Typowe ataki WordPress i jak je powstrzymać

Typowe ataki WordPress i jak je powstrzymać

WordPress jest jednym z wiodących systemów zarządzania treścią (CMS) od ponad dekady. Wiele największych blogów w Internecie, a także mnóstwo małych, indywidualnych witryn, działa w ramach WordPress do publikowania treści tekstowych, graficznych i wideo w Internecie.


Witryna WordPress ma interfejs zarówno front-end, jak i back-end. Interfejs zapewnia widok, który odwiedzający z zewnątrz zobaczą, gdy załadują stronę. Dostęp do zaplecza mogą uzyskać administratorzy witryny i współpracownicy odpowiedzialni za tworzenie, projektowanie i publikowanie treści.

Jak każdy inny system internetowy, WordPress jest celem ataków hakerskich i innych form cyberprzestępczości. Co ma sens, biorąc pod uwagę teraz więcej niż 32% Internetu działa na WordPress. W tym artykule przeprowadzimy kilka najczęstszych ataków WordPress na oprogramowanie, a następnie przedstawimy sugestie, jak się przed nimi chronić i zapewnić bezpieczeństwo Twojej witryny.

Metody typowych ataków WordPress

Najpierw spójrzmy na typowy atak, na który mogą natknąć się właściciele witryn WordPress.

1. Zastrzyk SQL

Typowe ataki WordPress: SQL Injection

Platforma CMS WordPress opiera się na warstwie bazy danych, która przechowuje informacje o metadanych oraz inne informacje administracyjne. Na przykład typowa baza danych WordPress oparta na SQL będzie zawierała informacje o użytkowniku, informacje o zawartości i dane konfiguracji witryny.

Gdy haker wykonuje atak wstrzykiwania SQL, używa parametru żądania, albo za pomocą pola wejściowego, albo adresu URL, aby uruchomić niestandardowe polecenie bazy danych. Zapytanie „WYBIERZ” pozwoli hakerowi wyświetlić dodatkowe informacje z bazy danych, a zapytanie „AKTUALIZACJA” pozwoli im faktycznie zmienić dane.

W 2011 roku firma zajmująca się bezpieczeństwem sieci o nazwie Barracuda Networks padła ofiarą Atak wtryskowy SQL. Hakerzy wykonali szereg poleceń w całej witrynie Barracuda i ostatecznie znaleźli podatną stronę, która mogłaby zostać wykorzystana jako portal do podstawowej bazy danych firmy.

2. Skrypty między witrynami

Atak skryptowy między witrynami, znany również jako XSS, jest podobny do iniekcji SQL, ponieważ atakuje elementy JavaScript na stronie internetowej zamiast bazy danych za aplikacją. Pomyślny atak może narazić na szwank prywatne informacje odwiedzającego z zewnątrz.

W przypadku ataku XSS haker dodaje kod JavaScript do strony internetowej za pomocą pola komentarza lub innego wprowadzania tekstu, a następnie ten złośliwy skrypt jest uruchamiany, gdy inni użytkownicy odwiedzają stronę. Nieuczciwy JavaScript zazwyczaj przekierowuje użytkowników do oszukańczej witryny, która próbuje ukraść hasło lub inne dane identyfikujące.

Nawet popularne strony internetowe, takie jak eBay, mogą być celem ataków XSS. W przeszłości hakerzy z powodzeniem dodawali złośliwy kod do stron produktów i przekonał klientów do zalogowania się na sfałszowanej stronie internetowej.

3. Zastrzyk polecenia

Platformy takie jak WordPress działają na trzech podstawowych warstwach: serwer WWW, serwer aplikacji i serwer bazy danych. Ale każdy z tych serwerów działa na sprzęcie z określonym systemem operacyjnym, takim jak Microsoft Windows lub Linux typu open source, i który stanowi osobny potencjalny obszar podatności.

W przypadku ataku polegającego na wstrzyknięciu polecenia haker wprowadzi złośliwe informacje w polu tekstowym lub adresie URL, podobnie jak wstrzyknięcie SQL. Różnica polega na tym, że kod będzie zawierał polecenie, które rozpoznają tylko systemy operacyjne, na przykład polecenie „ls”. Wykonanie spowoduje wyświetlenie listy wszystkich plików i katalogów na serwerze hosta.

Niektóre kamery podłączone do Internetu są szczególnie narażone na ataki polegające na wstrzykiwaniu poleceń. Ich oprogramowanie wewnętrzne może nieprawidłowo ujawniać konfigurację systemu użytkownikom zewnętrznym, gdy zostanie wydane nieuczciwe polecenie.

4. Dołączanie plików

Typowe ataki WordPress: dołączanie plików

Popularne języki programowania, takie jak PHP i Java, pozwalają programistom odwoływać się do zewnętrznych plików i skryptów z poziomu ich kodu. Polecenie „włącz” to ogólna nazwa tego rodzaju działania.

W niektórych sytuacjach haker może manipulować adresem URL witryny, aby naruszyć sekcję „włącz” kodu i uzyskać dostęp do innych części serwera aplikacji. Stwierdzono, że niektóre wtyczki dla platformy WordPress są podatne na ataki ataki dołączania plików. Gdy wystąpią takie włamania, infiltrator może uzyskać dostęp do wszystkich danych na głównym serwerze aplikacji.

Wskazówki dotyczące ochrony

Teraz, gdy wiesz, na co zwracać uwagę, oto kilka prostych sposobów na wzmocnienie bezpieczeństwa WordPress. Oczywiście istnieje wiele innych sposobów zabezpieczenia Twojej witryny, niż te wymienione poniżej, ale są to stosunkowo proste metody, od których można zacząć, które mogą przynieść imponujące zyski u hakerów udaremnionych.

