nie został jeszcze wprowadzony do podstawowego oprogramowania WordPress, bardzo łatwo jest go dodać za pomocą jednej wtyczki.

Istnieje kilka wtyczek, które możesz zainstalować, aby korzystać z Markdown na swoim blogu, ale w tym poście będę mówić o jednej o nazwie WP-Markdown. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki pojawi się kilka nowych opcji w menu ustawień pulpitu nawigacyjnego WordPress.

Ustawienia obniżki

Pod Ustawienia> Pisanie menu możesz zmienić opcje, aby włączyć Markdown na posty, strony i komentarze. To menu pozwala włączyć pasek pomocy edytora postów i komentarzy, a także włączyć opcję wyróżnienia składni, aby pomóc Ci przyzwyczaić się do korzystania z Markdown.

obniżka cen

Gdy używasz Markdown w swoich postach, okno edytora postów jest podzielone na dwie osobne sekcje. Okno główne służy do pisania postów, a poniżej tego okna jest wyświetlany post w pełni stylizowany. To okno aktualizuje się w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko potwierdzić poprawność składni stylizacji.

Wykonanie podstawowej stylizacji za pomocą Markdown jest proste. Aby przekonwertować tekst na znacznik nagłówka H1, musisz poprzedzić go jednym hashem. Nagłówki H2 są poprzedzone podwójnymi skrótami, a każdy poziom nagłówka jest następnie oznaczany dodatkowym znakiem skrótu.

Markdown używa gwiazdek jako wskaźników nacisku. Aby pogrubić zaznaczony tekst, należy go owinąć dwiema gwiazdkami. Podkreślanie tekstu kursywą jest tak proste, jak zawijanie tekstu w pojedyncze gwiazdki.

Listy są dodawane przy użyciu różnych metod. W przypadku list nieuporządkowanych elementy listy można poprzedzić pojedynczą gwiazdką, pojedynczym plusem lub pojedynczym łącznikiem. W przypadku list uporządkowanych wystarczy w prosty sposób użyć liczby, po której następuje kropka, jak w każdym normalnym dokumencie tekstowym.

Tworzenie łączy wymaga nieco więcej przemyślenia, ale można je naprawdę szybko utworzyć, gdy przyzwyczaisz się do poprawnej składni. Aby dodać link, musisz dodać tekst linku między dwoma nawiasami kwadratowymi, a następnie sam link powinien podążać za tekstem tego nawiasu w nawiasach. Przykładem może być: [WPExplorer] (http://wpexplorer.com).

Odnosząc się do wewnętrznych stron i postów, wystarczy użyć względnych ścieżek do linku zamiast pełnego adresu URL.

Dodawanie obrazów do posta działa w podobny sposób, jak dodanie linku. Tekst alternatywny używany na obrazach jest dodawany w nawiasach kwadratowych, a lokalizacja pliku obrazu jest dodawana w nawiasach.

Możesz także wyświetlić fragmenty bloku kodu, poprzedzając każdy wiersz tekstu w bloku kodu czterema spacjami. Każde dodatkowe wcięcie w kodzie może być stylizowane kolejnymi czterema spacjami, aby ułatwić czytanie.

Markdown używa znaków> w stylu e-mail do tworzenia cytatów blokowych. Działają najlepiej, gdy każda linia w cudzysłowie jest mocno zawinięta i poprzedzona znakiem>.

Pobierz WP Markdown

Markdown może nie być dla wszystkich. Ale dla tych, którzy chcą szybkiej i czystej metody tworzenia postów bez martwienia się o HTML lub spowolnienie poprzez usunięcie rąk do klawiatury, może to być metoda pisania, która Ci odpowiada.

Nie jest tak ekspansywny, jak używanie HTML do tworzenia własnych stylów, ale obejmie większość z nich, a na pewno te style, których użyjesz przez 90% czasu.

Czy korzystałeś już z Markdown z WordPress lub używałeś go w innych programach? Bardzo chcielibyśmy usłyszeć twoje przemyślenia na temat Markdown i czy uważasz, że jest to przydatne narzędzie dla stron internetowych WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map