Jak przenieść blog z medium na WordPress

Medium to hybryda platformy blogowej i sieci społecznościowej. Sophie Maoura, szef partnerstwa B2B w Medium, nazywa to platformą treści społecznościowych. Ich własnymi słowami, „Medium to miejsce, w którym słowa mają znaczenie” nic więc dziwnego, że medium jest faworyzowane przez blogerów, ale nadal pozostaje w tyle za WordPress pod względem popularności.


WordPress pozostaje najbardziej popularny platforma blogów wszystkich z 70 milionami nowych postów na blogu publikowanych co miesiąc na WordPress. Brak kontroli i niepewności publikowania na platformie innej firmy spowodował przejście do WordPress z Medium, w końcu żaden bloger nie chce utknąć w odcinku „Czarnego lustra” bez kontroli nad swoimi los lub działania. Wiele stalwarts przemysłu, w tym Slack, The Awl, odrzucenia ze szkoły filmowej, przeniosło swoje publikacje z Medium z powrotem do WordPress.

Przejście ze średniego na WordPress

Blogowanie z Medium ma swoje zalety. oferuje wbudowany kanał dystrybucji, który korzysta z algorytmu opartego na zaangażowaniu, co ułatwia dotarcie do nowych odbiorców. Ponadto regularnie wysyła e-maile do społeczności, zwiększając szanse na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Medium oferuje także potencjalne zwiększenie wyników wyszukiwania, ponieważ jego ranking domen to 94 (co przewyższa nawet Wikipedię). Ponieważ jest już zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych i ma również dedykowaną aplikację, blogerzy nie muszą się martwić projektowanie responsywnej strony internetowej na ich blogu. A ponieważ Medium to platforma hostowana przez siebie, nie są potrzebne umiejętności techniczne. Blogerzy nie muszą zajmować się żadnymi problemami technicznymi związanymi z hostingiem.

Pomimo licznych zalet, Medium to nie wszystkie tęcze i jednorożce. Nie ma sobie równych pod względem elastyczności i możliwości dostosowania, które oferuje WordPress. Kontrola treści i strategie monetyzacji, możliwość niestandardowego projektowania wezwań do działania w celu zwiększenia liczby subskrypcji, wzrost pozycji SEO i mniejsze szanse odwrócenia uwagi widza od treści konkurencji to główne powody przejścia na WordPress z Medium. Jeśli którykolwiek z nich wydaje się mieć zastosowanie, nadchodzący przewodnik jest wszystkim, czego potrzebujesz, gdy zmienisz swojego bloga na WordPress.

WordPress.com lub WordPress.org i jaka jest różnica?

WordPress.com jest usługą hostingową Freemium przez WordPress, podczas gdy WordPress.org jest usługą hostowaną samodzielnie. Darmowy plan WordPress.com nie daje własnej niestandardowej nazwy domeny, a jedynie subdomenę. Adres URL Twojej witryny będzie wyglądał jak name.wordpress.com/, co nie wygląda profesjonalnie dla czytelników i utrudnia Twoją osobistą markę.

Zarabianie na blogu WordPress.com staje się również wyzwaniem, ponieważ nie możesz uruchamiać żadnych programów marketingu afiliacyjnego ani publikować bezpośrednich reklam za pośrednictwem sieci reklamowych, takich jak Google Adsense. Możesz zarejestrować się w programie podziału zysku WordPress WordAds, aby zarabiać na ruchu. Istnieją również ograniczenia dotyczące dostosowywania i możliwości dodawania wtyczek do bloga, co może być dla Ciebie restrykcyjne.

WordPress.org, z drugiej strony, jest bardziej niezawodny, daje dostęp do pełnych funkcji, które oferuje WordPress, a także pozwala zwiększyć liczbę subskrybentów i zarabiać na blogu. Więc w tym poście omówimy, jak przenieść swój blog Medium na WordPress.org, aby uwolnić prawdziwą moc WordPress (dowiedz się, dlaczego tak jest w naszym pełnym porównaniu WordPress.com z WordPress.org).

Jak przenieść swój średni blog na WordPress?

Medium jest samodzielnym ekosystemem, więc przechodzenie między zawartością bloga a Medium do WordPress nie jest prostym procesem. Format pliku eksportu to nie XML, ale HTML. Pola RSS medium również nie są zgodne z normalnymi konwencjami RSS, ale przy odpowiednich narzędziach i wiedzy w rękawach możesz to zrobić przy minimalnym wysiłku.

Oto przewodnik krok po kroku, jak przenieść bloga Medium na WordPress.

