Matomo Analytics: bezpłatny samoobsługowy WordPress Analytics

Ruch jest siłą napędową udanej witryny. Bez ruchu masz witrynę bezużyteczną, bez względu na to, jak dobra jest Twoja oferta lub produkt. I to nie tylko ruch uliczny, ale odpowiedni ruch. Innymi słowy, potrzebujesz ukierunkowany ruch aby rozwijać swoją stronę internetową, a tym samym biznes.


Aby jednak kierować ukierunkowany ruch, musisz zrozumieć swoich użytkowników. Aby zrozumieć swoich użytkowników, potrzebujesz rozwiązania analitycznego. Zwykle biegamy głównie do Google Analytics, ponieważ – mentalność tłumu.

Ale czy Google Analytics jest najlepszą platformą analityczną? Niekoniecznie, zwłaszcza że jest to usługa innej firmy, nad którą nie masz kontroli. Ponadto konfiguracja zarówno początkującym, jak i profesjonalistom może być nieco trudna. Niedawno zaczęli ukrywać niektóre słowa kluczowe.

Wchodzić Matomo Analytics i rzeczy zaczynają szukać użytkowników WordPress na całym forum. Matomo Analytics to darmowa wtyczka analityczna, którą instalujesz na swojej własnej stronie WordPress.

Oznacza to, że jesteś właścicielem wszystkich swoich danych analitycznych i nikt nie ukryje przed Tobą słów kluczowych. Skonfigurowanie całości jest superduper wygodne; będziesz gotowy do pracy za kilka minut.

Dla zaawansowanych użytkowników Matomo Analytics oferuje szeroką gamę dodatków premium, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć swoich klientów. Teraz nie musisz polegać na zewnętrznych usługach analitycznych, np. Google Analytics, aby zrozumieć odwiedzających.

W dzisiejszej recenzji Matomo Analytics wykonujemy zwykłe czynności, które robimy we wszystkich innych recenzjach. Omawiamy to, nad czym pracujemy (Matomo Analytics), funkcje (jest tona), a na koniec instalujemy wtyczkę (zwykle część zabawy). Mam nadzieję, że będziesz się dobrze bawić.

Co to jest Matomo Analytics?

wtyczka analityki matomo wordpress

Matomo Analytics to darmowa wtyczka WordPress, która pomaga szybko śledzić ruch w witrynie. Według twórców Matomo Analytics jest „… numerem jeden wśród rozwiązań alternatywnych Google Analytics, które oferują szeroki wachlarz funkcji, bezpieczeństwo i chroni prywatność użytkowników”.

Jest to genialne rozwiązanie analityczne WordPress, które zapewnia pełną kontrolę nad danymi analitycznymi. „Hostując analitykę internetową na twoich serwerach, nie ma stron trzecich przejmujących własność, nie ma sprzedaży danych i nikt nie patrzy”.

To świetnie, prawda?

To nie wszystko, Matomo Analytics jest łatwy do skonfigurowania (w przeciwieństwie do Google Analytics) i oferuje doskonały zestaw funkcji. Dzięki oszczędzającemu czas interfejsowi lepiej zrozumiesz odwiedzających i dowiesz się, jak poprawić swoją witrynę w mgnieniu oka.

Główną wtyczkę można pobrać i używać bezpłatnie, ale programiści oferują szereg dodatków premium, które rozszerzają i tak potężną wtyczkę analityczną. Matomo Analytics to odpowiednia platforma analityczna dla wszystkich typów stron internetowych WordPress, od eCommerce po osobiste blogi i witryny biznesowe oraz sieci społecznościowe, między innymi.

Teraz, gdy wiesz, z czym współpracujemy, pozwól nam omówić niektóre funkcje oferowane przez Matomo Analytics.

Funkcje Matomo Analytics

funkcje analityczne matomo

Matomo Analytics jest wypełnione po brzegi wszystkimi funkcjami potrzebnymi do śledzenia ruchu, zrozumienia potrzeb klientów i odpowiedniego ulepszenia witryny. Ponad 1 milion witryn korzysta z platformy Matomo Analytics do monitorowania ruchu, co oznacza, że ​​jesteś w bezpiecznych rękach.

