9 Platformat dhe faqet më të mira “të Lehta” të e Tregtisë (2020)

Platformat më të mira të tregtisë elektronike u rishikuanZgjedhja e platformës më të mirë të tregtisë elektronike nuk është një detyrë e lehtë.


Tregu është i gjerë dhe ka shumë faktorë që duhet të merren parasysh. Zgjedhja juaj ka shumë ndikim në biznesin tuaj në internet, kështu që është e rëndësishme për të menduar sa duhet përpara se të regjistroheni.

Për t’ju ndihmuar me këtë, ne kemi krahasuar 9 ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit eCommerce. Në fund, shpresojmë që të jeni gati për të marrë një vendim se cila platformë është e përshtatshme për ju.

Farë është një platformë eCommerce dhe Pse duhet ta përdorni një të tillë?

Pyetja e parë është, çfarë është një “platformë eCommerce”?

Një platformë eCommerce është një pjesë e softuerit që ju lejon të ndërtoni një dyqan në internet dhe të drejtoni një biznes në internet. Kjo ju jep mjetet për të krijuar dhe menaxhuar faqen tuaj, përfshirë produktet dhe operacionet ditore. Nëse nuk janë të gjitha, ndërtuesit e e-commerce përdorin funksione zvarritjeje.

Këtu është lajmi i mirë – nuk është e nevojshme të jeni një web developer për të krijuar një dyqan online në kërkim të mirë.

Ka shumë arsye të ndryshme për të përdorur platformat e tregtisë elektronike, por këtu janë ato më të rëndësishmet:

 • Lehtë (për fillestarët) – Në të kaluarën, nëse do të dëshironit një dyqan në internet, duhet të ndërtonit vetë funksionalitetin. Më vonë ka pasur karroca blerjesh, por prapë ju është dashur të keni aftësi për zhvilluesit për t’i integruar ato në faqen tuaj. Tani kemi shtojca. Me platformat eCommerce, ju merrni gjithçka në një dorë dhe mund të filloni menjëherë.
 • i lirë – Platformat e tregtisë elektronike nuk janë shumë të shtrenjta, disa prej tyre madje nuk kushtojnë asgjë. Ndërsa patjetër që keni shpenzime kur drejtoni një dyqan në internet, është shumë më pak sesa të krijoni zgjidhjen tuaj nga e para. Plus, sa më shumë të paguani, aq më shumë nga biznesi juaj mund t’i dorëzoni zakonisht zgjidhjeve teknike.
 • Një zgjidhje i përshtatet të gjithëve – Sidomos kur shkoni me një zgjidhje të pritur, ju jeni në gjendje të lësh më shumë pjesë të drejtimit të faqes tuaj. Nuk ka nevojë të merreni me mbajtjen në internet, sigurinë, azhurnimet dhe të ngjashme. Në vend të kësaj, ju jeni në gjendje të përqendroheni thjesht në rritjen e biznesit tuaj.
 • Mbështetja e klientit në dispozicion – Për më tepër, me një zgjidhje tregtare, përfitoni nga struktura mbështetëse. Zgjidhjet me burim të hapur si WordPress shpesh janë të drejtuara nga komuniteti dhe prandaj ju jeni të varur nga ai komunitet për të siguruar mbështetje. Ndërsa kjo mund të funksionojë shumë mirë – nëse keni nevojë të madhe për ndihmë në 3 të mëngjesit të dielën, është mirë të keni një garanci se do të jetë atje.

9 Opsionet më të mira të platformës eCommerce

Mirë, tani që ju keni një ide më të mirë se çfarë të kërkoni në një platformë eCommerce, është koha për të folur për ato që janë atje. Në vazhdim, ne do të kapërcejmë avantazhet dhe disavantazhet e disa prej platformave më të njohura të tregtisë elektronike në dispozicion, strukturës së tyre të çmimeve dhe kush janë ata më të përshtatshmit për.

Shpalosje e plotë: Ne fitojmë një komision sa herë që përfundoni të blini një platformë e-tregtie përmes lidhjeve tona të referimit në këtë përmbledhje. Kjo na ndihmon të drejtojmë faqen e internetit si një biznes. Faleminderit per mbeshtetjen.

1. Dyqane Wix – të thjeshta, të bukura, të përballueshme

Shqyrtim i shkurtër

Wix është fillimisht një ndërtues i faqes në internet që ju lejon të krijoni faqe interneti përmes zvarritjes dhe rënies. Për më tepër, ajo gjithashtu ka karakteristika që ju lejojnë të ndërtoni një dyqan në internet.

