Jak skonfigurować Google Tag Manager dla WordPress

Menedżer tagów Google jest tak potężnym narzędziem, że przeraził mnie brak informacji podczas badania tego postu. Cóż, nie jest to „brak informacji” per se, ale widoczna niezdolność kilku dostępnych postów do wyjaśnienia, czym jest Menedżer tagów Google i co robi.


Jeśli szukasz więcej informacji o Menedżerze tagów Google i jak je skonfigurować w swojej witrynie WordPress, nie szukaj dalej. Ponieważ trafiłeś we właściwe miejsce.

W tym poście przedstawiamy:

 • Czym jest Menedżer tagów Google
 • Dlaczego musisz korzystać z tego narzędzia, oraz
 • Jak zainstalować go na swojej stronie WordPress ręcznie lub za pomocą wtyczki

Ponadto zademonstrujemy Menedżera tagów Google w działaniu, aby dać Ci wyobrażenie o tym, co możesz osiągnąć dzięki systemowi zarządzania tagami, jak żaden inny. Mówimy to, ponieważ istnieje wiele innych systemów zarządzania tagami, takich jak Tealium, Qubit i uruchomienie platformy Adobe Experience, aby wymienić tylko kilka.

Poza tym jest wiele do nauczenia się, więc zanurzmy się od razu.

Co to jest Google Tag Manager?

Menedżer tagów Google to niesamowite narzędzie do cyfrowych potrzeb śledzenia. Umożliwia wdrażanie tagów w witrynie bez edytowania kodu. Niejasne? Aby zaoferować wyraźniejszy obraz, najpierw zdefiniujmy tag w kategoriach cyfrowego śledzenia.

Tag jest tylko fragmentem kodu JavaScript, który dodajesz do swojej witryny, dzięki czemu możesz aktywować funkcje innych firm, takie jak analiza ruchu, reklama i czat na żywo. W niektórych kręgach tagi są również znane jako sygnały nawigacyjne lub piksele śledzące.

Dobrym przykładem tagu jest kod śledzenia Google Analytics, który dodajesz do swojej witryny, abyś mógł śledzić ruch.

Celem tagu jest zebranie danych odwiedzających na potrzeby narzędzi analitycznych i marketingu cyfrowego. Firmy, które udostępniają te tagi, np. Google Analytics, AdWords, Facebook, LinkedIn itp. Są znane jako dostawcy tagów.

Dlaczego Google Tag Manager?

Tradycyjnie wdrażanie tagów w witrynie WordPress oznaczało ręczną edycję kodu (a raczej bezpośrednio). W WordPress oznacza to edycję różnych plików, takich jak header.phpfunctions.php pośród innych.

Teraz, jeśli nadal dodajesz kod JavaScript do swoich plików, to spowolni twoją witrynę. Poza tym otwiera twoją witrynę na luki w zabezpieczeniach, szczególnie jeśli pobierasz tagi z niewiarygodnych źródeł.

Istnieje również problem z utrzymaniem całego kodu, który dodajesz do swoich stron. Na przykład musisz zaktualizować tagi, jeśli są zmiany, a to oznacza, że ​​zagłębisz się głęboko w swój kod. Znowu nie jest to przyjazne dla początkujących. Jest też dużo miejsca na błędy. Wiesz, że błąd jest ludzki.

Co robić?

Jeśli masz wiele tagów, możesz przejść do Menedżera tagów Google, aby śledzić je wszystkie z jednego centralnego miejsca.

Oto kilka korzyści, które doprowadzą Cię do sedna:

 • Dzięki Google Tag Manager nigdy już nie będziesz musiał kopiować bloków kodu na swoje strony internetowe.
 • Możesz przenieść wszystkie istniejące tagi do Menedżera tagów Google
 • Menedżer tagów Google oferuje jeden kontener do wdrażania wielu tagów i zarządzania nimi z intuicyjnego pulpitu nawigacyjnego, dzięki czemu cały proces jest dziecinnie prosty
 • Ten system zarządzania tagami umożliwia szybkie wdrażanie tagów. Na przykład zamiast kopiować i wklejać kod Google Analytics do swojej witryny, wystarczy dodać identyfikator śledzenia Google Analytics do Menedżera tagów Google i altówki – Google Analytics jest dostępny w Twojej witrynie
 • Konfigurowanie Menedżera tagów Google w witrynie WordPress jest tak proste, jak A, B, C – Ręczne dodawanie GTM do WordPress jest łatwe. Korzystanie z wtyczki jest jeszcze łatwiejsze. Wybierz metodę, która Ci odpowiada.
 • Menedżer tagów Google pomaga przechwytywać wiele danych na potrzeby marketingowe. Dane, których nie można przechwycić za pomocą innego oprogramowania śledzącego. Przekłada się to na terminowe i dokładne dane – rodzaj danych, które oznaczają całą różnicę między sukcesem a porażką.
 • Kliknij i przejdź, aby dodać tagi do swojej witryny, ponieważ Menedżer tagów Google jest wyposażony w wiele wbudowanych integracji, takich jak AdWords, Analytics, Google Optimize, Adometry, Crazzy Egg, LinkedIn i Shareholic
 • Ponadto możesz tworzyć nieograniczoną liczbę znaczników dzięki niestandardowej obsłudze HTML

Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować kod Menedżera tagów Google w swojej witrynie ręcznie lub za pomocą wtyczki.