Po zainstalowaniu Matomo Analytics oczekuj funkcji takich jak:

 • Analityka e-commerce – Możesz łatwo zrozumieć zachowania zakupowe swoich klientów, aby skutecznie zwiększyć sprzedaż i przychody. Możesz szybko określić popularne lokalizacje, najlepiej działające kanały, urządzenia używane przez użytkowników, zaangażowanie klientów i wiele więcej. Łatwo przeglądaj całkowite przychody, liczbę zamówień, współczynnik konwersji, słowa kluczowe kampanii, porzucone wózki i wiele więcej.
 • Śledzenie kampanii – Łatwo śledź wyniki swoich kampanii, ponieważ możesz szybko tworzyć śledzone adresy URL dzięki narzędziu Matomo Analytics URL Builder. Adresy URL zawierają parametry przydatne w eCommerce i konwersjach celów. Teraz możesz natychmiast stwierdzić, która metoda akwizycji generuje największy ruch. Czy to Google AdWords? Facebook? E-mail marketing? Matomo Analytics ma odpowiedzi.
 • Profile odwiedzających – Matomo Analytics oferuje kartę Odwiedzający, która zawiera wiele informacji o użytkownikach. Możesz zidentyfikować grupę docelową i obszary o wysokiej skuteczności dla swojej firmy, w których możesz zmaksymalizować konwersję klientów. Matomo Analytics pozwala zobaczyć dożywotnią podróż każdego odwiedzającego. Możesz także zobaczyć działania, które użytkownicy wykonują w swojej witrynie.
 • Menedżer tagów – Wtyczka jest wyposażona w potężny menedżer tagów, który pozwala na wdrażanie różnych kodów śledzenia ze względną łatwością. Dzięki scentralizowanej platformie Matomo możesz dodawać tagi bez dodawania kodu bezpośrednio do swojej witryny.

Jest więcej…

 • Intuicyjny pulpit nawigacyjny – Korzystanie z Matomo Analytics jest dziecinnie proste dzięki intuicyjnym pulpitom nawigacyjnym, które zapewniają wiele informacji na pierwszy rzut oka. Możesz szybko znaleźć szczegółowe informacje na temat interakcji użytkowników z Twoją firmą.
 • Segmentacja – Matomo Analytics sprawia, że ​​niezwykle łatwe jest podzielenie dużej grupy odbiorców na mniejsze grupy w celu precyzyjnego celowania laserowego.
 • Raporty o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym – Matomo Analytics pokazuje w czasie rzeczywistym, kto jest na Twojej stronie. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, jeśli masz oferty wrażliwe na czas i chcesz śledzić ruch w czasie rzeczywistym. Jeśli wdrażasz nowy produkt lub funkcję, możesz szybko stwierdzić, w jaki sposób użytkownicy otrzymują wiadomości.
 • Rozbudowane raporty geolokalizacyjne – Możesz szybko wskazać, gdzie są Twoi odwiedzający, dzięki szczegółowym raportom dostarczanym wraz z mapami. Możesz zobaczyć popularne kontynenty, kraje, miasta, regiony, język przeglądarki i dostawców Internetu za pomocą jednego kliknięcia.

Inne funkcje obejmują:

 • Funkcje importu / eksportu – Matomo Analytics oferuje możliwość zaimportowania raportów Google Analytics. Ponadto możesz eksportować raporty Matomo Analytics za pomocą jednego kliknięcia.
 • Zgłoś porównania
 • Obsługa interfejsu API WP REST i innych interfejsów API
 • Z łatwością dołącz określone role użytkowników, odwiedzających i strony ze śledzenia
 • Zapewnij kolegom dostęp do twoich raportów
 • Wsparcie dla WP Multisite

Płatne funkcje:

 • Mapy termiczne i nagrania sesji
 • Formularz analityczny
 • Analityka medialna
 • Lejki
 • Funkcje SEO
 • Raportowanie niestandardowe
 • Kohorty
 • Przepływ użytkowników

Powyżej jest tylko niewielka próbka funkcji, Matomo Analytics zawiera setki innych funkcji, potrzebowalibyśmy całego posta na blogu, aby objąć wszystkie.

