Udhëzues për Migracionin në WordPressWix është një ndërtues i lehtë për t’u përdorur në faqe, i cili ju lejon të merrni një uebfaqe themelore dhe të funksiononi shpejt falë ndërfaqes dhe shablloneve të saj. Shumë pronarë të afarizmave me një buxhet ose që u pëlqen lehtësia e përdorimit zgjedhin Wix kur bëhet fjalë për ndërtimin e uebfaqes së tyre.


Ndërsa Wix mund të jetë një zgjidhje e vlefshme për një faqe interneti themelore, nuk mund të shkojë me biznesin tuaj pasi fillon të rritet. Si i tillë, në një moment të kohës, ju do të keni pashmangshmëri të migroni në një platformë më të fuqishme.

Nëse po kërkoni të largoheni nga Wix, nuk ka një platformë më të mirë se WordPress. Ai fuqizon më shumë se 50% të Internetit dhe ju lejon të ndërtoni një faqe në internet që mund të mbështesë rritjen e biznesit tuaj.

Në këtë postim, ne do t’ju tregojmë hap pas hapi se si ta konvertoni faqen tuaj të internetit Wix në WordPress, përkundër faktit se Wix nuk ju lejon të eksportoni të dhënat tuaja me lehtësi. Me pak punë, ju mund të lëvizni faqen tuaj nga Wix në WordPress pa pasur nevojë të filloni përsëri.

Le të fillojmë.

Farë duhet të dini dhe të bëni para se të konvertoni faqen tuaj në Wix në WordPress

Para se të hidheni në procesin e migrimit, ka disa gjëra që duhet të dini. Siç u përmend më herët, Wix nuk është një platformë e pajisur për të trajtuar rritjen e faqes suaj të internetit. Përveç kësaj, është një zgjidhje e pritur që do të thotë se gjithçka nga domeni juaj deri tek pritja juaj është trajtuar prej tyre.

Pasi të vendosni të transferoheni në një platformë të vetë-pritur, do të bëheni përgjegjës për të gjetur hostin tuaj dhe të siguroheni që emri i domain nuk do të skadojë.

Gjëja e fundit që duhet të mbani në mend është se shablloni juaj Wix nuk mund të rikrijohet në pixel në WordPress me pixel. Si e tillë, uebfaqja juaj me siguri do të duket ndryshe nga sa bëri në Wix.

Sidoqoftë, ka shumë tema të bukura për të zgjedhur, të lira dhe të paguara, kështu që shanset janë që do të keni mundësi të gjeni një temë me të cilën do të dashuroheni.

Me këtë në mendje, ja çfarë duhet të bëni para se të filloni procesin e migrimit.

Hapi 1: Blerje Hosting

Bluehost

Hapi i parë është të blini një plan pritës për faqen tuaj të internetit. Ka shumë ofrues të pritjes atje; nga planet e lira të përbashkëta të pritjes deri tek hostimi më i shtrenjtë i WordPress-it.

Pritja e përbashkët e WordPress është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse keni një zhvillues në ekipin tuaj që menaxhon faqen tuaj të internetit dhe kujdeset për detyrat e mirëmbajtjes që merren me mbajtjen e një faqe në internet.

Kjo përfshin sigurimin e WordPress me shtojcat dhe temat e tij që përdorni në faqen tuaj të internetit janë të azhurnuara. Ai gjithashtu përfshin optimizimin e faqes tuaj të internetit për të ngarkuar shpejt dhe zbatimin e praktikave të duhura të sigurisë. Me fjalë të tjera, planet e përbashkëta të hostimit vijnë me shumë përgjegjësi nga ana juaj kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen e faqes në internet.

Por nëse nuk doni të shqetësoheni për detyrat e mirëmbajtjes, mbajtja e menaxhuar e WordPress është zgjidhja më e mirë për ju. Me një plan të menaxhimit të menaxhimit, kompania pritëse do të trajtojë aspektet teknike që lidhen me faqen tuaj të internetit. Kjo përfshin optimizimin e faqes tuaj për të ngarkuar shpejt, duke siguruar dhe monitoruar faqen tuaj të internetit për të parandaluar përpjekjet e hakerimit.

Disa plane të menaxhimit të menaxhimit madje do të aplikojnë azhurnime të WordPress dhe plugin për ju, kështu që gjithçka që duhet të shqetësoheni është azhurnimi i faqes tuaj me përmbajtje të freskët dhe drejtimin e biznesit tuaj.

Po në lidhje me Emrin tim të Domain?

Mbani në mend se nëse keni përdorur planin Wix falas ose nëse doni të ndryshoni emrin e faqes tuaj të internetit ose domenin, do t’ju duhet të blini një emër të ri domain.