1. Uzyskaj niestandardową nazwę domeny dla swojego bloga

GoDaddy Wyszukiwanie nazw domen

Pierwszym krokiem do stworzenia blogu WordPress na własny hosting jest posiadanie niestandardowej nazwy domeny. Nazwa domeny to adres URL będący adresem Twojej witryny w Internecie. Ponieważ Medium nie oferuje już domen niestandardowych, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będziesz mieć nazwy domeny zarejestrowanej na swoim blogu Medium.

Istnieje wielu dostawców, u których możesz kupić nazwę domeny dla swojego bloga (na przykład GoDaddy ma promocję, aby zdobyć nazwę domeny premium za jedyne 4,99 USD za pierwszy rok). Jeśli masz już zarejestrowaną nazwę domeny, wszystko, co musisz zrobić, to przekierować DNS (system nazw domen) z powrotem na stronę WordPress. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z naszego przewodnika DNS WordPress.

Wybierając nazwę domeny, zalecamy również dodanie protokołu SSL i wybranie protokołu HTTPS, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej witryny WordPress. Nie tylko sprawia, że ​​Twój blog wydaje się bardziej godny zaufania, ale może także nieco poprawić rankingi wyszukiwania Google.

2. Skonfiguruj swój hosting

Twoja witryna WordPress potrzebuje miejsca na serwerze do przechowywania, a firmy hostingowe wykonują to za Ciebie. Istnieje wiele dostawców hostingu zgodnych z WordPress o różnych przedziałach cenowych do wyboru. Ten przewodnik po najlepszych opcjach hostingu WordPress obejmuje różne typy hostingu i firmy, które WPExplorer zaleca dla nich.

Większość firm hostingowych mówi wprost, czy ich usługi są zgodne z WordPress, czy nie. Hosting stron WordPress wymaga PHP w wersji 7.3 i nowszej oraz MySQL w wersji 5.6 i nowszej do obsługi hostingu WordPress (w momencie pisania). Chociaż dobrze jest dokładnie sprawdzić urzędnika aktualne wymagania WordPress tak dla pewności.

Aby ułatwić Ci życie, zalecamy korzystanie z zarządzanego hostingu WordPress, jeśli to możliwe. Dzięki zarządzanemu hostingowi nie musisz się martwić o instalację lub utrzymanie WordPressa, ponieważ firma hostingowa zajmie się tym za Ciebie. Wśród godnych polecenia zarządzanych firm hostingowych zalecamy WP Engine, Kinsta i Media Temple.

3. Zainstaluj WordPress

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z zarządzanego hostingu WordPress dla planu udostępnionego, chmurowego lub VPS, musisz zainstalować WordPress na swoim serwerze. Większość firm hostingowych WordPress pozwala zainstalować WordPress, oferując instalacje jednym kliknięciem w panelu C. Jeśli nie, sprawdź dokumentację online swojego planu lub skontaktuj się z zespołem wsparcia hostingowego, aby posortować proces instalacji.

4. Eksportuj artykuły z medium

Eksportowanie treści Twojego bloga Medium odbywa się w formacie HTML, a nie XML. To i różnice w konwencjach kanałów RSS sprawiają, że importowanie treści do WordPress.org jest wyzwaniem i trzeba by zastosować podejście okrężne, aby przeciwdziałać niezgodności formatu.

Samo eksportowanie treści jest łatwym zadaniem. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć ustawienia użytkownika, kliknąć sekcję „Konto” i przewinąć w dół i kliknąć „Pobierz informacje”. Plik .zip wszystkich blogów i treści, które udostępniasz na nośniku, swoich postów i wersji roboczych, informacje dostępne na stronie profilu zostaną przesłane na zarejestrowany adres e-mail w postaci plików HTML.

Eksportuj artykuły z Medium

Link będzie aktywny przez 24 godziny po otrzymaniu wiadomości e-mail. Medium daje również opcję zmiany identyfikatora e-maila podczas eksportowania z niego treści.

5. Importuj artykuły do ​​WordPress

W przypadku WordPress.org możesz uruchomić plik Medium w narzędziu importującym WordPress do Medium, które konwertuje plik do formatu gotowego na WordPress. Przejdź do sekcji administracyjnej witryny WordPress, kliknij Narzędzia i wybierz importuj. Po wybraniu Wtyczka importera WordPress i zainstaluj go, wystarczy kliknąć „uruchom importera” i uruchomić.

Importowanie artykułów do WordPress

Innym sposobem na osiągnięcie tego jest użycie surowego kodu dla adresu URL kanału średniego. Po przejściu do kodu strony i zapisaniu go na komputerze, klikając stronę prawym przyciskiem myszy, tworzony jest plik XML. Korzystając z wtyczki do pobierania plików XML w WordPress, możesz pobrać całą zawartość swoich postów na blogu Medium do WordPress.

