Wielu blogerów i innych właścicieli witryn po raz pierwszy nie wywodzi się ze środowiska programowania ani tworzenia oprogramowania. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś jednym z nich! Nie ma nic złego w niezrozumieniu języków programowania lub możliwości zbudowania witryny od zera, ale założenie witryny WordPress może być zastraszające – szczególnie, gdy nie wiesz zbyt wiele o używaniu tak zwanego „zaplecza” (części, w której wszyscy zdarza się projektowanie stron internetowych).


W tym poście przeprowadzimy Cię przez każdą z dziesięciu części zaplecza WordPress i wyjaśnimy, do czego służy każda część i jak z niej korzystać. Dzięki nam będziesz używać WordPress jak profesjonalista w mgnieniu oka!

Pulpit nawigacyjny

deska rozdzielcza

Pulpit nawigacyjny jest zasadniczo Twoją stroną główną lub centrum powitalnym, które zobaczysz przy każdym logowaniu. Stąd możesz przeglądać podstawowe statystyki swojej witryny, szkicować nowy post, zobaczyć przypomnienia o tym, co ostatnio opublikowałeś i sprawdzić dowiedzieć się, co nowego w WordPress. Każdą sekcję deski rozdzielczej można przenosić, dzięki czemu rzeczy, które chcesz przywitać, znajdują się z przodu i na środku.

Jeśli klikniesz Aktualizacje, przejdziesz do nowego ekranu, który pokaże, czy aktualna wersja WordPress, motywy i wtyczki są aktualne. Ważne jest upewnienie się, że wszystko jest aktualne – jeśli rzeczy nie zostaną zaktualizowane, nie będą działały dobrze lub nie będą miały najnowszych poprawek zabezpieczeń lub błędów, dlatego warto okresowo sprawdzać dostępność aktualizacji.

dashboard_updates

Posty

Następnie w menu znajduje się Posty Sekcja. W tej sekcji prawdopodobnie spędzisz większość czasu po uruchomieniu witryny – szczególnie jeśli dużo piszesz.

wszystkie posty

The Wszystkie posty strona pokazuje w formie tabeli każdy post, który sporządziłeś lub opublikowałeś. To twoja baza do zarządzania pocztą. Aby napisać nowy post, kliknij Dodaj nowe; aby edytować lub usunąć istniejący post lub opublikować wersję roboczą, kliknij odpowiedni tytuł w tabeli lub po prostu najedź kursorem na tytuł i kliknij jedną z wyskakujących opcji:

Edytuj post

Możesz także zobaczyć opcje menu dla Kategorie i Tagi. Są to strony, na których zarządzasz tagami i kategoriami przypisanymi do każdego z Twoich postów; wyświetlają się również jako widżety na stronach dodawania i edycji.

tagmgmt

Głoska bezdźwięczna

Dalej jest Głoska bezdźwięczna Sekcja. Tutaj przechowywane są wszystkie twoje zdjęcia, pliki i inne przesłane elementy.

biblioteka medialna

Aby przesłać elementy do swojej biblioteki, kliknij Dodaj nowe. Na wyskakującym ekranie możesz przeciągnąć i upuścić coś w przestrzeń lub kliknąć, aby wyszukać pliki.

uploadmedia

Jeśli piszesz lub edytujesz wpis i chcesz dodać obraz, po prostu kliknij przycisk Dodaj media przycisk nad edytorem tekstu i wybierz obraz ze swojej biblioteki lub prześlij nowy.

insermedia

Strony

W następnej sekcji możesz dodawać i zarządzać stronami swojej witryny. Strony to nie to samo co posty – strona w WordPress to na przykład strona główna lub strona; jest to przegląd, szybki hit informacji lub galeria. Natomiast posty to Twój blog lub artykuły z wiadomościami. Jednym z widżetów na stronie Dodaj / Edytuj post jest Atrybuty strony; umożliwia to zagnieżdżenie strony pod inną, a nie jako stroną główną. Tam też wybierasz szablon swojej strony, jeśli chcesz mieć konkretny.