Menedżer tagów Google „przetwarza” kod JavaScript, a następnie zapewnia funkcjonalność Twojej witryny za pośrednictwem kontenera. Czy to w ogóle ma sens? Mam nadzieję, że tak.

Na przykład, zamiast dodawać kod Google Analytics do swojej witryny, wystarczy zintegrować Analytics z GTM i praca jest wykonywana. Słuchajcie, słyszeliście – dodawanie tagów w Menedżerze tagów Google to elementy czwartej klasy, które nigdy więcej nie będą Ci potrzebne.

Czy milion gotowych funkcji, będziesz się zastanawiać, dlaczego Menedżer tagów Google jest bezpłatny. Tak, dobrze to przeczytałeś. Jest wolne. Ale jest też wersja premium z jeszcze większą liczbą funkcji i obsługą 24/7. Wątpię jednak, czy kiedykolwiek będziecie potrzebować funkcji premium w najbliższym czasie, ponieważ bezpłatna wersja jest zapakowana po brzegi. Zawiera wszystkie funkcje potrzebne do gromadzenia danych, takich jak profesjonaliści.

Na przykład możesz przechwytywać nawet takich użytkowników, którzy oglądają filmy. Ponadto możesz zobaczyć, jak długo każdy użytkownik oglądał wideo. I to tylko wierzchołek góry lodowej, możesz zebrać wiele danych.

Cons

 • Darmowa wersja Google Tag Manager nie oferuje wsparcia premium
 • Jest krzywa uczenia się, ale znowu YouTube ma kilka fajnych filmów w Menedżerze tagów Google. Pod koniec tego postu zachęcamy do obejrzenia filmów polecanych w sekcji zasobów

To nie jest wyczerpująca lista zalet / wad, więc będziemy kontynuować. Podwińmy rękawy i zejdźmy na dół.

Jak skonfigurować Menedżera tagów Google w WordPress

W tej sekcji zainstalujemy Google Tag Managera w Twojej witrynie WordPress:

 • Ręcznie i
 • Za pomocą wtyczki

Bez zbędnych ceregieli zabierzmy się do pracy.

Najpierw utwórz konto Menedżera tagów Google

Pierwszym krokiem jest utworzenie bezpłatnego konta Menedżera tagów Google. Odblokowuje to słynny pulpit GTM i tagi (lub identyfikator śledzenia) potrzebne do zintegrowania narzędzia z witryną WordPress.

Idź do Witryna Menedżera tagów Google. Zaloguj się przy użyciu swojego konta Google (lub utwórz konto, jeśli jeszcze go nie masz), jak pokazano poniżej.

Nastąpi przekierowanie do pięknego pulpitu administracyjnego Menedżera tagów Google. Następnie kliknij Utwórz konto link, jak zaznaczamy na poniższym zrzucie ekranu.

administrator menedżera tagów google

Na następnym ekranie wpisz nazwę swojego konta (może to być Twoja firma), wybierz kraj i naciśnij Kontyntynuj przycisk.

utworzenie nowego konta menedżera tagów google

Następnie wprowadź nazwę swojej domeny w Nazwa kontenera pole i wybierz Sieć. Następnie naciśnij Stwórz przycisk, jak szczegółowo poniżej.

Zaakceptuj warunki umowy usługi Google Tag Manager i warunki przetwarzania danych, jak pokazano na poniższym obrazku.

Pojawi się następujące wyskakujące okienko zawierające kody instalacyjne Menedżera tagów Google.

Pozostaw powyższą kartę otwartą, ponieważ będziesz potrzebować tych dwóch kodów, aby ręcznie skonfigurować Menedżera tagów Google w swojej witrynie WordPress. Jak zauważysz, GTM oferuje instrukcje dotyczące tego, gdzie wkleić kody, ale może to być trudne, jeśli jesteś absolutnym początkującym.

Nie martw się, pokażemy Ci dokładnie, co robić w nadchodzącej sekcji.