Ndërsa shumica e ofruesve të pritjeve të pritjes do t’ju ofrojnë një emër domain falas kur regjistroheni për pritje, është më mirë nëse regjistroni emrin e domain tuaj me një ofrues si Namecheap ose Domain Google.

Nëse tashmë keni blerë një emër domain me Wix, mund ta mbani atë dhe ta transferoni pasi të keni lëvizur mbi të gjithë përmbajtjen tuaj nga faqja e internetit tuaj Wix.

Transferoni emrin e Domainit tuaj

Pasi të keni hostimin tuaj të ri, është koha për të transferuar emrin e domain në një regjistrues të ri ose kompaninë tuaj të pritjes nëse doni të mbani gjithçka në një vend.

Ja çfarë duhet të bëni:

 1. Nëse e keni blerë emrin e domain nga Wix, filloni të regjistroheni në llogarinë tuaj Wix.
 2. Gjeni lidhjen Domain My dhe zgjidhni emrin e domain.
 3. Nën skedarin Advanced, klikoni Transferimi larg Wix.
 4. Klikoni Dërgoni kodin.
 5. Sapo kodi të arrijë në kutinë tuaj, kontaktoni me kompaninë tuaj pritëse dhe jepuni atyre kodin. Atëherë ata do të përfundojnë procesin e transferimit të domain për ju dhe sigurohuni që ajo tregon në faqen tuaj të internetit në WordPress.
 6. Përndryshe, nëse e transferuat emrin e domain në një regjistrues të veçantë, do të duhet të tregoni emrin e domain për të përdorur serverin e emrit të hostit tuaj duke modifikuar cilësimet e DNS.

Hapi 2: Instaloni WordPress

Shumica e planeve të hostimit të WordPress, si ato të ofruara nga BlueHost ose Siteground, do të kenë WordPress të paravendosur. Planet e menaxhimit të WordPress-it të menaxhuar gjithashtu përfshijnë WordPress të para-instaluar nga parazgjedhur.

Por nëse WordPress nuk u vendos si parazgjedhje, do të duhet ta instaloni. Për fat të mirë, kjo është e lehtë për tu bërë pasi shumica e hosteve kanë një veçori të instaluar me një klikim të WordPress e cila zakonisht mund të gjendet pasi të futeni në pultin e llogarisë tuaj të pritjes.

Për të instaluar WordPress, gjithçka që duhet të bëni është të ndiqni udhëzimet në ekran që do t’ju kërkojnë titullin e faqes tuaj, domenin që doni të instaloni WordPress në dhe emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e dëshiruar që do të përdorni për të hyrë në pultin e WordPress.

Kur të keni mbushur të gjitha ato informacione, do të duhet të klikoni në butonin Instaloni tani dhe të prisni që procesi të përfundojë. Pasi të keni përfunduar, mund të futeni në pultin tuaj të WordPress.

Shtë një ide e mirë për të vendosur linjat lidhëse të WordPress-it. Kjo do të përcaktojë URL-në për çdo postim në blog dhe faqe në faqen tuaj. Si parazgjedhje, WordPress do të përfshijë datën në permalink, por mund ta ndryshoni atë në diçka të thjeshtë si www.yourwebsite.com/blog-post-title.

Për ta bërë këtë, shkoni Cilësimet> Permalidhjet dhe zgjidhni strukturën permalidhëse që dëshironi. Pastaj, klikoni në butonin Save Changes.

Hapi 3: Instaloni dhe rregulloni një Temë të WordPress

Si parazgjedhje, WordPress do të vijë me një temë të parainstaluar. Sidoqoftë, tema e paracaktuar, TwentyTwenty, është mjaft e zhveshur. Për fat të mirë, ju mund të gjeni mijëra tema falas në depon zyrtare të temave WordPress.

Temat e WordPress

Nëse jeni duke kërkuar për një temë që është e ngjashme me ndërtuesin drag and drop të Wix, opsioni juaj më i mirë është të instaloni një shtojcë ndërtues faqesh si Elementor, Beaver Builder ose Divi. Kjo do t’ju japë ndërfaqen e tërheqjes dhe rënies dhe fleksibilitetin e dizajnit që keni qenë përdorur. Sidoqoftë, në krye të krijuesit të faqeve, do t’ju duhet gjithashtu një temë që është në përputhje me një shtojcë ndërtues faqesh. Disa tema që punojnë me ndërtuesit e faqeve më sipër përfshijnë Astra, OceanWP dhe GeneratePress.