1. Użyj bezpiecznego hosta i zapory

Platformę WordPress można uruchomić z lokalnego serwera lub zarządzać za pośrednictwem środowiska hostingowego w chmurze. W celu utrzymania bezpiecznego systemu preferowana jest opcja hostowana. Najlepsze hosty WordPress na rynku oferują szyfrowanie SSL i inne formy ochrony bezpieczeństwa.

Typowe ataki WordPress: zapora ogniowa

Podczas konfigurowania hostowanego środowiska WordPress niezwykle ważne jest włączenie wewnętrznej zapory ogniowej, która będzie chronić połączenia między serwerem aplikacji a innymi warstwami sieci. Zapora sprawdza poprawność wszystkich żądań między warstwami, aby upewnić się, że przetwarzane mogą być tylko uzasadnione żądania.

2. Aktualizuj motywy i wtyczki

Społeczność WordPress jest pełna zewnętrznych programistów, którzy nieustannie pracują nad nowymi motywami i wtyczkami, aby wykorzystać moc platformy CMS. Te dodatki mogą być bezpłatne lub płatne. Wtyczki i motywy należy zawsze pobierać bezpośrednio ze strony WordPress.org.

Zewnętrzne wtyczki i kompozycje mogą być ryzykowne, ponieważ zawierają kod, który zostanie uruchomiony na serwerze aplikacji. Ufaj tylko dodatkom pochodzącym z renomowanego źródła i programisty. Ponadto należy regularnie aktualizować wtyczki i motywy, ponieważ programiści wprowadzą ulepszenia zabezpieczeń.

W obrębie Konsola administracyjna WordPress, zakładkę „Aktualizacje” można znaleźć na samej górze listy menu „Pulpit nawigacyjny”.

3. Zainstaluj skaner antywirusowy i VPN

Jeśli korzystasz z WordPress w środowisku lokalnym lub masz pełny dostęp do serwera za pośrednictwem swojego dostawcy hostingu, musisz mieć solidny system antywirusowy działający w systemie operacyjnym. Darmowe narzędzia do skanowania witryny WordPress, takie jak Virus Total, sprawdzą wszystkie zasoby w poszukiwaniu luk.

Podczas łączenia się ze środowiskiem WordPress ze zdalnej lokalizacji, zawsze należy używać klienta wirtualnej sieci prywatnej (VPN), który zapewni, że cała komunikacja danych między komputerem lokalnym a serwerem jest w pełni szyfrowana.

4. Blokowanie przed atakami brutalnej siły

Jeden z najpopularniejszych i najczęstszych ataków WordPress ma formę tak zwanych ataków siłowych. To nic innego jak zautomatyzowany program, który haker uwalnia przy „drzwiach wejściowych”. Siedzi tam i wypróbowuje tysiące różnych kombinacji haseł i natrafia na prawą często, aby było warto.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje łatwy sposób, by udaremnić brutalną siłę. Zła wiadomość jest taka, że ​​zbyt wielu właścicieli witryn nie stosuje tej poprawki. Sprawdź All in One WP Security and Firewall. To nic nie kosztuje i pozwala ustawić twardy limit prób logowania. Na przykład po trzech próbach wtyczka blokuje witrynę przed dalszym logowaniem przez ten adres IP na określony czas. Otrzymasz również powiadomienie e-mail, że funkcja blokady została uruchomiona.

5. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Ta sprytna metoda zabezpieczenia witryny polega na tym, że haker prawdopodobnie nie będzie w stanie przejąć kontroli nad dwoma urządzeniami jednocześnie. Na przykład komputer ORAZ telefon komórkowy. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) zmienia logowanie do witryny internetowej w proces dwuetapowy. Jak zwykle logujesz się normalnie, ale wtedy pojawi się monit o wprowadzenie dodatkowego kodu wysłanego na Twój telefon.

Sprytnie, co? Ten dodatkowy krok zwiększa wykładnicze bezpieczeństwo witryny, dzieląc logowanie na różne etapy. Sprawdź to lista darmowych wtyczek które pomogą Ci skonfigurować 2FA. Hakerzy, którzy myśleli o próbie zepsucia Twojej witryny, prawdopodobnie już zmieniają zdanie.

Wniosek

Chociaż nie ma czegoś takiego jak w 100% bezpieczna strona internetowa, istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby ją chronić. Korzystanie z dobrej zapory ogniowej, aktualizowanie motywów i wtyczek oraz okresowe skanowanie antywirusowe może mieć ogromne znaczenie.

Pomóc może myśleć o bezpieczeństwie witryny jako o wiecznym procesie iteracyjnym. Nigdy nie powinno dojść do momentu, w którym cofniesz się i pomyślisz, że jest „kompletny”, ponieważ gra między hakerami a obrońcami stron nigdy się nie skończy, a nawet oficjalnie usankcjonowani gracze online dostaną się do nadzór online biznes . Tylko dzięki wiedzy o najnowszych zagrożeniach i sposobach ich odparcia będziesz w stanie utrzymać cyberbezpieczeństwo i prywatność w Internecie.

Szkoda, że ​​świat musi być w ten sposób, ale zaakceptuj go i przejdź dalej. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, teraz byłby dobry moment, aby znaleźć kilka cenionych witryn z wiadomościami o cyberbezpieczeństwie. Zapisz się do newslettera lub przynajmniej regularnie odwiedzaj. Zacznij od uruchomienia wyszukiwarki Google (lub wybranej przez Ciebie wyszukiwarki) w celu wyszukania „wiadomości z cyberbezpieczeństwa”.

Masz pytanie lub więcej wskazówek do dodania? Zostaw komentarz i daj nam znać.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map