Ważne uwagi przed kontynuowaniem:

 • Utwórz kopię zapasową witryny WordPress przed wprowadzeniem zmian w plikach motywów
 • Co więcej, utwórz motyw podrzędny WordPress i edytuj go zamiast motywu nadrzędnego

Ręczne konfigurowanie Menedżera tagów Google

Na nowej karcie zaloguj się do pulpitu administracyjnego WordPress i przejdź do Wygląd> Edytor.

Zauważ, że z powyższego obrazka używamy motywu potomnego darmowego motywu Elegant WordPress w naszym przykładzie. Skopiowaliśmy również kilka plików, np. header.php, footer.php, rlt.css 404.php do motywu podrzędnego. Wkleimy nasze kody instalacyjne Menedżera tagów Google do header.php plik.

Kliknij nagłówek motywu (header.php) z odpowiedniego nawigatora plików do uruchomienia header.php w edytorze motywów.

Z naszego konta GTM instrukcje mówią, że musisz wkleić pierwszy kod wysoko w i drugi kod natychmiast po otwarciu  etykietka.

Czy widzisz  tagi w twoim header.php plik? The  Tag w WordPressie może wyglądać nieco inaczej. Na przykład wygląda nasz >. Czy widzisz to na powyższym obrazku? Założę się, że to zrobisz, przejdźmy do przodu.

Skopiuj pierwszy kod z Menedżera tagów Google i wklej go wysoko w  element, jak pokazano na obrazku poniżej.

Następnie skopiuj drugi kod i wklej go natychmiast po otwarciu  tag, jak pokazano poniżej.

Na koniec kliknij Aktualizować plik przycisk u dołu ekranu, aby zapisać zmiany. Teraz w Twojej witrynie jest zainstalowany Menedżer tagów Google. Całkiem łatwe, huh?

Powiedzmy, że nie lubisz edytować kodu i wolisz zamiast tego użyć wtyczki.

Jak dodać Menedżera tagów Google do WordPress za pośrednictwem wtyczki

W tej sekcji użyjemy fajnej wtyczki znanej jako Menedżer tagów Google DuracellTomi dla WordPress. Jest dostępny w repozytorium wtyczek WordPress, co oznacza, że ​​możesz zainstalować go bezpośrednio z pulpitu administracyjnego WordPress. To powiedziawszy, zabierzmy się do pracy.

Nawigować do Wtyczki> Dodaj nowe w menu administratora WordPress.

Wpisz w polu wyszukiwania Menedżera tagów Google DuracellTomi dla WordPress, a gdy znajdziesz wtyczkę, kliknij Zainstaluj teraz przycisk.

Po zainstalowaniu wtyczki kliknij Aktywuj przycisk, jak pokazano poniżej.

Powiadomienie u góry ekranu poinformuje Cię, że musisz wprowadzić swój identyfikator GTM, aby rozpocząć korzystanie z Google Tag Managera dla WordPress. Kliknij wprowadź swój identyfikator GTM link, jak pokazano poniżej.

Możesz znaleźć swój identyfikator GTM na koncie Menedżera tagów Google, jak pokazano poniżej.

Skopiuj identyfikator GTM z konta Menedżera tagów Google i wróć do pulpitu administracyjnego WordPress. Wróć do swojej witryny WordPress, wklej identyfikator GTM i naciśnij Zapisz zmiany przycisk, jak pokazano poniżej.

I to wszystko! Właśnie nauczyłeś się, jak dodać Google Tag Managera do swojej witryny WordPress za pomocą wtyczki. Dobra droga, dobra droga. Szybko się uczysz.

Teraz, gdy możesz z powodzeniem dodać Google Tag Managera do swojej witryny WordPress, pozwól nam dać mu jazdę próbną. W tej części dodamy Google Analytics do Twojej witryny bez wklejania do niej kodu header.php.

Jeśli masz już kod Google Analytics w swojej witrynie, musisz go najpierw usunąć, w przeciwnym razie przechwycisz dwa razy te same dane. I zdecydowanie nie chcemy tego w twoich raportach marketingowych.

Jak dodać Google Analytics do swojej witryny WordPress za pomocą Menedżera tagów Google

Wróć do Menedżera tagów Google i kliknij Tagi w lewym menu nawigacyjnym.

Następnie naciśnij Nowy przycisk, jak pokazano poniżej.

W wyświetlonym oknie podręcznym nazwij swój tag, a następnie kliknij Konfiguracja znaczników pole, aby wybrać tag (w naszym przypadku Google Analytics).

Wybierać Google Analytics – Universal Analytics jak pokazano na poniższym obrazku.

Spowoduje to powrót do konfiguracji tagów. Wybierać Widok strony pod Rodzaj ścieżki ponieważ chcielibyśmy zgłosić wszystkie wyświetlenia strony do Google Analytics. Zobacz zdjęcie poniżej.

