Jak przeprowadzić migrację witryny z Joomla do WordPress

Jak przeprowadzić migrację witryny z Joomla do WordPress

Czy masz witrynę, którą chcesz przenieść z Joomla do WordPress? Naszym zdaniem jest to fantastyczny pomysł. WordPress brzmi: jeśli obecnie używasz Joomla jako swojego CMS, ten artykuł pokaże Ci dokładnie, jak przenieść witrynę na dwa różne sposoby.


Jeśli chodzi o przechodzenie z jednego CMS do drugiego, zwykle są na to trzy sposoby:

 1. Ręcznie
 2. Za pomocą narzędzia lub usługi (wtyczki, rozszerzenia lub oprogramowania zewnętrznego)
 3. Zatrudnij profesjonalistę

Fakt, że skończyłeś w tym artykule, prawdopodobnie oznacza, że ​​zastanawiasz się, jak to zrobić sam, więc możemy również usunąć opcję 3 ze stołu (ale pamiętaj, że jest tam, jeśli później wpadniesz na nierówności i jeśli masz dużą lub złożoną stronę internetową, to prawdopodobnie najlepsza opcja). Pierwszej opcji należy używać tylko, jeśli jesteś doświadczonym programistą. Ponownie, to, czego szukasz, prawdopodobnie oznacza, że ​​nie jesteś ekspertem od SQL i PHP, który ręcznie poradzi sobie z tym ruchem. Pozostaje nam dobry numer 2.

W tym poście zajmujemy się tym, jak przenieść witrynę za pomocą narzędzia lub usługi, w tym przypadku bezpłatnej wtyczki o nazwie FG Joomla do WordPress.

Różnice między Joomla i WordPress

Najpierw rzućmy okiem na kilka wyzwań, z którymi możesz się spotkać, zanim przejdziemy do tego, jak przenieść swoją witrynę z Joomla do WordPress. Być może największym zmartwieniem większości osób przy przechodzeniu z jednego CMSa do drugiego, szczególnie jeśli korzysta się z usługi, jest to, że chociaż Joomla i WordPress są „systemami zarządzania treścią”, zaczęły z myślą o różnych rynkach docelowych. Z tego powodu stały się zupełnie inne.

Joomla pierwotnie miała być CMS, podczas gdy WordPress początkowo był po prostu przejrzystą, łatwą w użyciu platformą blogową. Oznacza to, że nie tylko interfejsy administracyjne są różne, ale sposób, w jaki każda struktura CMS struktury treści witryny jest inna.

Komponenty a widżety

Komponenty Joomla obsługują wszystkie formy treści poza artykułem, w tym takie jak menu, obrazy nagłówków itp., Które są obsługiwane przez WordPress zupełnie inaczej.

W WordPress widżety zwykle otrzymują jeden lub więcej wyznaczonych obszarów, w których możesz je wyświetlić, jak dotąd, prawie tak samo.

Motywy a szablony

Tutaj nie ma naprawdę dużej różnicy. Zarówno szablony, jak i motywy radzą sobie z tym, w jaki sposób zawartość bazy danych jest generowana i rozmieszczana dla odwiedzających.

Banery, formularze kontaktowe itp

Są to funkcje zawarte w standardowej wersji Joomla i nie mają bezpośredniego odpowiednika w podstawowym WordPressie. Ale zapewniamy, że można zainstalować wtyczki, które obsługują tego rodzaju rzeczy.

W głównych funkcjach wtyczki FG Joomla do WordPress wiele z nich faktycznie zajmuje się konwertowaniem tych rzeczy do odpowiednich odpowiedników WordPress (ale w przypadku darmowej wersji wtyczki informacje o formularzu kontaktowym nie są eksportowane – jednak łatwo jest utwórz formularz kontaktowy z wtyczką).

Tak więc z poruszonymi problemami ruszajmy!

Jak przeprowadzić migrację Joomla do WordPress za pomocą wtyczki

Zanim zaczniesz próbować przenieść witrynę, w jej najlepszym interesie jest utworzenie jej kopii zapasowej. Możesz na przykład użyć Joomla Rozszerzenie Akeeba, lub ręcznie wykonaj kopię zapasową witryny. Powinieneś także przetestować ruch w zakresie rozwoju lokalnego. Możesz sprawdzić nasz przewodnik dotyczący instalacji WordPressa lokalnie, aby dowiedzieć się, jak go skonfigurować. Lub po prostu zainstaluj WordPress w nowym folderze, jeśli masz już lokalną konfigurację Joomla.