Mirat e përdorimit të dyqaneve Wix

Ashtu si Shopify, platforma e-commerce është e thjeshtë për t’u përdorur dhe e shpejtë për tu vendosur. Nuk kërkohet ndonjë kodim, ju mund të tërhiqni fjalë për fjalë përmbajtje kudo në faqen tuaj me redaktorin miqësor.

ndërfaqe wix përdorues platforma më e mirë ecommerce

Ajo që është interesante është që ato kanë mbi 500 shabllone të bëra posaçërisht për dyqanet në internet dhe madje ofrojnë imazhe të aksioneve që mund t’i përdorni menjëherë.

Natyrisht, Wix ofron një karrocë të paraqitur plotësisht me të gjitha funksionalitetet që ju nevojiten. Ka qindra aplikacione në tregun zyrtar të aplikacioneve për të zgjeruar më tej faqen tuaj të internetit.

Gjithashtu, shërbimi është pritur plotësisht, kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni për këtë pjesë.

Kundër përdorimit të dyqaneve Wix

Ajo që duhet të mbani në mend është se Wix nuk është një platformë e pastër eCommerce. Isshtë para së gjithash një ndërtues faqesh në internet që është gjithashtu i aftë të shesë gjëra. Prandaj, aftësitë e e-commerce mund të jenë pak themelore.

Mbani në mend gjithashtu se nuk mund ta ndryshoni modelin e faqes tuaj pasi të keni publikuar faqen tuaj, që është një pengesë e madhe.

Çmimeve

Wix është me bazë abonimi dhe ofron pako të ndryshme. Planet e tyre të paguara të tregtisë elektronike janë 23 – 49 $ / muaj. Plani më i lirë i tregtisë elektronike fillon nga 17 dollarë në muaj.

Ixmimet dhe planet e fundit

Ju mund të përdorni planin e tyre falas për të provuar përzënë platforma, por ajo ka me të vërtetë aftësi të kufizuara dhe nuk ka mundësi eCommerce.

2. SiteBuilder – Më e mira për fillestarët

Rishikimi i faqes ndërtuese

SiteBuilder është ndërtuesi më i mirë i faqeve në internet që ne kemi rishikuar deri më tani. Tani ne kemi hetuar opsionet e saj të tregtisë elektronike, të cilat duken mjaft të përshtatshme. Shtë e ngjashme me Wix – ju duhet të merrni planin më të lartë për të filluar me një dyqan online.

Mirat e përdorimit të siteBuilder

Reallyshtë me të vërtetë e lehtë për t’u përdorur. Ashtu si e-nuk kam parë kurrë-një-ndërfaqe në internet-para-lehtë.

Ndërtues i e-commerce sitebuilder

Ndërfaqja e tyre tërheqëse dhe tërheqëse është intuitive, e thjeshtë dhe gjithëpërfshirëse. SiteBuilder ka gjithçka që ju nevojitet për të filluar – domain, hosting, mjete analitike, SEO dhe mjete të mjaftueshme për tregtinë elektronike. Ajo vjen me bandë të pakufizuar dhe hapësirë ​​ruajtjeje.

Mbështetja e tyre është vërtet miqësore dhe e dobishme. Ne u lidhëm brenda sekondave dhe agjenti i tyre i mbështetjes mori kohën për t’iu përgjigjur pyetjeve tona të thelluara në lidhje me mjetet e tregtisë. Prandaj, edhe nëse ju keni probleme (e cila është shumë e dyshimtë duke marrë parasysh sa e thjeshtë është krijuesi i tyre i faqes në internet), do të merrni ndihmë në asnjë kohë (nga ora 7 e mëngjesit – 5 pasdite në Arizona).

Kundrat e përdorimit të siteBuilder

Edhe pse SiteBuilder vjen me qindra shabllone, vetëm rreth 100 janë të përshtatshme për tregti elektronike.

Ngjashëm me Wix, opsionet e tyre të tregtisë elektronike mund të jenë të kufizuara për përdoruesit e përparuar. Nuk ka mjete të përparuara të marketingut, opsione pagese dhe shtesa logjistike.

Çmimeve

SiteBuilder ka 3 plane kryesore që të gjithë kanë një zbritje provë 60% për 1 vit (pasi të rifreskohen me një çmim të rregullt). Për një dyqan në internet, ju duhet të shkoni me planin eCommerce.