Dzięki tym funkcjom nie instalujemy Matomo Analytics.

Jak zainstalować Matomo Analytics w WordPress

Instalacja i konfiguracja Matomo Analytics jest tak prosta jak A, B, C. Jest to o wiele łatwiejsze niż konfiguracja Google Analytics. Ale przede wszystkim Matomo Analytics ma kilka minimalnych wymagań systemowych do płynnego działania:

 • Limit pamięci PHP = 128 Mb, zalecane 256 Mb
 • PHP 7.2 i nowsze
 • Jeśli masz witrynę o dużym natężeniu ruchu lub prowadzisz wiele witryn z wieloma witrynami WordPress, programiści zalecają Matomo On-Premise lub Matomo Cloud i Wtyczka WP-Matomo zamiast

Na marginesie, zainstalujmy Matomo Analytics. Jest to darmowa wtyczka dostępna na WordPress.org, więc wiesz, że będzie łatwo.

Nawigować do Wtyczki> Dodaj nowe:

jak zainstalować nową wtyczkę wordpress

Następnie wpisz „Matomo Analytics” w polu wyszukiwania słów kluczowych, a gdy znajdziesz wtyczkę, kliknij Zainstaluj teraz przycisk, jak pokazano poniżej.

instalowanie wtyczki matomo analytics

Następnie aktywuj wtyczkę:

aktywacja wtyczki wordpress dla matomo analytics

Włączenie wtyczki dodaje element Matomo Analytics do pulpitu administracyjnego WordPress. Następnie przejdź do Matomo Analytics> Rozpocznij, jak podkreślamy poniżej.

Wtyczka wordpress Matomo Analytics

Na Zaczynaj ekran, masz dużo informacji. Następnie kliknij Włącz śledzenie teraz przycisk, jak pokazano poniżej.

matomo analytics

Jak widać na powyższej stronie, możesz dodać [matomo_opt_out] shortcode do strony z polityką prywatności, aby użytkownicy mogli zrezygnować ze śledzenia.

Poza tym możesz wybrać opcję nigdy nie pokazywać Zaczynaj stronę i dowiedz się więcej o Matomo Analytics. Na tej samej stronie możesz łatwo znaleźć pomoc za pośrednictwem przewodniki użytkownika, fora, różne premium plany wsparcia i więcej.

Przejdźmy dalej.

Po kliknięciu Włącz śledzenie teraz przycisk, Matomo Analytics jest gotowy do pracy. Teraz omówmy niektóre z dostępnych opcji.

Poszedłem dalej i wysłałem trochę symulowanego ruchu na moją stronę testową za pomocą bota, żeby sprawdzić, czy wtyczka działa jak w reklamie, i zgadnij co? To działa! Rejestrowałem zarówno ruch botów, jak i moje wystąpienia, gdy uzyskałem dostęp do przykładowej witryny. Oto zrzut ekranu:

matomo analytics

Aby uzyskać dostęp do powyższej strony, przejdź do Matomo Analytics> Raportowanie, jak pokazano niżej.

raportowanie analityczne matomo

Aby uzyskać dostęp do Menedżera tagów Matomo Analytics (w celu dodania kodów śledzenia innych firm), przejdź do Mamoto Analytics> Menedżer tagów, jak podkreślamy poniżej.

menedżer tagów matomo analytics

Spowoduje to przejście do następującej strony:

menedżer tagów matomo analytics

Na powyższej stronie możesz utworzyć tag, tak jak to zrobiliśmy w poprzednim artykule. Procedura pozostaje taka sama.

Aby uzyskać dostęp do ustawień Matomo Analytics, przejdź do Matomo Analytics> Ustawienia, jak wyszczególnimy poniżej.

ustawienia analityczne matomo

Matomo Analytics Free & Premium Add-Ons

Matomo Marketplace pozwala zainstalować mnóstwo darmowych i premium dodatków, dzięki czemu możesz przenieść swój Matomo na wyższy poziom:

rynek analityczny matomo

Aby zainstalować dodatki Matomo wewnątrz administratora WordPress, musisz najpierw zainstalować wtyczkę Matomo Marketplace dla WordPress.