Lokalnie testując migrację z Joomla do WordPress, możesz wypracować wszystkie dziwactwa w swoim własnym czasie, w zaciszu własnego lokalnego serwera. Następnie, po poprawieniu wersji witryny WordPress do perfekcji, możesz skorzystać z tego przewodnika, aby przenieść swoją witrynę z hosta lokalnego na serwer na żywo.

1. Zainstaluj WordPress w nowym folderze w konfiguracji rozwoju lokalnego

Jeśli posiadasz Softaculous lub podobne oprogramowanie w swoim Cpanel dla lokalnego serwera deweloperskiego, możesz po prostu zainstalować WordPress jednym kliknięciem.

Jeśli nie, pobierz najnowszą wersję WordPress z ich strony. Następnie utwórz nowy folder w folderze www lub htdocs (w zależności od konfiguracji), na przykład joomlamove.

Zainstaluj WordPress lokalnie

Następnie otwórz lokalnego phpMyadmina i utwórz nową bazę danych, a także sprawdź swoje konta użytkowników.

Teraz otwórz folder WordPress w przeglądarce i powinieneś zobaczyć ekran instalacyjny z prośbą o wybranie języka. Wybierz wybrany język, a następnie wypełnij informacje o bazie danych.

Teraz wystarczy wybrać nazwę witryny oraz nazwę użytkownika / hasło i gotowe. Masz teraz swoją ruchomą witrynę testową skonfigurowaną lokalnie, więc nadszedł czas, aby przejść do następnego kroku.

2. Zainstaluj wtyczkę FG Joomla do WordPress na lokalnej stronie testowej

FG Joomla do WP to darmowa wtyczka opracowana do przenoszenia wszystkich treści z jednego CMS do drugiego. Jak wspomniano, jest darmowy i szczęśliwy, ponieważ można go znaleźć w katalogu wtyczek WordPress na pulpicie nawigacyjnym.

Dodaj nową wtyczkę - Joomla do WordPress

Aby zainstalować login wtyczki do lokalnej wersji na stronie wp-login.php i otwórz ekran wtyczek. Wystarczy wyszukać wtyczkę FG Joomla to WordPress, aby ją zainstalować i aktywować.

Zainstaluj FG Joomla na WordPress Plugin

3. Rozpocznij migrację Joomla do WordPress

Aby użyć wtyczki, przejdź do Narzędzia> Importuj i kliknij link „uruchom importera” poniżej Joomla (FG) nagłówek.

Teraz użyj funkcji, aby „opróżnić całą zawartość WordPress”.

Przejdź do ekranu wtyczki i wyczyść wszystkie dane WordPress.

Po wyświetleniu monitu ostrożnie wypełnij adres URL swojej witryny i wszystkie powiązane informacje z bazy danych. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić prefiks tabeli w swoim PhpMyAdmin. Po wypełnieniu wszystkich elementów sprawdź połączenie z bazą danych.

Następnie wypełnij pozostałe ustawienia odpowiadające Twoim potrzebom. Na przykład wybór importowania meta słów kluczowych jako tagów. Polecam również, abyś nie importował polecanych obrazów z tą wersją wtyczki, ponieważ nie udało się zaimportować poprawnych zdjęć podczas naszych testów.

4. Czas na ruch

Teraz wystarczy kliknąć start / wznowić import i pozwolić wtyczce zrobić to magicznie. Może to zająć trochę czasu w zależności od wielkości Twojej witryny. Jeśli się powiedzie, powinieneś otrzymać „Import zakończony!” wiadomość, jak pokazano poniżej.

Rozpocznij import + FG Joomla do wtyczki WordPress

Jeśli masz w treści jakieś linki wewnętrzne (które powinieneś), przewiń w dół obok dziennika i kliknij przycisk modyfikacji linków wewnętrznych.

Modyfikuj linki wewnętrzne - FG Joomla do wtyczki WordPress

5. Adres Polecane obrazy

Jeśli użyjesz funkcji polecanych obrazów w Joomla, sprawy staną się nieco bardziej skomplikowane. Jeśli nie wyłączyłeś funkcji polecanych zdjęć i przyjrzysz się wynikom. Zobaczysz, że wtyczka przypadkowo uczyniłaby pierwszy obraz postu polecanym obrazem postu, zamiast rzeczywistego wyróżnionego obrazu.

Ale cała pozostała zawartość jest nienaruszona, w tym obrazy w innym poście, a wszystkie linki wewnętrzne działają (co najważniejsze, linki bezpośrednie są formatowane dokładnie w ten sam sposób, więc nie trzeba wykonywać żadnych przekierowań dla istniejących treści).