nowa strona

Komentarze

Sekcja komentarzy to, jak można się domyślać, miejsce, w którym moderujesz komentarze do swoich postów i stron. Najechanie kursorem na komentarz powoduje wyświetlenie zestawu działań, które można podjąć w odniesieniu do tego konkretnego komentarza, takich jak jego edycja lub usunięcie.

komentarze

Wygląd

Następna sekcja, którą zobaczysz w menu administracyjnym, to Wygląd sekcja, która dotyczy wyglądu witryny w interfejsie użytkownika. Tutaj wybierasz i dostosowujesz motyw, w tym widżety i menu. Kliknięcie na Tematy pokazuje motywy zainstalowane w WordPress; jeśli chcesz zainstalować nowy, kliknij Dodaj nowe. Możesz znaleźć fajne darmowe motywy w Katalog motywów WordPress, ale mamy też kilka darmowych motywów WordPress i prawie najlepszy motyw WordPress, Total, wszystko tutaj w WPExplorer.

Zainstalowane

Sekcje Dostosuj, Nagłówek i Tło przekierowują do wbudowanego dostosowywania. Tutaj możesz wybrać obrazy tła i nagłówka (jeśli chcesz) lub zmienić schemat kolorów. Stąd możesz również dostosować inne elementy, które pojawiają się na twoim interfejsie. Kliknięcie X w lewym górnym rogu wraca do Administratora.

theme_customizer

Darmowe motywy będą miały podstawowe opcje stylizacji w personalizatorze. Jeśli zdecydujesz się na aktualizację do motywu premium, takiego jak Total, znajdziesz znacznie więcej, aby dostosować swoją witrynę! Niektóre opcje Total są pokazane poniżej, ale możesz zmienić wszystko i wszystko (czcionki, kolory, nagłówki, menu i menu mobilne, tła, niestandardowe stopki, objaśnienia, łącza społecznościowe i wiele innych). W zależności od tego, które wtyczki masz włączone w swojej witrynie, możesz także zobaczyć opcje dla tych w narzędziu dostosowywania.

total-customizer

Z powrotem w menu Wygląd, klikając Widżety lub Menu przeniesie Cię na odpowiednie strony zarządzania. Strona menu służy do tworzenia i organizowania menu witryny. Tworzenie menu jest proste – wystarczy sprawdzić strony, posty lub linki do taksonomii, które chcesz dołączyć, kliknij przycisk „Dodaj do menu”, a następnie przeciągnij i upuść, aby zmienić kolejność linków w menu. Po uporządkowaniu rzeczy wybierz lokalizację menu i zapisz menu.

menudashboard

A na stronie widżetów możesz dodawać nowe widżety, a także aktywować i zmieniać ich kolejność – jest to tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie widżetów, których chcesz użyć, do różnych lokalizacji gotowych dla widgetów (zwykle paski boczne i stopki).

panel kontrolny

Wreszcie strona edytora to miejsce, w którym możesz bawić się kodowaniem swoich motywów. Najlepiej zostawić ten obszar w spokoju – bałagan kodem może doprowadzić do uszkodzenia strony. Poza tym wszelkie zmiany, które możesz chcieć wprowadzić, powinny zostać wprowadzone za pomocą motywu podrzędnego, abyś mógł kontynuować aktualizowanie motywu w swojej witrynie bez utraty jakichkolwiek zmian.

theme_editor

Ale jeśli używasz motywu premium, autor może mieć wbudowany panel CSS. W Total ułatwiliśmy Ci to, dodając sekcję niestandardowego CSS w naszym panelu motywów, po prostu włącz opcje, jeśli chcesz dodać kilka poprawek bez narażania głównego motywu.

