Czy na blogu często piszesz o temacie niszowym? Czy musisz definiować terminy w kółko, aby nadać swoim postom kontekst? Jeśli tak, prawdopodobnie możesz skorzystać ze słownika, aby uporządkować i udostępnić najczęściej używane terminy i ich definicje.


Teraz pomysł stworzenia glosariusza od podstaw jest zniechęcający, nie mówiąc już o tworzeniu linków do stron definicji za każdym razem, gdy termin pojawia się w każdym poście. W tym momencie pojawia się wtyczka CM Tooltip Glossary.

Do czego służy wtyczka CM Glossary Tooltip?

Ta fajna wtyczka bardzo ułatwia tworzenie dedykowanych stron dla terminów ze słownikiem i ich definicji oraz generuje linki do tych stron, ilekroć pojawiają się one w postach na blogu lub stronach. Może także wyświetlać podpowiedzi, gdy użytkownik zatrzyma się nad danym terminem, jak w poniższym przykładzie JumpStartCTO (strona, którą Creative Minds podaje w celach demonstracyjnych):

glosariusz podpowiedzi

Jak widać, po najechaniu wskaźnikiem myszy na termin „minimalny możliwy do uzyskania produkt” pojawia się podpowiedź zawierająca definicję, dzięki której nie musisz opuszczać strony. Jeśli jednak klikniesz ten termin, zostaniesz przeniesiony na stronę z definicją i innymi informacjami. Ale za chwilę zajmiemy się tym.

Opracowany przez Creative Minds (który tworzy również wtyczki, takie jak CM Ad Changer i CM Answers), CM Glossary Tooltip jest dostępny w trzech różnych wersjach: Free, Pro i Pro +. Poświęćmy trochę czasu na przejrzenie funkcji związanych z każdą wersją.

Wolny

Darmowa wersja tej wtyczki oferuje wszystko, czego możesz się spodziewać: podstawy. Pozwala tworzyć unikalne posty dla każdego terminu w glosariuszu, wyświetlać podpowiedzi do wyświetlania definicji po najechaniu kursorem i automatycznie link do stron terminów. Generuje dla ciebie indeks glosariusza, który może wyświetlać terminy na liście:

glosariusz lista podpowiedzi

Lub w formacie kafelkowym:

glosariusz płytki podpowiedzi

Zapewnia również przyzwoity poziom kontroli nad sposobem wyświetlania terminów. Możesz na przykład skonfigurować filtry, aby zapewnić, że definicje w podpowiedziach nie przekraczają określonej długości. I możesz ustawić, gdzie pojawiają się podpowiedzi, w tym duplikaty na tej samej stronie. Wreszcie oferuje obsługę kodowania UTF-8.

Pobierz darmową wtyczkę CM Tooltip Glossary

Zawodowiec

Wersja Pro będzie cię kosztować, ale oferuje całą gamę rozszerzonych funkcji. Zyskujesz oczywiście wszystko, co jest dostępne w wersji darmowej, a także możliwość dodania całego zestawu dodatkowych informacji do każdej unikalnej strony z terminami ze słownika:

  • Linki wewnętrzne
  • Synonimy
  • Powiązane posty
  • Terminy pokrewne
  • Wsparcie dla liczby pojedynczej i formy liczby mnogiej

Wersja Pro zapewnia również większą kontrolę nad tym, jak funkcjonuje i wygląda słownik. Na przykład możesz skonfigurować paginację dla dużego słownika lub dostosować sposób, w jaki przyjęły się linki i podpowiedzi:

dostosowywanie podpowiedzi

Zmień permalinki, dodaj zakotwiczenia do podpowiedzi i wrzuć niestandardowe znaki dla lepszej oceny. CMinds Wiadomość wdzięczności przyzwyczajenie pojawiają się w stopce w tej wersji i możesz skonfigurować widżet, który wyświetla losowe terminy na pasku bocznym, w następujący sposób:

słownik widgetu podpowiedzi

Dodatkowe funkcje Pro obejmują obsługę wielu witryn i urządzeń mobilnych, możliwość dodawania definicji bezpośrednio do strony indeksu glosariuszy oraz optymalizację szybkości, dzięki czemu wszyscy SEO będą zadowoleni.