Jeśli masz tylko kilka artykułów w Joomla, w których pełny obraz artykułu różni się od pierwszego obrazu w samym artykule, lepiej może odznaczyć opcję importowania wyróżnionego obrazu w ustawieniach importu, a następnie po prostu ręcznie zaktualizować swoje posty w nowa wersja WordPress.

Ale gdy ma to wpływ na wiele postów, staje się to dość skomplikowanym zadaniem, które wymaga przeniesienia dużej ilości danych, które są odpowiednim tematem dla kompletnego własnego postu (jeśli chcesz zobaczyć przykład rozwiązanie, daj mi znać w komentarzach, dostałem już około 30% drogi, zanim zdałem sobie sprawę ze złożoności zadania).

6. Przenieś moduły do ​​widżetów

Oto kolejny punkt, w którym różnica między dwoma systemami CMS sprawia, że ​​przejście z Joomla do WordPress jest nieco skomplikowane: moduły i widżety. The dobre wieści jest to, że wiele często używanych pasków bocznych lub modułów opartych na funkcjach obszaru nagłówka / stopki ma dokładne odpowiedniki w WordPress.

The złe wieści jest to, że zwykle nie masz tyle swobody, jeśli chodzi o umieszczanie widżetów, jak w przypadku umieszczania różnych modułów w witrynie Joomla. Migracja może więc nie być idealna.

Pasek boczny / stopka (nagłówek)

Większość motywów ma obszary widżetów na pasku bocznym i stopce. Jeśli są to jedyne miejsca, w których masz moduły, to czyni to dość prostym, ponieważ dostępnych jest wiele podobnych opcji. Oto jak wygląda obszar modułu naszej przykładowej witryny Joomla:

Obszar modułu Joomla

A oto jak wygląda obszar widżetów WordPress:

Obszar widżetów WordPress

Być może masz również wiele podobieństw. Iść do Wygląd> Widżety i sprawdź, czy od razu WordPress ma to, czego potrzebujesz.

Czy używałeś modułu wyszukiwania w Joomla? Po prostu przeciągnij i upuść widget wyszukiwania z WordPress do obszaru widżetów. Możesz zrobić to samo dla menu nawigacji, obrazów, najnowszych postów lub komentarzy, żeby wymienić tylko kilka.

Search Widget - WordPress

Są też moduły, dla których nie ma wbudowanego widgetu w WordPress, ale można zainstalować wtyczki, aby uzyskać do nich dostęp. Na przykład jest moduł „najpopularniejszych artykułów”, którego używam na mojej stronie Joomla. Mogę zainstalować odpowiednią wtyczkę, która oferuje tę samą funkcjonalność.

Udaj się do Wtyczki> Dodaj nowe, i wyszukaj „najpopularniejsze posty”. Masz kilka różnych opcji, ale idźmy Popularne posty WordPress, w tym przykładzie.

Wtyczka popularnych postów WordPress

Zainstaluj i aktywuj wtyczkę. Teraz wróć do Wygląd> Widżety, i przewiń w dół, powinieneś zobaczyć widżet Popularne posty WordPress.

Widżet popularnych postów WordPress

Możesz powtórzyć ten proces z innymi modułami Joomla, które nie są łatwo dostępne w podstawowym WordPressie jako widżety, ponieważ większość ma odpowiednią darmową wtyczkę.

Inne obszary (logo, obrazy nagłówków, ETC)

Jest więc moduł, w którym chcesz się zmieścić, na przykład logo lub obraz nagłówka, który nie wchodzi w przypisane obszary widżetów. Jeśli jest to obraz nagłówka lub logo z najnowszymi motywami, możesz po prostu użyć dostosowywania WordPress, aby je dodać.

Nawigować do Wygląd> Dostosuj i sprawdź, jakie masz opcje dla wybranego motywu (logo jest zazwyczaj opcją w „Tożsamości witryny” lub „Nagłówku” lub podobnej sekcji)

WordPress Customizer

Zazwyczaj są tutaj ograniczone opcje dla większości motywów, a nawet jeśli masz wiele, mogą oferować dowolne opcje umieszczania treści w dokładnie wybranym miejscu.

Jeśli masz złożoną witrynę Joomla z dużą ilością ruchomych części, dobrym pomysłem może być spojrzenie na motywy WordPress z dołączonymi programami do tworzenia stron (na przykład nasz motyw Total WordPress), które umożliwiają łatwe umieszczanie bloków treści dokładnie tam, gdzie jesteś chcesz, bez konieczności pisania ani jednego wiersza kodu. Lub wypróbuj jednego z najlepszych twórców stron z funkcją przeciągnij i upuść z bieżącym motywem (wiedz, że jeśli motyw nie został dołączony do wtyczki lub jeśli nie określa on wyraźnie kompatybilności, możesz skontaktować się z autorem motywu tylko w celu upewnij się, że nie będziesz mieć problemów z używaniem wtyczki).