Importuj za pomocą średniego kanału blogowego

Trzeci sposób, choć można również użyć ronda. Możesz zaimportować pliki Medium do WordPress.com, a następnie pliki WordPress.com (w formacie XML) można wyeksportować, a następnie zaimportować do WordPress.org. Jest to zrozumiałe, jeśli nie chcesz przeskakiwać przez wszystkie obręcze i robić rzeczy w ten sposób, ale świadomość, że masz tę opcję, nie szkodzi.

6. Pobierz zawartość multimedialną w WordPress

Podczas importowania treści importer WordPress wyświetla monit o przypisanie autora. Możesz zaimportować profil autora z nośnika lub utworzyć nowy profil. Wybór należy do ciebie.

Ważne jest, aby pamiętać, że średni plik eksportu nie zawiera obrazów, które mogłeś wykorzystać w swoich postach na blogu. Wyeksportowane pliki są w formacie HTML, a obrazy dostarczane są przy użyciu własnego CDN (Content Delivery Network). Oznacza to, że aby przechowywać swoje zdjęcia na blogu WordPress, musisz użyć zewnętrznego importera lub ręcznie przesłać je w swoich postach na blogu.

7. W razie potrzeby dodaj przekierowania URL

Wcześniej Medium umożliwiało użytkownikom tworzenie własnych domen, więc przekierowywanie postów Medium na stronę WordPress było możliwe. Po skierowaniu nazwy domeny na nowe serwery WordPress wystarczy użyć wtyczki przekierowania. Po prostu dodaj średni adres URL jako źródłowy adres URL i nowy adres URL WordPress jako cel. Wtyczki lubią Yoast SEO oferują tę funkcję, dzięki czemu zarządzanie nią jest łatwe z poziomu pulpitu nawigacyjnego.

Proste wskazówki WooCommerce: Yoast SEO przekierowuje produkty niedostępne w magazynie

Niestety, jeśli masz domenę Medium.com, obecnie nie ma możliwości skonfigurowania przekierowań URL z bloga Medium do nowego bloga WordPress.

Teraz, gdy przeniosłeś swojego bloga na WordPress, pozostało Ci tylko spersonalizować bloga z motywem i kilka pomocnych wtyczek.

8. Dostosuj swój projekt za pomocą motywu WordPress

Dostosuj swój projekt za pomocą motywu WordPress

Domyślnie WordPress oferuje ogromną różnorodność darmowych motywów WordPress, dostępnych bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego WordPress (w sekcji Wygląd> Motywy). Istnieją tysiące motywów WordPress premium, które mają jeszcze więcej funkcji. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, oto niektóre z naszych najlepszych motywów do blogowania WordPress na początek.

W każdym razie wybierz motyw, który współgra z tym, o czym jest Twój blog i łączy się z osobistą tożsamością marki. Po zainstalowaniu motywu nie zapomnij skonfigurować menu nawigacji i dodać widżety do paska bocznego lub stopki (w zależności od motywu). Dobrze zorganizowane menu nawigacyjne pomaga odwiedzającym znaleźć drogę na blogu.

9. Wybierz i dodaj pomocne wtyczki

Wybierz i dodaj pomocne wtyczki

Chociaż istnieje wiele wtyczek do wyboru w WordPress (po prostu przejdź do Wtyczki> Dodaj nowe, aby przeglądać je z pulpitu nawigacyjnego), żucie więcej niż to, co możesz ugryźć, nie jest mądrą strategią. Zbyt wiele może prowadzić do konfliktów wtyczek, które z kolei mogą uszkodzić witrynę. Wybierz i wybierz te, które Twoim zdaniem są absolutnie niezbędne dla Twojego bloga.

Zazwyczaj zalecamy korzystanie z wtyczki optymalizacyjnej, takiej jak Yoast SEO, filtr antyspamowy jak Akismet, oraz wtyczka bezpieczeństwa, taka jak iThemes Security lub VaultPress. Oprócz tego jest mnóstwo wtyczek do kalendarzy wydarzeń, sklepów e-commerce, czatu na żywo i innych. Zastanów się i wybierz najlepsze dla siebie wtyczki.


Przeniesienie swojego bloga z Medium na WordPress może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Ale pod koniec dnia, gdy zabierzesz się do robienia tego, przekonasz się, że nie jest to takie trudne – nawet jeśli jest to szczegółowy proces. Po zakończeniu wykonaj pełne przeglądanie swojej witryny. Upewnij się, że wszystkie linki wewnętrzne i zewnętrzne są na swoim miejscu i działają poprawnie oraz że jesteś gotowy w pełni wykorzystać swobodę i elastyczność, jaką ma do zaoferowania WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me