panel totalny

Wtyczki

Podobnie jak w sekcji Wygląd, części sekcji Wtyczki pokazują zainstalowane wtyczki i Katalog wtyczek WordPress. Część edytora jest podobna do edytora motywów – tutaj możesz edytować kod zainstalowanych wtyczek. Nie zaleca się zmiany żadnego kodu, gdy wtyczki są aktywne.

addnewplugin

Użytkownicy

W tej sekcji zarządzasz wszystkimi użytkownikami, którzy logują się do Twojej witryny. Jeśli jesteś jedynym, który ma dostęp, będziesz jedynym na liście. Jeśli zezwolisz wielu osobom na dostęp, zostaną one wymienione tutaj wraz z ich rolą i liczbą napisanych postów. Dlaczego możesz mieć więcej niż jednego użytkownika? Załóżmy, że masz małą firmę i chociaż zarządzasz witryną, jeden lub dwóch pracowników odpowiada za blog firmowy lub sklep internetowy. W takim przypadku przyznanie wielu użytkownikom dostępu do Twojej witryny może być korzystne.

The Twój profil W tej sekcji możesz zarządzać wszystkimi informacjami o sobie, a także o tym, jak chcesz skonfigurować zaplecze. Możesz wybrać niestandardowy schemat kolorów, kiedy logujesz się do WordPress, resetujesz hasło, a jeśli masz zainstalowaną wtyczkę, taką jak Fancier Author Box, możesz tutaj również dodać swoje biografie i linki społecznościowe.

Twój profil

Przybory

Sekcja Narzędzia zawiera – co jeszcze? – narzędzia, które ułatwiają życie po skonfigurowaniu witryny. Szczególnie przydatne mogą być narzędzia do importu i eksportu. Jeśli przenosisz treść z innej witryny, prawdopodobnie będziesz musiał użyć narzędzia Importuj.

import_tool

Aby przygotować zawartość do przeniesienia do innej witryny, użyj opcji Eksportuj.

narzędzie_eksportowe

Ustawienia

Wreszcie dochodzimy do elementu Ustawienia. Ta część WordPress Admin służy do zarządzania wszystkim, co nie jest objęte innym obszarem witryny: tytułem i sloganem, formatem daty i godziny, językiem, opcjami komentarzy, liczbą postów widocznych na stronie itp. Po raz pierwszy skonfiguruj swoją stronę, przejrzyj wszystkie ustawienia – i nie zapomnij przejrzeć również podsekcji! Będziesz chciał ustawić swoją stronę główną w sekcji Czytanie i wybrać opcję dla swojej struktury adresu URL w części Permalinks. Pomocne może być odwiedzanie ustawień od czasu do czasu, gdy Twoja witryna się rozwija i zyskujesz większą popularność.

ustawienia dyskusji

Bonus: panel tematyczny

Wspomnieliśmy wcześniej, że wiele motywów premium zawiera dodatkowe funkcje, których nie ma w darmowych motywach, a kolejną z nich jest Panel motywów. Na przykład w Total jest mnóstwo dodatkowych funkcji, które pomogą Ci stworzyć i zarządzać witryną, takich jak opcje włączania / wyłączania funkcji w całym motywie (które mogą naprawdę pomóc w czyszczeniu i przyspieszeniu Twojej witryny), opcje niestandardowego CSS i JS, niestandardowe kreator stopek i wiele więcej! Po zainstalowaniu motywu wystarczy spojrzeć na pulpit nawigacyjny, aby zobaczyć, czy jest dostępna opcja Panelu motywu, i sprawdzić, jakie funkcje są uwzględnione.

Wniosek

W tym momencie powinieneś lepiej zrozumieć różne części Administratora WordPress i ich działania. Wkrótce będziesz zarządzać zapleczem jak profesjonalista! Które części WP Admin najbardziej Cię zdezorientowały przy pierwszym uruchomieniu? Wszelkie porady i wskazówki, którymi możesz się podzielić? Daj nam znać w komentarzach!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me