Formularze kontaktowe / banery

Jeśli chodzi o formularze kontaktowe, banery i inne komponenty Joomla, prawdopodobnie będziesz musiał polegać na podobnej taktyce, jak w przypadku najczęściej oglądanego artykułu, zainstaluj wtyczkę, która dodaje funkcjonalność, którą chcesz WordPress.

Jeśli chcesz tworzyć formularze kontaktowe i nimi zarządzać, nie możesz zrobić nic lepszego niż Formularz kontaktowy 7.

Wtyczka formularza kontaktowego - WordPress

Wykonaj te same czynności, co opisane powyżej, zainstaluj i aktywuj. To dodaje nowy element menu do panelu administratora o nazwie „Kontakt”, w którym możesz zarządzać formularzami kontaktowymi. Teraz możesz ręcznie przenieść informacje z formularzy kontaktowych Joomla:

Przenieś kontakty z Joomla do WordPress

Do nowych formularzy kontaktowych tworzonych za pomocą wtyczki Contact 7.

Przenieś kontakty z Joomla do WordPress - Kontakty WordPress

To powinno być to! Jeśli masz inne sekcje Joomla do przejścia jak sekcja e-commerce, po prostu spójrz na dostępne wtyczki WordPress. Na przykład możesz spróbować WooCommerce. Jest to łatwa w użyciu wtyczka, więc dodanie kilku produktów nie byłoby problemem.

Dodatkowa wtyczka: CMS2CMS Joomla do WordPress

CMS2CMS: Zautomatyzowana migracja Joomla na WordPress

Szukasz alternatywnej wtyczki do przeniesienia całej zawartości z istniejącej witryny Joomla do WordPress? Czasami miło jest mieć opcje. Zautomatyzowana wtyczka do migracji danych Joomla do WordPress opracowana przez CMS2CMS jest dobrym drugim.

Dzięki tej wtyczce dzieli Cię zaledwie 6 kroków od przeniesienia danych witryny opartej na Joomla do WordPress. To są:

 • Pobierz wtyczkę i zainstaluj / aktywuj ją na swojej nowej stronie WordPress
 • Utwórz konto CMS2CMS
 • Podaj swój istniejący adres URL strony Joomla
 • Pobierz plik zip Bridge połączenia (skrypt utworzony w celu połączenia istniejących i nowych witryn), a następnie rozpakuj folder CMS2CMS, który znajduje się w pliku zip
 • Prześlij rozpakowany folder do folderu głównego swojej istniejącej witryny Joomla (gdzie znajduje się plik index.php) za pomocą oprogramowania klienta FTP
 • Po ustawieniu wszystkiego kliknij opcję Zweryfikuj połączenie

Dlaczego warto zwrócić uwagę na wtyczkę do automatycznej migracji danych Joomla na WordPress? Prosty. Przede wszystkim możesz przeprowadzić bezpłatną migrację demonstracyjną, aby wyświetlić podgląd wyników migracji przed zarejestrowaniem się w usłudze (jest to wtyczka oparta na usłudze premium, która pobiera opłaty zgodnie z rozmiarem Twojej witryny). Ponadto możesz wybrać, które elementy treści i gdzie chcesz je przenieść.

Ta wtyczka jest wygodnym sposobem uniknięcia ręcznej migracji treści z Joomla. Możesz przenieść swoją witrynę do WordPress w zaledwie kilka minut (w zależności od wielkości witryny).

Wniosek

Przeniesienie systemu CMS z Joomla do WordPress może być złożonym zadaniem, ale nie musi być przytłaczające. Próba zrobienia tego ręcznie przy niewielkim lub zerowym doświadczeniu programistycznym prawdopodobnie nie byłaby dobrym pomysłem, ale przy pomocy wtyczki takiej jak FG Joomla do WordPress powinieneś być w stanie zarządzać. Nagrody na końcu tunelu są zdecydowanie tego warte. Ponieważ rynek WordPress stale rośnie, a Joomla spada, trudno jest poczuć, że WordPress nie jest lepszym wyborem na dłuższą metę.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci przejść przez proces przenoszenia witryny z Joomla do WordPress. Te kroki powinny działać w przypadku większości blogów i mniejszych witryn, ale jeśli masz złożoną lub niestandardową konfigurację witryny Joomla, nadal możesz poprosić o pomoc specjalistę.

Jeśli obecnie przenosisz swoją witrynę do WordPress lub masz pytania dotyczące procesu migracji z Joomla do WordPress, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map