Co to jest RSS? Cóż, RSS oznacza „Really Simple Syndication”, chociaż jego pochodzenie można prześledzić do „Rich Site Summary”. Mówiąc najprościej, RSS to środek służący do syndykowania treści witryny w wysoce wydajny i zorganizowany sposób. Wydany w 1999 r. Kanał RSS miał ogromny wpływ na ewolucję Internetu – szczególnie na sposób korzystania z treści. Ludzie nie musieli już odwiedzać swoich ulubionych stron, aby przeglądać najnowsze artykuły.


Strony z wiadomościami, takie jak BBC i New York Times, mocno promowały ikonę RSS na swoich stronach. Możesz subskrybować cały NY Times lub tylko sekcję Finanse – wystarczyło zasubskrybować określony kanał RSS. Takie było piękno RSS! Mówiąc wprost, RSS był i jest, jedno z najpopularniejszych mediów dystrybucja treści masowych dla wydawcy, i masowe zużycie zawartości dla czytelnicy (lub goście).

Zalety RSS: produktywność i czytelność

podcasting

RSS dosłownie był kijem napędzającym rozwój blogów i podcastów. Możesz subskrybować swoje ulubione blogi i zaoszczędzić dużo czasu, po prostu czytając treści w czytniku RSS. W istocie ty zrób znacznie więcej, wydając mniej i w końcu oszczędzasz los czasu.

Jedną z najbardziej niedocenianych (a raczej niespotykanych) korzyści z używania kanałów RSS jest czytelność. My, ludzie, jesteśmy stworzeniami przyzwyczajeni. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego prawie wszystkie powieści mają określony rozmiar i szerokość strony, wyrównanie tekstu, wysokość wiersza, liczbę słów w wierszu, rodzaj i rozmiar czcionki? Ma to na celu zapewnienie optymalnej przyjemności z czytania – mniej wysiłku w oczach, stały ruch gałek ocznych i lepsza prędkość czytania z czasem.

Czytniki RSS robią to samo. Możesz ustawić preferowaną czcionkę, rozmiar i wysokość linii. Gdy czytasz różne treści w tym samym układzie typograficznym, poprawia się szybkość czytania. Każda strona ma własny projekt, typografię i paletę kolorów. Niektóre mogą ci się podobać, a niektóre absolutnie nie cierpisz. RSS wypełnia tę lukę i zapewnia satysfakcjonujące czytanie.

Kanały RSS

gazeta czytelnik rss

Większość z nas zna ten termin „Ikony RSS” – te pomarańczowe pola z białą ikoną dostępne w większości witryn. Cóż, te ikony prowadzą do kanału RSS Twojej witryny. Służą głównie do dostarczania treści użytkownikom Twojej witryny lub, w innych przypadkach, Twoim klientom. Kanał RSS jest raczej kodowany zaznaczone w XML (Extensible Markup Language). Czytniki RSS i przeglądarki internetowe, które mają wbudowaną obsługę analizowania kanałów RSS (na przykład Mozilla Firefox), mogą poprawnie czytać lub analizować kanał RSS. Inne przeglądarki, takie jak Google Chrome, które nie mają wbudowanej obsługi kanałów, wyświetlą domyślne dane XML po kliknięciu łącza kanału RSS.

Generowanie kanałów RSS

Kanały RSS muszą być generowane ręcznie gdy zbudowałeś witrynę na czystym HTML, tj. gdy nie korzystasz z CMS. W takich przypadkach możesz zatrudniać usługi online aby wygenerować dla Ciebie kanał RSS. Po skonfigurowaniu generatora RSS, jak tylko opublikujesz artykuł w swojej witrynie, Twój kanał RSS będzie zawierał ten nowy post. Osoby, które subskrybują ten kanał RSS, mogą pobrać artykuły za pomocą Czytnik RSS. (Zajmiemy się tym za chwilę). WordPress jest jednak nieco inny.

WordPress i RSS

wordpress i rss

WordPress ma wbudowane wsparcie dla RSS. Jak tylko opublikujesz post, WordPress dostarczy go do wszystko jego kanały RSS. Wszystko to jest zrobione wewnętrznie i nie musisz klikać jednego przycisku, aby to zrobić. Być może zauważyłeś, że użyłem tego słowa wszystko. Cóż, na tym polega piękno WordPress (wraz z tysiącem innych korzyści).

W Twojej witrynie WordPress jest praktycznie „n” kanałów RSS. Liczba zależy od ilości opublikowanych treści – tj. Liczby tagów, autorów i kategorii. WordPress obsługuje cztery typy formatów kanałów RSS:

  1. RSS
  2. RSS 2.0
  3. Atom i
  4. RDF – Framework opisu zasobów

Kanały RSS mogą być dostępne przy użyciu następującej struktury URL:

Domyślna struktura adresów URLŁadna struktura bezpośredniego połączenia
www.example.com/?feed=rsswww.example.com/feed/
www.example.com/?feed=rss2www.example.com/feed/
www.example.com/?feed=atomwww.example.com/feed/atom/
www.example.com/?feed=rdfwww.example.com/feed/rdf/

Zdecydowanie zaleca się stosowanie formatu RSS 2.0, ponieważ jest to najpopularniejszy i szeroko obsługiwany format. Powinieneś również promować swoje linki do kanałów za pomocą ładnej struktury permalink, ponieważ są one łatwe do odczytania i zapamiętania. Nie wspominając, że większość witryn ma ładną strukturę permalink.

