10 Sitet më të mira për Blogim – Krahasimi i detajuar

Faqet më të mira të blogerisëKa shumë arsye të mira për të krijuar një blog.


Ju mund të dëshironi të praktikoni shkrimin tuaj, të krijoni një vijim, të krijoni markën tuaj ose të përdorni Blogging si një mjet marketing për të rritur trafikun e faqeve. Alsoshtë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur me njerëzit me mendje të njëjtë.

Si e zgjidhni faqen për të ndërtuar blogun tuaj?

Ka një zgjedhje të gjerë të platformave të blogjeve. Sa më shumë zgjedhje të ketë, aq më e vështirë është të krijoni mendjen tuaj.

Për t’ju ndihmuar të zgjidhni platformën e duhur të blogjeve për veten tuaj, ne së pari do të flasim për atë që duhet të kërkoni në një zgjidhje për Blogging. Pas kësaj, ne do të shqyrtojmë të mirat dhe të mirat e 10 faqeve më të mira në blog.

Ready? Le të fillojmë…

Si të zgjidhni platformën më të mirë të Blogging

Për marrjen e një vendimi, ju ndihmon të dini se çfarë po kërkoni. Siç thonë ata – nëse nuk e dini se ku po shkoni, çdo mënyrë është mënyra e duhur. Më poshtë janë disa kategori për të gjykuar kandidatët nga:

 • kostot – Një konsideratë e domosdoshme. Shtë jo vetëm e rëndësishme që platforma juaj e zgjedhur e blogjeve të përshtatet në buxhetin tuaj, por ajo që merrni edhe për paratë tuaja. Një ofertë falas nuk vlen asgjë nëse nuk bën atë që ju nevojitet.
 • Beginner-mirëdashësi – Fillestarët kanë nevojë për një zgjidhje për Blogging që është e thjeshtë për tu vendosur, menaxhuar dhe nuk ka nevojë për aftësi kodimi për tu ekzekutuar. Ata gjithashtu duhet të jenë në gjendje të gjejnë mbështetje kur futen në telashe.
 • Karakteristikat dhe shtrirja – Me kalimin e kohës, nevojat dhe kërkesat tuaja për faqen tuaj do të ndryshojnë. Ju mund të dëshironi të modifikoni ose rregulloni modelin, të shtoni veçori ose të bëni ndryshime të tjera drastike. Një platformë e mirë për blogezim duhet të jetë në gjendje ta pranojë atë.
 • mirëmbajtje – Sa punë praktike ju duhet zgjidhja juaj e blogezimit? A kujdeset për shumicën e aktiviteteve dhe tipareve për ju, apo duhet të bëni gjithçka me dorë? Kjo do të ketë një ndikim serioz në rrjedhën tuaj të punës.
 • Mundësitë e fitimit të parave – Shumë njerëz fillojnë një blog ose faqe në internet për të fituar përfundimisht para. Nëse ky është edhe objektivi juaj, ju më mirë zgjidhni një platformë që ju mundëson ta bëni atë në një mënyrë që funksionon për ju.

Peshimi i faktorëve të mësipërm do të jetë i ndryshëm në varësi të aftësive, qëllimeve dhe kërkesave tuaja. Mbani në mendje ndërsa ne krahasojmë platformat më të mira të blogerave atje.

10 Sitet më të mira të blog-ut për vitin 2020

Më poshtë, do të gjeni disa nga zgjidhjet më të njohura të blogerave në botë dhe si ato krahasohen me njëra-tjetrën.

1. WordPress.org – Më e mira për bloget e vetë-hostuara

rishikim i wordpress.org

Ndër faqet më të mira të blog-ut, versioni i vetë-organizuar i WordPress është, më së shumti, platforma më e popullarizuar e blogerave në botë. Fuqitë e WordPress gjatë 90 përqind nga të gjitha bloget në internet. Shpesh është i hutuar me kushëririn e tij të ngushtë WordPress.com. Do të mbulojmë edhe këtë të fundit. Ju mund të mësoni më shumë rreth ndryshimeve midis dy platformave në këtë artikull.