Pod Ustawienia Google Analytics, wybierać Nowa zmienna. Spowoduje to otwarcie nowego pola, w którym wpisz swój identyfikator śledzenia Google Analytics. Nie zapomnij nazwać swojej zmiennej, jak pokazano na poniższym obrazku.

Aby znaleźć identyfikator śledzenia Google Analytics, zaloguj się do konta Google Analytics i wybierz konto dla swojej witryny WordPress (zrób to, jeśli masz wiele usług internetowych na koncie Google Analytics).

Następnie kliknij Admin i przejdź do Informacje o śledzeniu> Kod śledzenia. Powinieneś zobaczyć swój identyfikator śledzenia, ponieważ wyróżniamy go numerem przedmiotu. 3 poniżej.

Skopiuj identyfikator śledzenia i wklej go w polu konfiguracji zmiennej. Następnie naciśnij Zapisać przycisk, jak pokazano poniżej.

Teraz wystarczy ustawić wyzwalacz dla tagu Google Analytics. Kliknij Wyzwalanie wybrać lub utworzyć nowy wyzwalacz.

Ponieważ chcemy śledzić ruch na wszystkich stronach, możemy przejść do istniejącego wyzwalacza (lub utworzyć nowy niestandardowy. Aby zaoszczędzić czas, wybrałem istniejący Wszystkie strony uruchomić jak pokazano poniżej.

Na koniec kliknij Zapisać przycisk.

Testowanie tagu

Twój tag Google Analytics nie jest jeszcze dostępny w Twojej witrynie, ale możesz sprawdzić, czy działa, klikając go Zapowiedź przycisk, jak pokazano na poniższym obrazku.

Gdy Menedżer tagów Google przejdzie w tryb podglądu, załaduj ponownie witrynę. W oknie konsoli Menedżera tagów Google u dołu okna przeglądarki powinieneś zobaczyć tag uruchomiony po przeładowaniu witryny.

Jeśli zalogujesz się na konto Google Analytics i przejdziesz do Czas rzeczywisty, zobaczysz widok strony, który właśnie uruchomiłeś przez ponowne załadowanie witryny.

Tu jest! Z pewnością widać to na powyższym obrazku? Chodź, dodałem strzałkę, aby ci to ułatwić. Pamiętaj, że nie musieliśmy dodawać Google Analytics (kodu JavaScript) bezpośrednio do naszej witryny, aby przechwytywać dane – wszystkie raportowanie danych dzieje się w Menedżerze tagów Google.

To samo dotyczy wszystkich tagów dodawanych za pomocą Menedżera tagów Google – nigdy nie dodasz żadnego kodu do swojej witryny. Jak słodko?

Ale nasz tag Google Analytics jest dostępny tylko dla nas, a nie dla użytkowników, których zamierzamy śledzić. Aby uruchomić tag na stronie i rozpocząć rejestrowanie rzeczywistych danych, po prostu naciśnij Zatwierdź przycisk, jak pokazano poniżej.

Spowoduje to uruchomienie wyskakującego okienka, które pozwala nazwać swoją wersję i dodać opis. Zobacz zdjęcie poniżej.

Na koniec kliknij Publikować przycisk, jak pokazano na obrazku powyżej. Na koniec Twoje konto Google Analytics powinno wyglądać mniej więcej tak:

Panie i panowie, oto jak wykorzystać moc Google Tag Managera. Możesz dodać milion i jeden tagi w podobny sposób, a Twoja witryna nie będzie musiała zawierać całego kodu. Zachęcam do zapoznania się z Menedżerem tagów Google, aby dowiedzieć się, ile możesz osiągnąć dzięki temu narzędziu.

Między tobą a mną jestem sprzedany i jak mogłeś zauważyć. Po raz pierwszy zainstalowałem rzecz na moim blogu na żywo. Planuję używać Menedżera tagów Google również na innych blogach.

Dodatkowe zasoby

Mamy nadzieję, że nasz samouczek skierował Cię w dobrym kierunku, jeśli chodzi o zrozumienie i wdrożenie Menedżera tagów Google w witrynie WordPress. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, oto kilka dodatkowych zasobów (obiecaliśmy, prawda?) Dla przyjemności oglądania.

Podsumowanie naszego przewodnika po Menedżerze tagów Google dla WordPress

Menedżer tagów Google to potężne narzędzie, które zapewnia dużą moc w zarządzaniu tagami i zbieraniu przydatnych danych.

Możesz skonfigurować narzędzie łatwo i szybko, co oznacza, że ​​masz więcej czasu na zaplanowanie sposobu wykorzystania wszystkich zebranych danych. Świetne jest również zbieranie danych na czas. Dlaczego więc nie spróbować??

Masz przemyślenia lub pytania dotyczące Menedżera tagów Google? Nauczmy się razem. Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej. Pozdrowienia i szczęśliwe wydobywanie danych!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me