Wiele kanałów RSS w WordPress

wiele kanałów RSS

Teraz najciekawsza część – wdrażanie wielu kanałów RSS za pomocą WordPress. Do tej pory rozmawialiśmy o tym, jak RSS może rozpowszechniać treści witryny. WordPress pozwala podzielić subskrypcję RSS na określone poziomy. Dzięki temu odwiedzający mogą subskrybować dokładny treści, których pragną.

Jak to działa?

Załóżmy, że masz kategorię o nazwie ‘Psychologia’ i tag „Terapia wedyjska” na twoim blogu. Czytelnik, który chce, aby wszystkie posty złożone w ramach psychologii mógł po prostu dodać http://www.example.com/category/phychology/feed do ich czytnika RSS. W przyszłości tylko posty publikowane w ramach psychologia kategoria zostanie udostępniona w tym kanale. Podobnie można dodać http://www.example.com/tag/vedic-therapy/feed do czytnika RSS, aby uzyskać dostęp do wszystkich postów oznaczonych Vedic Therapy. Oto asortyment różnych dostępnych kanałów:

Rodzaj subskrypcjiDość bezpośredni
Kategoriehttp://www.example.com/category/categoryname/feed
Tagihttp://www.example.com/tag/tagname/feed
Komentarzehttp://example.com/comments/feed/
Autorhttp://example.com/author/authorname/feed/
Szukajhttp://example.com/?s=searchterm&feed=rss2
Niestandardowe typy postówhttp://example.com/feed/?post_type=posttypename

Możesz także grupować w swoich kanałach wiele kategorii, wiele tagów i kombinację obu. Istnieje nieograniczona liczba możliwości kanałów RSS. To zależy od tego, w jaki sposób czytelnik (tj. Ty i ja) go wykorzystujemy (sprawdź oficjalna dokumentacja WordPress by dowiedzieć się więcej).

PołączenieProsty (domyślny) Łącze bezpośrednie
Wiele kategoriihttp://www.example.com/?cat=42,43&feed=rss2
Wiele tagówhttp://www.example.com/?tag=tag1,tag2&feed=rss2

Po przygotowaniu kanałów do wyświetlania możesz wyświetlać własne kanały niestandardowe (lub te z innych witryn) za pomocą wtyczki WordPress. Tom napisał niesamowity artykuł na temat korzystania z wtyczki WordPress Aggregator WP RSS do importowania, łączenia i prezentowania kanałów RSS na swojej stronie internetowej (świetne narzędzie, jeśli robisz dużo blogów gości na innych stronach i chcesz dołączyć linki do tych postów na własną rękę stronie internetowej)

Czytniki RSS

czytanie rss koleś

Czytnik RSS to oprogramowanie, które pomaga śledzić wiele kanałów RSS i zarządzać nimi. Kiedy mówię zarządzać, Mówię ściśle o punkcie widzenia konsumenta. Na początek możesz dodać „n” liczbę kanałów RSS i uporządkować je w folderach, tagach i kategoriach. Konkretne funkcje różnią się w zależności od używanego czytnika RSS, ale ogólne funkcje są takie same.

Czytniki RSS mogą być dostosowane do różnych platform i urządzeń mobilnych. Dostępnych jest wiele czytników dla prawie wszystkich systemów operacyjnych – Windows, Mac, UNIX i wielu odmian Linuksa. Z zamknięcie Czytnika Google, obserwowaliśmy stały wzrost liczby niezależnych czytników RSS. Najpopularniejsze dziś są oparte na sieci i mają aplikacje dla wszystkich mobilnych systemów operacyjnych – Windows, iOS i Android. Przykłady obejmują Feedly, Bloglines, Feedzilla, NewsBlur i NetVibes.

Wylogowywanie się

dostarczona poczta

RSS jest jednym z najpotężniejszych narzędzi dostarczania świeżej treści od zarania tysiącleci. Ale obecnie jego priorytetem jest zjazd. E-mail marketing to nowy dzieciak w bloku. Dlaczego? To proste. Dzięki RSS nie otrzymujesz adresów e-mail swoich subskrybentów. Po zamknięciu usługi Feedburner oszacowanie liczby subskrybentów RSS jest dość skomplikowane.

Dzięki subskrybentom poczty e-mail masz dostęp do na żądanie pula klientów. Dzięki RSS zasięg jest ograniczony. Dlatego większość witryn o dużym natężeniu ruchu przesunęła kultową ikonę RSS do samej stopki, a niektóre całkowicie zatrzymały RSS. Pola subskrypcji e-mail są wyświetlane w każdy możliwy sposób – wyskakujące okienka, nagłówki, pasek boczny i stopki.

Mam wrażenie, że RSS to niezbędny medium komunikacyjne – ponieważ subskrybuję wiele stron i nie jestem zainteresowany pomysłem na zalanie mojej skrzynki odbiorczej. Do ciebie – jakie jest twoje stanowisko w RSS? Tak lub nie? Czy korzystasz z czytników RSS lub dodajesz swoje artykuły do ​​usług Read It Later, takich jak Instapaper lub Pocket? Bardzo chcielibyśmy usłyszeć twoje myśli!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me