Jak eksportować i importować bloki Gutenberga w WordPress

Początkowo użytkownicy WordPress mieli słodko-gorzki związek z konstruktorem opartym na bloku WordPress. Następnie, jak odkryliśmy w naszym przewodniku po Gutenberg, nowy edytor ma niesamowite funkcje, dzięki którym tworzenie pięknych treści jest łatwe i przyjemne. Teraz niektórzy nie mają dość edytora.


Gutenberg oferuje wystarczająco dużo funkcji, aby tworzyć niezwykłe strony i posty bez pisania kodu. Bez względu na treść, którą chcesz dodać, Gutenberg ma tylko blok.

Chcesz intensywnie modyfikować i stylizować każdy blok treści? Gutenberg ma swoje plecy dzięki baterii opcji dostosowywania. Chcesz jeszcze więcej bloków niż jest dostępne w domyślnym edytorze? Istnieje mnóstwo wtyczek Gutenberg.

Dlatego to smutne, że wielu użytkowników nie wie o tym Bloki wielokrotnego użytku, jedna z genialnych funkcji Gutenberga. Jeśli nie masz pojęcia, o czym mówimy, bloki wielokrotnego użytku są po prostu zadowolony bloki, które tworzysz, zapisujesz i ponownie wykorzystujesz do woli.

Powiedz, że chcesz dodać wezwanie do działania, notatkę z podziękowaniem, podpis, formularz lub cokolwiek innego na końcu każdego postu lub strony.

W przeszłości trzeba było zapisać tę funkcję w pliku tekstowym na komputerze. Gdy go potrzebujesz, skopiuj go i wklej do posta lub strony. Gutenberg złagodził ten problem. Nie musisz za każdym razem używać plików tekstowych ani tworzyć tych samych bloków od zera.

Możesz utworzyć pojedynczy blok wielokrotnego użytku i używać go nie tylko w swoich postach i stronach, ale także w innych witrynach WordPress.

Niezależnie od tego, czy tworzysz wiele stron internetowych, czy potrzebujesz dodać specjalną treść do każdego postu / strony, bloki wielokrotnego użytku Gutenberg mogą pomóc Ci zaoszczędzić dużo czasu.

W dzisiejszym poście pokazujemy dokładnie, jak tworzyć i eksportować bloki Gutenberga wielokrotnego użytku w WordPress. Naszym celem jest pomoc w łatwym przenoszeniu i ponownym użyciu niestandardowych bloków treści na wielu postach / stronach / stronach WordPress.

Na bok: Jeśli utworzysz blok przy użyciu np. Wtyczki Getwid, musisz zainstalować wtyczkę w innych witrynach WordPress, z których chcesz ponownie korzystać. Pamiętaj też, że Twoje bloki mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od motywu, ale wszystko jest w porządku, ponieważ Gutenberg oferuje wiele możliwości dostosowywania.

To na marginesie, weź kubek kawy i miłej lektury.

Po pierwsze, potrzebujesz bloków wielokrotnego użytku

Niestety nie można eksportować ani importować regularny Bloki. Aby wyeksportować i zaimportować bloki Gutenberga, musisz najpierw utworzyć wielokrotnego użytku Bloki.

Dla celów ilustracyjnych utworzę plik dziekuje uwaga które chciałbym dodać na końcu każdego publikowanego postu. Wiesz, bez przepisywania notatki za każdym razem, gdy muszę dodać ją do postu ��

Mój dziekuje uwaga nie jest niczym złożonym; tylko prosty blok akapitu z linkami do Twittera i Facebooka. Pamiętaj, że Twoim blokiem może być wszystko, czego chcesz – reklama banerowa, suwak obrazu, oferta, lista, najnowsze posty, formularz MailChimp itp..

Później pokażę ci, jak wyeksportować notatkę (przeczytaj, zablokuj) na drugiej stronie WordPress. Brzmi dobrze? Świetnie, zacznijmy.

Jak utworzyć blok wielokrotnego użytku

Tworzenie bloku wielokrotnego użytku jest niezwykle łatwe. Nawigować do Posty> Dodaj nowe aby uruchomić edytora Gutenberga:

dodanie nowego posta w wordpress

Następnie kliknij Dodaj blok (+) ikonę, a następnie wybierz blok treści. W naszym przypadku dodałem blok akapitu, jak pokazano na poniższym obrazku.

dodanie bloku Gutenberga w WordPress

Następnie dostosuj i stylizuj swój blok zgodnie z własnymi potrzebami. Dodałem tekst, linki do mediów społecznościowych i kolor tła. Oto jak nasz nowy blok aka dziekuje uwaga wygląda w moim edytorze Gutenberga:

Bardzo miły John Doe. Bardzo dobrze. Teraz prawdopodobnie będę śledzić Twojego bloga w mediach społecznościowych �� Szybko.

W tej chwili powyższa notatka to regularny blok. Musimy przekonwertować to na wielokrotnego użytku blok, który możemy eksportować i importować. Aby to zrobić, kliknij Więcej opcji ikona, a następnie Dodaj do bloków wielokrotnego użytku, jak pokazano niżej.

Następnie nazwij swój blok wielokrotnego użytku i naciśnij Zapisać przycisk, jak pokazano poniżej.

nazewnictwo bloku Gutenberga wielokrotnego użytku

I to wszystko, właśnie stworzyłeś swój pierwszy blok wielokrotnego użytku. Dobra robota, amigo.