Bumimet dhe planet e ndërtuesit të faqes

Shpesh thuhet se ju merrni atë që paguani. Edhe pse SiteBuilder është disi i kufizuar, ju patjetër që merrni shumë më tepër sesa ato që paguani – opsionet e tyre janë thjesht shumë miqësore për fillestarët, por në të njëjtën kohë mjaft të plotë për të trajtuar cilësinë profesionale të faqes në internet.

Ju mund të provoni SiteBuilder eCommerce për 14 ditë me garanci për kthimin e parave.

3. BigCommerce – Më e mira për biznesin e vogël

Logo BigCommerceBigCommerce siguron një zgjidhje të pritur të tregtisë elektronike si një platformë e plotë SaaS, si dhe një shportë blerjeje për llojet e tjera të faqeve të internetit. Probablyshtë ndoshta më e ngjashme me Shopify. Të dy përmenden shpesh me të njëjtën frymë.

Mirat e përdorimit të BigCommerce

Platforma eCommerce vjen me aftësi të shkëlqyeshme të menaxhimit të dyqaneve. Ajo ofron një numër të madh të mjetet dhe veçoritë, p.sh. promovime, variante të pakufizuara të produkteve, opsione për të trajtuar kthimet, kuponat dhe zbritjet. Një pikë tjetër e dukshme është opsionet fleksibël të transportit që lejojnë kuotat e drejtpërdrejta dhe llogaritjen e normës.

rishikim i bigcommerce

Për më tepër, BigCommerce integron me Amazon, eBay dhe rrjetet sociale. Kjo ju mundëson të shisni nëpër shumë kanale të ndryshme shitjesh. Ajo gjithashtu ka shumë mjetet e marketingut me kontrolle shumë kokrrizore, siç është kontrolli i plotë mbi formatin e URL-së.

API të shumta ndihmojnë për ta bërë atë të personalizueshëm dhe fleksibël. BigCommeerce gjithashtu ka një dyqan të madh aplikimesh me shtesa për të gjitha llojet e nevojave të tilla si marketing email, automatizimi dhe promovimi i produktit. Ju gjithashtu merrni mbi 40 mundësi të përpunimit të pagesave pa tarifa të transaksioneve!

platforma më e mirë ecommerce e portave të pagesave të bigcommerce

Përparësitë janë rrumbullakosur nga shumica e templates për të zgjedhur, aftësinë për të hartuar faqen tuaj të internetit dhe një sistem të madh mbështetjeje që ju ndihmon të përmirësoni përpjekjet tuaja për tregtinë elektronike.

Kundrat e përdorimit të BigCommerce

Tradicionalisht, BigCommerce ka mbetur prapa në ofertat e modeleve të saj. Ndërsa ata janë kapur, përdoruesit marrin vetëm shtatë shabllone falas për të zgjedhur. Temat Premium gjithashtu mund të jenë pak të shtrenjta. Fatkeqësisht, personalizimi i dizajnit nuk është gjithmonë më i përshtatshëm për përdoruesit.

BigCommerce nuk ka veçori POS vendase si në zgjidhjet e tjera dhe vjen me një limit të shitjeve në planin tuaj. Relativelyshtë relativisht e shtrenjtë të marrësh karakteristika të përparuara si një kursimtar i braktisur i karrocave.

Çmimeve

Planet e BigCommerce kushton midis 29,95 dhe 249,95 dollarë. Ju mund të kurseni disa para në plane më të larta duke paguar çdo vit. Ekziston gjithashtu një mundësi për një ndërmarrje, por duhet të pyesni për këtë. Për më tepër, temat kushtojnë midis 145 dhe 235 dollarë.

çmimi i bigcommerce

Ndërsa të gjitha planet ju japin gjithçka që ju nevojitet për të filluar, me opsione më të larta merrni më shumë mundësi si ndarja e përparuar e klientit dhe filtrimi i produktit.

Mungesa e tarifave të transaksioneve e bën BigCommerce më tërheqëse se opsionet e tjera në këtë listë. Përdorni gjyqin 15-ditor për të zbuluar nëse është i duhuri për ju.

4. Shopify – Më e mira për dyqanet Boutique

Shikoni rishikimin

Shopify është bërë një nga emrat më të njohur në sferën eCommerce. ’Shtë një zgjidhje e pritur plotësisht e pajisur me qindra mijëra përdorues. Ne gjithashtu kemi një artikull të plotë në lidhje me të, nëse informacioni më poshtë nuk është i mjaftueshëm për ju.