W jaki sposób? Nawigować do Matomo Analytics> Rynek, i kliknij przycisk Pobierz Matomo Marketplace dla WordPress, jak pokazano poniżej.

rynek matomo dla wordpress

Zapisz wtyczkę Matomo Marketplace na swoim komputerze.

Następnie przejdź do Wtyczki> Dodaj nowe:

jak zainstalować nową wtyczkę wordpress

Następnie kliknij Prześlij wtyczkę, wybierz pobraną wtyczkę Matomo Marketplace i kliknij przycisk Zainstaluj teraz:

instalowanie rynku Matomo

Następnie kliknij, aby aktywować Matomo Marketplace. Gdy już aktywna jest wtyczka Matomo Marketplace do WordPress, możesz rozpocząć imprezę. Zacznijmy od darmowych wtyczek.

Instalowanie bezpłatnych dodatków Matomo Analytics

Instalowanie darmowych dodatków Matomo Analytics jest proste. Nawigować do Matomo Analytics> Rynek i kliknij kartę Zainstaluj wtyczki:

instalowanie darmowych dodatków matomo

Po prostu kliknij link Instaluj obok odpowiedniej wtyczki (patrz obrazek powyżej). Matomo Analytics oferuje w chwili pisania 66 bezpłatnych dodatków.

Instalowanie dodatków Matomo Analytics Premium

Aby zainstalować dodatki premium, musisz najpierw aktywować licencję Matomo Analytics. Najpierw zaloguj się do swojego Konto Matomo Analytics, i kliknij Pobrane:

konto analityczne matomo

Przewiń w dół ekranu i wybierz Kliknij, aby pokazać swoją licencję połączyć:

licencja matomo analytics

Pamiętaj, aby skopiować klucz licencyjny, ponieważ potrzebujemy go do następnej części.

Wróć do pulpitu administracyjnego WordPress. Nawigować do Matomo Analytics> Rynek, i kliknij Subskrypcje patka. Następnie wklej licencję i kliknij Zapisz klucz licencyjny przycisk:

aktywacja licencji matomo

Po pomyślnej aktywacji licencji Matomo Analytics przekieruje Cię na kartę Instaluj wtyczki, na której znajdziesz zarówno darmowe, jak i premium dodatki.

Następnie po prostu kliknij link Zainstaluj pod dodatkiem premium, który chcesz zainstalować. Na tym posiedzeniu Matomo oferuje dziewięć dodatków premium.

Poszedłem i wypróbowałem dodatki premium. Poniżej znajdziesz krótkie opisy tego, co robi każdy dodatek premium.

Kohorty

Źródło: Kohorty: Matomo

Zawsze chcesz, aby odwiedzający wrócili do Twojej witryny, aby uzyskać więcej niesamowitych treści i produktów. Co ważniejsze, chcesz, aby Twoi użytkownicy pozostali w pobliżu, ponieważ im dłużej to robią, tym większy wpływ będziesz mieć i tym więcej zarobisz pieniędzy.

Dodatek Matomo Analytics Cohorts pomaga śledzić wysiłki związane z zatrzymywaniem użytkowników w czasie, dzięki czemu możesz ich angażować i wracać po więcej. Pozwala zobaczyć, jak zachowują się Twoi odwiedzający w dniu ich nabycia i później. Innymi słowy, Cohorts pomaga:

 • Zobacz, jak długo nowi użytkownicy pozostają przy Twojej witrynie.
 • Zobacz określone okresy, w których zaangażowanie spada
 • Dowiedz się, dlaczego niektórzy odwiedzający Twój sklep nie kupują nawet po wielu odwiedzinach
 • Określ użycie aplikacji i
 • Zasadniczo śledź wysiłki związane z przechowywaniem

Raporty niestandardowe

raporty niestandardowe

Masz potrzeby i cele biznesowe, czyli śledzisz ruch. Zaczęliśmy od powiedzenia prawo ruch jest siłą napędową każdej witryny, a aby wskazać grupę docelową, ważne jest, aby uzyskać przydatne informacje i dane. Dzięki odpowiednim informacjom możesz wyeliminować tarcie w procesie zakupu, dostrajając swoją aplikację lub witrynę.