Versioni i vetë-organizuar i WordPress.org është i përsosur për të gjitha llojet e blogeve, por kryesisht për ata që janë seriozisht në lidhje me blogjet:

 • Blogjet personale
 • Blog-et e biznesit
 • Bizneset në internet
 • Blogerët që duan kontroll të plotë mbi faqen e tyre

rekuizitë

 • Shumë fleksibël – WordPress ju jep kontroll të plotë mbi çdo aspekt të faqes tuaj
 • Shumë e zgjueshme – mund të shtoni pothuajse çdo funksionalitet përmes shtojcave (The Drejtoria e WordPress ka mbi 55,000).
 • Mijëra tema miqësore me celularin ju lejojnë të ndryshoni modelin e blogut tuaj në prekjen e një butoni
 • Platforma është motori i kërkimit miqësor dhe funksionon mirë me mediat sociale
 • Do të keni pronësi të plotë të përmbajtjes tuaj
 • Komuniteti i saj i madh nënkupton shumë mundësi zgjedhjeje

Cons

 • Ju duhet të keni një web hosting dhe një emër domain

Vendosja dhe çmimi

WordPress është një platformë e hapur për burim të hapur që do të thotë se është falas për t’u përdorur. Sidoqoftë, për ta vendosur, do t’ju duhet një emër domain (10 $ / vit) dhe një pritje në internet (4 $ / muaj). Gjithashtu, ju mund të dëshironi të shpenzoni para për shtesat premium dhe temat që shtojnë më shumë fleksibilitet në blogun tuaj.

 • Vendosja e një blogu të WordPress të vetë-pritur është relativisht e lehtë, gjithçka që ju nevojitet është një web hosting që ofron “instalime me një klikim” për WordPress, si p.sh. Bluehost.
 • Ne gjithashtu kemi shkruar një udhëzues hap pas hapi se si të ndërtoni një blog të vetë-pritur në WordPress.

2. WordPress.com – Më e mira për Blog-të Falas

rishikim i wordpress.com

WordPress.com është një shërbim që pret faqen e internetit nga Automattic. Ju mund të merrni një blog falas me karakteristika themelore. Për funksionalitet të përparuar, duhet të zgjidhni një nga planet e tyre të paguara. Mund të jetë një pikënisje e shkëlqyeshme për bloget. Nëse ndonjëherë vendosni të keni më shumë kontroll mbi faqen tuaj, është relativisht e lehtë të transferoni nga WordPress.com në WordPress.org.

E përkryer për

 • Blog-e të vogla hobi
 • Për njerëzit që duan të provojnë ujërat me Blogging

Shtë një mundësi e mirë për bloge të vogla ose blogje hobi që nuk mirëmbahen në mënyrë aktive.

rekuizitë

 • Super e lehtë për tu vendosur – thjesht krijoni një llogari dhe ndiqni magjistarin e instalimit
 • Strehimi është i përfshirë, kështu që ju keni më pak pjesë lëvizëse për t’u marrë me të
 • Ndërfaqja është edhe më e thjeshtë sesa WordPress i vetë-pritur
 • Nuk ka nevojë të shqetësoheni për mirëmbajtjen e sitit, gjithçka bëhet për ju
 • Statistikat e ndërtuara dhe funksionet e komunitetit
 • Mbështetje profesionale dhe e përkushtuar për planet me pagesë

Cons

 • Llogaria falas është shumë e kufizuar, për shembull, blog-u juaj është pritur në një nënfushë
 • Opsionet e ngushta të personalizimit, temat e palëve të treta dhe shtojcat janë në dispozicion vetëm në planet e biznesit
 • Mundësi të kufizuara të fitimit të parave, reklamimi është i ndaluar për plane më të ulëta
 • Ju mund ta humbni faqen tuaj nëse shkelni termat dhe shërbimet e platformës
 • Reklamat dhe marka janë të pranishme në faqen tuaj, përveç nëse paguani për t’i hequr ato