Për të instaluar njërën nga këto tema, shkoni te Pamja> Temat dhe pastaj kërkoni atë. Pastaj, klikoni në Instaloni dhe aktivizoni.

Atëherë mund të shkoni tek Pamja> Rregulloje për të rregulluar se si duket faqja juaj e internetit e WordPress duke ndryshuar ngjyrat, shkronjat dhe stilet e tjera vizuale.

Pasi të keni rregulluar temën sipas dëshirës tuaj, tani mund të filloni procesin e konvertimit të faqes suaj të internetit Wix në WordPress.

Konvertimi i faqes suaj Wix në WordPress

Pra, tani që puna para është bërë, është koha për ta kthyer faqen tuaj të internetit Wix në WordPress. Ekzistojnë tre mundësi për ta bërë këtë: ju mund të migroni manualisht faqen tuaj të internetit Wix, mund të automatizoni procesin me ndihmën e një shtojce, ose mund të përdorni një shërbim të palëve të treta. Le të shqyrtojmë secilën nga këto mundësi, hap pas hapi.

1. Si të Konvertoni manualisht Uebfaqen tuaj Wix në WordPress

Zgjidhja e parë që do të mbulojmë është shpërngulja manuale e faqes suaj të internetit Wix në WordPress. Ky opsion përfshin kopjimin dhe ngjitjen e përmbajtjes së faqeve tuaja dhe postimeve në blog nga Wix në WordPress.

Nëse nuk keni shumë përmbajtje (më pak se dy duzina faqe dhe postime të kombinuara) kjo mund të jetë zgjidhja më e mirë pasi do të siguroheni që çdo postim dhe faqe në faqen tuaj të transferohet së bashku me të gjitha imazhet tuaja.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ndiqni hapat më poshtë:

 1. Ndërsa jeni futur në pultin tuaj të WordPress, hapni një skedar të ri shfletuesi dhe lundroni në faqen tuaj të internetit Wix.
 2. Duke filluar nga faqja fillestare, nënvizoni të gjithë tekstin dhe klikoni në kopje.
 3. Kaloni te skedari me pultin e WordPress tuaj dhe lundroni te Pages. Klikoni tek Shto e re.
 4. Sapo të ngarkohet redaktori i faqes, emërtoni faqen me emrin e faqes nga e cila jeni duke kopjuar dhe ngjitur përmbajtjen in. Mund të përdorni gjithashtu redaktorin Gutenberg për të vendosur faqen në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si është paraqitur faqja fillestare tuaj Wix ose ndonjë faqe tjetër..
 5. Për të parë si duket faqja fillestare dhe për t’u siguruar që i gjithë formatimi është i saktë, ruajeni si draft dhe më pas shikoni faqen.
 6. Më në fund, botoni faqen.

Thjesht përsërisni këtë proces për secilën faqe dhe postoni në faqen tuaj të internetit Wix. Ju madje mund ta shpejtoni këtë proces duke instaluar një plugin si Krijuesit e faqeve në masë / postimeve dhe krijoni të gjitha faqet dhe postimet tuaja paraprakisht dhe pastaj thjesht redaktoni ato postime dhe faqe për të ngjitur përmbajtjen në.

Krijuesi i postimeve në faqet masive

Sidoqoftë, nëse faqja juaj në internet ka shumë përmbajtje, ky proces mund të jetë mjaft i lodhshëm dhe kërkon shumë kohë. Si e tillë, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një nga dy opsionet e ardhshme të përshkruara më poshtë.

2. Si të Semi-Automatoni Procesin e Migracionit Wix në WordPress

Nëse doni të kurseni kohë, përdorimi i një metode gjysmë të automatizuar për të migruar faqen tuaj të internetit Wix mund të jetë një mundësi më e mirë. Meqenëse Wix është një platformë e mbyllur, nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për të eksportuar përmbajtjen tuaj nga atje.

Sidoqoftë, ka një lajm të mirë. Një nga gjërat më të shkëlqyera për WordPress është se mbështet importimin e përmbajtjes nga platformat e tjera si postime. Për fat të mirë, postimet në blog Wix mund të ruhen si një burim RSS dhe kështu të importohen në WordPress.

Mbani në mend se ju ende do të duhet të përdorni metodën manuale për të lëvizur përmbajtjen e faqeve tuaja në faqen tuaj të internetit WordPress. Ju gjithashtu do të duhet të shtoni çdo imazh nga postimet dhe faqet tuaja në mënyrë manuale pasi RSS nuk do të kursejë imazhe.