Mirat e përdorimit të Shopify

Platforma e tregtisë është shumë e lehtë për t’u përdorur dhe e shpejtë për tu vendosur. Thjesht regjistrohuni me adresën tuaj të emailit dhe mund të filloni menjëherë ndërtimin e dyqanit tuaj dhe shitjen. Ndërfaqja intuitive gjithashtu e bën të lehtë krijimin e produkteve dhe përfshin veçori SEO siç janë etiketat e titujve dhe përshkrimet meta.

shtoni produkte në shopify

Shopify ofron dhjetëra tema falas të optimizuara për celularë. Më shumë janë në dispozicion për blerje. Asnjë kodim nuk kërkohet për t’i rregulluar ato, thjesht përdorni miun për të bërë ndryshime.

Shopify temë dyqan

Për më tepër, platforma ofron mbështetje të nivelit të lartë përmes telefonit, postës elektronike, bisedës live dhe Twitter të cilat janë në dispozicion 24/7. Kjo është përkrah dokumentacionit të detajuar dhe forume online ku mund të merrni ndihmë nga përdoruesit e tjerë.

Shopify gjithashtu mbështet shumë porta pagese të palëve të treta dhe ka një të madhe treg tregu me mbi një mijë oferta për të shtuar funksionalitetin në faqen tuaj me disa klikime.

Më në fund, ata ofrojnë kanale shtesë të shitjes duke ju siguruar softuer dhe pajisje për të shitur brenda lokacioneve fizike të dyqaneve, shitjen sociale dhe integrimin me vendet e tregut si Amazon.

Cons

Një nga pengesat më të mëdha të Shopify është që kostot lehtë mund të bëjnë dëborë. Përveç tarifës bazë, ju paguani për shumë shtesa, tema dhe veçori. Disa janë pagesa të njëfishta, disa mujore, disa vjetore. Plus, ka tarifa transaksionesh nëse nuk po përdorni sistemin e integruar të pagesave. E gjitha kjo mund të bëhet pak e komplikuar dhe e vështirë për t’u planifikuar.

Një tjetër disavantazh në aspektin e rregullimit të faqes tuaj është që Shopify përdor gjuhën e vet të shënjimit të quajtur “Liquid”. Bazohet në Ruby on Rails dhe e bën të vështirë të bësh ndryshime duke përdorur vetë kodimin.

Çmimeve

Shopify ofron oferta të ndryshme nivelet e çmimeve me veçori shtesë në varësi të planit ku jeni.

blerja e çmimeve më të mira të platformës ecommerce

Ka edhe Shopify Lite. Kjo ju lejon të shisni në rrjetet sociale dhe të futni produkte në faqen tuaj të internetit për të përdorur aftësitë e shportës së blerjeve. Ky plan kushton 9 $ / muaj, gjë që është mjaft e drejtë.

Përveç kësaj, ekziston Shopify Plus për klientët e ndërmarrjeve. Ju do të duhet të pyesni për çmimet, por thashethemet thonë se ajo fillon me $ 1.200 / muaj.

Siç u përmend, përveç çmimit bazë, ju paguani për aplikacione dhe veçori shtesë. Këto vërtet përfshijnë një gamë të gjerë çmimesh, prandaj sigurohuni që të hulumtoni paraprakisht!

Gjithashtu, mos harroni tarifat e kartës së kreditit dhe transaksionit kur përdorni ofruesit e pagesave të palëve të treta. Këto ndryshojnë sipas planit tuaj.

Shopify ofron një periudhë prove prej 14 ditësh për të parë një kapelë para kapakut përpara se të kryente.

5. Vëllimi

logoja e volumit

Kjo zgjidhje është një tjetër mundësi, e mbështetur në cloud, për të ndërtuar një dyqan në internet. Ka qenë që prej vitit 1999 dhe ka përpunuar më shumë se 28 miliard dollarë në shitje gjatë asaj kohe.

Pro-të e përdorimit të vullusit

Vëllimi është një ndërtues faqesh dhe tërhiqet me redaktimin brenda faqes. Ajo ofron një kërkim gjithëpërfshirës në sit, shumë temat e përgjegjshme (11 prej tyre falas) dhe aftësinë për të rregulluar tuajin.

Përveç kësaj, ajo ka mjete të ngurta për tregtinë elektronike dhe menaxhimin e produkteve, si përshkrime të pasura të produkteve me tekst, opsione vendase të përmbushjes, opsione abonimi, programe besnikërie, dhe më shumë. Ai gjithashtu integron me një shumë të ofruesve të pagesave dhe nuk vjen me tarifat e transaksionit.