Vendosja dhe çmimi

Planet e paguara të WordPress.com kushtojnë midis 4 dhe 25 dollarë në muaj (faturuar çdo vit). Do shkallë rrit sasinë e hapësirës së ruajtjes, veçoritë (përfshirë opsionet e fitimit të parave) dhe mbështetjen. Me planin e biznesit, mund të instaloni shtojca dhe tema të jashtme dhe të lidhni faqen tuaj me Google Analytics.

Regjistrimi me WordPress.com dhe ndërtimi i një blog të kufizuar falas mund të bëhet këtu – WordPress.com

3. Wix.com – Më e mira për faqet e internetit të vogla

përmbledhje wix

Wix është i ngjashëm me Squarespace. Kjo ju lejon të vendosni së bashku praninë tuaj në internet përmes zvarritjes dhe rënies dhe vjen me aftësi për Blogging që mund të shtoni në faqen tuaj. Mund të lexoni për shtimin e Wix në këtë artikull.

E përkryer për

 • Pronarë të bizneseve të vogla që kanë nevojë për një blog me një faqe në internet
 • Artistë krijues që kryesisht ndajnë foto

rekuizitë

 • Aftësia për të personalizuar faqen tuaj me shabllone dhe aplikacione të palëve të treta
 • Nuk kërkohen aftësi kodimi, ju mund të arrini gjithçka me ndërfaqen grafike
 • Vendosja e shpejtë dhe e thjeshtë, përfshin pritjen më të mirë të niveleve
 • Shumë opsione të projektimit dhe gjithçka është ndërtuar me HTML5
 • Ka një veçori për të dizajnuar automatikisht blogun tuaj duke përdorur një inteligjencë artificiale
 • Vjen me imazhe të lira të aksioneve

Cons

 • Llogaria falas vjen me aftësi të kufizuara, trafik, ruajtje dhe ka markë dhe reklama Wix
 • Numri i aplikacioneve falas është i kufizuar
 • Ju nuk jeni në gjendje ta ndryshoni modelin e faqes tuaj pasi ta zgjidhni
 • Aftësitë e tregtisë elektronike të Wix janë të kufizuara, madje edhe në planet e paguara
 • Shërbimi tarifon për shumë gjëra, kështu që kostot rriten lehtësisht
 • Ju nuk jeni në gjendje të lëvizni faqen tuaj diku tjetër dhe të merrni përmbajtjen tuaj me vete

Çmimeve

Wix është i bazuar në pajtime dhe ofron paketa të ndryshme. Ato fillojnë me $ 13 / muaj për 2 GB ruajtje të bandës dhe 3 GB ruajtje plus aftësinë për të lidhur një domen personal (të cilin duhet ta paguani vetë). Planet më të larta shtojnë më shumë bandwidth dhe ruajtje, domene falas, aplikacione, aftësinë për të krijuar një dyqan në internet dhe për të hequr reklamat. Plani më i shtrenjtë (39 dollarë në muaj) gjithashtu vjen me mbështetjen e VIP-ave.

Vizitoni Wix.com për të filluar një blog falas

4. Joomla.com

Shqyrtimi i Joomla

Tjetra në listën tonë të faqeve më të mira të blog-ut është një tjetër sistem i menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur që mund të përdorni për të ndërtuar të gjitha llojet e faqeve të internetit. Ne kemi informacion të detajuar në lidhje me të në WordPress vs Joomla vs Drupal dhe në postimin se si të krijoni një faqe në internet me Joomla.