Teraz Matomo Analytics jest solidnym narzędziem oferującym fantastyczny zestaw standardowych raportów. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego narzędzia, możesz przegapić niektóre istotne informacje. W przeszłości albo trzeba było zrezygnować z informacji, albo ręcznie utworzyć arkusze kalkulacyjne, co jest czasochłonne i podatne na błędy.

Ale Matomo zmienia to wszystko dzięki niestandardowym raportom, dodatkowi premium, który pozwala wydobywać z ruchu tyle informacji, ile chcesz. Masz ponad 200 różnych wskaźników, aby uzyskać dokładnie potrzebne informacje. Tak, 200, a ponadto możesz w dużym stopniu dostosować swoje raporty za pomocą wizualizacji i filtrów.

Formularz analityczny

tworzą analitykę

Założę się, że moje pieniądze mają co najmniej jeden formularz w witrynie lub aplikacji internetowej. Formularze mogą obejmować formularze komentarzy, formularze zamówień, subskrypcje biuletynów, formularze kontaktowe, strony wynajmu i tak dalej. A dlaczego formy są znów ważne? Tak, to prawda, jest to kluczowy punkt kontaktu z odwiedzającymi i potencjalnymi klientami.

Czy nie chcesz mieć lepszego obrazu interakcji klientów i czytelników z Twoimi formularzami? Zastanów się, co możesz osiągnąć dzięki tym wszystkim danym. Poznasz punkty bólu klienta i sposób, w jaki reaguje on na twoje formularze online. Możesz nawet śledzić konwersje formularzy i robić znacznie więcej. Wszystko dzięki Forms Analytics.

Lejki

lejki

Powiedz, że chcesz, aby potencjalny klient znalazł się na stronie głównej, kliknij przycisk „Skontaktuj się z nami”, wypełnij formularz kontaktowy i naciśnij przycisk wysyłania. Następnie możesz przekierować potencjalnego klienta na stronę z podziękowaniami, blog lub cokolwiek innego. Każde działanie, jakie potencjalny klient podejmuje, aby się z tobą skontaktować, jest częścią ścieżki.

Aby prowadzić z Tobą interesy, musisz odwiedzać wcześniej zdefiniowaną „trasę” w swojej witrynie lub aplikacji. Twoim zadaniem jest kierowanie odwiedzających od punktu wejścia do celu. Aby maksymalnie wykorzystać tę „trasę”, musisz w pełni zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po ścieżce.

Oto świetne wideo Matomo, które szczegółowo opisuje, jak działa lejek:

Ciesz się ��

Mapa termiczna i nagrywanie sesji

Matomo Analytics to prezent, który nigdy nie przestaje dawać. Dzięki dodatkowi premium Heatmap & Session Recording możesz „… naprawdę zrozumieć swoich gości, widząc, gdzie klikają, najeżdżają myszą i przewijają”. To jak śledzenie wzroku, ale tańsze i łatwiejsze w instalacji.

Mapy termiczne pokazują, gdzie kliknęli użytkownicy sieci, jak daleko przewinęli i gdzie przesunęli mysz. Wszystkie te dane pomagają dowiedzieć się, czy Twoje treści są angażujące, i określić, gdzie użytkownicy zwracają uwagę.

Nagrania sesji pozwalają natomiast na rejestrowanie zwojów, ruchów myszy, kliknięć, interakcji itp. Później odtwarzasz wideo, aby zobaczyć, co robią odwiedzający w Twojej witrynie. Jak słodko?

Analityka medialna

matomo media analytics

Wykorzystanie wideo ogromnie wzrosło, a większa liczba marketerów chce zwiększyć ruch, liczbę wyświetleń stron, konwersje i ostatecznie sprzedaż. To samo dotyczy audio, takiego jak podcasty, audiobooki i tak dalej. A multimedia nigdzie nie idą.