Opsionet e marketingut përfshijnë veçori të SEO, shitje sociale, integrime në treg për Amazon, dhe eBay, ndër të tjera. Vini re se disa prej tyre janë në dispozicion vetëm në plane më të larta.

Përdoruesit marrin gjithashtu mbështetje 24/7 përmes bisedës live dhe telefonit (kjo e fundit vjen me një plan më të lartë). Kjo është përveç një baze gjithëpërfshirëse të njohurive me artikuj, udhëzues dhe më shumë.

Kundrat e përdorimit të vullusit

Fatkeqësisht, Volusion është struktura e çmimeve është pak konfuze, sepse ato kanë një kufi të caktuar të brezit. Nëse mbaroni, duhet të paguani për trafik shtesë. Kjo mund ta bëjë planifikimin përpara paksa të vështirë, veçanërisht pasi që brezi i tyre i paracaktuar është relativisht i ulët.

Ju duhet të paguani shtesë për SSL, e cila është një domosdoshmëri për çdo dyqan online. Konkurrentët e tjerë e sigurojnë atë falas. Modelet Premium për Volusion janë pak të shtrenjta.

Gjithashtu, platforma nuk ofron aftësi për Blogging. Mund të përfshini vetëm lidhje me faqet e tjera të blogut në meny. Kjo është me të vërtetë një mangësi në një botë dixhitale që merret me marketing të përmbajtjes.

Çmimeve

Drejtimi i dyqanit tuaj në Volusion do t’ju kushtojë midis 29 dhe 299 dollarë në muaj. Ju merrni 10% zbritje kur paguani çdo vit. Ju duhet të telefononi shërbimin për të ndryshuar në një plan vjetor. Në plane më të shtrenjta, ju merrni më shumë produkte, gjerësi bande, mbështetje më të mirë dhe karakteristika shtesë.

kostoja e volusit

Siç u përmend, secili plan ka një kufi të brezit (1, 3, 10, ose 35GB). Trafficdo trafik përtej kësaj do t’ju kushtojë 7 $ / GB. Kjo mund të rritet mjaft shpejt. Ju gjithashtu nuk duhet të harroni për tarifat e transaksionit të procesorit tuaj të pagesave.

Ka edhe investim në një certifikatë SSL. Ato të ofruara nga Volusion direkt janë midis 149 dhe 995 $. Sigurisht, ju gjithashtu mund të merrni tuaj falas. Plus, nëse po shkoni për një temë premium, duhet të buxhetoni 180 dollarë për këtë.

Përdorni provën 14-ditore falas për të kontrolluar Volusion.

6. Hapësira katrore

Logoja e katrorit

Ngjashëm me Wix, Squarespace është gjithashtu një krijues i faqes në internet që operon me zvarritje dhe rënie. Ata filluan me një fokus në bërjen e faqeve vizuale tërheqëse. Deri në fund, faqja po vendos më shumë energji në tregtinë elektronike dhe duke i lejuar përdoruesit e saj të shesin sende në internet. Tani ata kanë filluar të jenë një platformë e plotë eCommerce.

Mirat e përdorimit të hapësirës katror

Shërbimi ka një ndërfaqe përdorimi të thjeshtë dhe intuitiv dhe është shumë miqësor për fillestarët.

Redaktimi i përmbajtjes katror

Modelet e faqes në internet që ata ofrojnë janë elegante, të bukura, të lëmuara dhe të gjitha vijnë me aftësi të përgjegjshme për celular. Përqendrimi në dizajn gjithashtu e bën Squarespace veçanërisht të përshtatshme për shitjen e produkteve që kërkojnë imazhe me cilësi të lartë.

Modelet e hapësirës katror

Përveç kësaj, ju keni të gjitha opsionet standarde si variantet e produkteve, menaxhimi i inventarit, produktet e pakufizuara, kuponat, transporti, punimet. Platforma gjithashtu integrohet me Shipstation.com për përmbushje dhe ka shërbim të shkëlqyeshëm për klientët.

Ato ofrojnë shumë pika të të dhënave për të optimizuar faqen tuaj dhe konvertimet përfshirë shitjet, të ardhurat, burimet e trafikut dhe më shumë. Mjetet e marketingut përfshijnë cilësimet e SEO, mediat sociale, bloget dhe rikuperimin e braktisur të arkës. SSL është ndërtuar menjëherë në platformë.

Kundër përdorimit të hapësirës katror

Në anën e disavantazheve, Squarespace është disi i kufizuar në karakteristika. Për shembull, ai ka mundësi të kufizuara pagese (vetëm Apple Pay dhe PayPal) dhe mungojnë opsione të rëndësishme për dyqane më komplekse dhe një numër të madh të produkteve ose variacioneve.