Ponadto, jeśli masz słownik terminów, których chętnie używasz, przygotowany na dysku twardym, możesz łatwo zaimportować go w formacie .csv. Lub wyeksportuj glosariusz, gdy go utworzysz, aby był zapisany:

import glosariusza podpowiedzi eksportu

Zawodowiec +

Jak można się spodziewać, wersja Pro + zawiera wszystkie funkcje wersji Free i Pro z jeszcze większą liczbą funkcji ułożonych na górze. To jest wersja, którą dostałem i jest zdecydowanym krokiem naprzód w stosunku do dwóch pozostałych wersji. Ta rzecz ma wszystko od integracji z Tłumaczem Google:

glosariusz słownika Tłumacz Google

Do integracji Merriam-Webster Dictionary i Thesaurus:

glosariusz słownika Słownik Merriam Webster

Do możliwości skonfigurowania wyszukiwania słownika i kategorii. Ponadto możesz użyć krótkiego kodu, aby wstawić kategorię terminów w dowolnym miejscu, narzędzia do wyszukiwania i zamiany, aby dokonywać szybkich aktualizacji, wykluczania terminów i niestandardowych łączy. Wiele opcji krótkiego kodu oraz obsługa częściowych terminów i skrótów uzupełniają zestaw funkcji.

Konfigurowanie glosariusza

Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na wtyczkę po instalacji i aktywacji, musiałem się na chwilę zatrzymać. Istnieje wiele opcji i chociaż więcej opcji oznacza większą elastyczność, oznacza to również więcej pracy ze strony administratora. Na szczęście moje obawy dotyczące zaangażowania w proces instalacji zostały szybko uspokojone. Interfejs wtyczki jest intuicyjny i łatwy do naśladowania. Główny ekran pokazuje aktualną listę terminów w glosariuszu:

glosariusz podpowiedzi glówny interfejs użytkownika

Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć Dodaj nowe zostaniesz przeniesiony do nowego wpisu, w którym możesz zapisać definicję terminu:

edytuj etykietkę słownika

Wtyczka znajdzie następnie wszystkie wystąpienia tego terminu w Twojej witrynie i umożliwi ich kliknięcie. Po kliknięciu odwiedzający zostaną przeniesieni na dedykowaną stronę z definicją tego terminu. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

słowniczek etykietki przykładowa strona

Jak widać, ta strona słownika terminów zawiera definicję terminu, jego synonimy i powiązane artykuły. Warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie opcji Ustawienia. Znowu masz tu dużo miejsca do zabawy, ale nie pozwól, by cię to przytłoczyło. Każda karta w sekcji Ustawienia dotyczy innego aspektu dostosowywania. Jeśli na przykład nie chcesz zajmować się synonimami, nie musisz nawet klikać tej karty. To, co próbuję powiedzieć, to skorzystaj z funkcji, które są korzystne (i mają sens) dla Twojej witryny; nie czuję się zobowiązany do korzystania z nich wszystkich.

Słowniczek etykiet Ustawienia ogólne

Aby aktywować efekt najechania na etykietkę, kliknij Ustawienia następnie na zakładce Treść podpowiedzi. Zaznacz pole obok Pokaż etykietkę, gdy użytkownik najedzie na nie kursorem?

Jeśli chcesz, aby lista powiązanych artykułów pojawiła się pod definicją na stronie z dedykowanym terminem – w zasadzie lista artykułów, w których pojawia się termin – kliknij Powiązane artykuły i upewnij się, że pole jest zaznaczone obok Pokaż powiązane artykuły:

powiązane artykuły glosariusz podpowiedzi

Klikaj każdą kartę, dokonując wyborów w trakcie podróży. Naprawdę, to wszystko, co musisz wiedzieć, aby korzystać z tej wtyczki. Postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami, a będziesz na dobrej drodze do stworzenia solidnego słownika dla swojej witryny. A jeśli masz do czynienia z niszowym tematem z wieloma żargonem związanym z branżą, jest to dodatek, który Twoi goście pokochają i regularnie z niego korzystają.

Wniosek

Czasami webmasterzy są zadowoleni z wtyczki, instalując wszystko, co mogą zdobyć. Jeśli podoba Ci się proste i usprawnione projekty, wtyczka CM Tooltip Glossary nadal powinna Cię zainteresować. W szczególności wersja Pro + jest w pełni funkcjonalna, aby zaspokoić każdą możliwą potrzebę związaną ze słownikiem, a jednocześnie jest wystarczająco prosta, aby spodobać się użytkownikom WordPress, którzy lubią trzymać się zasadniczych elementów.

Czy korzystasz z tej wtyczki? Co pomyślałeś? Czy uważasz, że dodanie słownika jest pomocne lub nachalne?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me