E përkryer për

 • Uebfaqet e biznesit
 • Dyqane online
 • Përdoruesit e avancuar teknikisht

rekuizitë

 • Fuqishëm dhe fleksibël, i përshtatshëm për ndërtimin e më shumë sesa bloget
 • Qindra modele profesionalë e bëjnë të lehtë ndryshimin e dizajnit
 • Shumë shtesë në dispozicion për të shtuar më shumë karakteristika dhe funksionalitet

Cons

 • Më shumë teknike se zgjidhjet e tjera në këtë listë; njohja themelore e HTML dhe CSS është një domosdoshmëri
 • Përgjegjësia për sigurinë, kopjen rezervë dhe performancën është mbi ju (megjithëse ju mund të përfitoni nga Joomla që pret menaxhimin e Joomla)

Çmimeve

Joomla është falas për tu shkarkuar, kushton vetëm për host dhe një domen.

5. Medium.com

rishikim mesatar

Medium është një platformë botuese e themeluar në vitin 2012 nga një prej njerëzve që fshihet pas Twitter. Tani, ajo është bërë një komunitet i popullarizuar për shkrimtarët, blogerët dhe gazetarët.

Përveç aftësisë për të shkruar postime në blog, ajo gjithashtu vjen me funksione të kufizuara të rrjeteve sociale. Ju mund të komentoni përmbajtjen e njerëzve të tjerë dhe “pëlqeni” atë (pëlqimet quhen “kapëse” në Medium). Publiku është i vendosur në platformë.

rekuizitë

 • Thjesht regjistrohu dhe ju jeni gati të bëni blog
 • Ndërfaqja e shkëlqyeshme e përdoruesit dhe përvoja elegante e shkrimit
 • Fokusi është tërësisht në krijimin e përmbajtjes, jo drejtimin ose hartimin e faqes përreth tij
 • Mund të futni përmbajtje nga shërbime të tjera (YouTube, Twitter, etj.)

Cons

 • Të gjithë bloget në Medium duken të njëjta, nuk ka pothuajse asnjë mundësi për personalizim
 • Karakteristika shumë të kufizuara të marketingut
 • Asnjë mënyrë për të transferuar audiencën tuaj nga Medium në ndonjë platformë tjetër
 • Mundësitë e fitimit të parave mungojnë
 • Mediumi ka kontroll mbi përmbajtjen tuaj

Çmimeve

Platforma është e lirë për t’u përdorur. Nëse keni domenin tuaj, mund ta lidhni atë me histori individuale. Fatkeqësisht, nuk mund të bësh të njëjtën gjë me llogaritë e përdoruesve.

6. Ghost.org

rishikim fantazmë

Kjo është një platformë botuese e përqendruar vetëm në Blogging. Ideja ishte për të bërë një version më të thjeshtë dhe modern të WordPress. Si pasojë, platforma është ndërtuar në JavaScript. Shtë gjithashtu në dispozicion për një version të pritur ose të vetë-pritur.

E përkryer për

 • Blogerët të cilët janë të lumtur të eksperimentojnë me zgjidhjet më të reja teknike

rekuizitë

 • Përqendrohuni te shkrimi dhe blogimi
 • Ndërfaqja e përdoruesit e pastër, intuitive, e thjeshtë
 • Paraqitja e drejtpërdrejtë e postimeve në blog
 • Superfast sepse është ndërtuar në JavaScript
 • Versioni i pritur nuk kërkon konfigurim
 • Mundësitë e SEO dhe mediave sociale janë ndërtuar në
 • Funksion i integruar për faqet e përshpejtuara të celularit

Cons

 • Nuk është e lehtë për të rregulluar
 • Konfigurimi dhe opsionet e personalizuara të kufizuara
 • Numri i temave është i ngushtë
 • Versioni i vetë-pritur i Ghost është i komplikuar për t’u vendosur

Çmimeve

Mimi për versionin e pritur varet nga numri i faqeve të internetit dhe sasia e trafikut. Për 29 dollarë / muaj ju merrni një blog dhe 100,000 shikime mujore të faqeve. Kjo gjithashtu përfshin enkriptimin SSL. Plani më i shtrenjtë është 249 dollarë në muaj (199 dollarë / muaj që paguhet çdo vit). Ghost ka dhënë përparësi në mbështetje, garanci në kohë dhe karakteristika të tjera premium. Të gjitha planet vijnë me një fushë me porosi.