Ale czy wiesz, jak widzowie oglądają Twoje filmy? Jak słuchają dźwięku? Czy potrafisz wyraźnie powiązać wykorzystanie mediów z innymi wskaźnikami ruchu? Kto ogląda twoje filmy? Jak długo? To tylko niektóre z pytań, na które dodatek Media Analytics pomaga odpowiedzieć.

Uznanie konwersji wielokanałowej

atrybucja wielokanałowa

W przypadku witryny lub aplikacji ruch może pochodzić z wielu różnych źródeł. Być może generujesz ruch z reklam Google, reklam na Facebooku, bezpłatnych wyników wyszukiwania i poleceń społecznościowych. Skąd wiesz, które źródło ruchu przynosi najwięcej wyników pod względem konwersji, między innymi danymi?

Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie skierować budżet marketingowy. Jeśli bezpłatne wyszukiwanie przynosi ruch wysokiej jakości, lepiej przekierować zasoby do tego, co działa, powiedzmy, SEO. Teraz nie musisz się zastanawiać, które źródło ruchu najlepiej się konwertuje. Masz wiele możliwości konwersji wielokanałowej Matomo.

Wydajność słów kluczowych w wyszukiwarkach

skuteczność słów kluczowych w wyszukiwarkach

Słowo kluczowe – święty graal ruchu w wyszukiwarkach. Co byś nie zrobił, aby położyć nacisk na wszystkie słowa kluczowe, których używają Twoi klienci, między innymi w Google i Bing? Jeśli znasz swoje słowa kluczowe, możesz tworzyć ściśle ukierunkowane i trafne treści oraz oferty, które działają jak magia. Robiono to już wiele razy i ty też możesz to zrobić.

Dodatek Wydajność słów kluczowych wyszukiwarki pokazuje wszystkie słowa kluczowe, których używają Twoi potencjalni klienci. Możesz przeglądać popularne wyszukiwarki, słowa kluczowe w tekście, słowa kluczowe w połączeniu, słowa kluczowe w obrazie i słowa kluczowe w filmach. Dodatek umożliwia przeglądanie potrzeb odbiorców docelowych w jednym miejscu.

Przepływ użytkowników

przepływ użytkowników matomo analytics

I na koniec, mamy dodatek Premium Users Flow. Dodatek stanowi wizualną reprezentację ścieżek, które użytkownicy przechodzą przez twoją stronę internetową lub aplikację. Przepływ użytkowników pozwala szybko określić potrzeby użytkowników, ponieważ możesz zobaczyć, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po Twojej witrynie.

Na pierwszy rzut oka widać, gdzie użytkownicy wychodzą, oraz inne czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na współczynnik konwersji. Raporty uzyskane od użytkowników mogą bardzo pomóc w optymalizacji witryny, aplikacji lub produktu. Dodatek pozwala dokładnie zbadać ruch przechodzący przez określoną stronę.

I to wszystko. Co teraz?

W menu Matomo Analytics masz strony Diagnostyka i Informacje, których nie musimy omawiać. Wtyczka Matomo Analytics jest łatwa w konfiguracji i obsłudze.

Instalacja Matomo Analytics na stronach WordPress jest niezwykle łatwa (i nie wymaga edycji plików motywu), nie wspominając już o tym, że sama wtyczka integruje się z ponad 100 twoimi ulubionymi narzędziami.

Mam wrażenie, że nie przegapisz Google Analytics, ponieważ Matomo Analytics oferuje więcej funkcji i usprawniony sposób uzyskiwania dostępu do danych o ruchu, które również możesz zachować.


Jak śledzisz ruch na swojej stronie WordPress? Co masz do powiedzenia na temat wtyczki Matomo Analytics WordPress? Używałeś go wcześniej? Czy coś pominęliśmy? Jeśli teraz instalujesz i wypróbowujesz wtyczkę, jakie są Twoje poglądy?

Daj nam znać w komentarzach.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me