Shtimi i butonit RSS në Wix

 1. Për të filluar këtë proces, duhet të ruani së pari burimin e RSS Wix në kompjuterin tuaj. Nëse keni një blog të vjetër Wix, thjesht shkoni te www.yourdomainname.com/feed.xml. Klikoni me të djathtën në faqe dhe zgjidhni Ruaj si… atëherë ruani skedarin në kompjuterin tuaj.
 2. Nëse keni një blog të ri Wix, do të duhet të shtoni një buton RSS në blogun tuaj duke klikuar + nënshkruaj dhe zgjedh butonin RSS. Sigurohuni që jeni duke përdorur Redaktorin e faqes në internet Wix për të parë këtë mundësi. Ruani ndryshimet dhe më pas lundroni në faqen tuaj të internetit të drejtpërdrejtë.
 3. Klikoni në faqen e blogut dhe pastaj klikoni në Butoni RSS.
 4. Klikoni me të djathtën kudo në faqe dhe zgjidhni Ruaj si… dhe ruaj skedarin XML.
 5. Kthehu përsëri në faqen tënde të WordPress dhe shko te Mjetet> Importi.
 6. Instaloni Importuesin e WordPress RSS dhe aktivizojeni atë.
 7. Pasi të jetë instaluar Importuesi RSS, klikoni Drejtoni Importuesin.
 8. Klikoni në butonin Shfletoni dhe gjeni skedarin XML që keni ruajtur nga faqja juaj në internet Wix.
 9. Kliko import.
 10.  Ndonjëherë, e gjithë ushqimi nuk do të importojë në provën e parë. Sigurohuni të kontrolloni se sa postime janë importuar duke shkuar tek Postimet> Të gjitha postimet. Nëse disa postime mungojnë, modifikoni skedarin XML me një redaktues teksti si Notepad dhe hiqni postimet që u importuan. Pastaj, ri-raportoni skedarin XML.
 11.  Për të importuar faqet tuaja, ndiqni metodën manuale të përshkruar në opsionin e parë.
 12. Hapi i fundit është importimi i imazheve. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është të përdorni një plugin si Imazhe të ngarkimit automatik. Kjo shtojcë do të kërkojë URL-të e figurave në postime dhe automatikisht do të ngarkojë dhe importojë imazhe të jashtme në drejtorinë e ngarkimeve të WordPress. Ai gjithashtu do të shtojë imazhe në bibliotekën e mediave dhe do të zëvendësojë URL të reja të figurave me URL të vjetra.

Imazhe të ngarkimit automatik

Ky proces është një zgjidhje e shkëlqyeshme nëse keni më shumë se dy duzina postime në blog për të migruar. Sidoqoftë, është ende një proces i rëndë nëse keni një uebsajt disi të madh me shumë faqe, si dhe postime në blog. Në atë rast, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë opsionin e tretë më poshtë.

3. Përdorimi i një shërbimi të palëve të treta për të migruar në faqen tuaj të internetit Wix në WordPress

Mundësia e fundit është të përdorni një shërbim të palëve të treta si CMS2CMS për të migruar faqen tuaj të internetit Wix. Vlen të përmendet se ky është një shërbim i paguar dhe çmimi do të varet nga numri i postimeve dhe faqeve që keni në faqen tuaj të internetit ekzistuese.

CMS2CMS

Faqja e tyre e çmimeve thotë se migrimet e plota fillojnë me 9 dollarë dhe ju mund të përfitoni nga migracioni falas Demo për të parë se si funksionon procesi.

Zgjedhja e migracionit falas demo

Për të filluar me këtë proces, ndiqni hapat më poshtë.

 1. Së pari, do të duhet të instaloni Shtojcën e Konektorit CMS2CMS. Shko tek Shtojcat> Shto të re dhe kërkoni atë, pastaj instaloni dhe aktivizoni plugin.
 2. Pasi të keni instaluar dhe aktivizuar shtojcën, klikoni mbi Plugins> Konektor CMS2CMS.
 3. Krijoni llogarinë tuaj me CMS2CMS Connector.
 4. Pasi të keni krijuar një lidhje me uebfaqen CMS2CMS, klikoni vazhdoj.
 5. zgjedh Migrim falas Demo.
 6. Vendosni URL-në për faqen tuaj të internetit Wix dhe verifikoni lidhjen.
 7. Vendosni URL-në për uebfaqen tuaj të WordPress dhe verifikoni lidhjen.
 8. Në faqen tjetër, konfirmoni llojet CMS dhe hartoni taksonomitë
 9. Zgjidhni opsionet tuaja të dëshiruara të migracionit të cilat përfshijnë migrimin e imazheve tuaja, bëni URL-të miqësore me SEO, merrni sugjerime për dizajn dhe ridrejtime URL.
 10.  Kliko Filloni migrimin. Migrimi demo do të migrojë deri në dhjetë faqe të përmbajtjes me imazhe që gjenden në ato faqe.
 11. Nëse jeni të kënaqur me rezultatet e migracionit, tani mund të vazhdoni me procesin aktual të migrimit.