Për më tepër, nuk ka treg për aplikacionet që të shtojnë më shumë karakteristika dhe funksionalitet. Mundësia juaj për të rregulluar faqen tuaj përmes kodit dhe shënjimit është gjithashtu shumë e kufizuar. Platforma integrohet vetëm me disa mjete dhe shërbime të palëve të treta.

Çmimeve

kostoja e hapësirës katror

Ju paguani për Squarespace çdo muaj. Për të filluar shitjen, duhet të jeni të paktën në planin e biznesit, i cili është 18 dollarë në muaj nëse faturohet çdo vit, përndryshe 26 dollarë në muaj. Vini re se ka një tarifë të transaksionit 3% për çdo shitje.

Vini re se mund të hiqni dorë nga kjo e fundit nëse merrni në një nga planet e e-tregtisë (26 – $ 46 / muaj). Ju gjithashtu merrni karakteristika shtesë për drejtimin e një dyqani në internet, siç janë shtypja e etiketave, kontabiliteti dhe rimëkëmbja automatike e karrocave të braktisura.

7. Magento

logo magjistare

Magento është një lloj i WordPress të platformave eCommerce. Shtë një pjesë e softuerit me burim të hapur që mund ta shkarkoni dhe instaloni në serverët tuaj. Në të njëjtën kohë, ajo gjithashtu ofron një version të pritur në cloud, një lloj si WordPress.com dhe WordPress.org.

Mirat e përdorimit të magentos

Si një zgjidhje e vetë-pritur, Magento ju jep shumë kontroll. Me njohuri teknike, ju mund të ndryshoni gjithçka që dëshironi përsa i përket funksionalitetit dhe dizajnit, plus zgjidhni mjedisin tuaj të serverit.

Nëse kjo e fundit nuk është kupa juaj e çajit, botimi i cloud mund të jetë më shumë për ju. Për këtë, duhet të kontaktoni departamentin e shitjeve për të marrë një demonstrim.

Sido që të shkoni, ju përfitoni nga lista e gjatë e tipareve dhe opsioneve të Magento. Abonimet e anëtarësisë, pagesa të përsëritura, zbritje, aftësia për të rregulluar përmbajtjen për çdo përdorues janë vetëm maja e ajsbergut.

Mund ta zgjasni faqen tuaj përmes treg. Ka shtojca dhe tema për të gjitha llojet e qëllimeve, nga mbështetja e klientit deri në marketing deri tek transportimi dhe optimizimi i faqes.

Treg i Magentos

Platforma është e fortë sa i përket faqeve të internetit në shumë gjuhë. Ju jeni në gjendje të krijoni faqe të ndara për gjuhë të ndryshme. Ai gjithashtu ka një komunitet të fortë pas tij që po përmirëson vazhdimisht platformën dhe zhvillon tema dhe shtesa të reja. Kjo gjithashtu do të thotë shumë mbështetje dhe këshilla të disponueshme të ekspertëve.

Kundrat e përdorimit të magentos

Për Edicionin e Komunitetit, aplikohen të gjitha dobësitë e platformave të vetë-pritura. Jini të gatshëm të kujdeseni për azhurnimet, sigurinë dhe gjithçka tjetër për të siguruar që dyqani juaj të funksionojë siç duhet.

Ndërsa Magento ka shumë karakteristika, rrjedhimisht mund të jetë një burim i vogël i uritur. Kjo do t’ju kërkojë të investoni kohë dhe para për optimizimin.

Përveç kësaj, platforma është e shkruar në PHP, kështu që nëse doni të bëni ndryshime domethënëse, duhet të keni kopjet e nevojshme ose të punësoni dikë për të. Sido që të jetë, prisni të investoni në zhvillim.

Nëse jeni duke zgjedhur për versionin Cloud, kini parasysh që është bërë për klientët e Ndërmarrjes dhe çmimet në përputhje me rrethanat. Më shumë për atë më poshtë.

Çmimeve

Edicioni i Komunitetit Magento është platforma e parë falas e-tregtisë në këtë listë. Thatshtë e drejtë, ju mund ta shkarkoni dhe ta përdorni pa paguar asnjë monedhë.

Si shumë zgjidhje të tjera të vetë-pritura, ato vijnë me kosto pa marrë parasysh, posaçërisht për pritjen. Shtojcat ose shabllonet premium dhe puna zhvillimore e rastit gjithashtu mund të jenë faktorë.