Për versionin e vetë-pritur, ju duhet të paguani pritjen e zakonshme plus regjistrimin e domain.

7. Squarespace.com

rishikim i hapësirës katror

Squarespace është një krijues i faqeve të internetit tërheqëse dhe tërheqëse, i cili ka për qëllim pronarët e bizneseve të vogla. Shtë një zgjidhje e shkëlqyeshme gjithëpërfshirëse për njerëzit jo teknikë dhe ofron pritjen, regjistrimin e domenit dhe mundësinë e tregtisë elektronike. Ai gjithashtu ka aftësi për Blogging të cilat janë arsyeja pse është ndër faqet më të mira të blog-ut atje.

E përkryer për

 • Pronarët e biznesit
 • Uebfaqet e portofolit
 • E-commerce

rekuizitë

 • E thjeshtë për t’u përdorur dhe miqësore për fillestarët
 • Modelet e dizajnit profesional janë në dispozicion
 • Kriptimi SSL është ndërtuar në platformë
 • Aftësia për të ndërtuar një dyqan në internet
 • Gjykim falas për të provuar përzënë platformën
 • Përfshin pritjen dhe një domain të personalizuar
 • Mbështetje 24/7 e klientit

Cons

 • Përdoruesit janë të kufizuar në veçoritë që ofron Squarespace
 • Integrohet vetëm me disa shërbime dhe mjete të palëve të treta
 • Plani personal është i kufizuar në 20 faqe dhe dy kontribues
 • Pak i mbingarkuar nëse gjithçka që ju dëshironi është një blog

Çmimeve

Hapësira katrore është e bazuar në pajtime. Ajo vjen vetëm me dy plane: Personal dhe Biznes. Njëra është 12 $ / muaj dhe tjetra 18 $ / muaj. Ju merrni një zbritje dhe një domain falas me porosi nëse paguani çdo vit.

Të dy planet vijnë me faqe të pakufizuara, gjerësi bandë dhe ruajtje. Plani i Biznesit gjithashtu ka tregtinë elektronike, veçoritë e marketingut dhe ju lejon të përshtatni modelin tuaj përmes CSS dhe JavaScript. Ju mund të përdorni emrin e domain, i cili vjen me kosto shtesë. Ka një provë 14-ditore falas për të provuar ujërat.

8. Weebly.com

rishikim weebly

Weebly është një tjetër ndërtues faqesh me një qasje modulare dhe një ndërfaqe të bazuar në internet. Zgjidhni një model dhe poziciononi përmbajtjen tuaj si blloqe në fusha të ndryshme.

E përkryer për

 • Pronarët e afarizmave që kanë nevojë për aftësi për blogezim
 • Portofolet në internet
 • Blogerët pa njohuri teknike

rekuizitë

 • Lehtë për t’u përdorur – gjithçka funksionohet përmes zvarritjes dhe rënies
 • Vjen me aplikacione të përshtatshme për të lëvizur faqen tuaj në lëvizje
 • Ju mund ta provoni shërbimin përpara se të kryeni financiarisht
 • Ka një reputacion të mirë për sa i përket SEO, madje integrohet me Google Analytics

Cons

 • Karakteristika të kufizuara të integruara dhe asnjë mundësi për të shtuar më shumë
 • Integrohet vetëm me disa platforma të palëve të treta
 • Eksportimi i faqes tuaj është i vështirë

Çmimeve

Mund të filloni me një llogari falas. Pas kësaj, $ 6 / muaj ju merr një domen me porosi. Për veçori të përparuara si statistikat e faqes, prejardhjet e videove ose opsionet e anëtarësimit, duhet të shkoni në një nga planet më të larta. Ata vijnë me 12 – 26 $ / muaj. Weebly gjithashtu ka plane të ndara për dyqanet në internet që janë pak më të kushtueshme. Të gjitha planet paguhen çdo vit.