Jak korzystać z bloków wielokrotnego użytku

Dodanie właśnie utworzonego bloku wielokrotnego użytku do twoich postów lub stron jest niezwykle łatwe. Po dodaniu wymaganej zawartości do posta lub strony kliknij ikonę Dodaj blok (+) ikonę, przewiń do Bloki wielokrotnego użytku i wybierz blok (w naszym przypadku dziękuję), jak pokazano poniżej.

blok wielokrotnego użytku Gutenberg

Po dodaniu bloku wielokrotnego użytku do posta lub strony naciśnij przycisk Zapowiedź/Publikować przycisk, aby wyświetlić wyniki w interfejsie. Oto co mam:

W mojej witrynie testowej działa motyw Twenty Twenty.

Najlepsze jest to, że mogę ponownie użyć mojego dziekuje uwaga blokuj w dowolnym momencie, bez konieczności tworzenia go od zera. Mogę dodać go do wszystkich typów postów, które obsługują bloki Gutenberga.

Teraz, gdy wiesz, jak tworzyć bloki wielokrotnego użytku i korzystać z nich, dowiedz się więcej o eksportowaniu tych bloków do innej witryny WordPress. Aby uniknąć nieporozumień, użyję tego samego bloku, który właśnie utworzyliśmy.

Jak wyeksportować bloki Gutenberga w WordPress

Eksportowanie bloku Gutenberga wielokrotnego użytku to kwestia czwartej równiarki, którą wykonasz w mgnieniu oka.

Co robić?

W edytorze Gutenberg kliknij Więcej narzędzi i opcji ikona, a następnie Zarządzaj wszystkimi blokami wielokrotnego użytku, jak podkreślamy poniżej:

zarządzaj wszystkimi blokami wielokrotnego użytku

Takie postępowanie prowadzi do Bloki ekran, na którym możesz przeglądać i zarządzać wszystkimi blokami wielokrotnego użytku:

Mamy tylko Dziękuję Uwaga blok, ale powyższy ekran zapełni się w miarę tworzenia kolejnych. Aby wyeksportować, najedź myszką na tytuł i kliknij Eksportuj jako JSON link, który się pojawi. Zobacz zdjęcie poniżej.

Następnie zapisz plik JSON na swoim komputerze:

Teraz, gdy mamy plik JSON na twoim komputerze, czas zaimportować blok do naszej drugiej strony testowej.

Jak importować bloki Gutenberga w WordPress

Importowanie bloków wielokrotnego użytku jest tak proste, jak A, B, C. Po pierwsze, otwórz edytor Gutenberga. Po drugie kliknij Więcej narzędzi i opcji ikona, a następnie Zarządzaj wszystkimi blokami wielokrotnego użytku, jak pokazano niżej.

Na Bloki następnie kliknij przycisk Importuj z JSON, wybierz wcześniej pobrany plik, a następnie kliknij Import przycisk w tej kolejności:

I to wszystko! Po prostu pomyślnie zaimportowałeś blok Gutenberga wielokrotnego użytku do swojej drugiej witryny WordPress:

Czy to nie było takie proste? Następnie możesz użyć bloku Gutenberga i ponownie go użyć na drugiej stronie internetowej tyle razy, ile chcesz.

Czy są wtyczki do eksportu bloków Gutenberga??

O tak, i znalazłem jeden autorstwa ThemeIsle, renomowanego programisty WordPress. Jest to darmowa wtyczka znana jako Blokowanie eksportu importu. Zasadniczo wtyczka pozwala pominąć cały samouczek. Tak to prawda; nie musisz nawet tworzyć bloków wielokrotnego użytku.

Zainstaluj i aktywuj wtyczkę, a następnie otwórz edytor Gutenberg. Zaprojektuj swój blok, jak chcesz, a następnie kliknij Więcej opcji Ikona. Następnie naciśnij Eksportuj JSON, jak pokazano niżej. Oto zrzut ekranu:

Spowoduje to pobranie pliku JSON na komputer. Aby zaimportować plik JSON za pomocą wtyczki, otwórz edytor Gutenberg. Następnie kliknij Dodaj blok ikona, a następnie Importuj bloki z JSON pod Widżety patka:

Następnie kliknij Wybierz plik aby wybrać plik z komputera i nacisnąć Przekazać plik przycisk:

Jedynym problemem związanym z metodą wtyczek jest to, że Twoje bloki nie zostaną zapisane w witrynie WordPress. Aby zapisać bloki w bazie danych WordPress, musisz użyć metody ręcznej. Może to się zmieni w przyszłości.

Niestety nie mogłem znaleźć innej wtyczki. Wtyczka może jednak zaoszczędzić dużo czasu, jeśli nie chcesz zapisywać bloków wielokrotnego użytku w swojej witrynie. Będziesz mieć bloki jako pliki JSON na swoim komputerze.


Bloki Gutenberga wielokrotnego użytku ratują życie. Pozwalają szybko replikować szablony i funkcje, ponieważ nie zaczynasz od zera. Jeśli utworzysz wiele postów / stron i / lub stron internetowych, przydaje się nauka eksportowania bloków Gutenberga.

Masz pytania lub sugestie dotyczące bloków Gutenberga? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me