Nëse nuk doni të merreni me shumë nga sa më sipër, ekziston edhe versioni i pritur. Siç është përmendur tashmë, nuk është e lirë. Numri që gjetëm ishte 18,000 dollarë në vit për licencim.

8. OpenCart

logoja e opencartit

Ne jemi duke vazhduar temën e platformave eCommerce me burim të hapur. OpenCart është në dispozicion për ta shkarkuar dhe instaluar në serverin tuaj. Shërbimi gjithashtu ofron një version cloud të zgjidhjes së tij.

Mirat e përdorimit të OpenCart

Kjo platformë eCommerce ka gjithçka që ju nevojitet për të krijuar dhe menaxhuar dyqanin tuaj. Ju mund të vendosni produkte të pakufizuar dhe kategori produktesh si për mallrat dixhitale ashtu edhe për ato fizike. Ajo vjen me vlerësime të produktit dhe vlerësime nga porta dhe mbështet monedha të shumta.

Pulti ju jep një përmbledhje të çdo pike të rëndësishme të dyqanit tuaj dhe madje mund të ndërtoni dhe kontrolloni disa dyqane nga një ndërfaqe.

pankina e ndërfaqes së administratorit

Përveç kësaj, platforma është shumë e personalizueshme me të mijëra tema dhe shtesa shtesë plugin. Ai gjithashtu integrohet me qindra porta pagese.

Si një zgjidhje e vetë-pritur, ajo vjen me të gjitha përfitimet e administrimit të faqes tuaj në serverin tuaj. Një rrjet i madh mbështetës përmes një dedikuari komuniteti dhe dokumentacioni ju ndihmon në një çikë.

Nëse vendosni për versionin e cloud, mund të filloni në pak minuta. Ju gjithashtu merrni akses në një temë të veçantë dhe dyqan pluginash dhe keni kujdesur të gjitha nevojat tuaja për strehim, siguri dhe rezervë.

Kundrat e përdorimit të OpenCart

Kur ju keni përfitimet e pritjes së faqes tuaj, ju gjithashtu duhet të merreni me të metat. OpenCart nuk është gjithmonë e thjeshtë për tu përshtatur dhe shtimi i moduleve të reja mund të jetë i shtrenjtë.

Përveç kësaj, tiparet e saj të marketingut vendas janë mjaft të kufizuara. Për shembull, aftësitë e paracaktuara të SEO nuk janë shumë të mira.

Platforma nuk është gjithmonë e njohur si zgjidhja më e shpejtë, kështu që zgjidhja e vetë-pritur mund të mos jetë opsioni më i madh për shkallëzimin në dimensione të mëdha.

Çmimeve

Vetë programi i vetë-pritur është falas. Mbani në mend se ajo vjen me kostot e zakonshme periferike. Për më tepër, mund të ketë shpenzime për shtesat dhe temat që shtojnë rreth 100 dollarë mesatarisht në buxhetin tuaj.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni versionin e pritur nga cloud, i cili kushton midis 30 dhe 200 dollarë në muaj – gjysma nëse paguani për një vit më parë. Ai gjithashtu përfshin një certifikatë falas SSL.

9. Shporta Zen

logo zen shporta

Kandidati ynë i radhës është në të njëjtën kategori me dy të fundit. ’Shtë burim i hapur dhe i vetë-pritur.

Mirat e përdorimit të shportës Zen

Për shkak se ajo ka një licencë GPL dhe banon në serverin tuaj, Zen Cart, gjithashtu, është plotësisht i personalizueshëm. Ashtu si zgjidhjet e tjera, ju jeni në gjendje të bëni çdo ndryshim që dëshironi edhe jashtë saj shtesat në dispozicion. Zgjidhja gjithashtu ka një reputacion të mirë kur bëhet fjalë për sigurinë dhe shkallëzueshmërinë.

Përveç kësaj, ajo ofron shumë mundësi konfigurimi për produkte, duke përfshirë kuponë, certifikata dhuratash, dhe imazhe të shumta të produkteve. Në departamentin e marketingut, ju mund të përfitoni nga karakteristikat e integruara të SEO dhe aftësia për të dërguar email HTML nga brenda platformës.

A bashkësi e fortë e përdoruesve rrumbullakon përfitimet e Zen Cart.