9. Blogger.com

rishikim i blogerit

Ky shërbim falas për pritje të blogeve ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë. Ajo u themelua në 1999 dhe u ble nga Google në 2003. Si rezultat, ju mund të regjistroheni lehtë me llogarinë tuaj ekzistuese Google.

E përkryer për

 • Bloggerë hobi dhe Blogim personal

rekuizitë

 • Falas për t’u përdorur dhe konfigurimi kërkon vetëm disa minuta
 • Strehimi, mirëmbajtja dhe teknikalitetet e tjera janë kujdesur
 • Integrohet mirë me ofertat e tjera të Google (p.sh., ju mund të ruani imazhet tuaja në Google Drive)
 • Modelet e optimizuara në celular
 • Vjen me masa spam ndjekëse dhe antikomente

Cons

 • Kufizuar në mjetet themelore të Blogimit dhe nuk ka asnjë mënyrë për të shtuar veçori shtesë
 • Opsionet e projektimit janë të pakta
 • Përditësimet ose veçoritë e reja janë të pakta
 • Bloggeri tregon reklamat në blogun tuaj

Çmimeve

Bloggeri është plotësisht falas. Kostoja e vetme që mund të bësh është nëse dëshiron të përdorësh një domen personal. Në atë rast, ju duhet të blini dhe paguani vetë atë.

10. Tumblr.com

rishikim tumblr

Hyrja përfundimtare për faqet më të mira të blog-ut është Tumblr. Shërbimi është një platformë mikro-Blogging e optimizuar për përmbajtje me forma të shkurtra. Ajo gjithashtu ka një komunitet pas saj dhe veçori të rrjetit social. Mendoni për atë si një bazë të mesme midis WordPress dhe Twitter.

E përkryer për

 • Bloggerë hobi
 • Blogim personal
 • Mikro-blogs

rekuizitë

 • Falas dhe shumë e thjeshtë për tu vendosur dhe përdorur
 • Përfshirja e hostimit (blog-u juaj është i vendosur në një nënfushë tumblr.com)
 • Ka karakteristika të integruara sociale, si vijimi, rishikimi dhe shkëmbimi
 • Lehtë për t’u publikuar multimedia, p.sh. video, GIF, imazhe dhe audio
 • Shumë mundësi të projektimit dhe ato janë të lehta për tu ndryshuar

Cons

 • Karakteristika të kufizuara dhe asnjë mënyrë për t’i zgjatur ato
 • Shtë e vështirë të rezervoni përmbajtjen tuaj në Tumblr dhe ta përdorni atë në platforma të tjera

Çmimeve

Platforma është e lirë për t’u përdorur. Kostot opsionale janë për një domen të personalizuar (të cilin mund ta hidhni në llogarinë tuaj Tumblr) dhe temat dhe aplikacionet e palëve të treta.

Sitet më të mira të blogut – cilat janë zgjedhjet tuaja?

Kur kërkoni platformën më të mirë të blogjeve, ju keni shumë kandidatë që duhet të konsideroni. Secila vjen me të mirat dhe të këqijat e saj. Ekzistojnë tre lloje: platforma të vetë-pritjes së blogeres, faqet e pritura të blogjeve dhe ndërtuesit e faqeve që gjithashtu kanë aftësi për blogezim.

Cila është më e përshtatshme për ju varet nga nevojat, qëllimet dhe preferencat tuaja. Këtu në faqet e internetit.org, na pëlqen WordPress i vetë-pritur. Whatshtë ajo mbi të cilën është ndërtuar kjo faqe dhe ne kemi pasur përvojë solide me të. Shtë i fuqishëm, super fleksibël dhe meriton të jetë ndër faqet më të mira të blogut për një arsye.

Cilat i konsideroni faqet më të mira të blogut atje? Do gjë për të shtuar në listë? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map