Konfirmimi i taksonomive

Vlen të përmendet se kjo paketë nuk do të vijë me asnjë mbështetje nga ekipi CMS2CMS por ju mund të rindizni procesin e migrimit më vonë nëse zbuloni se migracioni aktual nuk ka shkuar siç pritej.

Migrimi demo përfundoi

Nëse doni një përvojë të plotë dhe të mbyllur, ju mund të zgjidhni një nga paketat e tyre premium që fillojnë me 299 dollarë dhe përfshijnë migrimin e një numri të madh të faqeve, migrimin e personalizuar dhe migrimin e dizajnit tuaj të internetit Wix.

Tofarë duhet të bëni pasi të migroni sitin tuaj

Pasi të përfundojë procesi i migracionit, ka edhe disa gjëra që duhet të bëni përpara se të anuloni planin tuaj Wix.

Cilësimet që mungojnë

Gjëja e parë që do të duhet të bëni pasi të keni përfunduar procesi i migracionit është të vendosni ndonjë tipar të integruar që keni pasur në faqen tuaj të internetit Wix. Kjo mund të përfshijë çdo formë të prenotimit ose formularëve të kontaktit, format e pajtimit me email, butonat e ndarjes sociale dhe të ngjashme.

Me fjalë të tjera, do të duhet të gjesh shtojca që kanë këtë funksionalitet. Për shembull, ju mund të dëshironi të përdorni shtojcën e Kontaktit Forma 7 në faqen tuaj të kontaktit ose një shtojcë si Amelia për prenotim për takime.

Për të instaluar një plugin të ri, shkoni te Shtojcat> Shtoni të reja dhe pastaj kërkoni për një veçori ose funksionalitet që dëshironi.

Kërkoni shtojcat

Mund të klikoni në Më shumë detaje për të parë nëse shtojca bën atë që dëshironi të bëni dhe të shihni vlerësimet e shtojcave. Pastaj, thjesht instaloni dhe aktivizoni plugin.

Krijoni menunë tuaj të navigimit

Hapi tjetër është të siguroheni që vizitorët tuaj lehtë mund të shkojnë nga njëra faqe në tjetrën. Do të duhet të krijoni një menu të lundrimit duke shkuar në Pamja> Menutë. Shtypni emrin për menunë tuaj fillore dhe klikoni në Krijoni menunë buton.

Krijimi i një menuje

Pastaj mund të zgjidhni faqet që dëshironi të shtoni në këtë meny dhe të klikoni butonin Shto te menuja. Sigurohuni që të zgjidhni pozicionin e menusë nga dropdown dhe pastaj klikoni në Ruaj menunë buton.

Testoni Uebfaqen Tuaj

Ju jeni pothuajse të përfunduar me procesin e migrimit, kështu që kjo është koha e përsosur për të provuar faqen tuaj të internetit dhe të siguroheni që gjithçka funksionon ashtu si është menduar. Sigurohuni që të kontrolloni çdo postim dhe faqe dhe të provoni çdo lidhje për t’u siguruar që ajo shkon në vendndodhjen e saktë.

Ju mund ta përshpejtoni procesin duke përdorur një shtojcë si Kontrollues i lidhjeve të thyera për të parë nëse ndonjë lidhje në faqen tuaj ka nevojë për azhurnim.

Anuloni Planin tuaj Wix

Hapi i fundit është që të anuloni planin tuaj Wix pasi të përfundojë uebfaqja dhe transferimi i domenit. Do të duhet të identifikoheni në faqen tuaj të internetit Wix dhe të lundroni në pajtime. Nga këtu, anuloni pajtimin tuaj të paguar dhe më pas mbyllni llogarinë tuaj Wix.

Mendimet përfundimtare

Migrimi i faqes suaj të internetit Wix në WordPress nuk është një detyrë e lehtë, por nëse përgatiteni siç duhet dhe e dini se cilat hapa janë të përfshirë në proces, do ta gjeni shumë më lehtë.

Nëse jeni të gatshëm të shpërnguleni larg Wix, caktoni pak kohë dhe ndiqni hapat në këtë artikull për ta kthyer me sukses faqen tuaj të internetit Wix në WordPress. Pasi të kryhet procesi, ju do të keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj dhe faqja juaj do të jetë në gjendje të shkallëzojë dhe të mbështesë rritjen e biznesit tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me