Kundërvajtjet e përdorimit të shportës Zen

Një pengesë serioze e kësaj zgjidhje për tregtinë elektronike është ndërfaqja e vjetëruar e përdoruesit si në pjesën e përparme ashtu edhe në atë të pasme. Ju keni mundësinë të ndryshoni të paktën fontin e faqes tuaj. Ndërfaqja e përdoruesit më pak se intuitive do të bëjë që të kujdeseni për faqen tuaj paksa tërheqëse.

Zen Cart mund të jetë e vështirë për tu instaluar dhe azhurnuar. Nuk ka gjithashtu një mbështetje të përkushtuar, kështu që përdoruesit duhet të kujdesen për veten e tyre. Ekosistemi i tij është mjaft i vogël, kështu që zgjatjet dhe shabllonet vështirë se mund të vijnë. Platforma eCommerce vjen vetëm me një mori opsionesh pagese.

Çmimeve

Ashtu si shembujt e tjerë në këtë listë, vetë programi falas, por ju duhet të buxhetoni që arkitektura të ekzekutohet dhe mirëmbahet, përfshirë një çertifikatë SSL. Sidomos nëse nuk keni aftësi për zhvillim në internet, mund të prisni që të punësoni ndihmë dhe të keni nevojë për të buxhetuar për të. Zgjatjet dhe temat mund të jenë gjithashtu pjesë e projekt-ligjit.

Llojet e platformave të tregtisë elektronike në dispozicion

Kur kërkoni platformën më të mirë të tregtisë elektronike për veten tuaj, ju keni lloje të ndryshme për të zgjedhur. Ndërsa ekzistojnë disa mënyra për të dalluar platformat, një nga dallimet kryesore është lloji i tyre i pritjes.

 • Vetë-priti – Kjo do të thotë që ju të shkarkoni një pjesë të softuerit dhe ta instaloni atë në serverin tuaj. Kjo ju jep shumë kontroll mbi faqen tuaj te internetit. Po ashtu, ju vë gjithë përgjegjësinë që ta mbani të sigurt, azhurnuar dhe të bëni ndryshime me dorë. Zgjidhjet e burimeve të hapura të tregtisë shpesh e kanë këtë model.
 • Hosted – Një alternative është përdorimi i softverit që është pritur nga dikush tjetër. Zgjidhjet SaaS (Softuer si një Shërbim) janë shembujt më tipikë këtu. Përfitimi: më pak teknikë fillestare, ngritje e shpejtë, më mirëdashësi fillestare. Më shpesh edhe më shumë kosto.
 • i përzier – Disa nga opsionet më poshtë ofrojnë mundësinë për të përfshirë karrocat e tyre të blerjeve në platforma të tjera (p.sh. WordPress). Kjo quhet gjithashtu Tregti si një Shërbim (CaaS) dhe mund të jetë një mundësi e zbatueshme dhe më e lirë.

Sigurisht, ka mënyra të tjera për të dalluar platformat e tregtisë elektronike. Shumë prej tyre varen nga nevojat tuaja personale. Ju mund të dëshironi të merrni parasysh:

 • kostot
 • Shkallëzueshmëria
 • Lehtësinë e përdorimit
 • Përshtatje
 • mirëmbajtje
 • Opsionet e tregtisë
 • Aftësitë e lëvizshme
 • marketing
 • mbështetje

Shtë një ide e mirë që në të vërtetë e keni të qartë për veten tuaj se çfarë ka më shumë rëndësi për ju. Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë harxhimin e atyre opsioneve që nuk përshtaten me biletën.

Cila është Platforma më e mirë e e-commerce për Ju?

Platformat e pavarur eCommerce mund të jenë një zgjidhje e shkëlqyeshme për fillimin e një dyqani online. Ata ofrojnë të gjitha karakteristikat e nevojshme dhe funksionalitetin e specializuar për ta bërë shitjen në internet një sukses.

Megjithatë, zgjedhja e platformës më të mirë të tregtisë elektronike nuk është një detyrë e lehtë. Ka thjesht shumë faktorë që duhen marrë parasysh dhe shumë oferta në treg. Duke ditur më parë se cilat janë nevojat dhe kërkesat tuaja, ju e bëni atë më shumë të ngjarë që do të gjeni një përshtatje të mirë nga 3 kryesorët e mësipërm. Ne po ju rekomandojmë Wix, SiteBuilderBigCommerce, dhe Shopify.

Shpresojmë, ky udhëzues ju ka ndihmuar në vendimin tuaj. Nëse ka, si për një kod zbritje për dyqanin tuaj të sapohapur? Nuk ka presion sidoqoftë.

Cila është zgjedhja juaj personale për platformën më të mirë eCommerce dhe pse? Ju lutemi na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map