Tutorial për bazën e të dhënave BlueHost MySQL

Që kur u themelua në vitin 2003, BlueHost vazhdimisht ka jetuar deri në atë që është qëllimi i tij përfundimtar, që është të sigurojë një përvojë të pashembullt të mbajtjes në internet për klientët e tyre. Për të arritur këtë qëllim, ata vazhdojnë të përfshijnë karakteristika të mrekullueshme dhe të dobishme të pritjes, mjetet dhe shërbimet për klientët e tyre që të krijojnë dhe menaxhojnë me lehtësi uebfaqen (et) e tyre, si dhe të ruajnë dhe marrin në mënyrë efikase skedarë dhe të dhëna të rëndësishme.


Me bazën e të dhënave MySQL të BlueHost, mund të jeni i sigurt se të dhënat e faqes suaj të internetit janë të sigurta dhe të sigurta.

Isfarë është një bazë e të dhënave MySQL?

Një bazë e të dhënave është thjesht një koleksion i të dhënave. Për shembull, kompjuteri juaj shërben si bazë të dhënash për dokumente dhe skedarë që i keni ruajtur dhe ruajtur. Ndërkohë, një program i bazës së të dhënave është një lloj programi kompjuterik që është krijuar për të trajtuar sasi të mëdha të të dhënave. Sidoqoftë, në vend që të ruani dhe hedhin në mënyrë të rastësishme të dhënat tuaja në të gjithë vendin, një program i bazës së të dhënave i ruan në mënyrë efikase ato në mënyrë të tillë që të mund t’i riktheni ose t’i rikuperoni ato lehtësisht. Kjo është ajo ku MySQL hyn në figurë.

Ekzistojnë shumë programe të bazuara në internet që kanë nevojë për ruajtjen dhe marrjen e të dhënave rregullisht. Kjo përfshin bloge, sisteme të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) dhe galeri të imazheve. Për shembull, një program blog duhet të ruajë artikuj dhe t’i ruajë ato kur një vizitor shkon në faqen tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për galeritë e imazheve, ku informacioni rreth fotove ruhet në bazën e të dhënave. Por në vend që të zbatojnë sistemin e tyre të ruajtjes dhe marrjes së të dhënave, këta softuer përdorin programe të specializuara të bazës së të dhënave.

Një shumë e programeve të bazës së të dhënave mbështesin një gjuhë kompjuterike të quajtur “SQL”, e cila është krijuar posaçërisht për një qëllim të tillë. SQL përdoret nga ata që duan softuerin e bazës së të dhënave për të trajtuar punën e menaxhimit të të dhënave duke dërguar udhëzime për të. Ka shumë baza të dhënash atje që mbështesin SQL, përfshirë MySQL.

MySQL është, në të vërtetë, një markë e njohur e programeve të bazës së të dhënave që funksionon në faqet e internetit. Ju me siguri e shihni që reklamohet në listën e pritësve të internetit, si dhe në kërkesat e sistemit për disa softuer në internet si në bloge dhe CMS.

Pse më duhen MySQL?

Në këtë pikë, ajo që duhet të mbani mend është nëse ofruesi juaj i hostimit në internet ka softuerin e bazës së të dhënave që ka nevojë për aplikacionin tuaj në internet. Zakonisht, bloget e njohura dhe softverët CMS vijnë me MySQL. Në fakt, pothuajse të gjithë ofruesit e pritjeve tregtare në internet kanë MySQL si një nga pjesët më thelbësore të planeve të tyre të pritjes, kështu që ndoshta nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë.

Siç u përmend më herët, nëse përdorni një blogging ose një platformë CMS të tilla si WordPress ose Drupal, duhet të vendosni blogun ose uebfaqen tuaj në një host web që ju siguron një bazë të dhënash MySQL sepse do të përdoret për të ruajtur të gjithë përmbajtjen tuaj, faqet në internet, si dhe komentet e vizitorëve.

Si mund të krijoj një bazë të dhënash MySQL?

Për fat të mirë, BlueHost është një nga ato kompani të mbajtjes në internet që ofron një ndërfaqe miqësore për përdoruesit që ju lejon të krijoni vetë bazën e të dhënave MySQL në hapa të shpejtë dhe të thjeshtë. Ja çfarë duhet të bëni:

 1. Hyni në cPanel.
 1. Nën Bazat e të dhënave kategori, kërko për Baza e të dhënave MySQL ikonë dhe klikoni atë.
 1. Nga atje, ju do të shihni Baza e të dhënave të reja fushë ku duhet të shkruani një emër për bazën e të dhënave.

Pas kësaj, klikoni mbi Krijoni bazën e të dhënave.

 1. Klikoni mbi Kthehu mbrapa për të kontrolluar nëse baza e të dhënave e re është shfaqur tashmë në tabelën tuaj të të dhënave aktuale.

Si mund të fshini një bazë të dhënash MySQL?

Fshirja e një baze të të dhënave MySQL është po aq e lehtë sa krijimi i një të tillë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkoni në Baza e të dhënave aktuale seksion dhe prej andej, mund të klikoni në Fshi bazën e të dhënave lidhje.

Si mund të krijoj një përdorues të bazës së të dhënave?

Pasi të krijoni një bazë të dhënash, duhet të caktoni një përdorues, si dhe privilegjet që dëshironi të shtoni në atë bazë të të dhënave të krijuar rishtas. Ja çfarë duhet të bëni kur krijoni një përdorues të bazës së të dhënave:

 1. Nga paneli i kontrollit, shkoni te Përdoruesit e MySQL seksionin e Baza e të dhënave MySQL
 1. Vendosni një emër përdoruesi nën Shtoni përdoruesin e ri Emri juaj i përdoruesit duhet të përmbajë një maksimum prej 7 shkronjash.
 1. Nga fjalëkalim fushë, shkruani fjalëkalimin të preferuar. Ri-shkruajeni atë nën Fjalëkalimi (përsëri)
 1. Pasi të keni mbaruar, klikoni Krijoni përdoruesin.

Pasi të keni krijuar një përdorues të bazës së të dhënave, do të duhet të përcaktoni privilegjet e tij. Këto privilegje do të përcaktojnë funksionet dhe ndërveprimin e përdoruesit me bazën e të dhënave. Për shembull, një nga privilegjet për përdoruesin është të jetë në gjendje të shtojë dhe fshijë informacione. Kjo varet nga cilat privilegje specifike përfshini për atë përdorues të veçantë.

Si mund ta fshij një përdorues të bazës së të dhënave?

Për të fshirë një përdorues të bazës së të dhënave, thjesht lundroni te Përdoruesit e tanishëm seksionin, dhe pastaj klikoni në ikonën e kuqe “X” pranë përdoruesit që dëshironi të fshini. Thatshtë kaq e thjeshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map